Wyprawy na głowacicę | Bośnia, Czarnogóra, Serbia


O łowisku

Wejdź do klubu łowców głowacic

Velibor Ivanovic (Czarnogórzec mieszkający obecnie na stałe w Niemczech i doskonale władający angielskim i niemieckim) zaprasza wszystkich chętnych wędkarzy na połów głowacic w dwóch kultowych rzekach Czarnogóry - Tarze i Limie. Ponadto oferta wzbogacona została o dwie znakomite rzeki Bośni/Hercegowiny - Unę i Vrbas, a także serbską Drinę. Ta ostatnia jest szczególnie polecana przez naszego kolegę jako absolutnie unikalne łowisko głowacicy w Europie. Na długości 345 kilometrów znajdziemy dużą ilość tzw. „pools” (głębokich, spokojnych bani), których długość dochodzi nieraz do kilometra (!), a głębokość do 20 metrów. Na takich miejscach łupem wędkarzy padają okazy głowatek dochodzących aż do 30 kilogramów masy! Ryby mogą być łowione metodą spinningową lub na sztuczną muchę.

Na bałkańskich łowiskach szansa na złowienie w ciągu kilku sesji co najmniej jednej głowatki (za której choćby braniem niejeden polski wędkarz chodzi miesiącami, a nawet latami) jest bardzo duża. Velibor twierdzi, że brak sukcesu musiałby być splotem wielu niesprzyjających okoliczności skumulowanych na raz. A kto już przechytrzy wymarzoną głowatkę, posiądzie mołojecką sławę i zostanie członkiem prawdziwie elitarnego klubu łowców „ryby tysiąca rzutów”.

Okazy padają tu często

Ważne też, że na Bałkanach łowi się mladice (tak po serbsku nazywa się głowatka) zacnych rozmiarów! Jak już doczekamy się brania, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że na naszym haku zawiśnie okaz o dwucyfrowej masie, np. 10- czy 15-kilogramowy! Najwięksi szczęśliwcy będą mogli zmierzyć się nawet z rybami przekraczającymi 20 kilogramów. Jeżeli Państwo nie wierzą – prosimy przejrzeć kilka fotografii z albumu Velibora, które znajdą Państwo w zamieszczonej obok galerii. Po obejrzeniu tych zdjęć prosimy zapoznać się z ofertą cenową (poniżej). W przypadku dodatkowych pytań wystarczy zadzwonić lub wysłać mail do biura Eventur, które jest jedynym reprezentantem Mistrza Velibora na terenie Polski. Ceny u nas są identyczne, jak na miejscu. Zapraszamy!

Dostępność łowiska

Na rzekach Czarnogóry, Bośni i Serbii łowimy z brzegu lub brodząc (konieczne wodery). Nad brzeg rzek można dojechać samochodem (w kilku przystosowanych do tego miejscach).

Rekomendowane metody połowu

Przy łowieniu głowacic najskuteczniejsze dozwolone metody to spinning i sztuczna mucha. Szczegółowe informacje w sprawie sprzętu i przynęt - na zapytanie. Na miejscu istnieje możliwość zakupu skutecznych rodzajów sztucznych much i przynęt spinningowych.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Czarnogórze, podobnie jak na całych Bałkanach, przepisy wędkarskie nie są traktowane "z przymrużeniem oka", ale bardzo poważnie, a kontrolę można spotkać nad wodą dość często. Na tamtejszych łowiskach przepisy są zróżnicowane. Na niektórych strefach wolno łowić wyłącznie na sztuczną muchę z obowiązkiem wypuszczania ryb, na innych wędkarz może zabrać pewien limit połowu do konsumpcji, a na jeszcze innych dozwolony jest też spinning. Czasem pewne odcinki rzek czy jezior są w ogóle wyłączone z wędkowania. Licencje wędkarskie na poszczególne łowiska są też zróżnicowane cenowo. Szczegółowe informacje na zapytanie.


Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Oferujemy różne formy zakwaterowania w pobliżu najlepszych głowacicowych rewirów. W zależności od swoich upodobań i budżetu wyprawy będą mogli Państwo zamieszkać w apartamentach, kwaterach prywatnych czy hotelach. Wyżywienie własne lub w restauracjach. Dojazd własnym samochodem lub samolotem (potem wynajem samochodu na lotnisku lub transfer zorganizowany przez Velibora). Na łowiskach towarzyszyć będą Państwu doświadczeni lokalni przewodnicy, z którymi można czuć się całkowicie bezpiecznie i którzy wydatnie pomogą Państwu zrealizować cel wyprawy i złowić niezwykle prestiżową wielką głowacicę – dunajskiego łososia.

Dla chętnych istnieje również możliwość zakwaterowania w wysokogórskim ośrodku turystycznym w kanionie Tary. Goście mieszkają tam w wygodnych drewnianych domkach kempingowych z łazienkami, a stołować mogą się na miejscu, gdyż gospodarz prowadzi również restaurację. Na życzenie przygotuje dania miejscowej kuchni, a nawet upiecze jagnię na ognisku. Wędkarzom oferujemy najwyższej klasy lokalnych przewodników, bez których wędkowanie jest trudne, a momentami może być nawet niebezpieczne (dzikie zwierzęta, węże, strome szlaki zejść do kanionów etc.). Jak to na Bałkanach, w Czarnogórze również wszystko załatwi się najszybciej i najłatwiej mając do pomocy zaprzyjaźnionych miejscowych. Inaczej kłopoty lubią się piętrzyć… Nasi przewodnicy zaprezentują (i na życzenie wykonają) gościom najsłowniejsze w danym okresie modele much, a także wybiorą dla nich optymalne łowiska w zależności od aktualnego stanu wód i aktywności żerowej poszczególnych gatunków ryb. Pokażą też, jakie techniki połowu są najskuteczniejsze. Optymalnym rozwiązaniem jest wynajęcie przewodnika dla grupki na cały okres pobytu, a co najmniej na dwa-trzy pierwsze dni. Na życzenie - w przypadku podróży lotniczej - zapewnimy też Państwu lokalny transport samochodowy.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - wypraw na głowacice – rzeka Drina

Termin:dowolny ( w zależności od sezonu połowu)
Czas trwania:pobyty 7-dniowe (6 pełnych dni łowienia)
Dojazd:we własnym zakresie (najlepiej samolot do Belgradu), transfer z lotniska (ok. 2,5 godz.) wliczony w cenę
Ilość uczestników:grupy minimum 3-, maksimum 15-osobowe, organizowane we własnym zakresie
Zakwaterowanie:hotel (pokoje 2-osobowe) lub nowoczesne luksusowe 4-osobowe domki campingowe zlokalizowane w pobliżu rzeki, z kominkiem i grillem
Wyżywienie:2 posiłki dziennie (śniadania i obiadokolacje)
Łowiska:rzeka Drina
Przewodnik:całodzienna opieka przewodnika w trakcie łowienia oraz dyspozycyjność w innych godzinach
Cena:równowartość ok. 1250,- euro od osoby, płatne w PLN wg aktualnego kursu bankowego
Ubezpieczenie:zawarte w cenie
Licencje:zawarte w cenie

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska rzeczne (wody górskie) na terenie Czarnogóry, Bośni i Serbii, oddalone ok. 1200-1400 km od Warszawy.

Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: głowacica, pstrąg potokowy, lipień.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski na głowacicę trwa w zależności od rzeki od czerwca do stycznia (rzeki bośniackie), od września do końca lutego (Drina), od czerwca do października (Tara) bądź od czerwca do lutego (Lim).

Jak dojechać na miejsce?
Dojazd własnym samochodem lub samolotem. Szczegóły na zapytanie w biurze Eventur Fishing.

Nasz Przewodnik

Velibor Ivanovic to bez dwóch zdań jeden z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych przewodników wędkarskich na Bałkanach. Posiada rozległe kontakty w krajach byłej Jugosławii i dzięki temu jest w stanie zorganizować dostęp do najlepszych łowisk, które znajdują się często na terenie różnych rezerwatów. Velibor łowi sporo na muchę w rodzinnej Czarnogórze, ale jego prawdziwą pasją jest połów rekordowych głowacic w rzekach Bośni, Chorwacji i Słowenii. Jego klienci złowili do tej pory kilkadziesiąt głowacic o wadze przekraczającej 15 kg.