Jezioro Vansjøn | Południowa Norwegia250 kilometrów linii brzegowej!

Sam zbiornik należy do najciekawszych spośród wszystkich, jakie mieliśmy przyjemność przetestować w Skandynawii. Nie jest typowym norweskim jeziorem o kształcie fiordu, z głębokością przekraczającą często 100 metrów, lecz znacznie płytszym i bardzo rozległym akwenem z niezwykle urozmaiconą linią brzegową, której długość wynosi aż 250 km! Brzegi na dużym obszarze porośnięte są bujnymi trzcinami, sporo jest wysp, zatok, podwodnych górek i raf, a także łąk z roślinnością denną bądź nenufarami. Ten charakter łowiska sprawia, że szczupak ma tu doskonałe warunki do bytowania i rozrodu. Zębate drapieżniki różnych rozmiarów są więc zdobyczą dość częstą, a biorąc pod uwagę fakt, że na jeziorze Vansjøn wędkuje niewiele osób, można je uznać za znakomitą ofertę na wędkarski urlop dla zapalonych spinningistów oraz wędkarzy preferujących lekki trolling. Podczas tygodniowego urlopu szansa na rybę metrową lub co najmniej 90-centymetrową jest bardzo duża.

Kraj wielkich możliwości (2009)

Tym razem nie fiordy i morze, a jeziora i rzeki były celem naszej wyprawy do Norwegii. Spędziliśmy w tym jedynym w swoim rodzaju kraju cudowne dwa tygodnie, łowiąc dorodne szczupaki, okonie, sandacze...

Czytaj reportaż z wyprawy

Norweskie sandacze

Poza szczupakiem sporo tu okonia - i to przyzwoitych rozmiarów. Żeruje on głównie na podwodnych górkach i stokach. Ale jest jeszcze coś, co odróżnia Vansjøn od innych jezior norweskich. To fakt, że występuje w nim sandacz! I to obficie. Najczęściej łowione są wprawdzie małe sztuki, nie przekraczające 50 cm, ale cierpliwy wędkarz dobierze się z pewnością również do większych ryb. Sandacze biorą zarówno na trolling (wobler), jak i na klasyczny spinning. Najskuteczniejsza jest oczywiście metoda opadu z zastosowaniem jako przynęt gumowych imitacji rybek, a także kogutów. Przy sprzyjającej pogodzie nie powinno być problemu ze złowieniem kilku sandaczy dziennie na osobę (takie wyniki mieliśmy na testowych połowach w lipcu 2009 r.), a nie musimy chyba nikogo przekonywać, jakim kulinarnym rarytasem jest ta ryba. Poza drapieżnikami jezioro obfituje w białą rybę oraz miętusa. Łącznie żyje w nim 14 gatunków.

Dostępność łowiska

W niektórych miejscach istnieje możliwość wędkowania z brzegu (przydatne wodery), ale dostęp do najlepszych stanowisk ryb daje zdecydowanie wędkarska łódź z silnikiem spalinowym.

Rekomendowane metody połowu

Na szczupaka rekomendujemy spinning przy użyciu dość lekkich przynęt (płycizny) lub cięższych (kanty z ostrymi spadkami dna, podwodne górki i rafy). Latem i jesienią dobre efekty powinien przynieść trolling. Na płyciznach warto też spróbować połowu szczupaka na sztuczną muchę, jak również poppery i dżerki. Brania są bardzo efektowne. Okonie najlepiej biorą na spinning (gumy, obrotówki), trolling (woblery) lub spławik (czerwony robak). Przy połowie sandaczy metodą przynoszącą najwięcej brań jest zdecydowanie spinning (łowienie z opadu na gumy i koguty), ale ryby te atakują także ciągnięte za łodzią woblery (trolling) - i to nie tylko przy dnie, ale także w toni. Białą rybę najlepiej łowić metodą spławikową lub na drgającą szczytówkę. Z kolei na miętusa najlepsza wydaje się martwa rybka lub filet podane na zestawie gruntowym.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Zakaz zabierania ryb w celach przetwarzania i wywożenia z Norwegii. W przypadku szczupaka generalnie obowiązuje zasada „no kill”, ale po uzgodnieniu z gospodarzem można oczywiście zabrać jedną czy dwie ryby na kolację. Nie wolno zabierać szczupaków większych niż 80 cm. Jeśli chodzi o okonie i sandacze - można zabierać je w ilościach niezbędnych do bieżącej konsumpcji (np. na kolację w dniu połowu). Są to regulacje biura i gospodarza ośrodka. Szczegółowe informacje na życzenie lub u gospodarza.
UWAGA! Część jeziora jest wyłączona z wędkowania ze względu na znajdujące się na brzegu tereny wojskowe. Ograniczenia są zaznaczone na mapie dostępnej u gospodarza.

Moja opinia o łowisku

"Piękne jezioro, trochę podobne do naszych jezior mazurskich, z wieloma wyspami, bardzo urozmaiconą linią brzegową i równie urozmaiconym dnem. Od jezior mazurskich różni się przede wszystkim liczbą ryb, u nas chyba nawet przed wojną nie było tyle ryb co tam obecnie!

Wspaniałe łowisko dla wędkarzy lubiących łowić różne gatunki. Podczas naszego krótkiego pobytu nad tym jeziorem łowiliśmy regularnie duże liczby szczupaków, okoni i sandaczy. Po namierzeniu jednej z podwodnych górek można mieć nieprawdopodobne wyniki, np. kilkanaście sandaczy w godzinę, okraszone kilkoma kilowymi okoniami i szczupakiem na dokładkę. Niesamowite! Z czystym sumieniem polecam”.

Dariusz Małysz


Zakwaterowanie

Zapraszamy do spędzenia miłego urlopu nad jeziorem Vansjøn. Do dyspozycji wędkarzy duży dom oraz stojący obok niego mały domek, będące częścią gospodarstwa agroturystycznego, położonego na wysokim brzegu jeziora i otoczonego lasem. Kwaterować w nich może łącznie 6 osób. Dom ma salon z TV, sypialnię, łazienkę i kuchnię, a także taras z meblami ogrodowymi. W małym domku nie ma łazienki i toalety (wszyscy korzystają z łazienki i toalety w dużym domu).

Jezioro Vansjøn

Sprzęt wędkarski

Na jeziorze gospodarz przygotował dwie przyzwoite pięciometrowe łódki z silnikami spalinowymi, pozwalające penetrować duże obszary tego akwenu. Dojazd do łódek samochodem, można też dojść pieszo (kilkaset metrów). Pełna informacja wędkarska w biurze Eventur.

Jezioro Vansjøn

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:kwiecień-październik
Czas trwania:dowolna ilość dni do wyboru, poniżej kalkulacja za „klasyczny” 7-dniowy pobyt
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Oslo „Moss” i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 6 osób w domku
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro
Przewodnik:na zapytanie w biurze
Cena:1 250,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 7 500,- PLN za 6 osób)
W cenie:
 • domek 6-osobowy bez sprzątania końcowego
 • poszewki na pościel i ręczniki
 • 2 łodzie wędkarskie plastikowe 4,2–4,5 m z silnikami spalinowymi (10-15 KM) i echosondami
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
 • licencje wędkarskie płatne dodatkowo na miejscu, 100-150 NOK/osoba/tydzień
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Jezioro położone w południowej Norwegii, niedaleko granicy ze Szwecją i miasta Moss. Oddalone:

 • ok. 6 km od Moss (lotnisko),
 • ok. 130 km od lotniska w Oslo,
 • ok. 520 km od Nynäshamn,
 • ok. 535 km od Ystad.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od czerwca do października), sandacz (od czerwca do października), biała ryba (lato, jesień).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • prywatność - u gospodarza jest zazwyczaj tylko jedna grupa
 • mało wędkarzy na jeziorze
 • duża zasobność akwenu w ryby i duża różnorodność gatunków (nawet sandacz!)
 • piękna natura wokół
 • możliwość dotarcia samolotem (blisko 2 lotniska) lub samochodem (najbliższa Norwegia z możliwych, stosunkowo niedaleko od promu w Szwecji)
 • bliskość Oslo – możliwość wycieczki do tego ładnego miasta

Akrakcje w okolicy

 • możliwość wycieczki do Oslo
 • twierdza Halden

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.