Wyspa Ylvingen | Środkowa NorwegiaŚwietna lokalizacja w archipelagu Vega

Od sezonu 2014 mamy Państwu do zaproponowania bazę zlokalizowaną na wspomnianej wyspie Ylvingen. Tereny wędkarskie wokół niej należą do najlepszych w środkowej części Norwegii. Wody obfitują w dorsze (również duże), czarniaki, halibuty i brosmy. Rejon należy notabene do najlepszych miejsc na połów halibuta poza łowiskami Dalekiej Północy, a wiemy skądinąd, że liczba amatorów polowania na tę piękną, dużą i silną rybę rośnie z każdym rokiem. Tym bardziej, że wędkarze z powodzeniem testują nowe metody jej połowu – np. toniowy trolling, przynoszące rewelacyjne wyniki.

Na połowy ryb nie trzeba koniecznie pływać bardzo daleko. Najbliższe atrakcyjne miejsce (Sotgrunntaren) znajduje się już 2,5 km od bazy. Jeśli chcemy poszukać ryb dalej, warto wybrać się w okolice głębokiej rynny, której kanty opadają aż do 190 metrów! Są tam duże szanse na okazowe molwy, brosmy i karmazyny.

Test fachowców

W roku 2013 ośrodek odwiedziła ekipa z czasopisma „Wędkarstwo Moje Hobby” ze znanym wędkarzem Pawłem Mireckim na czele. Nasi koledzy byli zachwyceni pobytem i rybnością tych terenów, wystawiając ofercie bardzo wysoką notę.

Przy gorszej pogodzie też można wędkować

Mnogość wysepek i szkierowych skałek sprawia, że wędkowanie przy gorszej, wietrznej pogodzie jest tutaj także możliwe. To w Norwegii bardzo ważne, gdyż bezpieczeństwo wędkarzy jest zawsze priorytetem, a mało kto z przyjeżdżających tu turystów chce nawet przy niesprzyjającej aurze siedzieć w domku. Całości dopełniają wygodne warunki zakwaterowania i świetne łodzie Kvaerno, wyposażone w mocne silniki i elektronikę. A zatem cudowny archipelag Vega zaprasza na podbój norweskich łowisk!

Dostępność łowiska

Dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewniają łodzie wędkarskie wyposażone w silniki spalinowe, echosondy i GPS. Z brzegu można także w niektórych miejscach łowić ryby, ale biorą z reguły tylko mniejsze sztuki (1-2 kg).

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak molwa czy brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki, a także rdzawce. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75 g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze, czarniaki i rdzawce. Te ostatnie znakomicie biorą również na klasyczny opad, po wyrzuceniu przynęty daleko od łodzi. Halibuty sugerujemy poławiać w toni metodą trollingową z użyciem specjalnych gum z ciężką główką, dociążonych woblerów lub pilkerów. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 20 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego.

Opinia eksperta

Ylvingen to świetny wybór na pierwszą wyprawę do Norwegii. Łowisko jest bezpieczne od wiatru, a na dobre miejscówki można dopłynąć już w 5-10 minut. Mniejszych i średnich ryb jest bardzo dużo i nawet zupełnie początkujący wędkarz łatwo tu sobie poradzi. Większych okazów trzeba nieco poszukać, ale szybkie i bezpieczne łodzie bardzo ułatwiają to zadanie. W okolicznych wodach występuje wiele gatunków ryb – znajdziemy dorsze, czarniaki, makrele, brosmy oraz rdzawce. Co ciekawe można tu też liczyć na świetne wyniki jeśli chodzi o halibuta – trudniej o rekordowe okazy ponad 100 kg, ale ryb w przedziale 10 – 30 kg jest naprawdę sporo”.

Paweł Mirecki
Redaktor Naczelny magazynu "Wędkarswo Moje Hobby"


Zakwaterowanie

Proponujemy dwa piękne rorbu z widokiem na fiord (rok budowy 2013). W każdym na parterze: sypialnia, duża łazienka (z WC), salon dzienny z dużym tarasem i kuchnia ze stołem na posiłki. Na piętrze: dwie sypialnie, mała łazienka (z WC), kącik telewizyjny z sofą i prywatnym balkonem. Sofa może stanowić tzw. dostawkę, gdy trzeba będzie zakwaterować jedną osobę więcej. Łącznie w standardowej ofercie jest 6 łóżek. Zamrażarka 300 litrów. Zmywarka. Dostęp do internetu. Zwierzęta domowe dozwolone.

Ylvingen

Sprzęt pływający

Do wędkowania oferujemy sprawdzone, aluminiowe łodzie Kvaerno (19 stóp długości) z silnikami spalinowymi o mocy 50 KM. Każda wyposażona w echosondę, GPS i ploter. Miejsca przystosowane do filetowania ryb – przy przystani. Pełna informacja wędkarska w biurze Eventur.

Ylvingen

Galeria zdjęćMapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Trondheim i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu, dostępne apartamenty od 4- do 6-osobowych, możliwe dostawki
Zakwaterowanie:apartamenty lub domki typu „rorbu”
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 950,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 550,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • apartament 6-osobowy z pościelą, ręcznikami
 • łódź wędkarska 4-osobowa 5,6 metra z silnikiem spalinowym 70 KM, echosondą (Garmin 521s), GPS i ploterem
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w środkowej części Norwegii, oddalone:

 • ok. 880 km od Oslo,
 • ok. 400 km od lotniska w Bodø,
 • ok. 1060 km od portu w Nynäshamn,
 • ok. 1490 km od Karlskrony,
 • ok. 1490 km od Ystad.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: dorsz, czarniak, brosma, halibut, rdzawiec i inne ryby morskie - np. zębacz, plamiak, karmazyn, śledź, makrela, rekin śledziowy, łosoś (sezon trwa tutaj praktycznie przez cały rok, ale na najlepsze brania dorszy można liczyć w kwietniu, natomiast najlepszym okresem połowu czarniaków jest wczesna wiosna oraz lato, począwszy od połowy czerwca do połowy września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

 • jest to jedno z najlepszych łowisk morskich Norwegii poza północną częścią tego kraju
 • występuje tu duża populacja halibuta, co w środkowej części Norwegii nie jest tak powszechne
 • na archipelagu 6000 wysp zawsze znajdziemy miejsca osłonięte od powiewów wiatru i fali, co daje szansę na udane i komfortowe wędkowanie nawet przy gorszej pogodzie
 • baza zlokalizowana jest nad samą wodą (dwa domki, trzeci kilkadziesiąt metrów od niej), łodzie to sprawdzone i bezpieczne jednostki Kvaerno
 • archipelag Vega (lista światowego dziedzictwa UNESCO – jedno z zaledwie ośmiu miejsc w Norwegii!) należy do najciekawszych i najpiękniejszych miejsc Skandynawii
 • do Brønnøysund (miasto położone na stałym lądzie nieopodal wyspy Vega, dalszy transport promem) można dolecieć samolotem bezpośrednio z Oslo

Atrakcje w okolicy

 • koło polarne (możliwość otrzymania pamiątkowego certyfikatu),
 • malowniczo położone miasto Bodø oraz Saltstraumen (niezwykłe miejsce, gdzie morska woda przelewa się niczym górska rzeka przez wąską fiordową cieśninę w rytmie przypływów i odpływów oceanu),
 • kajaki, rowerowe trasy, spacery, fotografowanie przyrody.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.