Jezioro Glan | Południowa Szwecja


O łowisku

Z przyjemnością informujemy, że to ostatnie, posiadające status łowiska wybitnego, trafiło wreszcie do naszej oferty. Wędkujący tam od czasu do czasu nasi rodacy meldowali nam o znakomitych wynikach w połowach szczupaków i sandaczy. Metrowe zębacze były w pewnych okresach roku na porządku dziennym. Oczywiście dla wprawnych spinningistów, którzy umieli je znaleźć i skutecznie sprowokować do brań.

Świetna woda z mnogością gatunków

Glan należy do bardziej rybnych jezior w Szwecji. Żyje w nim kilkanaście gatunków ryb, w tym obficie występują tak cenione przez spinningistów szczupaki i sandacze. Jest też okoń, płoć, leszcz, wzdręga, jazgarz, miętus, sielawa a nawet boleń. Duża ilość ryb spokojnego żeru (w tym toniowych sielaw) sprawia, że drapieżniki mają tam mnóstwo pokarmu i rosną szybko.

Jezioro ma 73 km² powierzchni, jest to więc przysłowiowy „kawał wody”. Maksymalna głębokość dochodzi do niemal 23 metrów, a średnia wynosi 10 metrów. Do jeziora wpadają dwie rzeki: wspomniana Motala Ström oraz Finspångsån. Ta pierwsza wypływa również z jeziora kierując się dalej w stronę Norrköping i Bałtyku. Woda jest raczej jasna, ale trochę mętna, jak na wielu żyznych jeziorach mazurskich. W zależności od rejonu, znajdziemy tam obszary płytsze z trzcinowiskami i roślinnością podwodną względnie kamienistymi rafami, a także głębsze z płaskimi blatami, jak również z podwodnymi górkami oraz stromymi spadkami dna. Jest więc szansa na wytypowanie znakomitych stanowisk do połowu szczupaka i sandacza. Te pierwsze wiosną preferują oczywiście obszary płytkiej wody do 3 metrów, a w miarę wzrostu temperatury wody schodzą głębiej – na podwodne górki, rafy, ostre stoki czy wręcz polują w toni na otwartej wodzie. Sandacze znajdziemy raczej głębiej w miejscach kamienistych oraz na ostrych spadkach dna. Może się zdarzyć, że będą nawet na 10-15 metrach.

Glan słynie z naprawdę potężnych szczupaków, na które najlepiej przyjechać wiosną – w drugiej połowie maja i w pierwszej połowie czerwca. Wszystkim zainteresowanym, którzy zdecydują się na wyjazd, chętnie podpowiemy, gdzie tych pięknych drapieżników szukać.

Uwaga na wiatr i kamieniste mielizny

Wędkarskie zalety zbiornika są wielkie, nie możemy nie wspomnieć jednak o pewnych niedogodnościach związanych z wędkowaniem na jeziorze Glan. Ze względu na swe rozmiary i kształt (raczej okrągłe niż wydłużone), jezioro może stać się dość niebezpieczne dla osób, które w dniach z silnie wiejącym wiatrem zdecydują się na wypłynięcie daleko na otwartą wodę. Na jeziorze powstaje wówczas dość wysoka fala, która znacząco utrudnia prowadzenie jednostki oraz zdecydowanie obniża komfort łowienia. Dlatego podstawą jest śledzenie codziennie prognozy pogody, a gdy przewidywany wiatr ma przekroczyć 5 m/s zalecamy pozostanie w zatoce, w której znajduje się przystań naszego gospodarza. Jest tam wystarczająco dużo atrakcyjnych miejscówek i okazowych ryb, aby liczyć na emocje, brania i trofea. W przeszłości meldowane były już metrówki złowione kilkaset metrów od przystani. Nawet w pobliżu pomostu, gdzie zacumowane są łodzie, znajdziemy trzcinowiska przy których można spodziewać się żerowania szczupaków. Oczywiście jeszcze lepsze miejsca znajdują się nieco dalej, ale przy dobrej pogodzie na oferowanych przez nas łodziach nie ma żadnego problemu z szybkim poruszaniem się po całym zbiorniku.

Drugim czynnikiem, na który musimy Państwa uczulić, są kamieniste rafy, których nie brakuje szczególnie wzdłuż północnego brzegu jeziora. Należy zatem pływać tam dość ostrożnie, powoli poznając teren. Na jeziorze jest jednak sporo obszarów całkowicie bezpiecznych, gdzie można śmiało rozwinąć większą prędkość. Warto w tym temacie korzystać z map batymetrycznych oraz porad naszego gospodarza, a także śledzić uważnie echosondę na nieznanych obszarach jeziorach.

Dostępność łowiska

Wędkowanie z brzegu jest praktycznie niemożliwe, dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewnia łódź z silnikiem spalinowym.

Rekomendowane metody połowu

Spinning, martwa rybka, spławik, feeder, grunt.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska zwyczajowo zabiera się tylko ryby przeznaczone do bieżącego spożycia w dniu połowu. Obowiązuje zakaz mrożenia ryb i zabierania ich do kraju. Z łowiska można dziennie zabrać 2 szczupaki lub sandacze na domek w rozmiarze 45-75 cm. Trolling na jeziorze jest zabroniony.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.



Zakwaterowanie

Naszym klientom oferujemy dwa wolnostojące domki – na 3-4 osoby każdy. W domkach znajdą Państwo w pełni wyposażoną kuchnię, sypialnię (z łóżkiem piętrowym), salon z TV (w nim łóżko lub/oraz kanapa z możliwością wykorzystania jako łóżko), łazienkę z prysznicem i WC. Internet Wi-Fi. Jeden z domków położony jest na górce, dojście schodami (na zewnątrz ładny taras i meble ogrodowe). Domki znajdują się ok. 350 metrów od przystani (po drodze przejście przez jezdnię, ostatni fragment to dojście kładką przez podmokły teren).



Sprzęt pływający

Do dyspozycji duże, wygodne łodzie wędkarskie – jedna aluminiowa (3-osobowa) z 50-konnymi silnikiem i druga plastikowa (2-osobowa) z silnikiem 25 KM. Obie łodzie wyposażone w echosondy. Na wyposażeniu kamizelki i kotwice. Łodzie wędkarskie cumuje się na przystani odległej ok. 350 metrów od domku (dojście pieszo, również kładką po podmokłym terenie). Złowione ryby, które chcemy zatrzymać na kolację należy sprawiać na przystani.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:kwiecień-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 4 osoby w domku
Zakwaterowanie:dwa domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:na zapytanie w biurze
Przewodnik:dostępny na miejscu, konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze
Cena:1 825,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 3 osobach uczestniczących (łącznie 5475,- PLN za 3 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 18.05.2021 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4 -osobowy, w pełni wyposażony, bez pościeli i sprzątania końcowego
  • łódź wędkarska aluminiowa, 3-osobowa, z silnikiem 50 KM oraz echosondą i GPS
  • pełna informacja o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie płatne na miejscu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowe, oddalone o:

  • ok. 360 km od Karlskrony,
  • ok. 180 km od Nynäshamn,
  • ok. 460 km od Ystad,
  • ok. 80 km od lotniska Skavsta.

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak, sandacz, okoń, leszcz, płoć.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie). Najlepsze wyniki osiągniemy jednak jadąc najwcześniej w drugiej połowie maja. Dobry jest też czerwiec i wrzesień.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • obfitość w łowisku szczupaka i sandacza
  • duży areał wody do obławiania
  • znakomite łodzie

Atrakcje w okolicy

  • miasto Norrköping
  • możliwość wycieczki do niezwykłego ZOO – Kolmarden
  • obserwacje i fotografowanie ptaków

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.