Wędkowanie podlodowe | Szwecja


O łowisku

Szwedzi uwielbiają łowienie spod lodu. To dla nich narodowa tradycja - taka sama jak choćby wiosenne łowienie śledzi w bałtyckich szkierach. Stosują do tego najprzeróżniejsze metody, również tak oryginalne, jak systemy żywcowe z petardami jako sygnalizatorem brań. Łowią też na przynęty sztuczne, wszelkiego rodzaju błystki podlodowe czy mormyszki. Co roku w Szwecji padają wspaniałe okazy ryb złowionych spod lodu. W południowej i środkowej części kraju są to zwykle szczupaki, natomiast na Dalekiej Północy najczęściej poławia się ryby łososiowate - zimnolubne palie, a także pstrągi.

Zobacz choć raz skandynawska zimę

Wspaniałe połowy to jednak nie jedyny motyw, dla którego warto wybrać się choć raz na północne rubieże naszego kontynentu w okresie zimowym. Równie ważnym argumentem jest możliwość zobaczenia na własne oczy słynnej skandynawskiej zimy. Zwały śniegu, lodowe sople, długa arktyczna noc, podczas której przy odrobienie szczęścia można podziwiać na niebie niezwykły spektakl zorzy polarnej, jazda saniami czy skuterami śnieżnymi, biwaki i ogniska na zamarzniętym jeziorze – to wszystko czeka na nas, jako dodatkowy gratisowy bonus do wędkarskie wyprawy.

Zima jest tą porą roku, gdy północ staje się naprawdę północą - groźną, surową, ale niesłychanie piękną. Ruch na świeżym, mroźnym powietrzu da nam spory zastrzyk zdrowia, a wieczory w przytulnych ogrzanych domach są szansą na spożycie smakowitych potraw ze złowionych ryb, a także na nocne Polaków rozmowy, podczas których głównym tematem będą oczywiście ryby. Bo jakże by inaczej?

Szansa na rybę życia

Zima to czas, kiedy dobranie się do okazowych ryb jest naprawdę bardzo realne. Mamy na myśli szczególnie szczupaki, które gromadzą się na zimę w określonych rejonach jezior i są tam dość łatwe do znalezienia. Wystarczy zdać się na wskazówki naszego gospodarza bądź przewodnika, z którym będziemy wędkować. Wówczas pozostaje nam tylko odpowiednie podanie przynęty przy sprzyjających warunkach pogodowych (stabilne ciśnienie) i branie grubej ryby może szybko stać się realną rzeczywistością.

Nasze biuro proponuje zimowe wyprawy w różne rejony Szwecji – w zależności od aktualnie panujących warunków. W Szwecji Środkowej mamy kilka miejsc, gdzie można liczyć głównie na szczupaki (nawet ponadmetrowe) i dorodne okonie. Natomiast w okolicy Arvidsjaur w szwedzkiej Laponii możemy zapewnić połowy znacznie większej ilości gatunków – nie tylko szczupaków i okoni, ale także pięknie ubarwionych alpejskich palii (ang. arctic char) oraz lipieni. Te pierwsze dorastają do kilku kilogramów i właśnie zimą są bodaj najłatwiejsze do upolowania.

Aby uzyskać więcej informacji na temat zimowych pakietów (również o cenach), a także niezbędnego sprzętu, należy skontaktować się z naszym biurem - telefonicznie lub drogą mailową.

Dostępność łowiska

Na najlepsze tereny wędkarskie można dotrzeć pieszo, samochodem, wypożyczonym skuterem śnieżnym lub saniami.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa (podlodowa), mormyszka, przynęty naturalne (np. białe robaki) i martwa rybka. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabrać ryby do bieżącego spożycia na miejscu. Zakaz wywozu filetów ze Szwecji. Informacje na temat wymiarów ochronnych i ewentualnych okresów ochronnych dla poszczególnych gatunków otrzymają Państwo w naszym biurze lub na miejscu u gospodarza. Mogą one być różne dla różnych łowisk.


Zakwaterowanie

Oferujemy rozmaite formy zakwaterowania. Mogą to być tradycyjne szwedzkie domki wakacyjne, ogrzewane i dobrze przystosowane do warunków zimowych. Posiadają one dobrze wyposażone kuchnie i toalety z prysznicem, a także sypialnie i część dzienną. Opcjonalnie mogą to też być apartamenty w większych domach, z własną łazienką i kuchnią (bądź aneksem kuchennym) lub wspólną łazienką i kuchnią dla większej liczny turystów zamieszkujących w danym obiekcie.


Serwis wędkarski

Na miejscu swoją radą służą oczywiście gospodarze oraz miejscowi przewodnicy, których można też wynająć do pełnej obsługi na łowisku. Wówczas zapewniają nam transport na łowisko (np. saniami ciągniętymi przez skuter śnieżny), wybór miejsc, wiercenie przerębli, naturalne przynęty (robaki, rybki), a także gorący posiłek przy ognisku. Wszystko to można też robić samemu przy pomocy wypożyczonego lub własnego sprzętu.


Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Wędkowanie podlodowe

W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska zlokalizowane są w różnych rejonach Szwecji – głównie w jej środkowej i północnej części. Więcej informacji – na zapytanie.

Rodzaj wody i ryby
Oferujemy głównie łowiska jeziorowe i rzeczne, zasobne w szczupaki, okonie, palie alpejskie, lipienie, pstrągi oraz białą rybę.

Kiedy najlepiej jechać?
Optymalny okres na wyprawę podlodową to miesiące luty i marzec.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej samolotem (na miejscu transfer zapewnia gospodarz lub proponujemy wynajem samochodu), można też własnym samochodem i promem.

Największe atuty oferty

  • niezwykłą przygoda, wspaniałe widoki śnieżnej, zimowej Północy
  • łatwa dostępność miejsc grupowania się ryb
  • intymność i spokój na łowisku (zdecydowanie mniej wędkarzy niż wosną i latem)
  • wygodne, ogrzewane domki i znakomita opieka gospodarzy

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.