Rejon Lyngenfjord | Północna Norwegia



Dorsz, czarniak i szansa na halibuta

Powracające grupy klientów meldowały o 20-kilogramowych dorszach, rekordowych zębaczach, a nawet wielu wyjętych halibutach. Sporo było także ładnych karmazynów i średniej wielkości czarniaków. Wędkarze chwalili przepiękne krajobrazy (rejon fiordu otaczają strzeliste, ośnieżone szczyty gór zwanych Alpami Lyngen) i dobrą infrastrukturę turystyczną tej części Finnmarku. Dlatego staramy się ciągle rozwijać możliwości zakwaterowania w tym rejonie. Obecnie polscy wędkarze mogą wybierać spośród trzech profesjonalnych ośrodków.

Olbrzymi Lyngenfjord znajduje się zaledwie 80 km na północ od Tromsø. Jeśli zdecydujemy się na transport lotniczy i wynajem samochodu na lotnisku, podróż np. z Warszawy zajmie niespełna jeden dzień. Lyngen to duży i bardzo głęboki fiord. Jeden z niewielu w Norwegii, w którym można połowić równie dobrze jak na otwartym morzu. Trudno o lepsze miejsce na potężne dorsze (ryby 15-kilogramowe nie robią tu na nikim wrażenia), zębacze czy czarniaki. Te ostatnie pojawiają się tu masowo pod koniec czerwca (mowa oczywiście o dużych osobnikach, małe czarniaki są powszechne w całej Norwegii przez okrągły rok) i stają się dość łatwym łupem wędkarzy. Ryby w granicach 8-10 kg są w tym okresie częstą zdobyczą, choć zawsze trzeba najpierw popływać łodzią i znaleźć ich stanowiska.

Lyngenfjord to także jedno z lepszych łowisk północy, jeśli chodzi o halibuta. Miejscowi wędkarze łowią w sezonie kilkadziesiąt sztuk ryb średnich rozmiarów (z reguły 20-50 kg), ale raz na jakiś czas na haku melduje się okaz, którego rozmiary znacznie przewyższają możliwości używanego sprzętu. Zachęcamy Państwa, aby poświęcić dzień czy dwa wyłącznie tej rybie. Okazuje się, że nastawiając się tylko na halibuty (czyli np. rezygnując z połowów dorszy przy dnie, a penetrując raczej toń wody - dużą gumą, martwa rybą, a nawet pilkerem w wolnym trollingu), mamy większe szanse na złowienie tego wspaniałego drapieżnika. Z niecierpliwością czekamy na sukcesy i relacje szczęśliwych łowców!

Inne atrakcje dla aktywnych

Do Lyngenfjordu zapraszamy oczywiście nie tylko miłośników wędkowania. Wszystkie osoby, które cenią sobie aktywny wypoczynek w przepięknej scenerii, znajdą tu wiele ciekawych zajęć, jak np. wędrówki górskie, nurkowanie, jazda na rowerze czy bardzo ciekawe fotosafari (orły morskie, morświny, a nawet niektóre gatunki wielorybów).

Dostępność łowiska

Z brzegu w niektórych miejscach można łowić ryby, ale wówczas jest szansa jedynie na małe sztuki (1-2 kg). Prawdziwą wędkarską przygodę można przeżyć jedynie używając bezpiecznej łodzi z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą typowo denne ryby, jak zębacz czy brosma. Na pilker doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75-gramowe). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Te ostatnie można kusić również metodą trollingową z użyciem odpowiednio dużych, podłużnych woblerów (np. rapala magnum). Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.


Zakwaterowanie

W rejonie Lyngenfjord dysponujemy trzema lokalizacjami z bardzo szeroką możliwością opcji zakwaterowania.

Ośrodek 1

Do dyspozycji 3 domki 6-osobowe o wysokim standardzie. W każdym: 96 m2 powierzchni, prywatna sauna, 3 oddzielne sypialnie, 2 łazienki z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, dostęp do internetu „wi-fi”. Ponadto 2 apartamenty 6-osobowe o wysokim standardzie. Każdy oferuje: 116 m2 powierzchni, 3 oddzielne sypialnie, 2 łazienki z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, dostęp do internetu „wi-fi”. Wspólna sauna. Jest też możliwość zakwaterowania w 2 apartamentach 3-osobowych o wysokim standardzie. W każdym: powierzchnia 50 m2, 1 sypialnia, łazienka z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, dostęp do internetu „wi-fi”. Wspólna sauna.

Ośrodek 2

Proponujemy Państwu zakwaterowanie w czterech komfortowych piętrowych domkach na 4-6 osób. W domkach oddzielne sypialnie, przestronny salon z kominkiem i TV sat., w pełni wyposażona kuchnia (lodówka, kuchenka elektryczna/mikrofalowa i zmywarka do naczyń), a także łazienka z WC i prysznicem. Do dyspozycji gości specjalne pomieszczenie do sprawiania ryb oraz obszerne zamrażarki. Najbliższa stacja benzynowa, sklep spożywczy, kantor i poczta - 17 km. Najbliższe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg potokowy, łosoś) - 60 km. Na życzenie transfer z lotniska w Tromsoe. Zakwaterowanie nad samą wodą.

Ośrodek 3

Pięknie położony ośrodek oferuje w pełni wyposażone, wolnostojące domy i apartamenty dla 4-6 wędkarzy. Powierzchnia od 60 do 180 m2. Odległość od przystani od 100 do 250 metrów.


Sprzęt pływający


Ośrodek 1

Na miejscu zapewniamy profesjonalne i bezpieczne łodzie „Kvaerno” 19’ z silnikami 50 KM, echosondą, GPS i ploterem. Dla klientów są również dostępne dwie nowe, bardzo nowoczesne łodzie „Kaasboll” 27’ (8,1 metra!) z silnikami spalinowymi 200 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem. Zakwaterowanie nad samą wodą.

Ośrodek 2

Do dyspozycji wędkarzy profesjonalne łodzie wędkarskie o długości 5,1-5,4 m, wyposażone w silniki spalinowe o mocy 20-130 KM, kolorowe echosondy i GPS. Jest również jedna łódka „Arvor” (7,2 metra) z silnikiem 150 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem. Przystań łodziowa umiejscowiona jest około 60 m od domku. Na życzenie organizujemy dalekomorskie rejsy ze skiperem. Pełna informacja wędkarska o łowisku oraz plany batymetryczne dostępne w biurze Eventur Fishing.

Ośrodek 3

Do dyspozycji klientów profesjonalne łodzie wędkarskie „Kvaerno” 19’ z silnikami 50 KM, echosondą, GPS i ploterem. Można też wynająć łódź o długości 20’ z silnikiem 115 KM, echosondą, GPS i ploterem.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Tromsø i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu, dostępne apartamenty od 4- do 6-osobowych, możliwe dostawki
Zakwaterowanie:apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 990,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 960,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 4-osobowy z pościelą, ręcznikami
  • łódź wędkarska 4-osobowa 5,6 metra z silnikiem spalinowym 50 KM, echosondą, GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w północnej części Norwegii nad Lyngenfjordem - rozległą zatoką Morza Norweskiego, oddalone:

  • ok. 1700 km od Oslo,
  • ok. 80 km od lotniska w Tromsø,
  • ok. 1720 km od Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, zębacz, halibut i inne ryby morskie - np. makrela, plamiak, karmazyn, brosma, rekin śledziowy (najlepszy sezon wędkarski trwa od maja do września, dorsz najlepiej żeruje w maju i czerwcu, czarniak - od czerwca do wczesnej jesieni).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

  • miejsce sprawdzone, od wielu lat chwalone przez naszych klientów
  • idealna oferta dla ludzi kochających wędkowanie wśród dzikich, zapierających dech w piersiach krajobrazów Dalekiej Północy
  • dla wymagających - bardzo dobry standard zakwaterowania i łodzi w specjalistycznym ośrodku wędkarskim
  • szansa na połów okazowych ryb wielu gatunków, w tym dorszy, halibutów i czarniaków

Atrakcje w okolicy

  • miasto Tromsø,
  • niezwykle malownicze szlaki do wędrówek pieszych bądź rowerowych,
  • możliwość nurkowania, pływania na widsurfingu oraz wypraw fotograficznych (wieloryby, foki, ptaki),
  • wyprawy na lodowiec.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.