Jezioro Åsnen | Południowa Szwecja


O łowisku

Niezwykłe bogactwo fauny i flory, a także wybitne walory krajobrazowe spowodowały, że w 2018 roku utworzono na części jeziora najmłodszy szwedzki park narodowy. Proponujemy Państwu spędzenie wędkarskiego urlopu w centralnej części jeziora, na pięknym porośniętym lasem półwyspie, na którym już w XIV wieku powstał majątek ziemski i rozpoczęto przyjazne dla natury zagospodarowywanie terenu. Dziś największym atutem tego miejsca jest możliwość oferowania turystom spędzenia wakacji na łonie nieskażonej przyrody – wśród zielonych lasów i błękitnych wód jeziora, które zdaje się nie mieć końca.

Szczupak z trzcin, kamienistych raf oraz z toni

Rybą, na której połów przyjeżdża do Szwecji większość wędkarzy, to oczywiście szczupak, którego również w wodach Åsnen znajdziemy dostatek. Jest silny, dorodny i pięknie ubarwiony z wyraźnym rysunkiem na bokach. Oczywiście trudno tu oczekiwać takich wyników jak w Laponii, ale nawet gdy zamiast kilkunastu szczupaków na dzień złowimy kilka, to i tak będziemy zadowoleni, bo będą to najprawdopodobniej ładniejsze sztuki w przedziale 65-80 cm (1,5 – 5 kilo), a niekiedy trafi nam się prawdziwy kolos przekraczający wyraźnie metr długości (rekord jeziora to szczupak ponad 130 cm!). Same okoliczności połowu dadzą nam również wiele satysfakcji, bo otaczające nas krajobrazy, ptactwo oraz czyste powietrze będą tutaj dodatkowym bonusem.

Szczupaki na Åsnen łowi się na różne sposoby i w rozmaitych miejscach – w zależności od pory roku i pogody. Wczesną wiosna będą to zazwyczaj okolice trzcin, a później, w maju, ryby schodzą już na 3-4 metry i są do złowienia głównie w okolicy wielkich głazów i kamienistych raf, przy wszelkich ostrych spadkach dna. Jeśli chodzi o przynęty, dobrze sprawdzają się gumowe rybki, a także obrotówki. Poza rafami szczupaka szukać możemy również w trollingu na głębszych miejscach z płaskim dnem (3-10 m). W trollingu najlepiej działają gumy i woblery. Oczywiście w trzcinowiskach czy w grążelach zawsze znajdziemy szczupaki – nawet latem, ale wówczas będą to zazwyczaj mniejsze sztuki.

Przy łowieniu szczupaków trzeba trafić na właściwą porę dnia. Miejsce, które zostało dokładnie obrzucane przez nas przed południem i nie przyniosło żadnych brań, może „zadziałać” po południu, darząc wędkarzy kilkoma dorodnymi sztukami.

Sandacz – wielka atrakcja Åsnen

Może to się wydać dziwne, ale na jeziorze Åsnen szczupak nie jest dominującym drapieżnikiem. Jeszcze więcej w tej wodzie mętnookiego sandacza, co zapewne ucieszy wielu wędkarzy, planujących urlop nad tą wodą. Jest tam zatem sandaczy naprawdę dużo i choć dominują sztuki w granicach 45-60 cm, to trafienie znacznie większego okazu nie jest wcale rzadkością.

Sposób łowienia sandaczy również zadowoli wielu wędkarzy – szczególnie mniej wprawnych. Nie trzeba bowiem kotwiczyć łodzi na 15 metrach i cedzić delikatnie jigami kamienistego dna (choć i ta metoda jest na Åsnen oczywiście bardzo skuteczna), a wystarczy dobrać odpowiedni smukły wobler lub właściwie obciążoną gumę i spróbować połowu w trollingu. Przynęta prowadzona na 2/3 głębokości łowiska powinna zaowocować niejednym sandaczowym braniem. Szczególnie wydajne będą głębsze rynny o głębokości ok. 6-10 metrów. Sandaczy poszukujemy generalnie wszędzie na miejscach z twardym, kamienistym dnem, a takich jest na Åsnen bardzo dużo. Brania można odnotować już nawet na 3 metrach, ale lepsze będą oczywiście miejsca głębsze.

Walorów kulinarnych sandacza nie trzeba nikomu chyba dodatkowo przedstawiać – tak więc pobyt na Åsnen może zaowocować niejedną wielką ucztą ze smakowitymi rybnymi daniami. Bo przecież to też ważny element naszych wędkarskich wypraw.

Pozostałe gatunki

Jeśli komuś mało szczupaka i sandacza, może też liczyć na dobre brania okoni. Skuteczną metodą będzie lżejszy spinning z użyciem gum i obrotówek lub trolling z wykorzystaniem mniejszych modeli woblerów. Stada okoni mogą się trafić na całej powierzchni jeziora – wszędzie tam, gdzie znajduje się aktualnie drobnica.

Ponadto w jeziorze Åsnen możemy trafić węgorza, a nawet miętusa. Jest też jeziorowy pstrąg, ale tu musimy uczciwie przyznać, że złowienie ryby tego gatunku jest bardzo rzadkie. Dla miłośników spławikowej zasiadki na białą rybę jest również dobra wiadomość. W toni jeziora znajdziemy duże stada płoci i leszczy, a na miejscach płytszych z roślinnością wodną trafić się może złocisty lin.

Dostępność łowiska

Choć wędkowanie z brzegu jest możliwe, najlepsze wyniki da łowienie z łodzi, która umożliwia dostęp do najlepszych łowisk, szczególnie stanowisk sandacza i grubego szczupaka.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - spinning, metoda trollingowa (największe szczupaki oraz sandacze), a także martwa rybka. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru, np. feeder czy spławik.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Szczegółowe informacje otrzymają Państwo na zapytanie w biurze Eventur Fishing. Zabrać wolno w ramach jednej licencji 2 ryby dziennie z gatunków szczupak i sandacz w wymiarach 45-70 cm (sandacz) i 50-80 cm (szczupak). Pozostałe gatunki – wg potrzeb do bieżącego spożycia. Generalnie, jak wszędzie w Skandynawii, wskazany jest umiar i zdrowy rozsądek. Zgodnie z miejscowym obyczajem z łowiska wolno zabierać tylko tyle ryb, ile jest potrzebnych do bieżącego spożycia w danym dniu. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek.

Zaleca się niewypuszczanie z powrotem do wody złowionej „białej ryby”. W maju obowiązuje zakaz połowu sandacza.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Pływamy ostrożnie

Jezioro Åsnen jest klasycznym wytworem lodowca (jak tysiące innych szwedzkich zbiorników) , tak więc musimy pływać po nim dość ostrożnie z użyciem echosondy, aby nie trafić na podwodną skałę czy duży kamień. Ale już po pierwszym dniu będziemy pływali znacznie odważniej, poznając z każdą godziną coraz lepiej tajemnice tej wody. Zróżnicowanie dna jest zresztą bardzo korzystne dla wędkarzy, tworząc liczne kryjówki dla drapieżników. Poruszając się ostrożnie i nie pływając zbyt szybko po nieznanych obszarach jeziora nie narazimy się raczej na niemiłą niespodziankę.

Średnia głębokość jeziora wynosi ok. 3 metrów, maksymalna – 14 metrów. Co ważne, gospodarze oznaczyli bojami tor wodny prowadzący na północną część jeziora pośród niebezpiecznych kamienistych raf.


Zakwaterowanie

Proponujemy Państwu pobyt w znakomitym ośrodku wędkarskim (w przeszłości nagradzanym za produkt turystyki wędkarskiej), położonym nad samym jeziorem, na półwyspie, w otoczeniu lasu. Zakwaterowanie w wolnostojących domkach położonych na terenie lasu (możliwy dojazd do łodzi samochodem lub dojście pieszo). Każdy domek ma w pełni wyposażoną kuchnię (lodówka, zamrażarka, kuchenka mikrofalowa), osobne sypialnie 2-osobowe lub 3-osobowe, prysznic, WC, pokój wypoczynkowy z TV sat., taras, grill. Na terenie ośrodka są domki od 2 do 12-osobowych. Domki położone są w oddaleniu od siebie (50-200 m) tak aby zapewnić Gościom prywatność i wypoczynek.

Wi-Fi tylko w pobliżu recepcji. W recepcji istnieje możliwość zakupu przynęt wędkarskich. W okresie letnim na terenie ośrodka czynna jest niewielka restauracja.



Sprzęt pływający

Do Państwa dyspozycji aluminiowe łodzie wędkarskie Linder z silnikami spalinowymi o mocy 4 KM. Na wyposażeniu łodzi znajdują się kamizelki ratunkowe oraz kotwice. Na życzenie dostępny profesjonalny przewodnik wędkarski (za dodatkową opłatą). Służymy Państwu kompleksową informacją wędkarską na temat jeziora. Na miejscu dostępne mapy. W recepcji istnieje możliwość zakupu przynęt wędkarskich w małym sklepiku.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:kwiecień-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:2-12 osób w zależności od domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro o powierzchni ponad 5 000 ha
Przewodnik:na zapytanie w biurze
Cena:1 725,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 6900,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 17.05.2021 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4 -osobowy, w pełni wyposażony, bez pościeli i sprzątania końcowego
  • 2 łodzie wędkarskie plastikowe 4,3–4,5 m z silnikami spalinowymi 4-6 KM
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie płatne na miejscu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko o powierzchni 147 km2, położone w południowej Szwecji, ok. 100 km od Karlskrony. Średnia głębokość jeziora - 3 m, maksymalna - 14 m, oddalone:

  • ok. 100 km od Karlskrony,
  • ok. 160 km od Ystad,
  • ok. 75 km od lotniska w Växjö.

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od maja do listopada), sandacza (od czerwca do listopada), okonia (cały rok), węgorza, białej ryby.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do listopada (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • blisko od przystani promowej
  • zasobne w szczupaka i sandacza
  • olbrzymi areał wody do obławiania
  • specjalistyczny ośrodek wędkarski
  • zakwaterowanie w otoczeniu pięknej, dzikiej przyrody

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.