O ŁOWISKU W PIGUŁCE
Gdzie to jest?
La Ventana oddalona jest z Warszawy o prawie 10 500 km. Czas przelotu (zazwyczaj konieczne 2 przesiadki po drodze – jedna w porcie europejskim i druga w Mexico City) z przesiadkami wynosi od 15 do ponad 20 h w zależności od siatki połączeń. Portem docelowym jest Cabo San Lucas skąd wędkarze transportowani są klimatyzowanym vanem na lotnisko (ok 4,5 h drogi).
Zobacz na mapie
Jakie ryby?
Zapraszamy do Meksyku na połów ryb morskich, głównie takich gatunków, jak: rooster fish, koryfena (dorado), tuńczyk, bonito, oceaniczna belona, wahoo, snapper, grouper, a także marlin, żaglica, rekin. Najlepszy sezon wędkarski trwa od kwietnia do października. Wtedy w przybrzeżnych wodach Meksyku jest najwięcej interesujących wędkarzy ryb. Rooster fish (kwiecień-sierpień), dorado (czerwiec-październik), snapper oraz grouper (kwiecień-październik), wahoo, tuńczyk żółtopłtetwy, marlin, żaglica – gatunki obecne na otwartej wodzie cały rok, ale najlepszy okres połowu to miesiące sierpień-styczeń.
Dostępność łowiska
Ryby łowi się z tradycyjnych w tej okolicy łodzi wędkarskich zwanych pangami, napędzanych silnikami spalinowymi i kierowanych przez bardzo doświadczonego, miejscowego przewodnika-kapitana. Z jednej łodzi może łowić 2 wędkarzy. Można również łowić z plaży, ale wyniki nie są oczywiście porównywalne z tymi z łodzi.
Rekomendowane metody połowu
Żywiec, trolling i sztuczna mucha na mocniejszy, morski sprzęt. Nie zalecamy łowienia na spinning i popping.
Limity i ograniczenia
Większość ryb po sfotografowaniu wypuszcza się ostrożnie z powrotem do wody. Na życzenie można zabrać rybę do konsumpcji. Kapitan zabiera również ryby na kolację do bazy wędkarskiej, zgodnie z aktualnymi życzeniami kucharza.
Zakwaterowanie
Wędkarze kwaterują w La Ventanie w bazie wędkarsko-windsurfingowej położonej na obrzeżach tej miejscowości. Pokoje dwuosobowe z klimatyzacją. Pełny opis w rubryce „Zakwaterowanie”.
GŁÓWNE ATUTY OFERTY
atrakcyjna cena (jak na wyprawy egzotyczne)
wyjątkowo piękne okazy z gatunku rooster fish, wahoo, dorado, snapper, grouper, belona (w zależności od sezonu i metody połowu)
możliwość połowu pięknych dorad (koryfen) oraz innych ryb na sztuczną muchę
dobre warunki zakwaterowania w bazie i bardzo przyjemna okolica (przy samej plaży)
meksykańska kuchnia
duża porcja egzotyki w mało znanej części Meksyku
CO OPRÓCZ ŁOWIENIA?
możliwość zorganizowania dodatkowego krótkiego pobytu w stolicy Meksyku (zwiedzanie m.in. Sanktuarium Maryjnego w Guadalupe, piramid w Toetihuacan, placu Zocalo, kanałów Xochimilco, wytwórni tequili, stadionu Azteków)
możliwość zorganizowania wieczoru muzyki meksykańskiej
możliwa fakultatywna wycieczka do La Paz czy zwiedzanie Cabo San Lucas
pływanie na desce, kajak
restauracje z kuchnią meksykańską i drinkami na bazie tequili
TO WARTO WIEDZIEĆ
MEKSYK (La VENTANA)
Język
hiszpański
Religia
głównie katolicka, również protestancka
Waluta
MXN (peso meksykańskie)
Prąd w sieci
napięcie 110 V
Szczepienia
Nie są wymagane obowiązkowo, jednak niektóre są zalecane. Prosimy o kontakt z biurem.
Temperatury
W sezonie wędkarskim w okolicach La Ventana panuje typowy klimat tropikalny. Wysokie temperatury powietrza (w dzień 30-38 °C, w nocy 20-28 °C, temperatura wody od 22 do 29 °C), duża wilgotność. Możliwe silne, ulewne deszcze. Możliwość huraganów i burz tropikalnych szczególnie w sierpniu-październiku.
Najlepszy czas na podróż
późna wiosna, lato oraz jesień i wczesna zima, czyli okres od maja do grudnia
Czas
-8 godz. od czasu obowiązującego w Polsce
Wizy
na wyjazd turystyczny do 180 dni nie są wymagane
Ruch drogowy
prawostronny
  Ameryka południowa i środkowa Meksyk
PIĘKNE OCEANICZNE OKAZY I WYPOCZYNEK W TROPIKACH PO BARDZO ATRAKCYJNEJ CENIE!
Morze Corteza (znane również jako Zatoka Kalifornijska) leży pomiędzy Półwyspem Kalifornijskim (Baja) oraz stałym lądem Meksyku. Zlokalizowaną nad tym morzem rybacką wioskę La Ventana wybraliśmy na bazę dla naszych wypraw wędkarskich w ten rejon Ameryki. Jest tam szansa na piękne okazy dorad (mahi-mahi), roosterów, wahoo, tuńczyków i innych gatunków niezwykle silnych oceanicznych ryb.
La Ventana – baza i organizacja łowienia
Oferujemy zakwaterowanie w kameralnym ośrodku wypoczynkowym wykorzystywanym przez kilka miesięcy w roku przez surferów, a w pozostałej części roku przez wędkarzy (głównie z USA i Kanady). Jest położony przez samej piaszczystej plaży, także kąpiel, pływanie na kajaku czy desce, jest również możliwe w każdej wolnej chwili po łowieniu. Na ryby goście pływają pod opieką miejscowych przewodników (byłych rybaków), a do połowów używane są tradycyjne miejscowe łódki nazywane pangami wyposażone w szybkie silniki. Łodzie mają od 600 do 650 cm długości i są w pełni wystarczające dla dwóch wędkarzy oraz przewodnika. Nie są to jednak duże, luksusowe łodzie do poppingu jakie wykozrystywane są choćby w naszych bazach w Panamie czy na Andamanach.
Sama La Ventana to miejscowość cicha i nieco senna – przynajmniej okolice naszej bazy, która leży na jej obrzeżach. Dojeżdża się do niej samochodem z lotniska na przylądku Cabo San Lucas, a po drodze można podziwiać egzotyczne krajobrazy meksykańskiej Kalifornii, w których dominują na przemian góry i przestronne równiny porośnięte kaktusowymi gajami. Po drodze mijamy też pomalowane intensywnie kolorową farbą hacjendy, knajpki z miejscowymi nader pikantnymi potrawami, kameralne sklepiki z przysłowiowym „mydłem i powidłem”, stacje benzynowe i potężne terenowe samochody, prowadzone przez śniadych, wąsatych „machos” w kapeluszach z szerokim rondem. Ale generalnie królują wielkie pustkowia, gdzie nie ma nic oprócz lokalnej przyrody. To prawdziwy Meksyk znany nam z dawnych filmów o Dzikim Zachodzie, nie zadeptany jeszcze przez turystów i nie zniszczony przez komercję.
Baza La Ventana - spacer po ogrodzie.
Pogoda
Okolice La Ventany i Morze Corteza mają specyficzny mikroklimat. Niemal codziennie od godziny 14.00 zaczynają tu wiać silne wiatry i dalsze łowienie jest trudne lub wręcz niemożliwe (stąd popularność tego zakątka świata wśród surferów). Wędkarskie sesje trwają więc od rana (godz. 6.00) do wczesnego popołudnia. Wówczas morze jest spokojne, a ryby aktywne. Po południu można spędzić czas odpoczywając w bazie lub na plaży.
Morze jest spokojne do wczesnego popołudnia. To czas na wędkowanie.
Żywiec
Z naszych obserwacji wynika, iż najskuteczniejszą metodą połowu ryb drapieżnych w okolicach La Ventana jest żywiec. Używa się do niego jako przynęty mniejszych ryb, np. z gatunku ladyfish (po uprzednim znalezieniu łowimy je sami na wędkę w asyście przewodnika). Prowadzimy ją w wolnym trollingu w okolicach raf i wypłyceń, a szczególnie tam, gdzie następuje ostry uskok z płytszej wody na głębinę. Oczywiście miejsca do połowu wybiera prowadzący łódkę przewodnik.
Naszym łupem przy tej technice połowu padają różne ryby, ale najbardziej ekscytująca jest walka z pięknymi i bardzo silnymi okazami z gatunku rooster fish. Ryby te mają na grzbiecie efektowne pióropusze z płetw i pasiaste srebrno-szare boki. Należą do najbardziej pożądanych trofeów w morskim wędkarstwie. W każdej chwili można się tutaj spodziewać brania sztuki w granicach 20-30 kilo, co jest już wybitnym wyczynem i nie zdarza się zbyt często na innych łowiskach. Po braniu czeka nas zawsze ciężka praca i zacięta walka.
Poza gatunkiem rooster fish możemy spodziewać się m.in. brań złocisto-żółtych koryfen (dorado), potwornie silnych grouperów (kulinarny rarytas) czy bajecznie kolorowych snapperów. Czasem przyjdzie nam zmierzyć się z groźnym rekinem (szansa na sukces tylko wtedy, gdy mamy stalowy przypon). Oczywiście może się także trafić marlin, tuńczyk, wahoo czy żaglica, ale ryby te rzadko zapuszczają się w okolice brzegu, żyjąc raczej na otwartym morzu.
Trolling z żywcem daje świetne rezultaty. Wypuszczanie roostera.
Trolling
Spinningowe sztuczne przynęty (np. woblery) najlepiej działają tu prowadzone metodą trollingu. Bliżej brzegu najczęściej złowimy w ten sposób ładny okaz koryfeny, barakudy, groupera lub snappera, a gdy odpłyniemy nieco dalej na otwarte morze, mamy szansę na wahoo, będące najszybszą rybą oceanów, a także żaglicę czy nawet marlina. Warunkiem wyholowania tej ostatniej ryby jest odpowiednio mocny sprzęt. W niektórych okresach roku wahoo jest tu tak dużo, że ich łowienie staje się powszechne. Tak było np. wiosną 2015 roku, gdy nawet miejscowi przecierali oczy ze zdumienia widząc w okolicy La Ventany wielkie ilości tej w sumie rzadkiej i bardzo cenionej wędkarsko ryby. Wytrwale trollingującym trafiają się też rozmaite tuńczyki, a powszechną, niemal codzienną zdobyczą jest wszędobylskie bonito.
W trakcie wędkowania na otwartym morzu (ok. 30 minut rejsu od brzegu) mamy szansę na spotkanie różnych stworzeń morskich – np. delfinów, rekinów, żółwi morskich czy wielorybów i zrobienie efektownych zdjęć.
Trollingować można bliżej brzegu lub na otwartym morzu.
Sztuczna mucha
Trzecią niezwykle popularną metodą połowu jest w La Ventanie sztuczna mucha. Polecamy ja wszystkim tym, którzy chcą przeżyć niezwykłą przygodę z koryfenami (zwanych również dorado lub mahi-mahi) – naszym zdaniem najpiękniejszymi rybami oceanicznymi. Łowi je się w specyficzny sposób, wykorzystując do wabienia małe żywce. Przewodnicy kupują codziennie rano świeże rybki, oferowane przez miejscowych rybaków (trzeba najpierw podpłynąć do nich na łowisko).
Gdy wpłyniemy w szkółkę dorad - brania są seryjne.
Następnie przewodnicy pływają wypatrując dorad, które pływają zwykle w małych stadkach. Po znalezieniu ryb utrzymuje się je przez jakiś czas w łowisku przy pomocy właśnie owych rybek, wrzucanych do wody przez przewodników. Wówczas wędkarze wykonują rzuty muchówką i próbują sprowokować koryfenę do brania szybko ściąganym morskim streamerem. Brania są atomowe, a walcząca na muchówce morska ryba dostarcza zupełnie odmiennych wrażeń, niż jej każdy słodkowodny kuzyn. Siła takiego rywala wprost poraża! Hol koryfeny jest często okraszony efektownymi, wysokimi wyskokami.
Poza koryfenami możemy próbować łowić na muchę również inne ryby. Złowienie roostera jest bardzo trudne, ale się zdarza. Najczęściej trafiają się za to małe tuńczyki bonito. Na muchówce walczą również wspaniale.
Śliczna dorada złowiona na sztuczną muchę.
Uwaga - to nie jest miejsce na popping!
Niestety, przy wszystkich swoich zaletach Morze Corteza ma też swoje wady i ograniczenia. Najważniejszą z nich jest to, że nie jest raczej najlepszym miejscem dla miłośników morskiego poppingu i spinnigu. Musimy to uczciwie stwierdzić na podstawie naszej pierwszej wyprawy w 2015 roku, która dla uczestników preferujących te właśnie metody zakończyła się sporym rozczarowaniem. Przy użyciu spinningu i poppingu złowiono niewiele ryb i nie wiemy właściwie dlaczego. Było to dla nas zdarzenie zupełnie niespodziewane, ryby były bowiem w łowisku i świetnie reagowały na żywca – szczególnie rooster fish. Dlatego osoby pragnące połowić wyłącznie metodą poppingu/morskiego spinningu zapraszamy raczej w inne rejony świata – np. na Andamany, do Panamy albo do Belize.
Na pierwszej wyprawie Eventuru na popping padały głównie małe ryby.
Zakwaterowanie
Ośrodek dla wędkarzy i miłośników windsurfingu. Pięknie położony przy samej piaszczystej plaży, na obrzeżach miejscowości La Ventana, wśród tropikalnej roślinności. Do dyspozycji gości 2-osobowe pokoje z klimatyzacją i łazienką (część pokoi w odrębnych bungalowach tworzących oddzielne domki). W cenie pobytu oferowane są śniadania, lunche (na wodzie) oraz obfite i smaczne obiadokolacje. W menu potrawy z grilla, często serwowane są też świeże ryby lub owoce morza (bywa nawet sushi), a także potrawy kuchni meksykańskiej (np. pasta guacamole z awokado, słodkie sosy czekoladowe). Napoje w cenie (również piwo). W pozostałych porach goście mogą przygotowywać w kuchni dodatkowe posiłki we własnym zakresie (np. ze złowionych ryb).
Po wędkowaniu można wypocząć na hamaku.
Tuż obok bazy znajduje się piękna plaża.
Typowy dzień w bazie La Ventana
Pobudka następuje wcześnie, około godziny 05.30. Pół godziny później wędkarze spotykają się na śniadaniu. Pod koniec śniadania każda łódź pakuje do swojego coolera lunch (kanapki, przekąski, zimne napoje, piwo, itp.). Wyjazd z ośrodka następuje około 06.30-7.00. W zależności od najlepszych obecnie rejonów łowienia dojazd samochodem do łodzi wędkarskich trwa od 10 do 35 minut. Po przyjechaniu do odpowiedniej przystani wędkarze dwójkami udają się na swoje łodzie. W przypadku niektórych przystani, gdzie nie ma profesjonalnego slipu, wędkarze proszeni są przez przewodników o pomoc w ściągnięciu łodzi do wody.
