Delta Rodanu | Francja


O łowisku

W królestwie przyrody

Na południu Francji, niedaleko Marsylii, rzeka Rodan wpływa do Morza Śródziemnego tworząc olbrzymią i bujną deltę. Tutaj znajduje się właśnie Park Narodowy Camarque znajdujący się na liście rezerwatów biosfery Unesco (wpisywane są na nią ekosystemy wodne o unikalnym na skalę światową charakterze). To niezwykłe miejsce jest ewenementem przyrodniczym w Europie – siedliskiem niezliczonych gatunków ptaków (w tym jednej z największych populacji flamingów różowych), słynnych dzikich koni z Camarque czy czarnych byków występujących tylko tam. Cały krajobraz jak na tę część Europy jest dość niezwykły ponieważ delta jest regularnie zalewana przez Rodan i tworzy olbrzymie, bagniste tereny. Na wysokości pięknego miasteczka Arles (koniecznie trzeba wybrać się na chociaż kilkugodzinną wycieczkę) rzeka rozdziela się na dwie odnogi – mniejszy (Petit Rhone) i większy Rodan (Grand Rhone). Nad mniejszym Rodanem znajduje się nasz niewielki, kameralny ośrodek wędkarski (miejsce dla maks. 6-ciu osób!), nad który serdecznie zapraszamy Państwa od sezonu 2014!

Inaczej niż nad Ebro

Jeśli lubicie Państwo stacjonarny sposób połowu suma (gruntówka z brzegu), który króluje nad Ebro/Caspe, to Rodan nie przypadnie Wam do gustu. Tutaj sumy daje się łowić bez problemu bardzo aktywnie, czyli przy użyciu klasycznego spinningu lub aktywnej żywcówki. Takich miejsc w Europie (z dużym pogłowiem suma) jest już „jak na lekarstwo”. Łowi się przede wszystkim z łodzi (w przypadku sumów znad Ebro łódź służy głównie do wywożenia zestawów gruntowych na pożądaną odległość), a łowienie z brzegu możliwe jest w niewielu miejscach (delta jest bardzo mocno porośnięta drzewami i trzcinowiskami). Wyprawę nad to łowisko polecamy więc przede wszystkim aktywnym wędkarzom, którzy lubią przemieszczać się po wodzie, podziwiać przy tym piękne pejzaże natury oraz polować na rzeczne drapieżniki w klasyczny, spinningowy sposób. Rodan będzie więc przypominał bardziej włoski Pad niż Ebro w Hiszpanii, choć jest na pewno znacznie mniej oblegany przez wędkarzy i jeszcze bardziej „dziki”. Łowią tu jak na razie głównie miejscowi wędkarze nastawiający się przede wszystkim na karpie i duże sandacze, których w wodzie nie brakuje.

Sumy można skutecznie łowić od kwietnia do listopada, ale najbardziej polecamy okres wrzesień – listopad. Ryby świetnie wtedy żerują, jest ciepło ale nie upalnie, a ryzyko wystąpienia wysokiej wody jest niewielkie. Można przyjechać także w letnie miesiące, ale wtedy jest naprawdę gorąco, a wędkarskie życie mogą uprzykrzać liczne o tej porze roku komary. Na jesieni poza sumem doskonale będzie brał także karp oraz sandacz (regularnie łowione są osobniki w przedziale 4-8 kg).

Populacja wąsatych drapieżników jest w Rodanie duża. Wprawny i aktywny wędkarz może liczyć na co najmniej kilka brań dziennie w okresach dobrego żerowania. Większość łowionych ryb będzie w przedziale 10 – 80 kg, ale szansa na większe sumy (90 – 110 kg, 220 – 258 cm) jest realna. Takie okazy są łowione na „naszym” odcinku rzeki każdego roku.

A może nad morze?

Wybrzeże Morza Śródziemnego jest zaledwie 20 km od naszej sumowej bazy. Jako dodatkowe urozmaicenie sumowych łowów, możemy Państwu zorganizować tam profesjonalną, całodniową wyprawę na tuńczyki błękitnopłetwe, które łowi się na spinning. Kto jeszcze tego nie doświadczył, musi obowiązkowo spróbować. Tuńczyki, które się łowi są duże (10 – 80 kg) i stanowią prawdziwe wyzwanie zarówno dla sprzętu jak i umiejętności wędkarza. Ryby te łowi się na otwartym morzu, z otwartej, szybkiej łodzi wędkarskiej, która jest prowadzona oczywiście przez doświadczonego przewodnika. Prawdziwie męskie polowanie na niezwykle silne, oceaniczne ryby! Wyprawa trwa 8 h i jednocześnie może łowić maksymalnie 4-ech wędkarzy (wygodniej jest jednak przy 2, 3 osobach). Koszty połowu tuńczyków wahają się od 240 do 340 Euro za osobę za dzień w zależności od ilości osób. W cenie jest lunch na łodzi oraz cały niezbędny sprzęt wędkarski. Bardzo polecamy Państwu taki „przerywnik” podczas sumowego wędkowania. Aby zarezerwować łowienie tuńczyków konieczna jest wcześniejsza (co najmniej 2-3 miesiące) rezerwacja.

Dostępność łowiska

Doradzamy wędkowanie z łodzi, gdyż brzegi są w większości bardzo trudno dostępne.

Rekomendowane metody połowu

Spinning oraz łowienie na żywca w pionie – tzw. „vertical”, który jest bardzo skuteczną metodą łowienia sumów (i bardzo prostą). Więcej informacji w naszym biurze.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Zakaz łowienia na trolling. Zakaz łowienia w nocy poza niektórymi odcinkami rzeki (szczegółowe informacje w naszym biurze). Obowiązuje bezwzględny zakaz zabijania sumów – wszystkie wypuszcza się z powrotem. Można zatrzymać sandacza/karpia w ilościach do bieżącego spożycia. Można używać kwoka sumowego. Więcej informacji w naszym biurze.

Przez pół Europy (2014)

Samochodowa wyprawa do Francji i Hiszpanii to spore przedsięwzięcie. Samego czasu spędzonego w aucie jest multum – co najmniej cztery bite dni licząc w obie strony. Do tego doszły problemy z naszym Nissanem, któremu najpierw wypadła tylna szyba, a potem zaczął wyciekać olej. Podróżowaliśmy więc z duszą na ramieniu, licząc że taśma klejąca utrzyma szybę przez kilka dni na miejscu, a olej ubywał będzie w takim tempie, aby uzupełniając go co jakiś czas można było spokojnie wrócić do Polski.

Czytaj reportaż z wyprawy


Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Nad samym brzegiem rzeki znajduje się 6-osobowy apartament dla naszych wędkarzy. Można wynająć go w całości lub na poszczególne pokoje 2-osobowe. Apartament znajduje się w otoczeniu pól uprawnych i rzeki – jest cicho i spokojnie. W apartamencie znajduje się pokój dzienny z dużą jadalnią, 3 sypialnie 2-osobowe, w pełni wyposażona kuchnia, prysznic oraz 2 toalety. Przewodnik wędkarski oraz opiekun ośrodka mieszka w tym samym budynku, ale w oddzielnym pokoju. Jest cały czas do dyspozycji wędkarzy. Goście bazy wędkarskiej mają dostęp do internetu Wi-Fi oraz do niewielkiego, prywatnego basenu zlokalizowanego nieopodal apartamentu. W apartamencie jest także pralka oraz weranda. Najbliższy sklep spożywczy, kilka restauracji oraz niewielki sklep wędkarski znajdują się 9 km od apartamentu.

Łodzie wędkarskie to dwuosobowe, plastikowe jednostki o specjalnej konstrukcji do rzecznych połowów (kadłub jak w katamaranie). Dzięki temu są lekkie, stabilne i osiągają prędkość 25 km/h przy zaledwie 10-konnym, oszczędnym silniku. Na miejscu można wypożyczyć echosondę (25 Euro/tydzień), dodatkowy silnik elektryczny (25 Euro/tydzień) oraz dobry sprzęt sumowy (wędka + kołowrotek z plecionką – 25 Euro/tydzień). Bardzo polecamy także rezerwację wspólnego wędkowania z przewodnikiem/opiekunem ośrodka. To świetny sumowy fachowiec, bardzo doświadczony w łowieniu miejscowych ryb. Cena zależy od ilości osób, ale można przyjąć od 100 do 150 Euro/osoba za dzień wędkowania z przewodnikiem.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Delta Rodanu

Termin:kwiecień-listopad
Czas trwania:pobyty tygodniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samolot do Marsylli lub Arles) lub dojazd własnym samochodem z Polski
Ilość uczestników:maks. 6 osób
Zakwaterowanie:pensjonat wędkarski, pokoje 2-osobowe
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:delta Rodanu + możliwość wędkowania w Morzu Śródziemnym
Przewodnik:profesjonalny przewodnik na miejscu, dodatkowo płatny dla chętnych
Cena:ok. 2 630,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 10 520,- PLN za 4 osoby)
W cenie:
 • pokój 2-osobowy w pensjonacie wędkarskim – 7 nocy
 • łódź wędkarska z silnikiem 10 KM na każde 2 osoby
 • pełna informacja wędkarska o łowisku
 • ubezpieczenie NNW, KL, bagaż
 • licencje wędkarskie płatne na miejscu w ośrodku – 30 Euro/osoba/7 dni na Mały Rodan i ewentualnie 60 Euro/osoba/7 dni na Duży Rodan

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 122 797

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko rzeczne w południowej Francji, oddalone:

 • ok. 120 km od Marsylii (lotnisko),
 • ok. 25 km od Arles (lotnisko),
 • ok. 2000 km z Warszawy.

Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: sum, karp, sandacz, bass. Dodatkowo można w morzu łowić n spinning duże tuńczyki w tym samym okresie.

Kiedy najlepiej jechać?
Najlepszy czas połowów przypadka na miesiące wrzesień – listopad.

Jak dojechać na miejsce?
Dojazd własnym samochodem lub samolotem. Szczegóły na zapytanie w biurze Eventur Fishing.

Największe atuty oferty

 • dobre połączenia komunikacyjne z Polski (można łatwo dolecieć samolotem oraz dojechać samochodem po autostradach),
 • prawdziwie „dziki” charakter rzeki wymagający aktywnego sposób wędkowania,
 • ładna okolica, smaczna miejscowa kuchnia i świetne, niedrogie wina,
 • duża populacja sumów w łowisku, duży odsetek ryb okazowych (powyżej 80 kg),
 • atrakcyjna cena jak na „egzotykę” i charakter miejsca,
 • doświadczony przewodnik sumowy, który mieszka na miejscu w ośrodku.