Wyspa Ringvassøya | Północna NorwegiaWędkarska perełka nieopodal Tromsø

Na miejsce nie trzeba płynąć promem, ponieważ na wyspę Ringvassøya prowadzi tunel pod fiordem. Dużym plusem jest również odległość od lotniska w Tromsø - zaledwie 56 kilometrów. Tromsø jest dobrze skomunikowane z resztą Norwegii i łatwo tu przylecieć samolotem, co jest nie bez znaczenia dla grup, które nie mają czasu na długi dojazd samochodowy przez Szwecję lub południową Norwegię.

Rejon ten słynie oczywiście z olbrzymich halibutów, które są tu regularnie łowione. Nie wystarczy jednak tylko przyjechać w te strony, żeby automatycznie wyłowić się „królewskich płastug” do syta. Halibut to ryba wymagająca indywidualnego podejścia i rezygnacji z tradycyjnych morskich przyzwyczajeń. Bardzo skuteczny jest trolling dużym ripperem, kontrolowany dryf z martwą rybą czy ciężki toniowy spinning. Łowi się praktycznie tylko w toni, a co najważniejsze, należy wybierać dość płytkie jak na Norwegię miejsca - od 10 do 50 metrów. To wszystko wiąże się niestety zazwyczaj z ograniczeniem brań innych gatunków ryb, takich jak dorsze, czarniaki, brosmy, karmazyny, molwy, zębacze, ale dla halibuta warto przecież zrezygnować z tego „drobiazgu”...

Ringvassoya to oczywiście nie tylko halibuty. Miłośnicy wątłuszy, czarniaków czy zębaczy też mogą liczyć na rewelacyjne wyniki. Duże dorsze (15-25 kg) łowi się regularnie przez cały sezon, ale najlepszy jest okres luty-maj. Okazowe czarniaki (10-18 kg) przypływają w czerwcu, a szczyt połowów przypada na lipiec-sierpień. Inne gatunki, jak rdzawce, brosmy czy zębacze, można z powodzeniem łowić od wiosny do później jesieni.

Dobre i na niepogodę

Ważnym elementem tej oferty jest jej lokalizacja w kontekście możliwych problemów pogodowych. Mamy miejsca dość dobrze osłonięte, co daje możliwość dostępu do świetnych wędkarsko miejsc, a równocześnie zapewnia możliwość wędkowania podczas bardziej wietrznych dni, które w tym rejonie Norwegii nie są rzadkością. To olbrzymia przewaga nad miejscami, które oferują tylko wędkowanie na otwartym morzu.

Ringvassoya

Inne atrakcje dla aktywnych

W ten rejon zapraszamy oczywiście nie tylko miłośników wędkowania. Wszystkie osoby, które cenią sobie aktywny wypoczynek w przepięknej scenerii, znajdą tu wiele ciekawych zajęć, jak np. nurkowanie, jazda na rowerze czy bardzo ciekawe fotosafari (orły morskie, morświny, a nawet niektóre gatunki wielorybów). Bardzo blisko znajduje się jedno z największych, norweskich miast na północy, czyli Tromsø, które należy koniecznie odwiedzić przynajmniej na jeden dzień.

Dostępność łowiska

Z brzegu w niektórych miejscach można łowić ryby, ale wówczas jest szansa jedynie na małe sztuki (1-2 kg). Prawdziwą wędkarską przygodę można przeżyć jedynie używając bezpiecznej łodzi z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą typowo denne ryby, jak zębacz czy brosma. Na pilker doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75-gramowe). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Te ostatnie można kusić również metodą trollingową z użyciem odpowiednio dużych, podłużnych woblerów (np. rapala magnum). Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.

Ringvassoya


Zakwaterowanie

Ośrodek nr 1

Proponujemy Państwu zakwaterowanie we w pełni wyposażonych, 6-8 osobowych apartamentach o powierzchni 95-115 m2. Do dyspozycji gości 3 oddzielne sypialnie (6 łóżek pojedynczych + ew. 1 piętrowe), łazienka z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia z częścią jadalnianą, salon z TV, dostęp do internetu „wi-fi” oraz weranda z meblami ogrodowymi i grillem. Dla małych grup do dyspozycji również dwa dwuosobowe pokoje hotelowe o powierzchni 18 m² z w pełni wyposażonym aneksem kuchennym, łazienką z prysznicem i WC oraz dostępem do internetu.

Na terenie ośrodka - miejsce do sprawiania i mrożenia ryb.

Ringvassoya


Ośrodek nr 2

Zapewniamy zakwaterowanie w przestronnym, w pełni wyposażonym 8-osobowym apartamencie. Do dyspozycji gości 3 oddzielne sypialnie (4 łóżka pojedyncze + 2 piętrowe), łazienka z prysznicem, 2 toalety, w pełni wyposażona kuchnia z częścią jadalnianą, salon z TV, dostęp do internetu „wi-fi”. Widok na morze. Blisko do przystani.

Na terenie ośrodka jest oczywiście miejsce do sprawiania i mrożenia ryb.