Slipowanie łodzi z plaży.
Wędkowanie odbywa się z reguły w systemie rotacyjnym – wędkarze każdego dnia zmieniają przewodników. Każdy bowiem z nich łowi często w innych miejscach i ma swoje własne sposoby na odszukiwanie ryb. Taki system gwarantuje dobrą zabawę, różnorodność i wysokie prawdopodobieństwo udanych łowów przez każdego z gości. Jeśli wędkarze życzą sobie łowić na żywca lub sztuczną muchę, pierwszą rzeczą do zrobienia jest pozyskanie żywca (łowi się go zazwyczaj własnoręcznie w asyście przewodnika) lub kupienie od miejscowych rybaków sardynek na zanętę (przy metodzie muchowej sardynki używane są do wabienia koryfen, roosterów, itp.). Na kupno sardynek należy mieć codziennie przygotowane 15-20 USD. Czasami po sardynki płynie się 5 minut (jeśli są blisko przystani), a czasami trzeba płynąć godzinę jeśli nie ma ich w pobliżu slipów.
Zakup świeżego żywca u rybaków.
Wędkowanie trwa z reguły do godziny 13.00-14.00 (w zależności od pogody i siły wiatru) i połączone jest z 30 minutowym lunchem spożywanym na łodzi. Powrót do bazy w La Ventana następuje około 14.30-15.00. Następnie wędkarze mają wolne popołudnie (wizyta w miasteczku, odpoczynek na plaży, kajaki, dodatkowe łowienie z plaży, itp.). Obfita kolacja podawana jest zazwyczaj około godziny 18.30-19.30.
Serwis wędkarski
Wędkowanie na morzu odbywa się pod opieka doświadczonych miejscowych przewodników, którzy prowadzą również łodzie. Żywce są łowione we własnym zakresie przez przewodników lub samych wędkarzy, bądź zakupywane u miejscowych rybaków (głównie małe rybki do wabienia). W bazie otrzymać można szczegółową poradę wędkarską oraz na życzenie wypożyczyć sprzęt (niektóre elementy sprzętu za dodatkową opłatą).
Pangi są całkiem wygodne i bezpieczne.
Galeria zdjęć - Meksyk
Oferta wędkowania – Meksyk
WIĘCEJ INFORMACJI
MACIEJ ROGOWIECKI
Przewodnik wypraw
603 820 940
maciek@eventurfishing.pl
TOMASZ WIECZOREK
Przewodnik wypraw
601 300 168
tomek@eventurfishing.pl
Termin:sezon trwa cały rok, jednak niektóre gatunki ryb obecne są okresowo (prosimy o kontakt z biurem)
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od dowolnego dnia, możliwe krótsze i dłuższe pobyty
Dojazd:we własnym zakresie – przelot do Cabo San Lucas gdzie goście odbierani są przez przedstawiciela ośrodka i transportowani samochodem (ok. 4,5 h) do La Vantana
Ilość uczestników:od 2 do 14 osób
Zakwaterowanie:pokoje 1-, 2- lub 3-osobowe
Wyżywienie:3 posiłki dziennie
Łowiska:morze Corteza w okolicy La Ventana
Przewodnik:zawarty w pakiecie, jedne przewodnik na każdych dwóch wędkarzy
Cena:równowartość 2350,- USD za 7 dni pobytu bez przelotu dla 1 osoby (płatność w PLN wg kursu z dnia wpłaty); aktualne kursy walut obcych znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
  • 7 dni w ośrodku wędkarskim
  • 6 dni wędkowania
  • pokój 2-osobowy
  • 3 posiłki dziennie + napoje + piwo
  • profesjonalny przewodnik wraz z łodzią na 6 dni wędkowania
  • transfery z/na lotnisko
  • transfery z/do na łowisko
  • ubezpieczenie turystyczne NNW, KL, bagaż
Spełnij swoje marzenia.


Podróże po Polsce