O ŁOWISKU W PIGUŁCE
Gdzie to jest?
Łowiska słodkowodne (rzeczne) w północnej Argentynie, oddalone od Europy o 14 godzin lotu do Buenos Aires, a stamtąd o 1-2 godziny lotu na północ (np. do Corrientes). Następnie wędkarzy czeka jeszcze kilka godzin jazdy samochodem do ostatecznego celu wyprawy (w zależności od lokalizacji bazy).
Zobacz na mapie
Jakie ryby?
Polecamy połowy złotych dorado, a także innych gatunków. Sezon wędkarski trwa od listopada do końca maja.
Dostępność łowiska
Ryby łowi się z łodzi motorowych przystosowanych do pływania po rzece. Łowienie pod opieką przewodnika.
Rekomendowane metody połowu
Spinning, trolling, sztuczna mucha (streamer).
Limity i ograniczenia
Z łowiska można zabierać ryby do konsumpcji po uzgodnieniu z przewodnikiem.
Zakwaterowanie
Komfortowa baza wędkarska lub przemieszczający się po rzece statek. Szczegóły obok.
GŁÓWNE ATUTY OFERTY
możliwość złowienia złotej dorady, zaliczanej do najpiękniejszych i najwaleczniejszych ryb świata
duże rozmiary łowionych ryb
egzotyka tropikalnej części Argentyny, dzikie zwierzęta, przyroda, dżungla, pampasy
oddalenie od cywilizacji
doskonały serwis
CO OPRÓCZ ŁOWIENIA?
Rekomendujemy zwiedzanie Buenos Aires, degustację argentyńskich win i wołowych steków, pokaz tanga, wycieczkę do Urugwaju.
TO WARTO WIEDZIEĆ
Argentyna (Esquina)
Język
hiszpański
Religia
głównie katolicka, również protestancka
Waluta
ARS (peso argentyńskie)
Prąd w sieci
220 V
Szczepienia
nie są wymagane obowiązkowo, jednak podstawowe szczepienia na tężec czy żółtaczkę są zalecane
Temperatury
lato do + 34 ºC/zima od + 5 do + 15 ºC
Najlepszy czas na podróż
późna wiosna, lato oraz wczesna jesień, czyli okres od II połowy listopada do końca kwietnia
Czas
-4 godz. od czasu obowiązującego w Polsce
Wizy
na wyjazd turystyczny do 90 dni – niewymagane
Ruch drogowy
prawostronny
  Ameryka południowa i środkowa Argentyna
Złote Dorado to ryba, o której marzyć musi każdy, kto choć raz ujrzy ją na zdjęciu. Jest oszałamiająco piękna, w oczy od razu rzuca się złotożółta łuska w drobne czarne cętki, pomarańczowo-czarny ogon, proporcjonalny rybi kształt i oznaczająca szlachectwo płetwa tłuszczowa… Bisko ideału. Pod względem wędkarskim jest jeszcze lepiej – ryba należy do najwaleczniejszych i najtrudniejszych do wyholowania spośród wszystkich gatunków, jakie znamy. Występuje jedynie w Ameryce Południowej, a najlepszym jej łowiskiem jest rzeka Parana.
Druga po Amazonce
Każdy z nas chyba słyszał kiedyś w szkole na lekcji geografii o wielkiej południowoamerykańskiej rzece Paranie. Nie każdy chyba jednak pamięta, że ma aż 4700 kilometrów długości, co plasuje ją na drugim miejscu na kontynencie (po Amazonce) i w pierwszej dziesiątce na świecie. Jest też bardzo szeroka – pokonanie jej w poprzek na wielu odcinkach musi zająć trochę czasu, a w dni wietrzne bywa nawet niemożliwe. Jej lejkowate ujście (w zasadzie jest to już morska zatoka, oddzielająca Argentynę od Urugwaju) nosi nazwę La Plata i stanowi strefę wody wymieszanej: słono-słodkiej. Parana przepływa przez trzy kraje: Brazylię, Paragwaj i Argentynę, a jej główne dopływy to rzeki: Paragwaj, Urugwaj, Tiete, Iguacu, Salado i Paranarema. Na jej biegu zlokalizowanych jest kilka dużych miast, jak Corrientes, Santa Fe czy Rosario. Parana stanowi ważny szlak żeglowny, barkami i rzecznymi statkami transportowane są surowce, artykuły spożywcze, maszyny, a nawet bydło.
Jedna z licznych bocznych odnóg Parany.
Po złoto Parany
Parana jest silnym magnesem przyciągającym wędkarzy - nie tylko południowoamerykańskich, ale także zagranicznych. To z powodu złotej dorady (łac. Salminus brasiliensis). Jej nazwa pochodzi od legendarnej krainy złota El Dorado, której poszukiwali dawni konkwistadorzy. Należy do drapieżników i odżywia się rybami, dzięki czemu jest do upolowania na wędkę. Łowione zwykle egzemplarze mają od 2 do 10 kg masy, a rekordowa sztuka osiągnęła niebotyczną wagę 31 kilo i 40 dekagramów! Jej charakterystyczną cechą, oprócz wspomnianej płetwy tłuszczowej, jest niezwykle twardy pysk.
W pełnym słońcu dorado wygląda najbardziej efektownie.
Dorady poławia się w równych miejscach na biegu Parany, a także w jej dopływach. Główne metody to spinning, trolling i sztuczna mucha. Najpopularniejsza taktyka to obławianie rzutami strefy przybrzeżnej (z łódki, od strony wody). Przynęta musi być lokowana bardzo blisko potencjalnych kryjówek – krzaków, wysokich traw, pływających liści, zwalonych gałęzi drzew, wysokich burt brzegowych. Brania są niezwykle agresywne i następują zazwyczaj zaraz po wpadnięciu przynęty do wody, choć niekiedy dorado odprowadza przynętę aż do samej łódki, aby ją w ostatniej chwili zaatakować lub zrezygnować z ataku. Po braniu następuje seria wyskoków, z których najbardziej niebezpieczny dla wędkarza jest pierwszy. W tym momencie większość dorad pozbywa się przynęty, gdyż jest niedostatecznie mocno zacięta (średnio wędkarze doholowują jedną doradę na 5-6 brań, ale czasem nawet 10 ryb z rzędu potrafi uwolnić się z haka). Czas od momentu brania do wyskoku jest tak krótki, że zacięcie w tempo jest praktycznie niewykonalne, dlatego do połowu tych ryb zaleca się bardzo twarde kije.
Rzuty muchówką pod zalane drzewa mogą dać dobry efekt.
Jeśli chodzi o przynęty spinningowe, najczęściej używa się wąskich i dość ciężkich tonących woblerów które należy prowadzić w miarę szybko. Ponadto od czasu do czasu skuteczne okazują się powierzchniowe poppery. Jeśli chodzi o połowy na muchę – dominuje streamer. Z kolei w trollingu sprawdzają się rozmaite woblery – płycej lub głębiej pracujące. Najskuteczniejsze przynęty są oczywiście do zakupienia na miejscu.
Parana jest najpopularniejszym łowiskiem dorad nie tylko ze względu na powszechność występowania tego gatunku, ale przede wszystkim ze względu na rozmiary. Na tej rzece złowienie okazu w granicach 5-10 kg zdarza się stosunkowo często, co w wielu innych rzekach Ameryki Południowej jest już dużą sztuką.
Zęby ostre jak żyletki i niezwykle twardy pysk - to cechy dorado.
Esquina i okolice
Nasza pierwsza wyprawa grupowa miała miejsce w 2015 roku, a jej celem były okolice miasteczka Esquina w stanie Corrientes (północna Argentyna). Choć to już strefa subtropikalna, to upały są tam zdecydowanie do wytrzymania. Tereny wokół Esquiny mają bardzo różnorodny charakter – można łowić w głównym, szeroko rozlanym korycie Parany, w jej bocznych odnogach i rozlewiskach, jak i w dopływie – rzece Corrientes. O planie wędkowania w danym dniu decydują zawsze przewodnicy.
Wędkowanie na rzece Corrientes przy klifowym brzegu.
Przyroda w tym miejscu Argentyny jest już tropikalna – znajdziemy fragmenty dżungli z dzikimi zwierzętami, ale również bardzo wiele łąk, na których wypasane jest bydło. Charakterystyczne są wielkie połacie wody pokrytej pływającymi liśćmi wodnych roślin (trochę jak nasze nenufary, ale znacznie bardziej gęste), tworzące jakby gigantyczne ruchome pola. Pod nimi może znajdować się kilka metrów wody, choć pozornie sprawiają wrażenie stałego lądu. Na rzekach znajdziemy wyspy, łachy, przykosy, głębokie doły, bystrzyny i rafy (szczególnie na Corrientes), a nawet fragmenty wysokiego klifowego brzegu.
Poza złotym dorado, którego jest tutaj bardzo dużo, złowić można miejscową odmianę payary, lokalnego suma, pacu czy piranię.
W dżungli nad Paraną można spotkać też anakondę.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Proponujemy wędkowanie w różnych miejscach na Paranie – w stacjonarnych bazach (lodge) lub kwaterując w przemieszczającym się statku ciągnącym za sobą mniejsze łódki. Prezentujemy tutaj jako przykład bazę myśliwsko-wędkarską w okolicach miasteczka Esquina. Zakwaterowanie w pokojach 2-3 osobowych, z łazienkami i klimatyzacją.
Na terenie bazy mały basen kąpielowy i stołówka. Wyżywienie to śniadania (serwowane w bazie), obiady (podawane w plenerze w trakcie wędkowania) oraz kolacje (znowu w bazie). All inclusive, w cenie znakomite argentyńskie wina, jak i mocniejsze trunki. Szczególnie warte podkreślenia są posiłki plenerowe. Przewodnicy w wybranym miejscu (np. na rzecznej wyspie) rozkładają stoliki nakrywają je obrusami i podają lunch wraz z argentyńskim winem i piwem. W menu elementy lokalnej kuchni - np. pierożki empanadas, mięso kapibary, wołowina). W łodzi do dyspozycji napoje i wina.
Wędkarze są cały czas pod opieką znakomitych lokalnych przewodników. Wędkowanie odbywa się od rana do późnych godzin popołudniowych, a łodzie prowadzą oczywiście przewodnicy, którzy porozumiewają się ze sobą telefonicznie. Na życzenie istnieje możliwość degustacji złowionych ryb.
W bazie
Jeden z pokoi
Stołówka
Przewodnik wędkarski
Miasteczko Esquina
Łódź wędkarska
Jeśli chodzi o dojazd, z Europy wędkarze przylatują samolotem do Buenos Aires. Tam można zorganizować celem aklimatyzacji 1-2 dni zwiedzania Buenos lub wycieczkę szybkim promem do Urugwaju. Potem następuje krótki przelot na północ Argentyny (1-2 godziny lotu). Z lotniska transport samochodami na miejsce.
Galeria zdjęć - Argentyna
Oferta wędkowania – Rzeka Parana
WIĘCEJ INFORMACJI
MACIEJ ROGOWIECKI
Przewodnik wypraw
603 820 940
maciek@eventurfishing.pl
TOMASZ WIECZOREK
Przewodnik wypraw
601 300 168
tomek@eventurfishing.pl
W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.


Spełnij swoje marzenia.


Podróże po Polsce