Czarny Potok | Południowa Szwecja


O łowisku

Kilka stref na rzece i zalew

Obfitujący w kropkowańce Czarny Potok wije się niezwykle malowniczo wśród gęstych świerkowo-sosnowych borów Smalandii, dając wędkarzom szansę na spotkanie z niejednym grubym sześćdziesiątakiem. Odcinek objęty specjalnymi licencjami, w którym żyje najwięcej pstrągów, ma 15 kilometrów długości. Prąd naszej pięknej rzeki jest szybki, miejscami porywisty, choć można napotkać też wolniejsze prostki, porośnięte w okresie letnim bujną roślinnością podwodną. Woda jest krystalicznie czysta (choć o typowo „szwedzkim” złotobrunatnym zabarwieniu), a dno niemal na całej szerokości pokryte żwirem i kamieniami. Na wolniejszych odcinkach łąkowych niekiedy również muliste. W nurcie nie brak sporej wielkości głazów, za którymi prąd wymywa głębsze dołki, stwarzając tym samym wymarzone wprost kryjówki dla licznych potokowców. W niektórych miejscach znajdziemy też powalone do wody drzewa, przy których też lubią grupować się pstrągi.

Łowisko podzielone jest na kilka stref, z których niektóre mają charakterystykę wody górskiej, inne bardziej nizinnej. Nad brzegami potoku zlokalizowanych jest kilka parkingów, specjalnie wydzielone miejsca na biwaki z drewnianymi stołami i ławami, kosze na śmieci a nawet zadaszone wiaty chroniące przed deszczem. Co więcej, łowisko przystosowane jest także do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki kilku drewnianym pomostom wybudowanym gdzieniegdzie wzdłuż brzegów.

W środku lasu (dojazd samochodem) znajdziemy również fragment wody stojącej. Jest nim niewielki, na pierwszy rzut oka niezbyt ciekawy zalew, otoczony zewsząd lasami, przez który przepływa potok. Zbiornik od kwietnia do końca września (czyli przez cały sezon) jest wspaniałym łowiskiem największych pstrągów (nawet do 4-5 kg).

Natura wspomagana trudem człowieka

Złocistych potokowców jest na naszym łowisku w bród, a ich rozmiary z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających wędkarzy. Dominują sztuki w granicach 40-50 cm, ale niekiedy łupem muszkarzy i spinningistów padają ryby jeszcze większe, osiągające długość 60-70 cm i masę od 2 do 5 kg! Na tak liczną populację dorodnych pstrągów składa się kilka czynników: przede wszystkim doskonałe warunki naturalne (krystalicznie czysta, zimna i dobrze natleniona woda) oraz olbrzymie inwestycje poczynione przez gospodarza łowiska. Dość powiedzieć, iż ten przemiły człowiek wydaje co roku znaczne kwoty na zarybienia i budowę tarlisk. Wszystko to finansuje z pieniędzy zarobionych na turystyce wędkarskiej. Oczywiście nie bez znaczenia jest skandynawskie podejście do wędkarstwa oraz całkowity brak kłusownictwa. Cóż, tylko pozazdrościć...

Na grube szczupaki

Poza łowieniem pstrągów nasz gospodarz oferuje również dwa bardzo dobre łowiska szczupaka: jedno stuhektarowe jezioro o ponadprzeciętnej zasobności w ryby (do dyspozycji łódź z silnikiem) oraz jeden znacznie mniejszy, kameralny zbiornik zlokalizowany w małym rezerwacie przyrody, wśród pięknych prastarych dębów (łódź wiosłowa). Nad oba jeziora można dojechać samochodem.

Większe jezioro ma sporą populację ryb metrowych (a nawet większych), o czym przekonał się już niejeden klient Eventuru. Na grube zębacze warto szczególnie zapolować wiosną, kiedy zgromadzone są w płytkich zatokach. Mniejsze jeziorko również obfituje w ładne sztuki, a złowienie okazu jest tam zawsze realne, gdyż akwen można śmiało opłynąć na wiosłach i obłowić cały w jeden dzień (to idealna opcja dla dwóch wędkarzy). Sukces jest tam tylko kwestią czasu i trafienia w porę żerowania gigantów, a także dobrania odpowiedniej przynęty. Warto dodać, że oprócz szczupaków żyją w nim również piękne okonie.

Łódka jest na małym jeziorze tylko jedna i nie łowi tam nikt poza wędkarzami mieszkającymi u naszego gospodarza. A więc jest to łowisko w pełni ekskluzywne, jakich niewiele nawet w Szwecji! Na brzegu można zrobić sobie ognisko czy grilla, posiedzieć i pokontemplować urokliwe otoczenie. Na większym jeziorze również niewiele jest łódek i niewielu wędkarzy. Okolica jest odludna, cicha, leśna.

Obie oferty są zatem doskonałym urozmaiceniem dla połowów pstrągów na rzece. Dodamy jeszcze tylko, że na większe jezioro obowiązuje dodatkowa licencja do wykupienia na miejscu, natomiast mniejsze jezioro objęte jest licencją rzeczną na pstragi i nie trzeba już wykupywać dodatkowego.

Dostępność łowiska

Pstrągi możemy łowić na całym odcinku potoku z brzegu lub brodząc w wodzie. Na leśnym zalewie dobre wyniki daje wędkowanie z łodzi wiosłowych (o ile są akurat dostępne). Na jeziorach wędkujemy głównie z łodzi wiosłowych lub wyposażonych w silniki spalinowe.

Rekomendowane metody połowu

Na Czarnym Potoku dopuszczone jest tylko łowienie na przynęty sztuczne - a więc najpopularniejszy jest spinning i metoda muchowa. Skuteczność tych technik jest różna w zależności od sezonu - wczesną wiosną na pewno lepszy będzie spinning, ale od wylęgu jętki majowej coraz lepsze wyniki osiągną muszkarze. Jeśli chodzi o wspomniany wyżej zalew - w lecie w dość sporej części silnie zarasta zielskiem, przez co największe szanse na spotkanie z grubym pstrągiem mają muszkarze. Właśnie o tej porze roku, kiedy poziom wody w rzece zaczyna gwałtownie się obniżać, wiele okazałych ryb wchodzi do zalewu. Z kolei wczesną wiosną, gdy roślinność nie utrudnia łowienia, nieco lepsze rezultaty osiągają spinningiści. Większe jezioro szczupakowe jest doskonałym łowiskiem grubych sztuk (łowione są regularnie ryby 5-kilogramowe i większe) oraz okonia. Najskuteczniejsze techniki to spinning oraz trolling. Wiosną ryby przebywają głównie na płyciznach, wśród trzcin i roślinności zanurzonej, a latem i jesienią trzeba ich szukać w miejscach głębszych, nieco dalej od brzegu. Bardzo dobre są wszelkiego rodzaju kanty i ostre spadki dna. Na mniejszym jeziorze szczupakowych brań można spodziewać się na całej powierzchni akwenu. Najskuteczniejszy jest spinning (gumy, dżerki).

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Czarny Potok dzieli się na kilka stref, na których obowiązują rozmaite zasady i ograniczenia. Na części rzeki dopuszczona jest tylko metoda muchowa z zastosowaniem bezzadziorowych haków. Na innych strefach wolno również łowić na spinning, jednak również tylko z użyciem pojedynczych, bezzadziorowych haków (zazwyczaj można nabyć je u gospodarza i przezbroić przynętę, najlepiej jednak przygotować się zawczasu i mieć ze sobą spory zapas przynęt z pojedynczym bezzadziorowym lub przygiętym hakiem – np. obrotówek, gumek, jigów, a nawet woblerów). Od sezonu 2018 na całej rzece obowiązuje zasada "catch and release", a więc wszystkie pstrągi musza być po złowieniu (i ew. wykonaniu fotografii) wypuszczone z powrotem do wody. Zasada ta nie obejmuje szczupaków i okoni. Szczegółowe zasady i wykaz stref znajdą Państwo w regulaminie, który każdy wędkarz otrzymuje na miejscu (wraz z licencją i mapką).

Jeśli chodzi o szczupaki łowione w okolicznych jeziorach, z łowiska można zabrać dziennie maksymalnie 1 sztukę w przedziale 45–75 cm na osobę. Wszystkie szczupaki większe niż 75 cm należy ostrożnie wypuścić z powrotem do wody. Zakaz wywozu zamrożonych filetów do kraju.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem.

W mediach

Przygoda na prostce
(fragment artykułu z magazynu Wędkarski Świat)

„Gdy skradając się na kolanach po leśnej, torfowej łące między okrągłymi kępami turzyc dotarłem na odległość rzutu do bardzo wolnej prostki z ciemnym brunatnym dnem, nie bardzo wierzyłem w możliwość brania w tej spokojnej wodzie, prześwietlonej jaskrawym słońcem. W końcu wypatrzyłem spory kamień na dnie i nieco powyżej niego miękko położyłem na gładkim lustrze wody dżig własnoręcznie wykonany z różowych piór marabuta. Ledwo zdążyłem dwa razy obrócić korbką kołowrotka, gdy za przynętą sunącą płynnymi skokami zaczął podążać równym tempem charakterystyczny garb na wodzie dobrze znany kleniarzom łowiącym na płytkich przelewach. Tuż przy brzegu dżig zniknął nagle w ogromnym wirze, który pojawił się w miejscu wędrującego garbu i choć ogromny, prosto ścięty ogon poderwał z dna chmurę brązowego osadu, nie poczułem na kiju nawet muśnięcia. 100 metrów dalej podobny rzut zakończyłem wyholowaniem grubego, półtorakilogramowego potokowca.”

Artykuł „Potok z Bajki” autorstwa Jacka Kolendowicza, opowiadający o łowisku, ukazał się w magazynie Wędkarski Świat numer 07/2004. Egzemplarze archiwalne do nabycia w redakcji.

Kwiecień w Smalandii (2017)

Kwiecień jest miesiącem, w którym już porządnie ciągnie na ryby. Wyposzczony po długiej zimie wędkarz zaczyna coraz bardziej niecierpliwie przeglądać sprzęt i zdjęcia z minionych wypraw...

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Oferujemy naszym klientom możliwość zamieszkania w kameralnym pensjonacie o wysokim standardzie, prowadzonym przez gospodarza łowiska. Obiekt oddalony jest o około 30 minut jazdy samochodem od Växjö i o kilka minut drogi od potoku. W pensjonacie pokoje 2-osobowe z łazienkami oraz bez łazienek. Niektóre pokoje z TV. Możliwość przygotowywania posiłków we własnym zakresie w doskonale wyposażonych kuchniach. Apartamenty na 4-6 osób. Wszystkie z obszernymi salonami (TV) i oddzielnymi sypialniami. Do dyspozycji gości w pełni wyposażona kuchnia oraz łazienka. Znajdująca się na parterze ogólna restauracja czynna jest tylko w okresowo. Możliwość skorzystania z sali konferencyjnej.

Czarny Potok


Sprzęt pływający

Na obydwu jeziorach możliwość wypożyczenia łodzi wiosłowych (dwu- i trzyosobowe). Na leśnym zalewie obowiązuje zakaz używania silników spalinowych (rezerwat), ale można zamontować własny silnik elektryczny. W cenę wynajęcia łodzi wliczone są kamizelki ratunkowe. Na większym jeziorze szczupakowym dostępne są łodzie wędkarskie z silnikami spalinowymi 4 KM. Na mniejszym jeziorze - łódź wiosłowa. Kompleksowa informacja o łowiskach oraz mapy wędkarskie dostępne w biurze Eventur lub na miejscu. Możliwość skorzystania z usług profesjonalnych przewodników wędkarskich. Wszelkie informacje o łowisku, limitach i wymiarach ochronnych otrzymają Państwo od gospodarzy ośrodka.

Czarny Potok

Galerie zdjęć

Uwaga! Od sezonu 2018 na całej rzece obowiązuje zasada "catch and release" (dotyczy pstrągów). Zdjęcia z pstrągami zabranymi do konsumpcji pochodzą z lat poprzednich.

Czarny Potok (1)

Rzeka pstrągowa

Zobacz galerię

Czarny Potok (2)

Rzeka pstrągowa

Zobacz galerię

Czarny Potok (3)

Rzeka pstrągowa

Zobacz galerię

Czarny Potok (4)

Jeziora szczupakowe

Zobacz galerię



Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:kwiecień-wrzesień
Czas trwania:dowolny
Dojazd:we własnym zakresie (prom/samochód bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu (dostępne od 2- do 6-osobowych)
Zakwaterowanie:pokoje 2-osobowe lub apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:leśny potok, jezioro szczupakowe
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 750,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 10 500,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
  • licencje wędkarskie na 6 dni na wszystkie strefy Czarnego Potoku,
  • sprzątanie końcowe,
  • pełna informacja wędkarska o łowisku,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska położone w południowej Szwecji w regionie Smaland. Podstawowym łowiskiem jest pstrągowy Czarny Potok, dodatkowo możliwe jest wędkowanie na dwóch szczupakowo-okoniowych jeziorach. Oddalone:

  • ok. 115 km od Karlskrony
  • ok. 245 km od Ystad
  • ok. 433 km od Nynäshamn
  • ok. 344 km od lotniska w Skavsta


Czarny Potok

Rodzaj wody i ryby
Łowisko rzeczno-jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: pstrąg potokowy (od kwietnia do września), szczupak (od kwietnia do października), okoń (od kwietnia do października).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do września (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • jedno z najlepszych łowisk pstrąga potokowego w Szwecji, a zdecydowanie najlepsze w południowej części kraju
  • duża szansa na rybę okazową
  • dobra infrastruktura nad wodą (parkingi, wiaty, miejsca na biwak etc.)
  • blisko od promu w Karlskronie
  • połączenie łowiska pstrąga (rzeka) i szczupaka (jezioro)
  • przemiły i uczynny gospodarz

Atrakcje w okolicy

  • region jest znany jako "Królestwo Kryształu", znajdziemy w nim liczne sklepy i zakłady rzemieślnicze, produkujące wyroby ze szkła o niespotykanym pięknie
  • zamek w Kalmar (ok. 70 km)
  • rezerwat łosi
  • świat Astrid Lindgren w Vimmerby - niezwykły park rozrywki dla dzieci i dorosłych

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.