Wyspa Vega | Środkowa NorwegiaWyspa z listy UNESCO

Nawet w sezonie wakacyjnym łatwo tu znaleźć ciszę i błogi spokój, których brak na popularnej Hitrze czy przepełnionych w sezonie Lofotach. Ze względu na wybitne walory przyrodnicze oraz liczne zabytki (np. stare wioski rybackie czy latarnie morskie) Vega została nawet wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polecamy to miejsce zarówno zapalonym wędkarzom morskim, jak i ich rodzinom, które pragną spędzić miły, spokojny urlop. Na wyspie znajdują się dziesiątki malowniczych szlaków turystycznych, cenne zabytki architektury norweskiej oraz liczne rezerwaty przyrodnicze. Natkniemy się tu także na ruiny wojennych bunkrów i fortyfikacji. W okolicach można nurkować (woda jest turkusowa i ma miejscami 15 metrów przezroczystości), fotografować dziko żyjące zwierzęta (przede wszystkim ptaki, ale przy dobrej pogodzie także wieloryby i orki), a także pływać na desce i kajaku. Najwięcej jednak wyspa ma do zaoferowania wędkarzom.

Ryby morskie, pstrągi i palie

W bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zakwaterowania znajdziemy bardzo dobre łowiska czarniaka, dorsza, halibuta i brosmy. Co najważniejsze, sporo z nich jest dobrze osłoniętych od wiatru, co sprawia, że wędkowaniu można oddawać się niemal bez względu na pogodę. Sezon wędkarski trwa tutaj przez okrągły rok, jednak sugerujemy wyjazdy w cieplejszych miesiącach, szczególnie w okresie czerwiec-sierpień. Dobrym momentem na wędkarską wyprawę będzie także kwiecień, który jest najlepszą porą na dużego dorsza. Ryby gromadzą się w tym czasie w duże tarłowe stada i masowo wchodzą do spokojnych, osłoniętych od wiatru zatok oraz fiordów. Wtedy właśnie mamy największą szansę na spotkanie z prawdziwym okazem wątłusza. Na wyspie znajduje się także kilka górskich jezior z krystalicznie czystą wodą i dużą populacją pstrąga potokowego oraz palii jeziorowej.

Vega

Dostępność łowiska

Dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewniają łodzie wędkarskie wyposażone w silniki spalinowe, echosondy i GPS. Z brzegu można także w niektórych miejscach łowić ryby, ale biorą z reguły tylko mniejsze sztuki (1-2 kg). Pstrągi w jeziorkach można łowić z brzegu lub brodząc w wodzie.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak molwa czy brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki, a także rdzawce. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75 g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze, czarniaki i rdzawce. Te ostatnie znakomicie biorą również na klasyczny opad, po wyrzuceniu przynęty daleko od łodzi. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 20 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego.


Zakwaterowanie

Trzy pierwsze ośrodki (nr 1, 2 i 3) mieszczą się praktycznie w jednym miejscu (domki sąsiadują ze sobą), są jednak osobnymi biznesami z osobnymi właścicielami. Dlatego też prezentujemy je osobno i osobno sprzedajemy. Pozostałe ośrodki nr 4,5 i 6 mieszczą się w innych rejonach archipelagu.

Vega

Ośrodek 1

Do dyspozycji klientów dwa w pełni wyposażone domki 5-osobowe o powierzchni 72 m2 każdy. W domku znajdą Państwo: trzy oddzielne sypialnie z pojedynczymi łóżkami, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi i grillem. Zakwaterowanie znajduje się tuż obok przystani łodziowej.Ośrodek 2

Do dyspozycji klientów oddajemy dwa domki 6-osobowe o powierzchni 90 m2 każdy. W domku znajdą Państwo: trzy oddzielne sypialnie z pojedynczymi łóżkami, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi i grillem. Łodzie znajdują się tuż obok domków.Ośrodek 3

Do dyspozycji klientów oddajemy dwa w pełni wyposażone domki 7-osobowe o powierzchni 95 m2 każdy. W każdym domku znajdą Państwo: cztery oddzielne sypialnie, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą., werandę z meblami ogrodowymi i grillem. Łodzie znajdują się tuż obok werandy.Ośrodek 4

Ośrodek oferuje trzy osobne apartamenty/domki, zlokalizowane obok siebie, w bliskim sąsiedztwie wody i przystani.

Vega

Apartament 6-osobowy o powierzchni 82 m2 (pierwsze piętro). Znajdą w nim Państwo: trzy oddzielne sypialnie z pojedynczymi łóżkami, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi, grill. Dostęp do internetu „wi-fi”. Sauna wspólna z innymi apartamentami. Łodzie znajdują się tuż obok apartamentu.

Apartament 6-osobowy o powierzchni 60 m2 (parter). Znajdą w nim Państwo: trzy oddzielne sypialnie, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi, grill. Dostęp do internetu „wi-fi”. Sauna wspólna z innymi apartamentami. Łodzie znajdują się tuż obok apartamentu.

Domek 4-osobowy o powierzchni 50 m2 (parter). Znajdą w nim Państwo: dwie oddzielne sypialnie z pojedynczymi łóżkami, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi, grill. Dostęp do internetu „wi-fi”. Sauna wspólna z apartamentami. Łodzie znajdują się tuż obok apartamentu.


Ośrodek 5

Do dyspozycji klientów oddajemy trzy domki 8-osobowe o powierzchni 100 m2 każdy. W każdym domku znajdą Państwo: cztery oddzielne sypialnie z pojedynczymi łóżkami, 2 łazienki z prysznicem i WC, prywatną saunę, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi i grillem. Dostęp do internetu „wi-fi”. Odleglość od przystani łodziowej, około 10 metrów.

VegaOśrodek 6

Do dyspozycji klientów oddajemy sześć w pełni wyposażonych domków 6-osobowych o powierzchni 50 m2 każdy (cztery z nich posiadają własną saunę). W każdym domku znajdą Państwo: trzy oddzielne sypialnie, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi i grillem. Dostęp do internetu „wi-fi”. Odległość od przystani łodziowej - około 20 metrów.Sprzęt pływający

Poniżej prezentujemy sprzęt pływający dla wędkarzy dostępny we wszystkich sześciu ośrodkach zlokalizowanych w rejonie archipelagu Vega.

Ośrodek 1

Ośrodek oferuje łodzie wędkarskie „Kvaerno” 19’ z silnikami spalinowymi 50 KM, echosondą, GPS i ploterem.

Vega

Ośrodek 2

Ośrodek oferuje łodzie wędkarskie „Kvaerno” 19’ z silnikami spalinowymi 50 KM. Wszystkie jednostki są wyposażone w echosondę, GPS i ploter.Ośrodek 3

Ośrodek oferuje łodzie wędkarskie „Kvaerno” 19’ z silnikami spalinowymi 50 KM, echosondą, GPS i ploterem.Ośrodek 4

Ośrodek oferuje łodzie wędkarskie „Kaasboll” 19’ z silnikami spalinowymi 50 KM oraz łódź 21’ 60 KM i 17,5’ 50 KM. Wszystkie jednostki są wyposażone w echosondy, GPS i plotery.Ośrodek 5

Ośrodek oferuje łodzie wędkarskie „Kaasboll” 22’ z silnikami spalinowymi 80 KM. Wszystkie jednostki są wyposażone w echosondę, GPS i ploter.Ośrodek 6

Ośrodek oferuje łodzie wędkarskie „Kvaerno” 19’ z silnikami spalinowymi 50 KM oraz łodzie wędkarskie „Oien” 17,5’ z silnikami spalinowymi 30 KM. Wszystkie jednostki są wyposażone w echosondę, GPS i ploter.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w północnej części Norwegii, oddalone:

 • ok. 904 km od Olso,
 • ok. 1232 km od Nynäshamn,
 • ok. 1564 km od Karlskrony,
 • ok. 1516 km od Ystad,
 • ok. 388 km od Bodø.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, zębacz, halibut i inne ryby morskie - np. plamiak, karmazyn, śledź, makrela, rekin śledziowy, łosoś (sezon trwa tutaj praktycznie przez cały rok, ale na najlepsze brania dorszy można liczyć w kwietniu, natomiast najlepszym okresem połowu czarniaków jest wczesna wiosna oraz lato, począwszy od połowy czerwca do połowy września). Uzupełnieniem morskich połowów może być wyprawa na żyjące w górskich jeziorkach: pstrągi potokowe i palie jeziorowe.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

 • jedno z najlepszych łowisk halibuta poza rejonem Dalekiej Północy
 • łowiska bardzo zasobne w inne gatunki (np. dorsz, rdzawiec)
 • fantastyczne krajobrazy, wyspa dla aktywnych
 • świetna baza dla wędkarzy

Atrakcje w okolicy

 • koło polarne (możliwość otrzymania pamiątkowego certyfikatu),
 • malowniczo położone miasto Bodø oraz Saltstraummen (niezwykłe miejsce, gdzie morska woda przelewa się niczym górska rzeka przez wąską fiordową cieśninę w rytmie przypływów i odpływów oceanu).

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.