W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko morskie położone w środkowej części Norwegii, oddalone:
✓ ok. 805 km od Olso,
✓ ok. 107 km od Trondheim,
✓ ok. 1010 km od Nynäshamn.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: dorsz, czarniak, brosma, rdzawiec i inne ryby morskie - np. makrela, zębacz, plamiak, karmazyn, halibut, żabnica, koleń, śledź, troć wędrowna (główny sezon wędkarski trwa od maja do września, jeśli chodzi o dorsza - najlepsze wyniki osiąga się od marca do czerwca).
Galerie zdjęć
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
stosunkowo blisko, biorąc pod uwagę rozpiętość równoleżnikową Norwegii
wielka mnogość gatunków
duża szansa na rdzawca i halibuta
urozmaicona linia brzegowa - szansa na schronienie się i wędkowanie nawet przy silniejszym wietrze
WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!
Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Bakkan Wahl, środkowa Norwegia Flaga Norwegia
Bakkan Wahl to bardzo interesująca oferta, gdyż łowisko położone jest stosunkowo blisko ("jedynie" 800 km na północ od Oslo), a w dodatku stwarza nieograniczone wprost możliwości dla wędkarzy. Jest tu sporo gatunków ryb do wyboru, a wśród nich niezwykle atrakcyjny (ze względu na sposób brania z opadu) rdzawiec, którego ciężko spotkać na północy, a także makrela - ryba coraz bardziej ceniona ze względu na walory sportowe i smaczne mięso. Mamy też halibuta, który stanowi nie lada gratkę dla wędkarzy. No i oczywiście dorsze.
Wiele popularnych gatunków
Spotkamy tu większość gatunków występujących w wodach morskich zachodniej Norwegii, tak więc naszym łupem najczęściej będą padały dorsze, czarniaki, rdzawce, molwy, brosmy, karmazyny oraz plamiaki. Okresowo łowisko odwiedzają gigantyczne wprost stada (kilkaset tysięcy sztuk) śledzi oraz makreli (czerwiec-lipiec). Ryb jest wtedy tak dużo, iż rodzaj założonej na haczyk przynęty nie odgrywa niemal żadnej roli po kątem liczby brań. Wówczas tylko kwestią naszej cierpliwości pozostaje, jaką liczbę ryb zechcemy złowić.
Karmazyny należą do najsmaczniejszych ryb morskich.
A może wielka flądra?
Wędkarze skłonni do dłuższych poszukiwań niech koniecznie nastawią się na halibuta. W okolicy Bakkan Wahl jest go całkiem sporo (łowiono już osobniki przekraczające 130 kg), ale niestety duży halibut nie jest łatwym trofeum. Sporo czasu trzeba poświęcić na rozpracowanie zwyczajów tej niezwykłej ryby. Jednak wysiłek się opłaca. Hol dużego halibuta jest bowiem jednym z najwspanialszych przeżyć, jakie można sobie w Norwegii zafundować. W obrębie łowiska pełno jest najrozmaitszych wysp i mniejszych, skalistych wysepek, a wypłycenia wokół nich są często wcale nie gorsze niż morskie głębiny. Polecamy je szczególnie spinningistom. Odpowiedni kij i garść prawidłowo dobranych przynęt gumowych zapewnią im rozrywki na długie godziny. Trzeba bowiem wiedzieć, iż nawet największe morskie drapieżniki (dorsze, rdzawce, czarniaki) bardzo często żerują na płytkich, kilkunastometrowych wodach, a w obszary głębokie spływają tylko okresowo, najczęściej po zakończonym żerowaniu.
W stronę otwartego morza
Tutejsze wybrzeże charakteryzuje się niezwykle urozmaiconą linią brzegową. Dzięki temu nawet podczas wietrznej pogody wędkarze zawsze znajdą jakieś zaciszne miejsce, w którym można komfortowo i bezpiecznie wędkować. Bezpośrednie okolice przystani stwarzają niezłe warunki dla połowów takich ryb, jak płastugi (sola, turbot, halibut) czy plamiak. Niedalej jak 500 m od przystani (2 minuty łodzią) znajduje się gwałtowny uskok dna. To pierwsze miejsce, gdzie mamy dużą szansę na spotkanie z rekordowym czarniakiem czy dorszem. Kierując się dalej w stronę otwartego morza napotkamy na naszej drodze jeszcze wiele atrakcyjnych miejscówek. Najlepsze znajdują się oczywiście przy ujściu fiordu, które osiągniemy po niespełna 20 minutach rejsu łodzią. Gorąco polecamy Państwu okolice Bakkan Wahl jako jedno z najwspanialszych łowisk środkowej Norwegii.
W Bakkan Wahl mamy też szansę na piękne dorsze.
Dostępność łowiska
Zdecydowanie najlepsze wyniki osiągniemy, wędkując z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em. Z brzegu także można w niektórych miejscach łowić ryby, ale biorą z reguły tylko mniejsze sztuki (1-2 kg).
Rekomendowane metody połowu
Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak zębacz czy brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki, a także rdzawce. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75 g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Rdzawce znakomicie biorą na klasyczny opad, po wyrzuceniu przynęty daleko od łodzi. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi Klienci wyjeżdżający do Norwegii.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Proponujemy Państwu pobyt w komfortowych domkach, znajdujących się na ładnie położonym, wychodzącym w stronę otwartego morza cyplu. Domki dla 4-12 osób o powierzchni od 70 do 90 m2. Każdy z domków posiada kompletnie wyposażoną kuchnię (lodówka, kuchenka z piekarnikiem, zmywarka do naczyń, ekspres do kawy), WC, prysznic, pralkę, TV sat., kominek lub miejsce na ognisko. Ponadto do dyspozycji gości przygotowane jest zadaszone pomieszczenie do sprawiania ryb, wyposażone w obszerne zamrażarki i bieżącą wodę. Najbliższy sklep spożywczy - 2 km. Najbliższa restauracja - 8 km. Najbliższe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg, łosoś atlantycki, troć wędrowna) - 18 km. Dla osób korzystających z transportu lotniczego oferujemy przewóz z lotniska (Trondheim) do miejsca zakwaterowania.
Do dyspozycji wędkarzy profesjonalne i bezpieczne łodzie wędkarskie o długości 5,1-5,7 m (1 łódź wliczona w cenę domku). Każda z łodzi wyposażona jest w silnik spalinowy o mocy 15-30 KM. Za dodatkową opłatą możliwe jest wypożyczenie echosondy i GPS-em. Możliwość wypożyczenia dodatkowych łodzi. Na życzenie organizujemy wyprawy w morze ze skiperem (przewodnikiem). Kompleksowa informacja o łowisku oraz dokładne mapy batymetryczne dostępne w biurze Eventur Fishing.
Domek dla wędkarzy
Wnętrze domku
Przystań
Atrakcje w okolicy
✓ niezwykle bogaty świat przyrody (licznie występujące orły morskie, łosie, renifery),
✓ wspaniałe szlaki turystyczne,
✓ możliwość jazdy konnej,
✓ zabytki z czasów wikingów oraz z okresu II wojny światowej.
Oferta wędkowania - Bakkan Wahl (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie
Ilość uczestników:w zależności od pojemności domki 4-, 12-osobowe
Zakwaterowanie:domki
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 350,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 8 100,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 30.06.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 6-osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym*
  • 1 łódź wędkarska 5,1 metra z silnikiem spalinowym 30 KM, echosondą, GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce