Rio Parismina, Wybrzeże Karaibskie | Kostaryka


O łowisku

Zmusić do uległości szaloną rybę

Tarpon kształtem przypomina gigantycznego śledzia lub ukleję, lecz bynajmniej nie jest z tymi rybami spokrewniony. Różnią go zasadniczo dwie cechy: dorasta do olbrzymich rozmiarów (największe łowione na wędkę sztuki dochodzą do 100 kg masy) i prowadzi drapieżny tryb życia, żywiąc się jako dorosły osobnik głównie rybami. Gruba i bardzo twarda srebrna łuska, która pokrywa ciało ryby, tworzy jakby pancerz, chroniąc tarpona niczym zbroja średniowiecznego rycerza. Walka tarpona z wędkarzem to coś wyjątkowego.

Zacięty tarpon daje się wielokrotnie podholowywać do powierzchni wody, a następnie po zaczerpnięciu powietrza (tak, to nie pomyłka - tarpon jest jednym z nielicznych gatunków ryb, które potrafią pobierać tlen z atmosfery) i dokonaniu często efektownego wyskoku nurkuje z powrotem w toń wody, odbierając przy akompaniamencie gwizdu kołowrotka kilkadziesiąt metrów z mozołem nawiniętej przez wędkarza linki. I tak w kółko, aż do całkowitego niemal wyczerpania wędkarza. Dlatego ważne jest, aby stosować bardzo mocny sprzęt, przy pomocy którego jest szansa na zmuszenie do uległości niezmordowanej srebrnej ryby.

Optymalne miejsce na tarpony

Na świecie jest kilka zakątków, które rekomendowane są jako doskonałe łowiska tarponów, jednak karaibskie wybrzeże Kostaryki wydaje się być miejscem optymalnym: rozmiar ryb jest tam akurat (złowienie dużego tarpona, czyli ryby o masie powyżej 40 kg, jest na porządku dziennym), rzadko zdarzają się okresy, gdy ryba całkowicie znika z łowisk lub nie bierze, a ponadto kraj jest stosunkowo bezpieczny. Ważnym czynnikiem popularności tych rejonów Kostaryki jest też to, że poza tarponami można łowić tu wiele innych niezwykle atrakcyjnych gatunków, jak żaglica, koryfena, bonefish, permit, jack, barakuda czy tuńczyk, a także gatunki rzeczne, do których należą snook, machaca czy quapotte.

Dostępność łowiska

Wędkowanie z komfortowych łodzi z przewodnikami. Każda z łodzi przeznaczona jest na 2 wędkarzy i prowadzona przez doświadczonego kapitana (kapitanowie mówią po angielsku w stopniu komunikatywnym).

Rekomendowane metody połowu

Połowy tarponów odbywają się na otwartym morzu (ale blisko od brzegu, wysoka fala poza ujściem rzeki praktycznie nie występuje) lub na lagunach i w ujściach rzek. Na morzu najlepszą przynętą jest świeża sardynka zamontowana na odpowiednio mocnym, bardzo prostej konstrukcji zestawie. Sprzęt przygotowuje dla Państwa przewodnik łodzi. Można też spinningować przy użyciu własnego sprzętu. Jako przynęt używa się woblerów, popperów i gumowych jigów. Można również łowić na sztuczną muchę, która jest skuteczna szczególnie w okresie wrzesień-listopad. Inne gatunki ryb, jak choćby snook, machaca czy jack crevalle, można skutecznie poławiać na spinning, trolling i sztuczną muchę z użyciem woblerów, gumowych twisterów i ripperów, powierzchniowych popperów oraz streamerów. Szczegółowe informacje na zapytanie w biurze Eventur Fishing.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Szczegółowych informacji udzielamy na zapytanie. Na życzenie niektóre gatunki złowionych ryb mogą być przyrządzone dla wędkarzy na kolację.

Srebrny Król (2010)

Pojedynek z tarponem już od dawna był na szczycie moich wędkarskich priorytetów. Artykuły w zachodniej prasie, a także relacje i filmy w internecie ze zmagań z tą rybą skutecznie rozpaliły moją wyobraźnię. Najbardziej podziałała jednak bezpośrednia relacja znajomych. Maciek Rogowiecki i Piotr Motyka spróbowali swoich sił z tarponem podczas wyprawy w marcu 2009.

Czytaj reportaż z wyprawy

Polecam każdemu (2009)

Wyprawa do Kostaryki w roku 2009 była naszą pierwszą wędkarską przygodą w tych rejonach świata. Dała nam szansę nie tylko na pokonanie wielu wspaniałych okazów ryb – w tym legendarnych tarponów będących głównym celem naszej eskapady, ale również na kontakt z dziką mezoamerykańską przyrodą.

Czytaj reportaż z wyprawy

OPINIA KLIENTA

Parismina, Kostaryka

Baza wędkarska nad rzeką Parismina należy do tych miejsc, których nigdy nie zapomnę. Nie tylko ze względu na olbrzymie tarpony, jakie łowiliśmy niemal każdego dnia (nie łowiliśmy ich tylko wtedy, gdy wybieraliśmy świadomie inne gatunki), ale również bezpośredni kontakt z dziką, dziewiczą przyrodą. Olbrzymie stada małp, krokodyle, papugi, iguany i wiele innych zwierząt spotykaliśmy niemal na każdym kroku. Można było to wszystko podziwiać bezpiecznie, z łódki. Parismina to bez wątpienia miejsce, gdzie kontakt z egzotyką i prawdziwą tropikalnąą dżunglą, która nie została jeszcze zmieniona przez cywilizację, jest najbliższy w porównaniu do wszystkich znanych mi zakątków świata, w których wędkowałem.

Zbyszek z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.


Baza Rio Parismina

Zapraszamy Państwa na niepowtarzalne wędkarskie emocje do kameralnej, leżącej na karaibskim wybrzeżu bazy wędkarskiej o nazwie Rio Parismina Lodge (All Inclusive). Zlokalizowana jest ona nieopodal słynnego Parku Narodowego Tortuguero (słynącego z olbrzymich żółwi morskich).

Zgodnie z powszechnie powtarzaną przez wędkarzy opinią jest ona jedną z najlepszych baz wędkarskich na karaibskim wybrzeżu Kostaryki. Goście kwaterują w dwuosobowych pokojach z łazienkami, umiejscowionych w długim parterowym pawilonie. Wokół znajduje się tropikalny, dobrze utrzymany ogród z niewielkim basenem wtulonym pomiędzy zielone palmy.

Restauracja jest w osobnym pawilonie - tam też dobrze zaopatrzony bar z markowymi alkoholami oraz wszelkimi dodatkami do drinków, jak lód, świeża mięta, coca cola czy soki, w którym obowiązuje samoobsługa (bar jest bezpłatny, czynny 24 h na dobę). Oddane do dyspozycji wędkarzy łodzie morskie są sporymi (6 m) i wygodnymi jednostkami, wyposażonymi w potężne silniki spalinowe oraz obowiązkowy w tych rejonach świata daszek chroniący przed słońcem.

Łodzie prowadzą doświadczeni lokalni przewodnicy, potrafiący bezbłędnie odnajdywać stada tarponów. Przygotowują oni wędki z przynętami, instruują wędkarza w trakcie walki i pomagają podebrać wyholowaną rybę. Na łowisku serwowane są też napoje chłodzące. Łowienie podzielone jest na 2 tury w ciągu dnia: 07.00-12.00, lunch w ośrodku, a następnie 14.30-17.30.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Parismina

W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko morskie położone w Kostaryce, w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim, oddalone ok. 10-11 h lotu z Europy (np. z Frankfurtu), 120 km od lotniska w San Jose.

Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: tarpon, jack crevalle, barakuda, wahoo, tuńczyk bonito, quapotte, snook, machaca (najlepszy sezon połowów to okres marzec-czerwiec oraz wrzesień-październik).

Kiedy najlepiej jechać?
Najlepszy sezon połowów to okres marzec-czerwiec oraz wrzesień-październik

Jak dojechać na miejsce?
Z Europy przelot samolotem do Kostaryki.

Największe atuty oferty

  • jedno z najlepszych łowisk tarpona na świecie
  • niezwykle niski odsetek wyjazdów mniej udanych pod względem wędkarskim (praktycznie każda grupa łowi wielkie ryby zgodnie z oczekiwaniami, pomimo, że zwykle w każdym miejscu świata zdarzają się słabsze okresy ze względu na pogodę czy inne uwarunkowania biologiczne)
  • łowienie w morzu niedaleko wybrzeża bez konieczności pokonywania wielu mil w poszukiwaniu ryby
  • połączenie łowisk morskich z rzecznymi
  • przy gorszej pogodzie możliwość wędkowania na rzece w dżungli
  • mnogość gatunków (ryby słodkowodne i morskie)
  • codziennie możliwość obserwowania dzikich zwierząt w naturalnym środowisku (dżungla)
  • fantastyczne położenie bazy z dala od cywilizacji (lot awionetką z San Jose)
  • wysoki komfort, a nawet można powiedzieć luksus stworzony dla wędkarzy w bazie (m.in. bezpłatne drinki na bazie markowych alkoholi – bar do dyspozycji, sklep wędkarski, restauracja, mały basen)

Co oprócz łowienia?

Kostaryka daje wspaniałe możliwości aktywnego wypoczynku, poznawania cudów natury, wulkanów, świata egzotycznych roślin czy zwierząt żyjących w swym naturalnym środowisku. Tam też mamy też szansę na zetknięcie się z architekturą kolonialną środkowoamerykańskich miast, skosztowanie lokalnych przysmaków – w tym dojrzałych owoców tropikalnych, a nade wszystko na kontakt z gościnnymi i sympatycznymi mieszkańcami tego fascynującego kraju, zaliczanego do największych turystycznych atrakcji Półkuli Zachodniej.