W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko morskie położone w środkowej części Norwegii na zachodniej stronie wyspy Dønna, oddalone:
✓ ok. 970 km od Oslo,
✓ ok. 360 km od lotniska w Bodø,
✓ ok. 1090 km od Nynäshamn.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: halibut, dorsz, czarniak, rdzawiec i inne ryby morskie - np. zębacz, makrela, plamiak, karmazyn, brosma, rekin śledziowy (najlepszy sezon wędkarski trwa od marca do września, dorsz najlepiej żeruje w marcu, kwietniu i maju, czarniak - od lipca do wczesnej jesieni)..
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
sprawdzone łowisko (sąsiadujące ze sławnymi wyspami Vega i Blomsoya)
miejsce dobrze osłonięte od wiatru, umożliwiające skuteczne, bezpieczne łowienie nawet podczas złych warunków pogodowych (oczywiście poza sztormowymi)
długi sezon wędkarski
szansa na połów okazowych ryb wielu gatunków, w tym dorszy, halibutów, rdzawców i zębaczy
Galerie zdjęć
WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!
Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Wyspa Dønna, środkowa Norwegia Flaga Norwegia
Wyspy Vega i Blomsoya od lat cieszą się uznaniem wśród naszych klientów. Na sezon 2016 oddajemy do Państwa dyspozycji dwa ośrodki na położonej w pobliżu wyspie Dønna. Miejsce to dopełni znakomicie szereg naszych propozycji ze środkowej Norwegii. Łowiska tego rejonu z powodzeniem mogą rywalizować nawet z północą kraju, a dodatkowym atutem jest krótszy czas podróży na miejsce.
Dønna jest częścią ogromnego archipelagu w którego skład od południa wchodzą wspomniane wyspa Vega oraz Blomsoya. Podobnie jak one, na Dønnie znajdziemy znakomite warunki do wędkowania i analogiczny typ łowisk. Charakterystyczną cechą będą na pewno płytkie, piaszczyste blaty (szczególnie poszukiwane przez łowców halibutów) oraz dobre osłonięcie łowiska przez mniejsze wysepki. To istotna zaleta, ponieważ w rejonie Dønna można wędkować praktycznie niezależnie od pogody. Okolice samej bazy to stosunkowo płytkie łowiska, ale w zasięgu szybkich łódek znajdą się również miejsca znacznie przekraczające 200 metrów głębokości. Do zupełnie otwartego morza jest dość daleko (około 1,5 godziny płynięcia), dlatego taką wycieczkę sugerujemy tylko i wyłącznie przy dobrej, bezwietrznej pogodzie. Prócz halibuta, turyści z wędką mogą na wyspie Dønna skutecznie łowić dorsze, czarniaki, rdzawce, brosmy, molwy, karmazyny, zębacze oraz niemal wszystkie inne gatunki występujące w Norwegii.
Ładna brosma to częsta zdobycz na łowiskach wokół Dønny.
Dønna to także gratka dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Wiadomo, że dla większości z nas wędkowanie to zawsze najważniejsza część wyprawy, jednak gwarantujemy, iż podczas pobytu warto spróbować także innych aktywności. Wycieczki piesze, rowerowe czy biegowe w pięknej, norweskiej scenerii pozostaną Wam w pamięci tak samo długo jak hol dwucyfrowej ryby. Prócz tego można też popływać na kajakach lub po prostu fotografować otaczającą nas przyrodę. Polecamy tę lokalizację także na rodzinny wypoczynek.
Dostępność łowiska
W niektórych miejscach można łowić ryby z brzegu, ale wówczas mamy szansę jedynie na małe sztuki (1-2 kg). Prawdziwą wędkarską przygodę można przeżyć jedynie przy pomocy bezpiecznej łodzi z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.
Rekomendowane metody połowu
Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą typowo denne ryby, jak zębacz czy brosma. Na pilker doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75-gramowe). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Te ostatnie można kusić również metodą trollingową z użyciem odpowiednio dużych, podłużnych woblerów (np. rapala magnum). Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu dostępne są w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zanim zabijemy rybę, zastanówmy się, czy jej mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na jej sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Proponujemy Państwu zakwaterowanie w dwóch ośrodkach wędkarskich o wysokim standardzie pobytu.
Domki dla wędkarzy
Miejsce do sprawiania ryb
Łodzie wędkarskie
Dønna (nr. 1)
Domek 8-osobowy (powierzchnia 140 m2), znajdą w nim Państwo 4 oddzielne sypialnie (4 łóżka pojedyncze i piętrowe), salon z TV, 2 łazienki z prysznicami i WC, prywatną saunę, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą. Taras z meblami ogrodowymi i widokiem na fjord. Dostęp do internetu „wi-fi”. Domek stoi nad samą wodą.
Domek 8-osobowy (powierzchnia 140 m2), znajdą w nim Państwo 3 oddzielne sypialnie (4 łóżka pojedyncze i piętrowe), salon z TV, 2 łazienki z prysznicami i WC, prywatną saunę, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą. Taras z meblami ogrodowymi i widokiem na fjord. Dostęp do internetu „wi-fi”. Domek stoi nad samą wodą.
Dom 10-osobowy (powierzchnia 150 m2), znajdą w nim Państwo 5 oddzielnych sypialni (8 łóżek pojedynczych, 1 piętrowe), salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z jadalną, łazienkę z prysznicem i 2 toalety. Taras z meblami ogrodowymi i grillem. Dostęp do internetu „wi-fi”. Odległość od przystani łodziowej, około 30 metrów.
Ośrodek oferuje bardzo dobre, aluminiowe łódki „Kvaerno” 19’ z silnikami 50 KM, echosondą, GPS i ploterem.
Dønna (nr. 2)
Dwa apartamenty 4-osobowe o powierzchni 55-60 m2. Oba oferują Państwu 2 oddzielne sypialnie z pojedynczymi łóżkami, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, łazienkę z prysznicem i WC, dostęp do internetu „wi-fi”. Apartamenty zbudowane są nad samą wodą.
Ośrodek oferuje bardzo dobre łódki „Kvaerno” 19’ z silnikami 50 KM, echosondą, GPS i ploterem.
W obu ośrodkach znajdują się miejsca do sprawiania i mrożenia ryb. Nasze biuro zapewnia mapy batymetryczne i pełną informację wędkarską o łowisku.
Atrakcje w okolicy
wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie, kajaki)
wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, możliwość wspinaczki
Oferta wędkowania w ośrodku Dønna (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolna ilość dni w zależności od dostępności)
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:najlepiej 4-10 osób w zależności od apartamentu/domku
Zakwaterowanie:domek/apartament
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 600,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 8 osobach uczestniczących (łącznie 12 800,- PLN za 8 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 30.09.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 8-osobowy z pościelą i ręcznikami
  • 2 łodzie wędkarskie 5,7 metra z silnikami spalinowymi 50 KM, echosondą, GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce