Finnmarkvidda | Północna Norwegia



Ostatnie odludzie Europy?

Płaskowyż Finnmarku zajmuje 36% powierzchni tej północnej prowincji Norwegii (22 000 km²) i należy do najbardziej dzikich rejonów w Skandynawii. To królestwo pasterzy reniferów - pradawnego ludu Samów, żyjących wciąż w zgodzie z naturą i przestrzegających ścisłych, plemiennych reguł. To kraina położona wewnątrz wysoko rozwiniętej cywilizacyjnie Norwegii, ale odrębna kulturowo, zostająca trochę z tyłu. Czas płynie tu wolniej, ludzie wciąż żyją bez elektryczności i bieżącej wody, a ich główną rozrywką jest polowanie i łowienie ryb. Wspaniałe miejsce na wędkarską wyprawę, ale nie dla każdego. Nie odnajdą się tutaj osoby ceniące bardzo komfortowe warunki mieszkaniowe lub takie, które nie przepadają za fizycznym wysiłkiem. Obszar do wędkowania jest olbrzymi: liczy kilka tysięcy kilometrów kwadratowych. Aby dotrzeć z wędkarskiej bazy do wielu wspaniałych miejsc trzeba poświęcić nieco czasu – nieraz maszerować przez kilka kilometrów w górzystym terenie albo przedrzeć się łodzią do następnej rzeki/jeziora (pomaga w tym oczywiście gospodarz) i znów przez kilka-kilkanaście minut maszerować. Za towarzyszy tych wędrówek będziecie mieć zupełnie nieokiełznaną przyrodę i widoki, które na zawsze pozostaną w wędkarskim sercu. Spotkacie renifery, polarne lisy. Gdzieś w karłowatych brzozach porastających tundrę mignie w oddali łoś lub nawet niedźwiedź. Napocicie się przedzierając przez nadrzeczne bagna, a komary i meszki nie odpuszczą nawet na króciutką chwilkę.

Będziecie jednak łowić dzikie, silne ryby, które zachwycają swoim pięknem. Być może spotkacie przy tym kilku skandynawskich wędkarzy bądź myśliwych, którzy zdążyli odkryć już to miejsce. Ale zawsze będzie ich niewielu. Najczęściej będziecie łowić jednak zupełnie sami delektując oczy i serce widokiem natury w jej najczystszej, najpiękniejszej postaci.

Mnogość gatunków w zasięgu rzutu wędką

Okoliczne łowiska zamieszkuje wspólnie kilka gatunków ryb bardzo atrakcyjnych dla wędkarzy. Są to pstrągi potokowe (średnio 0,5-2 kg), bardzo duże lipienie (45 cm to dość powszechny rozmiar, a największe osiągają 60 cm), palie arktyczne (rekordowe osobniki łowione są zimą spod lodu, ale latem można liczyć na ryby 40-50 cm), sieje (w ciepłych miesiącach można łowić je na suchą muchę!), a nawet łososie, które wpływają tu podczas tarłowej wędrówki. W okolicy wędkarskiej bazy jest także kilkadziesiąt jezior, z czego na większości nikt jeszcze nie wędkował. W dwóch z nich co sami mieliśmy okazję stwierdzić, mieszkają naprawdę grube szczupaki, które chyba nigdy nie miały styczności z wędkarskimi przynętami. Biorą bowiem na „wszystko”, włączając w to malutkie, lipieniowe muszki! Obok szczupaków w jeziorach występuje także powszechnie ładny okoń i wspomniany już pstrąg potokowy oraz lipień.

Reasumując, z wędkarskiej bazy goście mają dostęp do co najmniej kilkunastu łowisk różniących się charakterem (jeziora, duża rzeka, kilka mniejszych rzek oraz strumieni), ale posiadających podobny skład gatunkowy zamieszkujących je ryb. Oczywiście niektóre z nich będą lepsze na duże pstrągi (np. szybko płynąca rzeka położona 30 minut marszu od domku), a niektóre będą pierwszym wyborem na rekordowej wielkości lipienie (np. rzeczne rozlewiska i ujścia rzek do jezior położone o godzinę drogi łodzią z domku). Szczegółowych informacji gdzie warto się wybrać i na jakie ryby można liczyć udzielimy oczywiście przed wyjazdem. Możliwości na miejscu jest tak wiele, iż nie sposób ich opisać w tym miejscu.

Dostępność łowiska

Niektóre łowiska osiągalne są pieszo (10-100 minut marszu) oraz samochodem terenowym (10-40 minut jazdy w trudnym i wyboistym terenie). Do niektórych trzeba dostać się łodzią (20-120 minut), a następnie dalej maszerować. W dotarciu na dalej położone łowiska pomaga gospodarz ośrodka, który dysponuje łodziami oraz pojazdami terenowymi. Przebywając na płaskowyżu Finnmark możliwości odkrywania nowych miejsc na połów ryb są praktycznie nieograniczone. Zależą w dużej mierze od naszego uporu i chęci dotarcia w dalej położone rejony.

Rekomendowane metody połowu

Sztuczna mucha (wszelkie metody i rodzaje przynęt), spinning, trolling.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Nie obowiązuje całkowita zasada „no kill” – można zabierać ryby do bieżącego spożycia, ale z tradycyjnym w Skandynawii umiarem, po zachowaniu limitów i wymiarów ochronnych określonych w licencji. Szczególnie uważnie proszę zapoznać się z przepisami dotyczącymi połowu łososi.

Moja opinia o łowisku

Gorąco polecam to miejsce wszystkim wędkarzom z dobrą kondycją fizyczną, lubiącym dzikie i odludne tereny, ruch, aktywność i piękną przyrodę. Nagrodą będą brania ryb, które nie znają wędkarskich przynęt. Na rzekach miałem tam przyjemność połowić największe lipienie w swoim życiu, a nieprawdopodobnie silny pstrąg – sześćdziesiątak, a może jeszcze większy okaz – spiął mi się po kilku minutach holu gdy już sięgałem po zatknięty za pasek podbierak.

Finnmark Vidda

Od razu pragnę uspokoić wszystkich, którzy nie łowią na sztuczną muchę. To nie tyko miejsce dla muszkarzy! Sam łowiłem tam sporo na spinning, a na woblery brały mi nie tylko pstrągi, ale też okazałe lipienie. Miłośnikom spinningu szczególnie polecam duże jezioro, oddalone od domku o 45 minut marszu. Tam można skorzystać z łódki gospodarza i łowić sobie beztrosko przez cały dzień – wykonując spinningowe rzuty czy stosując lekki trolling z ręki. Cóż to za woda! Nie złowiłem tam wprawdzie ani jednego pstrąga (choć te podobno też tam są – i to duże), ale lipienie brały momentami jak szalone. Na salmowskiego horneta… Praktycznie same sztuki powyżej 40 centymetrów! Do tego bardzo aktywne były okonie, które nie schodziły poniżej 30 cm, a w płytszej części jeziora, porośniętej obficiej roślinnością, znaleźliśmy też okazowe szczupaki.

Z kolei w innym, mniejszym jeziorze, oddalonym od domku zaledwie o piętnaście minut marszu, łowiłem szczupaki z brzegu. Grube kłody brały na półmetrowej wodzie, a walka z nimi była toczona w zupełnej samotności wśród dziewiczej przyrody. Coś fantastycznego!

Piotr Motyka


Zakwaterowanie

Bazą jest lapońska osada hodowców reniferów, położona o 2 godziny jazdy pojazdem terenowym od najbliższej drogi (transfer zapewnia gospodarz). Ulokowana pomiędzy dwoma rzekami, nad samym brzegiem wody. Na jej terenie znajduje się kilka domków dla wędkarzy wyposażonych w 2-osobowe sypialnie, salon wypoczynkowy, ogrzewanie kominkowe. Każdy domek posiada kuchnię z butlą gazową. W jednym domku może wygodnie mieszkać od 3 do 5 osób. Łazienka z prysznicem (brak ciepłej wody) i toaleta znajdują się w budynku obok. Tam mieści się także sauna. Prąd dostępny jest z generatora przez 4-5 godzin dziennie. Drugą opcją zakwaterowania są 2-osobowe pokoje na piętrze w budynku zamieszkanym przez gospodarzy. Jest tam także duże pomieszczenie, gdzie można spożyć posiłek i posiedzieć przy kominku. W bazie wędkarskiej nie ma zasięgu telefonicznego, ale czasami dostępny jest internet (w zależności od aktualnej pogody). Zasięg znajdziemy w niektórych miejscach położonych kilkaset metrów od doku (na wzniesieniach).

Serwis dla wędkarzy

Gospodarz wędkarskiej bazy to człowiek urodzony w tym miejscu (osada zamieszkiwana była przez jego przodków od ponad 1000 lat!). Dysponuje nieprawdopodobną wiedzą o tutejszej przyrodzie i umiejętnościami poruszania się po tym odludnym terenie (bez użycia GPS!). Gospodarz zapewnia transfery w bardziej odległe od bazy rejony łowiska (przewozy łodzią lub samochodem terenowym) za niewielką opłatą wnoszoną na miejscu.

W rzekach łowi się z brzegu lub brodząc. Na niektórych jeziorach w okolicy gospodarz posiada łodzie wiosłowe lub wyposażone w silniki spalinowe 4-6 KM, z który można nieodpłatnie korzystać. Jeziora szczególnie polecamy uwadze wędkarzy zorientowanych na szczupaki, okonie oraz duże lipienie.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem (22 894 58 12, 0603 820 940). Istnieje wiele możliwości zorganizowania wyprawy na Finnmark Vidda, a ceny zależą od długości pobytu, liczebności grupy oraz samego charakteru pobytu. Do wyboru są pobyty stacjonarne w wędkarskiej bazie i samodzielne wędkowanie (od 2000,- PLN*/osoba za 7-dniowy pobyt), aż po eksploracyjne wyprawy namiotowe wraz z gospodarzem na najdalej wysunięte rejony łowiska (od 4000,- PLN*/osoba za 7-dniowy pobyt). Możliwe są wyprawy z wyżywieniem własnym oraz takie, na których cały potrzebny prowiant zapewnia właściciel wędkarskiej bazy. Minimalna długość pobytu na miejscu to 5 nocy, ale sugerujemy przynajmniej tygodniowy pobyt aby zorientować się co do wędkarskich możliwości okolicy.

*ceny skalkulowane na podstawie kursu sprzedaży NOK (Alior Bank) z dnia 07.11.2018

Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@wyprawynaryby.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@wyprawynaryby.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@wyprawynaryby.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska położone w północnej Norwegii, oddalone:

  • 1570 km od portu w Nynäshamn (Szwecja)
  • 120 km od Alta (lotnisko w Norwegii)


Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowo-rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: lipień, pstrąg potokowy, palia alpejska, łosoś atlantycki, szczupak oraz okoń.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon trwa od połowy czerwca do połowy września

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • duża zasobność w ryby łososiowate i lipienie
  • duża liczba ryb w rozmiarach okazowych
  • wielka liczba łowisk do wyboru w zasięgu całodziennej wycieczki
  • przepiękna okolica
  • bardzo bliski kontakt z dziką przyrodą
  • baza wędkarska należy do autentycznej rodziny Samów - możliwość poznania fascynującej kultury gościnnych Lapończyków

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.