W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko szkierowe (Bałtyk) w południowej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 315 km od portu w Karlskronie,
✓ ok. 245 km od portu w Nynäshamn,
✓ ok. 475 km od portu w Ystad
✓ ok. 105 km od lotniska w Skavsta,
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od kwietnia do października), okoń (cały rok), sandacz (maj, czerwiec, oraz od sierpnia do listopada), troć wędrowna (wiosna), śledź (maj), płoć i leszcz (od maja do września).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
zakwaterowanie na wyspie - cisza spokój, intymność
gospodarz jest zawodowym rybakiem i znakomicie zna okoliczne wody
świetne łowiska znajdują się już kilkaset metrów od przystani
do dyspozycji wędkarzy kilometry bardzo rybnych wód
w archipelagu żyje olbrzymie pogłowie szczupaka
poza szczupakiem można łowić okonie, sandacze, jazie, trocie, liny, miętusy i wiele innych gatunków
Galerie zdjęć
WSZYSTKO O SZKIERACH
Wyspa Kallsö, południowa Szwecja Flaga Szwecja
KOLEJNA CZĘŚĆ FANTASTYCZNEGO ARCHIPELAGU ŚWIĘTEJ ANNY!
Zapraszamy do odwiedzenia kolejnej „szkierowej perły” w naszej ofercie. Wyspa Kallsö znajduję się w ciągu wysp archipelagu Św. Anny. Jest jednak zdecydowanie bliżej otwartego morza, a co za tym idzie rzadko docierają w te strony inni wędkarze. Nasz studyjny wyjazd we wrześniu 2013 roku potwierdził tylko przypuszczenia co do wędkarskiej atrakcyjności kolejnego „wycinka” tego największego na szwedzkim wybrzeżu archipelagu.
Bajkowy krajobraz
Podczas naszego wrześniowego pobytu na wyspie Kallsö trafiliśmy na iście letnią aurę. Próżno było szukać na niebie jakiejkolwiek chmury, a przez niemal dwa pierwsze dni woda była gładka jak lustro. Oczywiście nie wpłynęło to pozytywnie na aktywność ryb, ale pozwoliło nam zwiedzić znaczną część archipelagu i pozachwycać się jego urodą. Dziewicze szkierowe wyspy, spokojna, kryształowo czysta woda i brak jakichkolwiek oznak ludzkiej działalności tworzył niezwykłą atmosferę. Całość wyglądała momentami jak jakaś nierzeczywista, perfekcyjna makieta.
Typowy widok w szkierach - skaliste wysepki otoczone lekko zasoloną wodą.
Z błogich rozmyślań szybko wyrywał nas lekki wiaterek, a wraz z nim żerujące na powierzchni okonie i szczupaki! Nigdy wcześniej nie byłem świadkiem regularnie atakujących na powierzchni szczupaków. Podczas niektórych ataków z wody wyskakiwało po kilka „esoxów”. Płocie, na których żerowały, potrafiły w panice wyskakiwać na brzegowe skałki. Niestety, podczas powierzchniowego żerowania szczupaki były nie do złowienia. Udawało się to dopiero wówczas, gdy kończył się widowiskowy spektakl. Szczupaki chętnie reagowały na duże gumy i jerki. Przeciwieństwem były okonie - jeżeli udało się namierzyć ich żerowanie, ryby były pewne. Garbusów w niektórych miejscach było tak duże, że po złowieniu kilkudziesięciu sztuk odpływaliśmy szukać następnego miejsca (mimo, że ryby brały przez cały czas doskonale).
Ta część archipelagu Św. Anny to raczej „nagie” wyspy lub pojedyncze rachityczne trzcinowiska. Tu, nawet częściej niż w szkierach blisko stałego lądu, należy zmieniać miejsca i aktywnie szukać ryb. Poszukiwania rekompensuje jednak to, że ryby są bardzo mocno zgrupowane. Po znalezieniu dobrego miejsca możemy nałowić się do woli.
Szkiery Świętej Anny to królestwo szczupaków
Świetny doradca na miejscu
Właścicielem domków i gospodarzem naszego kameralnego ośrodka jest miejscowy rybak, który mieszka na wyspie Kallsö od urodzenia. Zajmuje się on połowem węgorzy, siei i sandaczy oraz eksperymentuje z hodowlą okoni. Co ważne, dla przyjeżdżających tu wędkarzy jest przede wszystkim skarbnicą wiedzy o okolicznych wodach. Wie doskonale gdzie w danym czasie można szukać poszczególnych gatunków ryb oraz gdzie jest szansa na największe sztuki. Rady właściciela dla niejednej grupy okażą się nieocenione, szczególnie na tak dużym i urozmaiconym łowisku. U gospodarza można też kupić doskonałe, własnoręcznie wędzone ryby: węgorza, łososia czy sieję.
Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych łowisk zapewnia łódź z silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest dość trudne z powodu pasa trzcin lub śliskich skał, choć gdzieniegdzie jest możliwe (szansa na złowienie szczupaka lub okonia istnieje nawet podczas wędkowania z pomostu). Łowiąc z brzegu polecamy raczej nastawienie się na „białą rybę”. Pierwsze bardzo dobre miejsca połowu drapieżników znajdują się nie dalej jak kilka minut od oferowanych przez nas domków.
Rekomendowane metody połowu
Podstawową metodą połowu ryb drapieżnych jest spinning z użyciem przynęt sztucznych lub naturalnych (np. martwa rybka). Obowiązuje zakaz trollingowania. Szczupaki można także z powodzeniem łowić na sztuczną muchę (sprzyja temu bardzo klarowna woda i wiele płytkich miejsc) lub żywca. Białą rybę można łowić na spławik lub grunt.
Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie
Od sezonu 2017 obowiązuje całkowity zakaz zabierania szczupaka. Jeśli chcielibyście Państwo spożyć szczupaka na miejscu, należy koniecznie uzgodnić ten fakt z gospodarzem (zanim ryba zostanie uśmiercona i zabrana ze sobą). Po wyrażeniu zgody przez gospodarza z łowiska można zabrać 1 szczupaka na domek dziennie w rozmiarze 50–75 cm. Z łowiska można zabierać sandacze, okonie oraz białą rybę w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia na miejscu (nie jest dozwolone wywożenie ryb do Polski). Wymiar ochronny sandacza – 50 cm, wymiar ochronny okonia 25 cm. Obowiązuje bezwzględny zakaz połowu węgorza. Trolling na szkierach jest zabroniony przez szwedzkie prawo. Wraz z gospodarzami Państwa domków bardzo prosimy o uszanowanie tych zasad. Pozwoli to nam wszystkim cieszyć się zasobnymi w ryby wodami przez długie lata.
W dole wyspa Kallsö, a w głębi kolejne wysepki archipelagu.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Zapraszamy do dwóch nowych, 4-osobowych domków. Domki znajdują się w przepięknej, zacisznej okolicy, na jednej z wysp archipelagu Św. Anny - wyspie Kallsö. Właściciel ośrodka przeprawia klientów do miejsca zakwaterowania własną dużą łodzią. Odległość od parkingu, na którym zostawia się auta, to około 4 kilometry. W razie potrzeby podczas pobytu można podpłynąć swoją łodzią wędkarską do aut (około 15 minut). Domki posiadają: oddzielną 2-osobową sypialnię, antresolę z 2 łóżkami, łazienkę z prysznicem i WC, w pełni wyposażony aneks kuchenny z częścią jadalną i salonikiem z TV. Do tego domek dysponuje sporym tarasem z meblami ogrodowymi i grillem. Odległość od wody to około 20 metrów (odległość od przystani to w zależności od domku 20 i 100 metrów).
Do dyspozycji klientów duże 4,5-5 metrowe łodzie wędkarskie z silnikami spalinowymi 15-20 KM (2- oraz 4-suwowe). Na miejscu mapy wędkarskie oraz mapy okolicy. Pełna informacja wędkarska o łowisku dostępna w naszym biurze. Na miejscu można także wynająć echosondy w kwocie ok 300,- SEK/tydzień, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja w biurze.
Domek dla wędkarzy
Wnętrze domku
Sypialnia w domku
Oferta wędkowania, wyspa Kallsö (pakiety) Eventur Fishing
Termin:kwiecień-listopad
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (prom/samochód bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maksymalnie 4 osoby w domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 025,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 100,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego,
  • 2 łodzie wędkarskie 4,5-5 m z silnikami spalinowymi (15-20 KM, 2-suw),
  • pełna informacja wędkarska o łowisku,
  • mapy batymetryczne,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce