Archipelag Vikna | Środkowa Norwegia



Mnogość gatunków

Głębokość wody pomiędzy wyspami oscyluje zazwyczaj w granicach 60-100 m, a jej przezroczystość sięga 10 m. Najlepszy sezon wędkarski to marzec (dorsz) oraz okres maj-wrzesień (wszystkie pozostałe gatunki). W łowisku nie brakuje dużych dorszy, karmazynów, dorodnych rdzawców i czarniaków. Te ostatnie mają opinię najbardziej sportowych i najsilniejszych ryb w Norwegii. Przybrzeżne łowiska zamieszkują też gigantyczne stada średniej wielkości dorszy. Ich połów na spinning to czysta przyjemność przypominająca łowienie sandaczy w naszych zbiornikach zaporowych. Jednak branie dorsza jest nieporównywalnie mocniejsze, a hol dostarcza zdecydowanie więcej emocji.

Podczas wędkowania w wodach archipelagu warto wypłynąć na otwarty ocean i ustawić swoją łódź w dryfie nad najlepszymi łowiskami. Często są to dość płytkie (20-40 m), podwodne górki, które przyciągają rekordowe okazy. Stosowany w takich miejscach niezbyt ciężki sprzęt sprawia, że hol każdej większej ryby jest wspaniałym sprawdzianem dla umiejętności wędkarza.

Do Vikny mamy wielki sentyment

Łowiska w archipelagu Vikna były jedną z pierwszych norweskich ofert dla morskich wędkarzy w historii naszego biura. Były również pierwszym miejscem, które osobiście przetestowaliśmy w 2005 roku.. Oto krótka relacja Maćka Rogowieckiego z tamtego wyjazdu studyjnego:

"Archipelag odwiedziliśmy w czerwcu. Pamiętam, że dopisała nam pogoda – było ciepło i słonecznie, a umiarkowany wiatr nie przeszkadzał w pływaniu. Jeśli chodzi o ryby morskie, najlepsze wyniki osiągnęliśmy nie w wewnętrznych zatokach, a od strony otwartego morza. Co tu dużo mówić: tutejsze wody obdarowały nas wieloma pięknymi okazami. Złowiliśmy mnóstwo dorszy oraz karmazynów, trafiały się też pojedyncze, choć okazałe miętusy morskie (brosmy). Najmilej wspominamy jednak spinningowe połowy wielkich rdzawców oraz czarniaków. Brały na skalistej górce podwodnej, której szczyt wychodził 10 m pod powierzchnię wody, stoki raptownie opadały do głębokości 80 m! Największe sztuki przekraczały nawet 10 kilo. Te doskonałe miejsca znajdowały się zaledwie o 20 minut drogi łodzią od naszego domku. Nie było łatwo trafić tam klucząc pomiędzy wysepkami, ale wysiłek na pewno się opłacił".

Jeziora z pstrągami

Dodatkową atrakcją archipelagu Vikna jest możliwość łowienia przy złej i wietrznej pogodzie pstrągów potokowych w okolicznych niewielkich, leśnych jeziorkach. Pstrągi nie są bardzo okazałe (przeciętnie łowi się ryby w granicach 30 cm, czasem trafia się „czterdziestak”), ale bardzo waleczne i pięknie ubarwione, a do tego smaczne. Ich łowienie jest znakomitym zajęciem w dniach, kiedy nie można wypłynąć na otwarte morze.

Dostępność łowiska

Z brzegu w niektórych miejscach można łowić ryby, szczególnie na zwężeniach pod mostami, gdzie przepływ wody jest najsilniejszy. Trafiają się tam głównie mniejsze sztuki (1-2 kg), ale czasem można złowić nawet dwucyfrowego dorsza. Jednak najlepsze wyniki osiągniemy używając bezpiecznej łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym echosondą i GPS-em. Pstrągi potokowe na jeziorkach łowimy z brzegu.

Rekomendowane metody połowu

Zarówno na wodach archipelagu, jak i na otwartym morzu musimy być przygotowani na dość głębokie łowienie, a więc używać będziemy głównie pilkerów. Niemniej od czasu do czasu znajdziemy też płytsze łowiska, gdzie będzie można zastosować klasyczny spinning, lecz nieco cięższy niż przy łowieniu szczupaków bądź sandaczy. Spinningować powinniśmy zarówno techniką opadu po dalekim wyrzucie (dobre na rdzawce), jak i wertykalnie, opuszczając przynętę w okolice dna a następnie podrywając ją i opuszczając (skutecznie wabi dorsze i czarniaki). Niekiedy warto gwałtownie poderwać przynętę i szybko ciągnąć ją w stronę powierzchni wody. Wówczas często agresywnie biją w nią spore czarniaki. Znakomitymi przynętami będą duże morskie twistery na dość ciężkich główkach (od 30 g wzwyż). Najlepszą przynętą na ryby żerujące przy samym dnie (brosma, zębacz, molwa) będzie filet z makreli czy małego czarniaka. Przynętę obciążamy ciężarkiem o masie dopasowanej do głębokości łowiska lub nakładamy mięso bezpośrednio na kotwiczkę pilkera. Płastugi można łowić z dna na małże lub inne drobne organizmy morskie. Pstrągi potokowe w jeziorkach łowimy na spinning z użyciem błystek obrotowych i wahadłowych, a także na sztuczną muchę. Pełne informacje na temat technik łowienia i najlepszych przynęt otrzymają Państwo przed wyjazdem na wyprawę w biurze Eventur.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.


Zakwaterowanie

W archipelagu Vikna oferujemy zakwaterowanie w 8 apartamentach położonych bezpośrednio nad wodą, w których może zamieszkać od 4 do 6 osób. W każdym apartamencie: salon z TV, sypialnie, w pełni wyposażona kuchnia z lodówką i zamrażarką, łazienka z prysznicem i WC. Na zewnątrz taras. Więcej informacji – na zapytanie w naszym biurze.

Sprzęt pływający

Do dyspozycji wędkarzy wysokiej klasy łodzie wędkarskie o różnych rozmiarach, wyposażone w silniki od 40 do 115 KM, GPS, echosondę i ploter. Informacja wędkarska dla wyjeżdżających - w biurze Eventur.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Cena:na zapytanie w biurze
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko morskie położone w środkowej części Norwegii nad Morzem Norweskim. Archipelag pełen wysepek, zatok i cieśnin, oddalone:

  • ok. 805 km od Oslo,
  • ok. 1010 km od Nynäshamn,
  • ok. 107 km od lotniska Trondheim.


Rodzaj wody i ryby
Łowiska morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, rdzawiec, brosma i inne ryby morskie - np. makrela, plamiak, karmazyn, molwa (najlepszy sezon wędkarski trwa od maja do września, a na dorsza już od marca). W okolicy dobre łowiska jeziorowe pstrąga potokowego (sezon od maja do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

  • miejsce położone jest stosunkowo niedaleko od portów szwedzkich, nie wymaga tak długiego dojazdu jak ośrodki położone na Dalekiej Północy
  • szeroki wachlarz gatunków ryb morskich
  • wiele miejsc osłoniętych od wiatru
  • możliwość łowieniu pstrągów w małych jeziorkach, których w okolicy jest sporo

Atrakcje w okolicy

  • wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie),
  • wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, możliwość wspinaczki,
  • obserwacja dziko żyjących zwierząt (np. łosi).

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.