W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowiska jeziorowe i rzeczne w rejonie miasta Bollnäs. Odległości:
✓ ok. 340 km od Nynäshamn,
✓ ok. 770 km od Karlskrony,
✓ ok. 250 km od lotniska Sztokholm/Arlanda.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (największe „esoxy” w Szwecji), okoń, sandacz, pstrąg potokowy, lipien. Sezon wędkarski trwa od maja do listopada (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
rejon słynie z olbrzymich szczupaków (realna szansa na rybę +110, a nawet +120 cm) oraz okoni
wysoki standard zakwaterowania, piękna okolica
urozmaicone łowisko (rzeka, jeziora i zbiorniki zaporowe) oraz dużo gatunków ryb do łowienia
Galerie zdjęć
CO OPRÓCZ WĘDKOWANIA?
Lasy, grzybobranie, jagody.
Rejon Bollnäs, środkowa Szwecja Flaga Szwecja
W OFERCIE JEZIORO Z LICZNYMI SZCZUPAKAMI POWYŻEJ 110 CM!
Okolice Bollnäs w Środkowej Szwecji to urozmaicone tereny wędkarskie - są tu duże jeziora, płynie wielka rzeka Ljusnan, są też mniejsze jeziora leśne. Ryb jest pod dostatkiem, a na niektórych wodach możemy śmiało marzyć o biciu życiowych rekordów - szczególnie jeśli chodzi o duże szczupaki.
Na szlaku rzeki Ljusnan. Tu zwykła metrówka nie robi wrażenia!
Miejscowość Bollnäs (nie ma obecnie statusu miasta) jest zlokalizowana w środkowe Szwecji w prowincji Hälsingand, nad jeziorem Varpen oraz rzeką Ljusnan, przy szlaku kolejowym zwanym Norra Strambanan. Właśnie rzeka Ljusnan, należąca do najdłuższych w Szwecji (440 km), stanowi obiekt naszych wędkarskich zainteresowań. Nie tylko dlatego, że w jej nurcie żyją okazałe pstrągi, lipienie, szczupaki i okonie, ale także dlatego, że przepływa przez wiele bardzo atrakcyjnych wędkarsko jezior. Nasz domek zlokalizowany jest kilkanaście kilometrów od Bollnäs, przy wypływie rzeki z jednego z takich jezior, przez które można przedostać się na dwa kolejne. Wszystkie trzy są to duże, piękne i pełne ryb akweny.
Dominują w nich szczupaki, dorastające tu do niebotycznych wręcz rozmiarów. Można śmiało powiedzieć, że łowisko należy do czołowych w Szwecji, a nawet całej Europie, jeśli chodzi o zasobność w ryby o długości przekraczającej 110 cm. Tak, tak, drodzy Państwo - „zwykła metrówka” nie jest tutaj szczególnym sukcesem, tutaj wrażenie robi dopiero esoks w granicach 120 lub więcej centymetrów! Ryby takie zgromadzone są w kilku miejscach (szczególnie w jednej, niezmiernie „wydajnej” zatoce), nie jest więc trudno je znaleźć. Złowienie takiego okazu wymaga jednak nieco cierpliwości – zwykle trzeba wykonać sporo pustych rzutów, aby wreszcie na końcu zestawu poczuć silne targnięcie. Ryby duże nie żerują tak często jak małe, jednak w pewnych porach roku ich aktywność jest praktycznie pewna. Brań mniejszych szczupaków jest w opisywanych miejscach niewiele, gdyż rzadko zapuszczają się w te okolice bojąc się swych wielkich pobratymców, które mogą załatwić takich „śmiałków” jednym kłapnięciem potężnie uzębionej paszczy. Jednak cierpliwe obławianie wody opłaci się – rozmiary holowanych szczupaków są niemal zawsze iście imponujące.
W dole rzeka Ljusnan - widok z przydomowego ogródka.
Kto chce łowić mniejsze szczupaki i zanotować więcej brań oraz akcji, znajdzie też na wodzie liczne miejsca świetnie nadające się do tego celu. Będą to szczególnie rozległe płytkie łąki podwodne, porośnięte – co ciekawe - typowo rzecznymi, a nie jeziorowymi trawami. Lekko wyczuwalny nurt przepływającej przez jeziora Ljusnan robi swoje. Poza szczupakami dużą atrakcja naszych jezior są sandacze. To pewien ewenement, że występują tak daleko na północy Europy, jednak ceną za to są znacznie mniejsze rozmiary przeciętnie łowionych sztuk (ok. 35-40 cm), niż na południu. Oczywiście od czasu do czasu trafiają się też ryby kilkukilogramowe, więc warto się cierpliwie potrudzić. Amatorzy okonia znajdą go tutaj w sporej ilości, a sztuki przekraczające kilogram nie sią rzadkością. Miejscowi najbardziej cenią sobie jednak jeziorowe pstrągi, dochodzące nawet do 10 kilo masy. Wiosną są łowione z brzegu na spinning (w podobny sposób jak bałtyckie trocie), później najlepszym „patentem” na nie jest głęboki śródjeziorny trolling.
Tak daleko na północy Europy jeszcze żyją sandacze...
Zwolennicy połowu ryb w klasycznej rzece mogą spróbować szczęścia na kilkukilometrowym odcinku przepływającym przez samo Bollnäs. Są tam ładne pstrągi (do kilku kilo masy) i lipienie. Jest też do dyspozycji wiele mniejszych jeziorek – nasz gospodarz zaprasza szczególnie nad dwa z nich: paliowo-pstrągowe typu „put and take”, a także drugie, szczupakowo-okoniowe, z dużą naturalną populacją tych drapieżników. Jest tam do dyspozycji łódź wiosłowa. Na wszystkich wodach znajdziemy też dużo siei i innej białej ryby, głównie płoci. Miłośnicy spławika i gruntowej zasiadki mogą więc zawsze spróbować, a w czerwcu, w okresie rójki jętki „majowej”, niezwykle smaczne sieje można prawdopodobnie skusić na duże suche muchy. Jest to normą na przepływowych jeziorach w Środkowej Szwecji, dlaczego nie więc nie miałoby działać i tu?
Dostępność łowiska
Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi. W niektórych miejscach można także brodzić i łowić ryby z brzegu (szczególnie na rzekach i łowiskach typu „put and take”).
Rekomendowane metody połowu
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.
Limity i ograniczenia
Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia. Wymiar ochronny szczupaka i sandacza: 45-75 cm (wszystkie większe ryby, niezależnie od kondycji, muszą zostać wypuszczone z powrotem do wody). W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.
Szybką łódką możemy poruszać się sprawnie nawet po dużych akwenach.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Luksusowy 5-7 osobowy dom. Znajdą w nim Państwo 3 oddzielne sypialnie, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, 2 łazienki z prysznicem, 3 toalety, saunę, 2 salony wypoczynkowe z TV (jeden z elektrycznym kominkiem), taras z meblami ogrodowymi i grillem, dostęp do internetu „wi-fi”. Domek znajduję się na niewielkim, szwedzkim osiedlu domków jednorodzinnych. Odległość od przystani łodziowej to około 150 metrów. Ze względu na strome, piesze zejście, do łodzi można również podjechać autem.
Dom - widok od ogrodu.
Łódź wędkarska.
Wnętrze domu - jadalnia.
Do dyspozycji klientów oddajemy duże, wygodne łodzie wędkarskie z silnikami 20 KM, silnikami elektrycznymi i echosondami.
Oferta wędkowania - Rejon Bollnäs (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom, bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maksymalnie 7 osób
Zakwaterowanie:luksusowy dom
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:rzeka i dwa jeziora zaporowe
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:na zapytanie w biurze
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce