W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko jeziorowe zlokalizowane w południowo-wschodniej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 270 km od Karlskrony,
✓ ok. 405 km od Ystad,
✓ ok. 265 km od Nynäshamn,
✓ ok. 155 km od lotniska w Skavsta,
✓ ok. 280 km od lotniska Arlanda.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od kwietnia do października), okoń (od czerwca do listopada), sandacz (od czerwca do listopada).
Galerie zdjęć
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
łowisko nowe, dotychczas nie eksploatowane przez turystów-wędkarzy
oferta dla wędkarzy ceniących różnorodność
możliwość wędkowania na dwóch doskonałych jeziorach tuż obok siebie
grube szczupaki, sandacze oraz okonie na jednym łowisku
komfortowe warunki zakwaterowania, nowe łodzie i bardzo pomocny gospodarz
fantastyczny wędkarski produkt w atrakcyjnej cenie!
Opinia klienta
Dziękuję za polecenie mi tego łowiska. Wróciliśmy zadowoleni, ale też z pewnym niedosytem. Jezioro jest bogate w ryby - zarówno szczupaki, jak i okonie. Najlepszy mieliśmy pierwszy dzień łowienia, od razu po przyjeździe - między innymi 110, 103 oraz 102 cm – zupełnie „z marszu”. Potem było gorzej, ale trzeba przyznać, że pogoda zupełnie się zmieniła i lało przez następnych 5 dni. Szczupaki stały się wybredne i brały tylko po południu oraz przed samym wieczorem. I nie było już takich dużych. W ciągu dnia przerzuciliśmy się więc na okonie, których jest w Vindommen „opór”. Nie było rekordów, ale dużo takich 30–35 cm. Jedyny mankament to silnik, który zepsuł nam się jak byliśmy 10 km od domku, ale następnego dnia mieliśmy już nowy (dzięki za szybkie załatwienie sprawy!). Domek super, na ryby aż za dobry. Myślę, że tu jeszcze wrócimy, ale tym razem na jesieni. Pozdrawiam!
Patryk z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.
Jezioro Vindommen, południowa Szwecja Flaga Szwecja
Nasza nowość na sezon 2013. Do tej pory nieznane w Polsce (i w samej Szwecji też niewiele lepiej), bardzo ciekawe i rybne jezioro w południowej Szwecji, które z pewnością znajdzie liczne grono stałych bywalców. Akwen jest jak na szwedzkie standardy dość nietypowy ponieważ zamieszkują go jednocześnie liczne szczupaki i sandacze. Co więcej, oba gatunki osiągają tu niepoślednie rozmiary.
Łowisko dla każdego
Vindömmen rozciąga się z zachodu na wschód i ma bardzo rozczłonkowany, nierównomierny kształt. Nie znajdziemy tu jakiegoś głównego plosa – całe jezioro składa się raczej z większych i mniejszych zatok, które płynnie przechodzą jedna w drugą. To spora zaleta tego łowiska, która umożliwia komfortowe wędkowanie nawet przy niesprzyjającej pogodzie (nie występuje wysoka fala). Obszar przeznaczony do wędkowania liczy około 1400 ha, co spokojnie wystarczy na nie tylko na tygodniowy, ale nawet na miesięczny pobyt. Maksymalna głębokość łowiska wynosi 21 metrów, średnia ok 4-5 m. Jezioro jest ciche i spokojne, otoczone lasami, szwedzkimi gospodarstwami i, tu i ówdzie, polami uprawnymi. Nad jego brzegami nie ma żadnych ośrodków turystycznych lub wędkarskich.
W rzadkich trzcinkach szczupaki stoją niemal zawsze...
Wirtualny rejs z echosondą
Po zaledwie pół godzinie pływania z sonarem już widać, że mamy do czynienia z wodą nietuzinkową. Patrzymy na ekran i każde przebyte 100 metrów utwierdza nas w przekonaniu, że ten akwen musi kryć w sobie wielki potencjał. Płytkie blaty (1,5-3 m) przeplatają się tutaj z prawie pionowymi uskokami (często na ponad 10 m głębokości), a dno jest na przemian mulisto–piaszczyste, aby za chwilę zmienić się w najeżony kamiennymi rafami „poligon”. I to wszystko na długości zaledwie kilkuset metrów! Albo weźmy przybrzeżny litoral i występującą w nim roślinność. Gęste trzcinowiska przypominają miejscami te z delty Dunaju i są wysokie na ponad 2 m. Liczne zatoki i mniejsze zatoczki porastają duże kępy moczarki oraz wywłócznika. Na niektórych obszarach znajdziemy także całe pola rdestnic oraz grążeli, które zwykle są bankowymi stanowiskami szczupaków i mniejszych okoni.
Szczupaka w bród
Strefa przybrzeżna jeziora, gdzie znajdziemy większość występującej tu roślinności jest bardzo licznie zasiedlona przez szczupaki. Ryb jest w łowisku dużo i w dobry dzień można złowić nawet 20 lub więcej sztuk na łódź. Zaawansowani wędkarze mogą liczyć na jeszcze lepsze wyniki, w tym regularnie na ryby okazowe, które przekraczają 1 metr długości. Najlepszy czas na szczupakową wyprawę nad Vindommen przypada na koniec kwietnia, maj, pierwszą połowę czerwca oraz okres jesienny (wrzesień–listopad).
Cenne uzupełnienie – sandacz i okoń
Przy obławianiu większych głębokości znacznie częstszą zdobyczą od szczupaków będą sandacze i okonie. Populacja tych gatunków stale się zwiększa, co z pewnością ucieszy naszych klientów. „Mętnookie” mają się w Vindommen świetnie i wraz z „pasiakami” zamieszkują kamienne rafy, kanty oraz niezliczone uskoki dna. Sandaczy w Vindommen jest już na tyle dużo, iż bez cienia wątpliwości możemy polecić to łowisko pod kątem połowów właśnie tej ryby. Największy okaz z jeziora, jaki na sto procent udało nam się potwierdzić, ważył 10,6 kg i był jednym z największych sandaczy złowionych w Szwecji w 2011 roku. Na te ryby warto zawitać tutaj w czerwcu, w okresie samych wakacji oraz przez całą jesień. Sandacze z Vindommen nie są poddane dużej presji i zazwyczaj biorą agresywnie na gumy prowadzone w technice opadu. Na wodzie spotkaliśmy kilkakrotnie szwedzkich wędkarzy, którzy nieprawdopodobne wyniki osiągali także łowiąc w pionie (vertical jigiing) przy użyciu niewielkiej, martwej rybki. Potrafili złowić w ten sposób kilkanaście ryb w ciągu godziny, z których kilka było w przedziale 3-4 kg.
Piękny wiosenny "pike" z jeziora Vindommen. 101 centymetrów!
Dwa w jednym
Nasi goście poza opisywanym Vindommen mają do dyspozycji jeszcze jedno fantastyczne łowisko. Jest nim znacznie mniejsze (ok. 200 ha) szczupakowo–okoniowe jezioro, oddalone od domków nie dalej jak o 200 metrów. Jezioro posiada niezwykle przejrzystą wodę o pięknej turkusowo–zielonej barwie, która przypomina bardziej górskie jeziora Słowenii niż akweny szwedzkie. Znajduje sią na nim 2 dodatkowe łodzie wyposażona w elektryczne silniki Minnkota. Mimo niewielkich (w porównaniu do Vindommen) rozmiarów, łowisko potrafi dostarczyć wielu wędkarskich emocji. Są tu głębokie, trollingowe miejsca (świetne latem), jak i bardzo płytkie trzcinowe zatoki (z rogatkiem i rdestnicą), które sprawdzą się wiosną i późną jesienią. Podobnie jak większy sąsiad jezioro obfituje w szczupaki oraz okonie, ale nie występuje na nim w ogóle sandacz. Każdej grupie przebywającej na Vindommen polecamy tę alternatywę na co najmniej 1-2 dni.
W mniejszym jeziorze szczupaków jest też pod dostatkiem - biorą nawet latem.
Nasze testy
Opisywane wody odwiedziliśmy dwukrotnie w maju i wrześniu 2012 roku. Za każdym razem były to dość krótkie 2-dniowe wizyty, jednak wystarczyło to w zupełności aby potwierdzić pochlebne pogłoski o zasobności tych łowisk. Bez kompletnej znajomości jezior udało nam się złowić między innymi 4 szczupaki o długości ponad 100 cm (106 cm, 103 cm, 2 x 101 cm), kilka w granicach 80-95 cm oraz ponad 80 ryb w przedziale 60–75 cm. Zabrakło niestety czasu na poważne sandaczowe przymiarki, ale krótkie próby zaowocowały złowieniem kilkunastu niewielkich (40–50 cm) ryb.
Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych łowisk zapewnia łódź z silnikiem spalinowym (Vindommen) lub elektrycznym (mniejsze jezioro). Wędkowanie z brzegu jest dość trudne z powodu pasa trzcin, podmokłego gruntu i prywatnych posesji. Na jeziorach brak raczej pomostów (poza prywatnymi), z których możliwe jest spławikowa lub gruntowa zasiadka.
Rekomendowane metody połowu
Podstawową metodą połowu ryb drapieżnych jest spinning z użyciem przynęt sztucznych lub naturalnych (np. martwa rybka). Szczupaki można także z powodzeniem łowić na sztuczną muchę (sprzyja temu bardzo klarowna woda na mniejszym jeziorze) lub martwą rybkę. Białą rybę można łowić na spławik lub grunt. Sandacze (Vindommen) łowimy na gumy z opadu, trolling (woblery) lub w pionie (vertical jigging).
Limity i ograniczenia
Z łowiska można zabrać dziennie 1 szczupaka oraz sandacza (lub 2 szczupaki lub 2 sandacze) na domek w rozmiarze 45-75 cm. Wszystkie pozostałe szczupaki/sandacze wypuszczamy z powrotem do wody. Z łowiska można zabierać również inne gatunki, ale tylko w ilościach, które potrzebne są do bieżącego spożycia w dniu połowu. Zakaz zabierania ryb z przeznaczeniem do zamrożenia (bądź przetworzenia) i wywiezienia ze Szwecji. Trolling jest dozwolony na jeziorze Vindommen (licencja z uwzględnieniem trollingu kosztuje 300 SEK/osoba/tydzień, ale zabroniony na mniejszym jeziorze.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Do dyspozycji naszych gości dwa wolnostojące domki położone ok. 450 m od siebie: 4- oraz 6-osobowy. Oba domki znajdują się ok. 150 m od brzegu mniejszego jeziora i odpowiednio 300 m (domek większy) i 700 m (domek mniejszy) od jeziora Vindommen. Oba domki posiadają wysoki standard, są obszerne i zostały odnowione w latach 2010–2012. Posiadają salony z TV, 2 lub 3 oddzielne sypialnie (łóżka pojedyncze), w pełni wyposażone kuchnie oraz łazienki z WC i prysznicami. Na wyposażeniu jest także pralka oraz suszarki do ubrań i kombinezonów wędkarskich. Gospodarz mieszka w pobliżu domków i zawsze służy swoją pomocą. Od sezonu 2016 na goście będą mieli także możliwość korzystania z „ruskiej bani” z ciepłą wodą (dostępna dla obu domków). Odległość od najbliższego sklepu i stacji benzynowej - ok. 5 km.
Dom dla wędkarzy (większy)
Salon w domu (większym)
Wędkowanie z łodzi
Łodzie wędkarskie na Vindommen to aluminiowe Lindery 400 lub 440 wyposażone w silniki spalinowe (4 suwy) o mocy 4-6 HP. Wszystkie łodzie i silniki są zadbane i sprawne, zakupione w 2011-2013 roku. Łodzie przewidziane są na maksymalnie 3 wędkarzy.
Na mniejszym jeziorze znajdują się dwa aluminiowe Lindery (400–440 cm) odpowiednie dla 2-3 wędkarzy. Wyposażone są w mocne silniki elektryczne Minn Kota, a za dopłatą można wynająć również silniki spalinowe o mocy 4 KM. Gospodarz dostarcza do silników dodatkowe akumulatory (dzięki temu można pływać przez cały dzień) oraz stanowisko na pomoście do ich ładowania (nie ma potrzeby dalekiego noszenia akumulatorów). UWAGA! Od sezonu 2016 wszystkie łodzie wędkarskie na obu jeziorach wyposażone są w echosondy Garmin 551 Dv!
Na miejscu dostępne są także mapy batymetryczne obu jezior. Pełna informacja wędkarska o obu łowiskach dostępna jest w naszym biurze.
Oferta wędkowania na Vindommen (pakiety) Eventur Fishing
Termin:kwiecień-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 4-6 osób w domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:2 jeziora o łącznej powierzchni ok. 1600 ha
Przewodnik:nie ma przewodnika na miejscu
Cena:1 563,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 6 250,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego
  • 1 łódź wędkarska Linder z silnikiem spalinowym 4-6 KM na jeziorze Vindömmen
  • 1 łódź wędkarska plastikowa z silnikiem elektrycznym Minnkota na mniejszym jeziorze
  • pełna informacja wędkarska o łowisku + mapy wędkarskie
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • tygodniowe licencje wędkarskie na oba jeziora do wykupienia na miejscu u gospodarza (200,- SEK/osoba Vindömmen + 250 SEK (dodatkowa licencja na troling), 150,- SEK/osoba mniejsze jezioro)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce