W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko jeziorowo-rzeczne w północnej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 90 km od lotniska w Asele,
✓ ok. 650 km od portu w Nynäshamn.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od czerwca do września), okoń (od czerwca do września), pstrąg potokowy, palia, jaź oraz lipień (od czerwca do sierpnia).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
stosunkowo blisko od portu w Nynäshamn (jak na Laponię)
dziewicze wody pełne ryb
dużo okazowych szczupaków w łowisku
spore urozmaicenie gatunków
kilka różnych łowisk do dyspozycji (jeziora i rzeki)
różne opcje zakwaterowania na różnych poziomach cenowych
dobre zaopatrzenie w artykuły spożywcze (sklep niedaleko miejsca zakwaterowania)
Galerie zdjęć
Opinia eksperta
W czerwcu 2013 roku uczestniczyłem w testowej wyprawie Eventuru i Wędkarskiego Świata. To jedno z najlepszych miejsc, w jakich miałem przyjemność wędkować w Szwecji. Wygodny domek, przemiły i uczynny gospodarz, no i fenomenalne łowiska. Dzięki temu dało się nawet wytrzymać wyjątkową tego lata plagę komarów (mugga na szczęście działała, a na wodzie owady nie dokuczały). W jeziorach i na rzece szczupaki brały doskonale, były okazałe okonie, jazie. Ostatniego dnia wyskoczyłem też na dwie godziny na górski odcinek rzeki i złowiłem pięknego, 47-centymetrowego potokowca. W południe, przy pełnym słońcu, co najlepiej obrazuje potencjał wody. To była moja druga wyprawa do Laponii i po niej każdemu bezwzględnie polecam wędkarską eskapadę na północ, w okolice miasta Dorotea! Koszt wypalonej benzyny bądź ropy (bez przesady, nie tak znowu duży) zwróci się z nawiązką. Krajobrazy przypominają bowiem Kanadę, a zasobność wody w ryby jest zdumiewająca. Do tego cisza, spokój, mało ludzi, dużo zwierząt. Jest bardzo, bardzo fajnie.
Zenon Grabowski
Znakomity warszawski wędkarz i koneser wypoczynku na łonie natury z niezbędną szczyptą luksusu. Od wielu lat testuje wody dla Eventuru.
Rejon Dorotea, szwedzka Laponia Flaga Laponia
* Jeśli Twoja grupa zawiera większą lub mniejszą ilość osób niż to jest uwzględnione w powyższych kalkulacjach, skontaktuj się z nami i poproś o wycenę. Promocje obowiązują także dla grup o innej liczbie osób. Ceny podane w tabelce nie obejmują dojazdu. U nas możesz jednak zakupić najtańsze bilety promowe w Polsce!
DZIEWICZE ŁOWISKA, W KTÓRYCH RYBY BIJĄ BEZ CEREGIELI W SPINNINGOWE PRZYNĘTY!
Okolice miasteczka Dorotea to najbliższy fragment Laponii, jaki możemy Państwu zaoferować. Z portu w Nynäshamn dojedziemy tam zaledwie w 10 godzin („zaledwie” w porównaniu z innymi, dalej położonymi miejscowościami). Polecamy tę okolicę z wszechmiar. W tym przedsionku Dalekiej Północy znajdą Państwo wielką liczbę wspaniałych jezior i rzek, obfitujących w pstrągi, lipienie, okonie, jazie, a przede wszystkim dorodne szczupaki. Jest ich tam mnóstwo, a średni rozmiar łowionych ryb powinien zadowolić każdego malkontenta. Wiemy jedno: kto raz zasmakuje wędkowania w tej części Szwecji, będzie tu powracał namiętnie przez kolejne lata!
Bezwstydnie „zaszczupaczone” wody
Łowiska w północnej Szwecji są jeszcze ciągle niedoceniane przez łowców szczupaków. Ludziom wydaje się, że to wyłącznie kraina pstrągów, łososi i lipieni. Tymczasem właśnie szczupak jest najpopularniejszą z występujących tam ryb – przynajmniej w środkowej i południowej części Laponii. Na dodatek mało kto nastawia się tam na połowy „zębatych”, goniąc głównie za wspomnianymi łososiowatymi. W efekcie w wielu niewielkich nawet jeziorkach szczupaki można liczyć na setki i tysiące, choć dominują sztuki niewielkie, kilogramowe. Jest jednak również trochę akwenów, w których ryby te mają wyjątkowo dużo pokarmu i rosną znacznie szybciej, niż gdzie indziej.
Nasze biuro skupia się na wyszukiwaniu takich właśnie rarytasów. Jednym z nich są jeziora i rzeki okolic miasta Dorotea. Żyjące w nich szczupaki są nie tylko silne i pięknie ubarwione, ale również dorastają często do metra, a nawet metra i dwudziestu centymetrów. Są przy tym grube – ich waga nierzadko przekracza 10 kilogramów. Takie okazy nie trafiają się na zawołanie, ale w czasie ubiegłorocznego (2013) pięciodniowego testu wysłana przez nas grupa z Jackiem Kolendowiczem w składzie złowiła „z marszu” aż trzy ryby przekraczające metr długości i kilkanaście „dziewięćdziesiątek plus”. Na dodatek co najmniej trzy kolejne szczupaki wyraźnie przekraczające metr uwolniły się z haka w czasie holu. To była cena, jaką wędkarze zapłacili za stosowanie bezzaczepowych gum bez dozbrojek.
Szczupaki łowi się tam w dwóch dużych jeziorach, na pięknej dzikiej rzece, a także w kilku mniejszych akwenach, ukrytych w gęstym lesie. Wszędzie wędkarze mają do dyspozycji łódki i mogą codziennie wymieniać się, poznając za każdym razem nową wodę. Dziennie łowi się zwykle od kilku do kilkunastu drapieżników na głowę, a czasem i jeszcze więcej. Atrakcyjnym dodatkiem w trakcie polowania na esoksy są grube okonie. Sztuki przekraczające 30 centymetrów występują powszechnie. Zarówno szczupaki, jak i okonie, z uwagi na znikomą jak dotąd presję, biją w spinningowe przynęty bez ceregieli. To nie to samo, co ostrożne ryby z innych, znacznie bardziej popularnych łowisk. Naprawdę warto spróbować, aby poczuć różnicę!
Szczupakom towarzyszą tutaj często piękne garbusy - nawet 40-centymetrowe!
Ach te jazie...
Tłuste lapońskie jazie to wspaniała odskocznia od szczupaków i okoni. Nie są wprawdzie tak silne i nie biorą tak „atomowo” jak te pierwsze, ale walczą również ambitnie, a ich niepospolite rozmiary ucieszą każdego wędkarza. Sztuki kilogramowe to norma, dwukilogramowe trafiają się praktycznie codziennie, a przy odrobinie szczęścia możemy trafić nawet na trzykilowce. Ryby nie są tak ostrożne, jak te znane nam z polskich rzek – pewnie biorą nie tylko na duże wirówki nr 4 lub 5, ale nawet na spore gumy, nie wyłączając bezzaczepowych! Na zdjęciach, ze swą złocistą łuską i ciemnoczerwonymi płetwami, prezentują się wyjątkowo okazale. Namawiamy Państwa gorąco do połowu tej sportowej i jakże pięknej ryby. Ich obfitość w oferowanych przez nas lapońskich łowiskach to prawdziwa gratka.
Jaź jest rybą urodziwą i dającą się z powodzeniem łowić na spinning - najczęściej na wirówki.
Na deser pstrągi
Mamy też coś dla miłośników pstrąga potokowego. I to grubego, jakiego na północnych rubieżach naszego kontynentu wcale nie jest łatwo znaleźć. Na oferowanych przez nas terenach mogą Państwo wędkować na pięknej leśnej rzece, zasobnej w ryby 2-3 kilogramowe! Rekordowe sztuki są nawet dwa razy większe, ale to już rywale wyjątkowo sprytni i trudni do skuszenia sztuczną przynętą. W rzece żyją tylko stuprocentowo dzikie pstrągi. W trakcie wspomnianego testu polskim wędkarzom udało się zaliczyć jedną rybę dwukilogramową (60 cm) i kilka mniejszych (40-50 cm).Prawie wszystkie w trakcie 2-3 godzinnych nocnych wypadów. Walczący z nimi Jacek Kolendowicz przeżył naprawdę niezapomniane chwile… Póki co, rzekę tę pozostawiamy w tajemnicy wyłącznie dla naszych klientów. Niejeden Szwed dałby się bowiem pokroić, za możliwość wędkowania na takim pstrągowym łowisku.
Poza rzeką w okolicy jest też jezioro, zarybione kilka lat temu przez miejscowy klub wędkarski narybkiem pstrąga potokowego. Obecnie ryby dorosły już do 40 cm i świetnie biorą na spinning oraz sztuczną muchę. Naszej grupie testowej udało się złowić nawet jednego „potoka” o długości 53 cm. Zdaniem miejscowych pstrągi podobno wchodzą na tarło do małej, wpadającej do jeziora rzeczki. Będzie ich więc coraz więcej. Ryby są pięknie ubarwione, mają śliczny kształt i zachowują się jak ich zupełnie dzicy pobratymcy.
Cudowny 2-kilowy potokowiec złowiony podczas białej nocy przez Jacka Kolendowicza.
Dostępność łowiska
Na rzekach można łowić z brzegu lub brodząc. Na niektórych fragmentach możliwe jest także łowienie z łódek. Na jeziorach łowimy głównie z łódek z silnikami spalinowymi lub wiosłowych, a także z brzegu.
Rekomendowane metody połowu
Na szczupaki i okonie spinning, trolling oraz sztuczna mucha. Na ryby łososiowate i lipienie: spinning oraz sztuczna mucha, a na jeziorach również trolling. Na jazie spinning i sztuczna mucha.
Limity i ograniczenia
O limitach i okresach ochronnych poinformujemy Państwa na zapytanie, gdyż wiele łowisk ma odrębne, nieco różniące się przepisy. Jeśli chodzi o szczupaka, postulujemy praktykę "no kill", choć zawsze możliwe jest zabranie 1-2 ryb dziennie (50-75 cm) na kolację na cały domek. Pstrągi można zabierać zgodnie z limitem. Limit ilościowy na okonie to 3 sztuki dziennie/osoba, jednak sztuki okazowe (powyżej 40 cm) po sfotografowaniu należy wypuszczać z powrotem do wody. Nie jest dozwolone łowienie ryb z przeznaczeniem do zamrożenia i wywozu za granicę.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Ośrodek nr 1
Zapraszamy do zupełnie nowego, kameralnego ośrodka wędkarskiego gdzie panuje spokój i cisza. To miejsce jest bardzo "świeże" i do tej pory nie było tu przyjezdnych wędkarzy. Z przyjemnością wprowadzamy je do naszej oferty. Proponujemy zakwaterowanie w trzech wygodnych i komfortowych domkach zlokalizowanych blisko doskonałej szczupakowo-okoniowej wody (spore jezioro o powierzchni co najmniej kilkuset ha). Domki leżą od 40 do 120 m od brzegu zbiornika. Do dyspozycji gości: domek 2-osbowy (1 sypialnia, domek ma 25 m kw. powierzchni), 4-osobowy (1 sypialnia, domek ma 55 m kw. powierzchni) oraz 6-osobowy (2 sypialnie, domek ma 80 m kw. powierzchni). Wszystkie domki są kompletnie wyposażone - znajdziemy w nich salony z aneksem kuchennym (kompletnie wyposażone kuchnie), łazienki z WC, od 1 do 2 oddzielnych sypialni, a w niektórych jest sauna (domek 4-osobowy i 6-osobowy). Domki położone są w rzadkim lesie, nad wodą, w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie, a nieopodal mieszka uczynny i miły gospodarz, który zawsze służy Państwu radą i wszelką pomocą.
Duży 6-osobowy dom z sauną, położony w brzozowo-sosnowym zagajniku nad jeziorem.
Do wędkowania na "przydomowym" jeziorze gospodarze przygotowali aluminiowe łodzie Linder (maksymalnie 3-osoby na łodzi), wyposażone w silniki Suzuki o mocy 4-5 KM (te łodzie zawarte są w podstawowym pakiecie). Ponadto można wynająć dodatkowe łodzie w systemie dziennym na kilku innych łowiskach w okolicy (od 4 do 20 km), co bardzo Państwu polecamy. W zależności od łowiska będą to łodzie aluminiowe Linder z silnikami 4-5 KM lub łodzie aluminiowe/plastikowe bez silników, a jedynie z wiosłami (na mniejszych, leśnych jeziorach). Łodzie na dodatkowych łowiskach trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Szczegółowe informacje w naszym biurze.
Na miejscu dostępne mapy niektórych łowisk oraz całego okolicznego terenu. Pełna informacja wędkarska dostępna w biurze Eventur bądź u gospodarza. Na życzenie możliwość wynajęcia doświadczonego przewodnika wędkarskiego na łowienie pstrągów w rzece lub szczupaków/okoni w jeziorach. Licencje wędkarskie na wody szczupakowe (300,- SEK/osoba/tydzień) płatne na miejscu u gospodarza. Ceny licencji na wody pstrągowe różnią się w zależności od łowiska i są do nabycia u gospodarza ośrodka.
4-osobowy dom z bali
Domek dla 2 osób
Aluminiowe łodzie Linder
Ośrodek nr 2
Atrakcyjne cenowo miejsce ulokowane kilkanaście kilometrów od ośrodka nr 1. Położone nad sąsiednim, sporym jeziorem z rozlewiskami (także co najmniej kilkaset ha), które jest znakomitym łowiskiem szczupaków/okoni. Do dyspozycji wędkarzy 2 domki o podstawowym standardzie (bez luksusów), ale w zupełności wystarczające na wędkarski pobyt. W odległości 15-20 km od domków znajdują się znakomite jeziora pstrągowe (konieczna osobna licencja i wcześniejsza rezerwacja).
Większy domek to obszerne lokum (80 m powierzchni), zapewniające zakwaterowanie dla 5 osób. Znajdziemy tam: 2 sypialnie, wyposażoną kuchnię, łazienkę, salon. Mniejszy domek znajduje się obok większego i może w nim wygodnie kwaterować od 2 do 4 osób (maks. 6 osób, ale wtedy jest dość ciasno). Są tam 2 oddzielne sypialnie (jedna z dwoma łóżkami piętrowymi), kominek, mały aneks kuchenny. W tym domku jest tylko zimna woda, natomiast prysznic i toaleta znajdują się osobnym małym budynku oddalonym o 10 metrów. Oba domki leżą ok 200 m od brzegu jeziora (dojście pieszo przez łąkę).
Większy dom
Kuchnia w domu
Plastikowe łodzie wędkarskie
Łodzie wędkarskie to plastikowe jednostki (2-osobowe), wyposażone w silniki spalinowe 4-5 KM, które zapewniają swobodne pływanie po jeziorze. Na miejscu mapy wędkarskie oraz mapy okolicy. Pełna informacja wędkarska o łowisku dostępna w naszym biurze.
Atrakcje w okolicy
✓ pole golfowe
✓ muzeum samochodów
✓ spacery po lesie, zbieranie grzybów (w sezonie letnio-jesiennym)
Oferta wędkowania rejon Dorotea (pakiety) Eventur Fishing
Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (prom/samochód bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:liczne jeziora wraz z rozlewiskami, rzeki
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 367,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 8 200,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 6-osobowy z sauną + sprzątanie końcowe (ośrodek nr 1)
  • 2 łodzie wędkarskie Linder 4,2–4,5 m z silnikami spalinowymi (4-5 KM) na jeziorze przydomowym
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce