NORWEGIA CHARAKTERYSTYKA I GŁÓWNE ZALETY

Łowiska w Norwegii
Tomek Wieczorek

TOMEK WIECZOREK - TWÓJ DORADCA

Drogi Wędkarzu! Uprzejmie proszę, abyś zapoznał się z poniższym tekstem. Daje to szansę na wstępny wybór kierunku, który będzie Ci odpowiadał. A potem proszę o kontakt: tomek@eventurfishing.pl

Z największą przyjemnością przygotuję ofertę!

To i owo o Norwegii

Wędkarska przygoda nieco większego kalibru, bo na wodach morskich (fiordy, zatoki, ale i otwarty ocean). Nie wymaga jednak jakichś szczególnych umiejętności, ani wielkiego ryzyka, gdy przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Słowem – jest dla normalnych ludzi.

Zainteresowanie tym krajem stale rośnie, gdyż norweskie łowiska morskie nie mają sobie równych w skali całego świata. Ryb jest pod dostatkiem, choć nie we wszystkich rejonach norweskiego wybrzeża w takim samym stopniu. U nas znajdą Państwo tylko wyselekcjonowane, najlepsze miejsca. Dominują takie gatunki, jak dorsz, halibut, czarniak, rdzawiec, molwa, brosma, plamiak, karmazyn czy makrela. Łowi się je metodą morskiego spinningu (głównie ciężkiego, w pionie, na pilkery czy wielkie gumy, ale również można spróbować lżejszego sprzętu), a także na przynęty naturalne (np. rybie filety, całe ryby).

Jest to idealne miejsce dla osób pragnących nie tylko połowić grube ryby, ale i poszaleć kulinarnie (na miejscu nie ma limitów), jak również przywieźć do kraju najwyższej jakości świeżutkie filety (limit 15 kg na osobę). Wszystkie miejsca są świetne przystosowane do sprawiania ryb – mają do tego wydzielone miejsca z bieżącą wodą i stołami.

W Norwegii wszystko podporządkowane jest wędkowaniu – w naszych ośrodkach łodzie są najwyższej klasy, bezpieczne, z mocnymi silnikami, wyposażone w elektronikę pokładową. Osoby urodzone przed 1980 rokiem mogą je prowadzić bez żadnych zezwoleń (młodsi z polskim patentem sternika motorowodnego lub sternika morskiego przy chęci wypływania dalej). Komfortowe (kuchnia, łazienka, WC) domki położone są najczęściej nad samą wodą, niekiedy nawet na wodzie na solidnych palach z własnym pomostem i trapem do łódek. Tradycyjne norweskie ośrodki wędkarskie stawiają je szeregowo – najczęściej po 4 obok siebie. Powstaje w ten sposób baza wędkarska, zorientowana tylko na potrzeby turystów z wędką.

Norweska przyroda jest oszałamiająca – to jeden z najpiękniejszych krajów świata, oczywiście pod warunkiem ładnej pogody. Składają się na nią fiordy i potężne klify, świerkowe lasy, strome i wysokie góry, małe wioski rybackie , wspaniałe wodospady, rwące górskie rzeki, a do tego letnie białe noce. Wielu turystów „rajcuje” też możliwość podziwiania zwierząt morskich (np. wieloryby, rekiny, foki, orły, maskonury). Łowić można, ze względu na wspomniane białe noce, przez cały czas.

Do Norwegii zapraszamy na wyprawy indywidualne (grupka wędkarzy zgłasza się do nas, a my zapewniamy jej pobyt w domku lub apartamencie położonym nad sprawdzoną, bardzo atrakcyjną wędkarsko wodą, wysokiej klasy łodzie z silnikami, na życzenie przewodnika, poradę i opiekę biura, a także bilety promowe bądź lotnicze). Wędkarze odżywiają się wówczas we własnym zakresie – praktycznie każdy domek czy apartament dysponuje kuchnią. Oferowane przez nas zakwaterowanie spełnia również inny ważny wymóg – musi dysponować własną łazienką i toaletą, a nie zbiorczą na terenie ośrodka. Do Norwegii organizujemy też od czasu do czasu wyprawy grupowe, na które zgłaszać się mogą pojedyncze osoby, a z nich powstaje grupa. Wędkuje ona razem pod opieką naszego reprezentanta/przewodnika.

Do Norwegii jeździmy najczęściej w okresie maj-sierpień, ale piękne ryby można połowić również wczesną wiosną lub we wrześniu (niższe ceny!). Jeśli jedziemy samochodem, co zdarza się najczęściej, obowiązkowa jest przeprawa promem przez Bałtyk, co samo w sobie stanowi nie lada atrakcję (bary, restauracje, sklepy wolnocłowe, kasyno i zabawa do samego rana). Do Norwegii można też polecieć samolotem (zapewniamy dodatkowo płatny transfer do ośrodka, można tez wynająć auto).

Koszty wyprawy do Norwegii zamykają się najczęściej w przedziale 1500-3500,- zł od osoby (dobre łowisko, zakwaterowanie, łodzie, do tego dochodzą koszty promu lub samolotu, paliwa i wyżywienia).

Przejdź do naszych ofert wędkowania w Norwegii

Zobacz reportaże z wypraw do Norwegii oraz inne artykuły:Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16