W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko jeziorowe i rzeczne w rejonie miasta Bollnäs. Odległości:
✓ ok. 340 km od Nynäshamn,
✓ ok. 770 km od Karlskrony,
✓ ok. 250 km od lotniska Sztokholm/Arlanda.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (największe „esoksy” w Szwecji), okoń, sandacz, biała ryba. Sezon wędkarski trwa od maja do listopada (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
liczne szczupaki ponad 100 cm w łowisku
szansa na ryby rekordowe (120 cm +)
świetne łodzie, domek i profesjonalny gospodarz
Galerie zdjęć
Jezioro Varpen, środkowa Szwecja Flaga Szwecja
Jeśli gruby, metrowy szczupak jest Twoim marzeniem, to koniecznie musisz odwiedzić Varpen! To zupełnie nieznane w Polsce jezioro wchodzi właśnie do naszej oferty, z czego jesteśmy niezwykle dumni i szczęśliwi. Obok jeziora Boren (południowa Szwecja) jest to naszym zdaniem drugi najlepszy akwen w Szwecji pod względem zasobności w rekordowych rozmiarów szczupaki. Serdecznie zapraszamy!
Jezioro gigantów
Varpen znajduje się w środkowej Szwecji, około 300 kilometrów na północ od Sztokholmu (2,5 godziny drogi z lotniska Arlanda). Jest to spore przepływowe jezioro na biegu dużej rzeki Ljusnan. Od północnego zachodu graniczy z miasteczkiem Bollnäs, a jego powierzchnia liczy 8 km2. Wędkarze mają do dyspozycji cały zbiornik (ok. 10 km długości), ale można także wędkować w samej rzece Ljusnan, która ma w tej okolicy spokojny, miejscami wręcz stojący uciąg. Ryby występują równomiernie w obu łowiskach, a dobrych miejsc do wędkowania jest bez liku. Znajdziecie tu liczne górki podwodne, strome brzegowe stoki oraz płytsze kamieniste zatoczki porośnięte gdzieniegdzie grążelami oraz trzciną.
Varpen to łowisko bardzo dużych szczupaków. Nie polecamy tego akwenu wędkarzom, którzy liczą na kilkadziesiąt brań dziennie (do takiego łowienia znacznie lepsze są szkiery), ale raczej tym, którzy przedkładają jakość nad ilość. Szczupaków przekraczających 100 cm długości jest w Varpen bardzo dużo, ale należy wpierw odszukać ich stanowiska i cierpliwe czekać, aż zaczną żerować. Czasami powoduje to dłuższe okresy kompletnie pozbawione brań (nawet po kilka godzin), ale kiedy „szczupłe” się już obudzą, to można doświadczyć nieprawdopodobnego wprost łowienia, a każde branie może oznaczać rybę w przedziale 100–130 cm! Poza szczupakiem w Varpen występuje obficie sandacz (dominują ryby 30-60 cm), okoń, miętus, węgorz oraz cały wachlarz białorybu.
Standardowy sandacz z jeziora Varpen.
Jesienny test 2016
Nad Varpen zawitaliśmy na początku października 2016 wraz z ekipą filmową Crazy Fisherman. Mimo, że nie znaliśmy kompletnie wody i bazowaliśmy na własnych doświadczeniach oraz podpowiedziach miejscowych wędkarzy, udało nam sie złowić w pięć dni osiem szczupaków przekraczających metr długości (101, dwa razy po 102, 103, 104, 107, 110 oraz 112 centymetrów). Znajomy Szwed, który wędkował obok nas, złowił w tym samym czasie rybę 115 cm. Wszystkie z nich były niezwykle grube i w świetnej kondycji. Poniżej mogą Państwo zobaczyć zdjęcia z tej testowej wyprawy, a na początku 2017 ukaże się również film prezentujący łowisko.
Dostępność łowiska
Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi.
Rekomendowane metody połowu
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.
Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie
Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia, poza szczupakami (wszystkie szczupaki muszą wrócić z powrotem do wody). Wymiar ochronny sandacza - 45 cm, okonia - 25 cm. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Naszym gościom proponujemy nowo wybudowany (2015) domek wędkarski o wysokim standardzie, który stoi 100 metrów od brzegu jeziora. Domek posiada 2 sypialnie 2-osobowe, (jedna na parterze oraz jedna na poddaszu), salon wraz z wyposażoną kuchnią oraz łazienkę. W domku dostęp do internetu. Domek stoi w odosobnieniu, gdzie panuje cisza i spokój. Nieopodal mieszka gospodarz, który służy gościom swoją pomocą we wszelkich sprawach związanych z pobytem i wędkowaniem.
Obok głównego domku (10 m) znajduje się jeszcze jeden niewielki domek, gdzie spać może dodatkowa piąta osoba. Nie ma tam jednak łazienki, ogrzewania ani bieżącej wody. Jest za to kominek opalany drewnem.
Nowy domek dla wędkarzy
Sypialnia na parterze
Łódź przewodnika
Do dyspozycji wędkarzy 2 duże łodzie (450 x 170 cm), wyposażone w 4-suwowe silniki 15 KM oraz echosondy Lowrence Hook 3. Sprzęt pływający jest nowoczesny, zadbany i znajduje się w bardzo dobrym stanie. Za dodatkową niewielką opłatą (płatność na miejscu u gospodarza lub w naszym biurze przed wyjazdem) łodzie można doposażyć w elektryczne silniki z funkcją kotwicy, która umożliwia utrzymywanie łodzi w tej samej pozycji przy obławianiu dobrej "miejscówki" (bez konieczności używania tradycyjnej kotwicy) oraz w lepsze echosondy/GPS Lowrance Elite 5.
Gospodarz to bardzo dobry wędkarz i profesjonalny przewodnik wędkarski. Jego wiedza o jeziorze i dużych szczupakach jest imponująca. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość wynajęcia przewodnika na wspólny dzień wędkowania. Dysponuje on dużą łodzią wędkarską (maks. 3 wędkarzy + przewodnik) wyposażoną w silnik o mocy 115 KM.
Oferta wędkowania - Jezioro Varpen (pakiety) Eventur Fishing
Termin:maj-listopad
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (prom/samochód bądź samolot do lotniska Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 4-osoby w jednym domku
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro Varpen i rzeka Ljusnan
Przewodnik:dostępny na miejscu, konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze
Cena:2 290,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 9 160,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4-osobowy z pościelą i ręcznikami
  • sprzątanie końcowe
  • 2 łodzie wędkarskie z silnikami 15 KM, echo/GPS + 1 zbiornik paliwa do łodzi
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, pół dnia na jeziorze z gospodarzem, który pokaże najlepsze miejsca
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie na Varpen oraz Ljusnan
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce