W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowiska morskie w środkowej Norwegii. Wyspa Leka oddalona jest:
✓ ok. 1450 km od portu w Karlskronie,
✓ ok. 1000 km od portu w Nynäshamn.
✓ ok. 290 km od lotniska w Trondheim.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: halibut, czarniak, dorsz, rdzawiec, makrela, plamiak, oraz inne ryby występujące w morzu Norweskim. Sezon wędkarski trwa od marca do końca września (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje - na zapytanie).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
nowy ośrodek wędkarski o wysokiej jakości
bardzo dobre miejsce na wyjazdy firmowe - dobra infrastruktura na miejscu
atrakcyjne łowiska halibuta w pobliżu
ponadprzeciętna ilość łowionych ryb (wiele różnych gatunków)
możliwość zabrania ryb na kolację i do kraju (w ramach limitów)
możliwość łowienia ryb 24 h na dobę (w czerwcu i lipcu białe noce)
stosunkowa bliskość portu promowego w Nynäshamn i dobry dojazd
Galerie zdjęć
Wyspa Leka, północna Norwegia Flaga Norwegia
Leka to nasza kolejna „wyspowa” oferta wśród łowisk centralnej Norwegii. Wprowadzone przez nas wcześniej łowiska o podobnym charakterze, jak Vega czy Blømsøya, przez ostatnie sezony udowodniły, że duże ryby w Norwegii to nie tylko Daleka Północ. Leka świetnie wpisuje się w tą tezę, a jej okolice to dobre łowiska halibutów, dorszy, czarniaków, rdzawców oraz innych występujących w Morzu Norweskim ryb.
„Bliskie” halibuty
Leka położona jest pomiędzy znanymi już naszym klientom wyspami Vikna i Vega. Wody otaczające wyspę zasobne są w piaszczyste blaty, skaliste wysepki i górki podwodne. Są to więc wymarzone warunki dla halibutów, które licznie tu występują. Leka daje niepowtarzalną szansę na spotkanie z tym najtrudniejszym do złowienia i najbardziej prestiżowym wędkarskim trofeum „morskiej” Norwegii. Średnia masa łowionych w tych okolicach wielkich płastugowatych to 10-20 kg, a więc o przysłowiowe „oczko” mniej niż na północy. W zamian za to halibutów łowi się tu po prostu więcej, a w każdym sezonie klienci informują nas o kilkunastu rybach powyżej 40 kilogramów. Leka zlokalizowana jest zaledwie 1000 kilometrów od portu w Nynäshamn, jest więc jednym z najbliższych spośród najciekawszych wędkarsko rejonów w Norwegii z punktu widzenia polskich wędkarzy.
Inne atuty łowiska
Oczywiście nie jeździ się tam tylko na halibuty. W łowisku jest również bardzo dużo dorsza, okresowo czarniaka, rdzawca, plamiaka, brosmy oraz molwy. Sezon wędkarski jest długi i rozpoczyna się już w marcu, kiedy dorsze wpływają na tarło w przybrzeżne wody archipelagu. Wtedy właśnie rozpoczyna się sezon ich najlepszych połowów, który trwa nieprzerwanie przez całą wiosnę i lato. Im bliżej lipca tym w okolicy pojawia się więcej czarniaka, który w niektórych tygodniach jest dominującą obok dorsza zdobyczą wędkarzy. W okresie kwiecień-sierpień można za to liczyć na równie dobre połowy pozostałych gatunków, np. typowo dennych molw, brosm i zębaczy, jak i bardziej toniowych rdzawców oraz plamiaków.
Konsumpcyjny dorsz - połów zawsze pożądany.
Co istotne, swoje "miejscówki" na Lece znajdą nie tylko zwolennicy klasycznego, ciężkiego wędkarstwa morskiego, czyli pilkerów i martwej ryby. Okoliczne płytkie wody zapewnią również świetną zabawę wędkarzom lubiącym morski trolling czy klasyczny spinning, który swoją drogą jest w Norwegii bardzo niedocenianą (a bardzo skuteczną!) techniką połowu. Z uwagi na lokalizację wędkarze kwaterujący na wyspie Leka mogą pływać również przy dość wietrznej pogodzie, co tym bardziej czyni tę ofertę wartą uwagi. Liczne mniejsze i większe wysepki zapewniają dobrą zaporę przed wiatrem i wysoką falą, tak więc dają szansę na psychiczny komfort na urlopie. Tylko naprawdę tylko wybitnie silny wiatr byłby tu w stanie pokrzyżować wędkarskie plany.
Dostępność łowiska
Zdecydowanie rekomendujemy łowienie z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em. Umożliwi ona dotarcie do najlepszych stanowisk oraz ławic ryb. Z brzegu gdzieniegdzie również można spróbować połowu, ale wówczas nie należy spodziewać się ryb większych niż 1-2-kilogramowe.
Rekomendowane metody połowu
Pilkery, spinning, łowienie na przynęty naturalne (np. martwa rybka czy filet, małże czy krewetki), a także trolling z użyciem bardzo dużych, specjalnych ripperów z ciężkimi główkami. Więcej informacji w biurze Eventur Fishing.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Dojazd na norweskie łowiska
Uwaga! Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z przeprawy promowej. W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursuje jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Ośrodek wędkarski Leka to zupełnie nowe miejsce na wędkarskiej mapie Norwegii - pierwsi turyści z wędką zawitają tu w sezonie 2013! Ośrodek oferuje 12 w pełni wyposażonych, 2-3 osobowych apartamentów o powierzchni 40-43 m². Każdy z nich posiada oddzielną sypialnię, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV i wyposażonym aneksem kuchennym oraz dostęp do bezprzewodowego internetu „wi-fi”. Dodatkowo Leka oferuje, luksusowy, 8-osobowy apartament o powierzchni 100 m². W apartamencie znajdą Państwo 3 oddzielne sypialnie, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę z prysznicem i WC oraz salon z TV i pięknym panoramicznym widokiem na morze. W apartamencie jest również dostęp do bezprzewodowego internetu „wi-fi”.
Ośrodek wędkarski Leka jest pięknie położony nad samą wodą.
Ośrodek dysponuje dziesięcioma nowymi łodziami "Kvaerno" (5,8 m, sugerujemy maks. 4 osoby wędkujące na łodzi) z silnikami 60 KM oraz pełną elektroniką, czyli echosondą, GPS i ploterem. Dla zwolenników dużych mocy dostępna będzie również łódź "Kvaerno" (6,4 m, 5 osób wędkujących) z silnikiem 115 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem.
Na miejscu jest oczywiście zadaszone miejsce do sprawiania ryb oraz zamrażarki dla osób, które zechcą zabrać filety do domu (każdy z apartamentów posiada jedną 200-300 litrową zamrażarkę).
Oferta wędkowania na wyspie Leka (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Trondheim i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu, na miejscu dostępnych jest 12 apartamentów 2-3 osobowych oraz jeden apartament 8-osobowy
Zakwaterowanie:apartamenty (w jednym budynku)
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 134,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 3 osobach uczestniczących (łącznie 6 400,- PLN za 3 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 2-3 osobowy z pościelą, ręcznikami oraz sprzątaniem końcowym
  • łódź wędkarska „Kvaerno” 5,7 metra z silnikiem spalinowym 60 KM, echosondą, GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Justyna: justyna@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce