Jezioro Øyeren | Południowa NorwegiaJezioro Øyeren

Największa delta jeziorowa w Europie Północnej

Wpadająca od północnej strony do jeziora Øyeren rzeka Glomma czyni ten zbiornik wyjątkowym. Glomma tworzy olbrzymią, szeroką na kilka kilometrów deltę i stwarza świetnie warunki rozwoju dla wielu gatunków ryb. Øyeren to dziewiąty co do wielkości akwen jeziorowy w Norwegii. Jego powierzchnia to 85 kilometrów kwadratowych, długość linii brzegowej blisko 166 kilometrów, a maksymalna głębokość 71 metrów.

Głęboka jest jednak tylko część południowa. Północ, czyli okolice delty, to olbrzymie połacie płytkiej (1-3 metry) wody, gęsto porośniętej wszelką roślinnością podwodną. Te obszary znakomicie nadają się do łowienia na klasyczny spinning, dżerki czy sztuczną muchę. W płytkiej części znajdziemy też przegłębienia (na trasie koryta Glommy) do głębokości 6-10 metrów. Tutaj ryby koncentrują się w lecie i na jesieni. Øyeren to najbardziej zróżnicowane pod względem ilości gatunków ryb jezioro w całej Norwegii. Występuje ich aż 25, a wśród nich między innymi: szczupak, okoń, sandacz, troć, pstrąg, boleń, kleń, jaź, lipień, węgorz i oczywiście wiele gatunków tzw. "białe ryby".

Olbrzymie szczupaki z Øyeren

Akwen polecamy przede wszystkim łowcom szczupaków. Ich populacja jest bardzo duża i stabilna. Presja wędkarska na ten gatunek jest wśród miejscowych znikoma, żeby nie powiedzieć zerowa. Ryby są silne, krępe i bardzo waleczne. Niespotykane są także rozmiary - szczupaki w granicach 85-110 cm łowione są często i nikogo nie dziwią. Z pewnych źródeł wiemy o co najmniej kilkunastu rybach w granicach 115-130 cm złowionych w sezonie 2011. Dodatkowo w zbiorniku powszechnie występuje bardzo duży okoń (często 35 cm i więcej) oraz sandacz - w głębszej, południowej części zbiornika.

Dostępność łowiska

Łowienie ryb na Øyeren jest możliwe przede wszystkim z łodzi wyposażonej w silnik spalinowy. Łowienie z brzegu jest w niektórych miejscach możliwe, ale nie daje ono możliwości dotarcia do najlepszych stanowisk ryb.

Rekomendowane metody połowu

W płytszych rejonach jeziora (1-10 metrów) stosuje się spinning lub sztuczną muchę. Bardzo skuteczny na Øyeren jest też trolling zarówno na płytkiej jak i na głębokiej wodzie. Na ryby spokojnego żeru zalecamy metodę spławikową lub gruntową.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Dziennie z łowiska można zabrać 2 szczupaki na domek w rozmiarze 50-80 cm. Wszystkie szczupaki większe niż 80 cm należy w sposób bardzo ostrożny wypuścić z powrotem do wody. Z norweskich jezior zabieramy ryby tylko do bieżącego spożycia. Mrożenie filetów z ryb słodkowodnych (np. okoni) i wywożenie ich za granicę jest bardzo niemile widziane przez gospodarzy domku i lokalną społeczność.


Zakwaterowanie

Nad Øyeren oferujemy naszym klientom luksusowy w pełni wyposażony dom dla 4-6 osób. Dom jest tylko jeden - brak sąsiadów i innych wędkarzy w pobliżu. W domu znajdą Państwo 2 oddzielne sypialnie, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, łazienkę z prysznicem i WC, pomieszczenie do suszenia ubrań. Do dyspozycji gości są także meble ogrodowe oraz murowana altana z grillem. Dom znajduje się około 200 metrów od przystani łodziowej, do której można dojechać autem lub dojść pieszo. Na przystani znajduje się zamykane pomieszczenie na sprzęt wędkarski (nie trzeba nosić więc wszystkiego z łodzi do domku).

Sprzęt pływający

Bardzo mocnym punktem tej oferty są łodzie. Do Państwa dyspozycji oddajemy 2 mocne, aluminiowe łodzie Linder, z silnikami 25-40 KM, echosondami i elektrycznymi silnikami do dryfu. Łodzie wyposażone są w elektryczny zapłon i kierownicę. Umożliwiają dotarcie we wszystkie, nawet daleko położone fragmenty jeziora. Zapewniamy także mapy wędkarskie i usługi profesjonalnego przewodnika (za dodatkową opłatą).

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Jezioro położone w południowej Norwegii, niedaleko granicy ze Szwecją i miasta Oslo. Oddalone:

  • ok. 50 km od Olso,
  • ok. 500 km od Nynäshamn,
  • ok. 650 km od Karlskrony,
  • ok. 600 km od Ystad.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od czerwca do października), sandacz (od czerwca do października), biała ryba (lato, jesień).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • wielkie szczupaki
  • nieduża odległość z Polski (w porównaniu do wielu innych miejsc w Norwegii)
  • wygodny dom, świetne łodzie

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.