Ringvassoya


Ośrodek nr 3

Do dyspozycji wędkarzy 6-osobowy domek „Sea House” o powierzchni 73 m2. W domku znajdą Państwo: 2 osobne sypialnie (2 łóżka pojedyncze, 2 łóżka piętrowe), w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, dostęp do internetu „wi-fi”, werandę z meblami ogrodowymi i widokiem na fiord. Odległość od przystani łodziowej to około 20 metrów.

Do dyspozycji klientów na terenie ośrodka znajduje się zadaszone pomieszczenie do sprawiania ryb wraz z obszernymi zamrażarkami.

Ringvassoya


Ośrodek nr 4

Ośrodek oferuje nowoczesne szeregowe apartamenty (zbudowane w 2018 roku) o pow. 110 m2 - każdy na maksymalnie 6 osób. W apartamentach: 3 sypialnie, toaleta z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, jadalnia. Łóżka pojedyncze. Każdy apartament posiada taras. W każdym apartamencie do dyspozycji jest też zamrażarka. Położenie blisko przystani.

Ringvassoya

Łodzie

Ośrodek nr 1

Mocnym punktem tej oferty są świetne łodzie. Ośrodek dysponuje dwoma jednostkami „Arvor” o długości ok. 7 metrów z silnikami 115 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem (Lowrence HDS). Dla nieco mniej wymagających wędkarzy możemy zaoferować również mniejszą łódź „Rana” z silnikiem 40 KM, częścią kabinową oraz echosondą, GPS i ploterem.

Nasze biuro dysponuje dokładnymi mapami wędkarskimi oraz namiarami GPS na konkretne miejsca połowów.

Ringvassoya


Ośrodek nr 2

Ośrodek dysponuje jednostkami „Arvor” o długości ok. 7 metrów z silnikami 115 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem (Lowrence HDS 5). Nasze biuro dysponuje dokładnymi mapami wędkarskimi oraz namiarami GPS na konkretne miejsca połowów.

Ringvassoya


Ośrodek nr 3

Sprzęt pływający to 2 aluminiowe łodzie wędkarskie Kvaerno (4-osobowe) z silnikami 60 KM, echosondami, GPS i ploterami. Mapy wędkarskie okolicy oraz namiary GPS na łowiska dostępne są w naszym biurze.

Ringvassoya


Ośrodek nr 4

Do wynajęcia aluminiowe łodzie Kvaerno z silnikami spalinowymi o mocy 60 KM, echosondą, GPS i ploterem, a ponadto łodzie Kaasbøll z silnikami o mocy 115 KM, dużą ilością miejsca na przechowanie sprzętu, echosondą, GPS i ploterem.

Do wynajęcia jest również duża łódź “Merry Fisher 795”, która zapewnia prawdziwy komfort na wodzie. Łódź posiada bieżącą wodę, kuchenkę, WC, siedzenia dla 5 osób i ogrzewanie. Jednostka wyposażona jest w silnik Yamaha o mocy 150 KM, echosondę, GPS , ploter i pompę zęzową oraz drzwi pozwalające wjechać na pokład nawet na wózku inwalidzkim. Do wynajmu tej łódki niezbędny jest patent sternika motorowodnego.

Nasze biuro dysponuje dokładnymi mapami wędkarskimi oraz namiarami na konkretne miejsca połowów.

Ringvassoya

Mapa

Filmy z łowiska
Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków),
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia,
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Tromsø i wynajem samochodu na miejscu),
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu, dostępne apartamenty od 2- do 8-osobowych, możliwe dostawki
Zakwaterowanie:apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 480,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 8 osobach uczestniczących - apartament 6-8 osobowy + 2 łodzie 115 KM (łącznie 19 900,- PLN za 8 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • apartament 6-8 osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym
 • łódź wędkarska 6,3 metra z silnikiem spalinowym 115 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w północnej części Norwegii nad Vestfjorden - rozległą zatoką Morza Norweskiego, oddalone:

 • ok. 1710 km od Oslo,
 • ok. 55 km od lotniska w Tromsø,
 • ok. 1690 km od Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: halibut, czarniak, dorsz, zębacz i inne ryby morskie - np. makrela, plamiak, karmazyn, brosma, rekin śledziowy (najlepszy sezon wędkarski trwa od połowy kwietnia do połowy września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

 • sprawdzony rejon, bezpośrednie sąsiedztwo legendarnej „halibutowej” wyspy Vannoya,
 • idealna oferta dla ludzi kochających wędkowanie wśród dzikich, zapierających dech w piersiach krajobrazów Dalekiej Północy,
 • dla wymagających - bardzo dobry standard zakwaterowania i łodzi,
 • szansa na połów okazowych ryb wielu gatunków, w tym halibutów, dorszy i czarniaków.

Atrakcje w okolicy

 • miasto Tromsø,
 • niezwykle malownicze szlaki do wędrówek pieszych bądź rowerowych,
 • możliwość nurkowania, pływania na widsurfingu oraz wypraw fotograficznych (wieloryby, foki, ptaki),
 • wyprawy na lodowiec.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.