Jezioro Asunden | Południowa Szwecja


O łowisku

Przede wszystkim szczupaki

Woda, która ma klasę pitnej, jest bardzo czysta i przejrzysta. Ma zielonkawy, jasny odcień, co sprawia, że Asunden nieco przypomina nasze jeziora mazurskie. Jednak na jeziorze znajduje się wiele skalistych wysepek, które tworzą iście szkierowy krajobraz. Dobrze rozwinięta linia brzegowa, bogata roślinność przybrzeżna oraz ciekawa konfiguracja dna sprawiają, iż wiele gatunków ryb znalazło tu doskonałe warunki rozwoju. Jezioro otaczają przepiękne lasy z masą zwierzyny, grzybów i jagód.

Akwen słynie z niezwykle silnej populacji drapieżników, w szczególności szczupaka i okonia. Ryby tych gatunków osiągają tu naprawdę imponujące rozmiary - dość powiedzieć, że co roku łowionych jest kilkanaście ponad 10-kilogramowych zębaczy (pięciokilowe sztuki nie robią tutaj na nikim specjalnego wrażenia) i kilkadziesiąt minimum 40-centymetrowych garbusów.

Mnogość gatunków

Ale Asunden to nie tylko szczupaki – gatunków żyje tu znacznie więcej. Z drapieżników licznie występują tu: troć jeziorowa (niestety pod ochroną) oraz sandacz, którego połowy cieszą się dużą popularnością. Z pozostałych gatunków występujących w jeziorze warto wymienić: sielawę, leszcza, płoć, lina, wzdręgę, miętusa oraz węgorza.

Różne techniki połowu

Znakomita większość wędkarzy łowiących na jeziorze nastawia się na połowy szczupaków. Preferowana jest metoda spinningowa oraz trolling na rozległych plosach jeziora. Ta druga metoda uchodzi za najskuteczniejszą, dzięki czemu jezioro to możemy zaliczyć to łowisk typowo trollingowych.

Drugim herbowym drapieżnikiem na Asunden jest okoń. Jego królestwem są rozległe górki podwodne, które licznie pokrywają dno zbiornika. Pasiaste drapieżniki łowimy na spinning lub przy użyciu wędki spławikowej (np. na czerwone robaki). Będący sporą atrakcją dla wędkarzy węgorz podobnie jak na Mazurach najlepiej bierze na martwą ukleję lub pęczek rosówek. Jeśli chodzi o sandacze, łowi się je głównie na martwą rybkę lub na spinning. Z kolei na białą rybę najskuteczniejsza jest metoda spławikowa lub feeder.

Dostępność łowiska

Zarówno z brzegu (przydatne wodery!), jak i łodzi, która zapewnia dostęp do najlepszych miejscówek (głównie śródjeziornych górek).

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - spinning, sztuczna mucha (szczupak, wzdręga), metoda trollingowa (największe zębacze i garbusy), a także żywiec i martwa rybka. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru. Najlepsze okresy brań drapieżników to druga połowa maja, czerwiec i okres od sierpnia do końca października. Biała ryba świetnie bierze również w pełni lata.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Generalnie w Szwecji obowiązuje zasada zabierania ryb wyłącznie na bieżące potrzeby. Wszystkie ryby, które nie są przeznaczone do spożycia w dniu połowu, trafiają z powrotem do wody. Szczegółowych informacji na temat okresów i wymiarów ochronnych udzielamy na zapytanie.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Moja opinia o łowisku

Nad Asunden byłem kilka razy - kiedyś było to ulubione miejsce naszej wędkarskiej grupy. Zmieniliśmy je po kilku latach tylko ze względu na potrzebę odmiany. Ale ciągle czuję sentyment do tego ośrodka i chętnie wybrałbym się tam ponownie. Łowione przez nas szczupaki miały przyzwoite rozmiary - trafiały się często dziewięćdziesiątki, osiemdziesiątki.... Metrówki nie pamiętam, ale kilkunastu rybom niewiele do tej granicy brakowało, a niektóre może nawet ją osiągnęły. Niestety, dokładnie nie mierzyliśmy...

Jezioro Asunden

Gospodarz zapewniał nam wygodne i bezpieczne łodzie, co ważne, bo przy silnym wietrze na głównym plosie woda może się rozbujać. Wtedy lepiej łowić pomiędzy wyspami. Ryby najlepiej brały zawsze na trolling, ale z rzutu też sporo udało się wyholować. Domki komfortowe i klimatyczne (wystrój nieco „retro”, wg tradycyjnych szwedzkich standardów wiejskich domów z dawnych lat), umożliwiały beztroski wypoczynek. Otoczenie urokliwe: pagórki, łąki, las. Naprawdę fajne miejsce!

Krzysztof z Warszawy


Zakwaterowanie

Oferujemy Państwu pobyt w specjalistycznym ośrodku wędkarsko-łowieckim o bardzo wysokim standardzie. Miejsce jest niezwykle urokliwie usytuowane nad samym brzegiem jeziora Asunden. Ten komfortowy, niewielki ośrodek spełni wymagania każdego wędkarza. Zakwaterowanie maksymalnie dla 20 osób - 2 duże domy mieszkalne utrzymane w stylu wiejskim - pow. 140 m2 każdy, dwupoziomowe. W skład każdego budynku wchodzą 2 sypialnie (po 3 łóżka), pokój dzienny, w pełni wyposażona kuchnia, łazienka. Oba domy mają centralne ogrzewanie, werandę z meblami ogrodowymi oraz grill. Wspaniały widok na jezioro. Dodatkowo niewielki domek 4-osobowy (łóżka piętrowe), dwupiętrowy: pokój dzienny, wyposażona kuchnia, łazienka, sauna. Również luksusowy drewniany domek o pow. 42 m2, 4 łóżka, dwupiętrowy, a w nim: pokój dzienny, w pełni wyposażona kuchnia, łazienka, ogrzewanie centralne i podłogowe.

W ośrodku istnieje możliwość wykupienia całodziennego wyżywienia, jak i poszczególnych posiłków. Produkty spożywcze pochodzą z własnego gospodarstwa rolnego właściciela. Możliwość wypożyczenia pościeli na miejscu. Sprzątanie końcowe - zgodnie ze skandynawskim obyczajem we własnym zakresie lub za dodatkową opłatą. Do dyspozycji gości na terenie ośrodka: sauna, dobrze zaopatrzony sklepik wędkarski (duży wybór przynęt skutecznych na jeziorze). Niewielkie zaplecze konferencyjne. Najbliższy sklep spożywczy i monopolowy oraz stacja benzynowa - Björkfors (5 km), Kisa (29 km).

Jezioro Asunden



Sprzęt pływający

Do wynajęcia duże, komfortowe aluminiowe łodzie wędkarskie Linder z silnikami spalinowymi Yamaha 9,9 KM. W skład wyposażenia każdej łodzi wchodzą: kamizelka ratunkowa, kotwica, specjalistyczne uchwyty trollingowe. Na życzenie specjalna łódź trollingowa Buster Magnum (do wynajęcia razem z przewodnikiem). Istnieje możliwość wypożyczenia echosondy.

Kompleksowa informacja wędkarska oraz plany batymetryczne Asunden są dostępne w biurze Eventur Fishing. Podstawowych informacji wędkarzom udziela także właściciel ośrodka. Na życzenie turystów można skorzystać z usług profesjonalnych przewodników wędkarskich.

Jezioro Asunden

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-październik
Czas trwania: pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty lub krótsze na życzenie
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 6 osób w 1 domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące (o pojemności od 4 do 6 osób)
Wyżywienie:we własnym zakresie lub zorganizowane na miejscu
Łowiska:jezioro Asunden o powierzchni ok. 6000 ha
Przewodnik:dostępny na miejscu, konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze (cena na zapytanie)
Cena:1 750,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 10 500,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 6-osobowy nad wodą z pościelą i sprzątaniem końcowym
  • 2 łodzie wędkarskie 3-osobowe z silnikami 10 KM (paliwo w cenie)
  • pełna informacja wędkarska o łowisku + mapy wędkarskie
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • tygodniowe licencje wędkarskie na jezioro Asunden
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko o powierzchni 6000 hektarów, położone w południowo-wschodniej Szwecji w regionie Östergotland, oddalone:

  • ok. 289 km od portu w Karlskronie,
  • ok. 501 km od portu w Ystad,
  • ok. 193 km od lotniska w Skavsta,
  • ok. 447 km od portu w Malmö.


Jezioro Asunden

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od kwietnia do listopada, zimą spod lodu), okoń (od czerwca do października, zimą spod lodu), sandacz (od czerwca do października), biała ryba (od czerwca do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • wysoki standard zakwaterowania
  • urokliwe miejsce z dala od cywilizacji
  • świetne jezioro dla miłośników trollingu

Atrakcje w okolicy

  • połowy i degustacje raków
  • przyrządzanie wraz z szefem kuchni złowionych ryb
  • organizacja polowań
  • spływy kajakowe
  • safari przyrodnicze
  • grzybobranie
  • rowery górskie
  • miasta Linköping i Atvidaberg

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.