Norwegia - bliska ideału?

Państwo bogate i dobrze zorganizowane

To kraj fiordów - niezwykłych, bajkowych tworów natury, które występują jeszcze tylko na Islandii i w Nowej Zelandii. Kraj mogący poszczycić się wspaniałymi skoczkami narciarskimi i ojczyzna wielu sportów zimowych (o Norwegach mówi się, że urodzili się z nartami na nogach), propagujący wśród obywateli aktywny i zdrowy tryb życia. Postrzegany jako jeden z najbezpieczniejszych na świecie, o dużym komforcie życia. Za sprawą bogatych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz niezwykle zasobnych łowisk morskich jest to jeden z najbogatszych krajów świata (roczne PKB ponad 30 000 USD na osobę). Państwo niezwykle opiekuńcze w stosunku do obywateli, od wielu lat zajmujące pierwsze miejsce w rankingu krajów pod względem wartości wskaźnika poziomu życia.

Nowoczesność i przywiązanie do tradycji

Z Norwegii pochodzi wiele znanych osobistości świata sportu, kultury i sztuki (np. malarz Edvard Munch czy pisarz Henrik Ibsen), a także sławni na cały świat odważni podróżnicy i odkrywcy najsłabiej poznanych obszarów kuli ziemskiej (np. Thor Heyerdahl czy Roald Amundsen). W Norwegii odbywają się corocznie filmowe festiwale i międzynarodowe imprezy o wielkiej randze historyczno-społecznej (choćby wręczenie Pokojowej Nagrody Nobla). A sami Norwegowie? Jacy są? Niezwykle gościnni, ciepli i serdeczni. Przyjmujący turystów z szeroko otwartymi ramionami, ciekawi ich obyczajów i światopoglądu. Z jednej strony niezwykle dumni ze swej burzliwej historii i kulturowych tradycji, z drugiej zaś śmiało wchodzący w nowoczesność i kosmopolityzm XXI wieku.

Prawdopodobnie najpiękniejszy kraj Europy

Polscy turyści powracający z Norwegii są zwykle zaszokowani pięknem, które dosłownie po brzegi wypełnia ten kraj. Norweska przyroda rzeczywiście wywiera na przyjezdnych piorunujące wrażenie, a niezapomniane, jedyne w swoim rodzaju krajobrazy zostają w pamięci na całe życie. Większość powierzchni Norwegii zajmują Góry Skandynawskie, ciągnące się z południowego-zachodu na północny-wschód. Najwyższy szczyt Galdhopiggen ma wysokość 2469 m, a wiele pasm górskich przekracza 1500 m. Najwyższe partie wzniesień pokrywają lodowce, w otoczeniu których powstają coraz to liczniejsze ośrodki narciarskie. Polodowcowa rzeźba terenu, oraz idąca za tym wielka ilość jezior dopełniają całości norweskiego krajobrazu. Niezwykle licznie występują rzeki, poprzecinane często progami i wodospadami. Z reguły niosą one krystalicznie czystą wodę, o turkusowo-zielonym zabarwieniu. Lasy iglaste obfite w dziką zwierzynę i wszelkie runo leśne pokrywają 25 % powierzchni kraju. Na północy stada reniferów liczą dziesiątki tysięcy sztuk, orły morskie jedzą rybakom z ręki, a łosie spotyka się przy niemal każdym wyjściu z domu. Podczas rodzinnej, niedzielne przejażdżki łodzią możemy natknąć się na jakże egzotyczne dla nas orki (z reguły u ujścia fiordów), wieloryby czy towarzyskie foki, leniwie wylegające się na skalistych wysepkach norweskiego wybrzeża.

Cuda natury

Jest jednak jeszcze jedna, niezwykle istotna rzecz, która odróżnia Norwegię od nieodległej Szwecji czy Finlandii. To oczywiście fiordy - cudowne, niepowtarzalne wąwozy skalne wypełnione morską wodą, wcinające się nieraz na dziesiątki kilometrów w głąb stałego lądu. Najprościej wyobrazić je sobie jako strzeliste góry wyrastające pośrodku morza. Ich zboczami spływają liczne wodospady, tworząc górskie jeziora pełne pstrągów czy palii jeziorowych. Fiordy są wizytówką Norwegii i niewątpliwie jej największą atrakcją turystyczną. Jak magnes przyciągają nurków, wędkarzy, żeglarzy oraz fotografów z całego świata. Na zachodnim wybrzeżu Norwegii znajdziemy fiordy niewielkie i płytkie, o turkusowej wodzie, przezroczystej na kilkanaście metrów. Bez trudu odnajdziemy też takie o pionowych, skalistych ścianach, które wdzierają się w stały ląd na ponad 200 km (np. Sognefjorden). Ich podnóża porośnięte są drzewami owocowymi i soczystą, zieloną trawą, natomiast wiecznie ośnieżone szczyty znajdują się wysoko ponad chmurami. Tylko tutaj, w środku lata możemy zjechać na nartach nieopodal piaszczystej plaży i wykąpać się w ciepłym Oceanie! Norwegia słynie także z niespotykanych zjawisk przyrodniczych - białych nocy i zorzy polarnych. Dzień polarny (białe noce) występują w północnej części kraju, od połowy maja do połowy lipca. W tym okresie słońce w ogóle nie znika z nieboskłonu, sprawiając, iż swoim ulubionym zajęciom (np. wędkowaniu) możemy oddawać się 24 godziny na dobę! Natomiast zjawisko zorzy polarnej (różnokolorowe światła tańczące na niebie, ok. 100 - 300 km nad Ziemią) szczęśliwcy mogą zaobserwować w okresie jesienno-zimowym (październik-luty). Drodzy Państwo, proszę nam wierzyć - niewiele jest miejsc na świecie, które mogą zaoferować takie atrakcje jak nieodległa, choć dla Polaków wciąż egzotyczna Norwegia!

Kultura, zabytki, atrakcje turystyczne

Norwegia to nie tylko fiordy, wodospady i lodowce. Nie będą mieli powodów do narzekań również Ci z Państwa, którzy cenią sobie zwiedzanie oraz kontakt z szeroko pojętą cywilizacją. Życie kulturalne toczy się przede wszystkim w dużych miastach. Ośrodki takie jak Oslo, Trondheim, Stavanger, Bodö czy Narvik dają pod tym względem wiele możliwości. Setki galerii, muzeów, wernisaży. Pokazy mody najbardziej awangardowych projektantów, koncerty gwiazd, premiery filmowe i teatralne. Okazałe centra handlowe sprawiają, iż po zakupy przybywa tu coraz większa rzesza turystów. Niestety raczej tych zamożnych, gdyż Norwegia należy do najdroższych krajów europejskich. Dużą atrakcją są także regionalne święta i festiwale (z reguły w miasteczkach nadmorskich, powiązane z Dniami Morza, Świętem Łososia lub Dorsza), które zaznajamiają turystów z lokalnymi tradycjami, wciągając ich przy tym do wesołej, hucznej zabawy. Zabytki i atrakcje turystyczne rozsiane są nierównomiernie po całym kraju, chociaż południowo-środkowa cześć Norwegii obfituje w nie najbardziej. Kilka z nich jest szczególnie cennych i wpisanych zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO (np. nabrzeże Bryggen w Bergen, miasteczko Roros, malowidła skalne w Alcie). W wielu miejscach natkniemy się na szczególnie atrakcyjne pozostałości epoki wikingów ruiny osad, skanseny, zabytkowe wykopaliska archeologiczne. Bez trudu znajdziemy także firmy specjalizujące się w nurkowych wyprawach na wraki mężnych wojowników. Szczegółowych informacji na temat największych atrakcji turystycznych udzielimy Państwu na zapytanie lub otrzymają je Państwo w każdym biurze informacji turystycznej na terenie Norwegii.

Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16