Jezioro Storsjön | Południowa Szwecja


O łowisku

Królestwo sandacza

Jezioro znajduje się w południowej Szwecji w bezpośrednim sąsiedztwie malutkiego miasteczka Edsbruk (ok. 260 kilometrów od Karlskrony i zaledwie kilkanaście km od słynnej zatoki Syrsan). Zajmuje powierzchnię ok. 1200 ha, a na jego otoczenie składają się pola uprawne oraz duże połacie lasu. Storsjön, które jest jakby jeziorowym przedłużeniem szkierowej Zatoki Syrsan, ma podłużny kształt i bardzo ciekawą linię brzegową. Sporo tu trzcinowych zatok, kamienistych półwyspów porośniętych lasem, a także śródjeziornych kamiennych wysepek. Średnia głębokość akwenu wynosi ok. 8 m. Główne ploso jeziora to głębsza woda (do 50 m), natomiast liczne boczne zatoki są z reguły porośnięte trzcinowiskami i znacznie płytsze (3-6 m). Stanowią one oczywiście główne miejsca występowania szczupaków, szczególnie w okresie wiosennym.

Skoro już o rybach mowa, to jest duża szansa, że jezioro zadowoli nawet największych wędkarskich malkontentów, a już na pewno tych, którzy nade wszystko cenią sobie sandacze. Zbiornik posiada niezwykle liczną populację tego gatunku, jedną z największych w południowej Szwecji. Warte odnotowania są rozmiary łowionych drapieżników - średnio są to ryby od 1,5 do 3 kg, co jak na Skandynawię jest doprawdy imponujące. Największe sandacze ze Storsjön, które z całą pewnością możemy "potwierdzić", to ryby przekraczające 9 kg wagi. W pełni zadowalająca jest także liczba brań na tym łowisku - normalna dniówka to co najmniej kilka wyholowanych ryb, a w okresach najlepszego żerowania (wiosna – lato) nawet znacznie więcej. Miejsca występowania mętnookich drapieżników są zróżnicowane. Na wiosnę będą to płytsze zatoki z twardszym dnem, a pełnia lata oraz jesień to przede wszystkim głębokie (10-20 m) stoki oraz blaty, które gromadzą białoryb. W tym okresie sandacze potrafią także masowo żerować w pelagialu, na otwartej wodzie. Wtedy najlepszą metodą ich łowienia będzie trolling oraz łowienie na metodę vertykalną.

Spokojnie, jest i szczupak!

Na akwenie znajdziemy kilka większych (kilkadziesiąt hektarów) płytszych zatok z dużą ilością roślinności. To królestwo szczupaka, który osiąga na Storsjön dobre rozmiary. Łatwo się o tym przekonać przy łowieniu wspomnianych już sandaczy (koniecznie trzeba założyć stalowy przypon!) - na branie "dziewięćdziesiątaka" lub większej ryby często nie trzeba czekać zbyt długo. W okresie wiosennym najskuteczniejszą metodą łowienia "esoksów" będzie spinning (znakomicie sprawdzają się dżerki), jesienią większe sztuki przenoszą się na otwartą wodę i wtedy doradzamy metodę trollingową.

Poza szczupakiem i sandaczem akwen zamieszkuje bardzo liczna populacja grubego okonia. Co prawda czasy, kiedy podczas jednego wypłynięcia można było złowić kilkanaście "kilówek", należą już do przeszłości (w miarę rozwoju populacji sandacza malała populacja okonia), ale nadal jest to bardzo dobre okoniowe łowisko.

Klienci naszego biura, wybierający się nad opisywane jezioro, mają prawo do wędkowania na prywatnej wodzie (znaczny obszar jeziora nie jest udostępniony do wędkowania dla wszystkich), która obejmuje wiele dobrych miejscówek. Część jeziora jest jednak nadal wyłączona z wędkowania. Szczegółową mapę obszaru udostępnionego do wędkowania można obejrzeć TUTAJ.

Dostępność łowiska

Łowienie z brzegu jest miejscami możliwe, ale na najlepsze stanowiska ryb dotrzemy łodzią wyposażoną w silnik spalinowy. Do dyspozycji wędkarzy udostępnione jest około 60% powierzchni jeziora (ponad 600 ha), które należy do naszego gospodarza. Pozostała część jeziora należy do innego właściciela i łowienia tam jest zabronione. Na miejscu otrzymacie Państwo dokładne mapy z zaznaczonym obszarem gdzie nie można wędkować.

Rekomendowane metody połowu

Spinning, trolling oraz martwa rybka (tzw. systemik Drachkovitcha). Na sandacze bardzo skuteczne jest łowienie z opadu oraz w pionie (vertical jigging).

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska Storsjön można zabrać dziennie 1 szczupaka oraz 1 sandacza w rozmiarze 50-75 cm na grupę. Wszystkie pozostałe ryby tych gatunków należy ostrożnie wypuścić z powrotem do wody. Ryby innych gatunków można zabierać w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia. Obowiązuje absolutny zakaz wywozu ryb do Polski.

Uwaga! Dla osób zabierających do Szwecji własne łodzie - na jeziorze Storsjön nie można używać własnych łodzi wędkarskich, których kadłub pomalowany jest farbą zawierającą ołów oraz mocne chemikalia wykorzystywane przy ochronie kadłubów przed porastaniem algami, glonami, muszlami, itp. Prosimy upewnić się czy i jakim rodzajem farby pomalowany jest kadłub państwa łodzi!

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Wakacje po szwedzku (2015)

W tym roku długo zwlekałem z wyborem miejsca na rodzinny urlop. Duża ilość obowiązków sprawiła, że tematem zająłem się ledwie kilka tygodni przed wyjazdem. Na początku plan był prosty: jakieś zaciszne miejsce na Mazurach...

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Naszym Klientom oferujemy dwa odnowione apartamenty 6-osobowe (najwygodniej jest w nich w 4-5 osób), ulokowane w jednym budynku, około 400 m od przystani łodziowej. Każdy apartament ma osobne wejście, oba znajdują się na parterze. W każdym z apartamentów znajdziemy salon wypoczynkowy z TV, 2 oddzielne sypialnie 2-osobowe (możliwe dwie dostawki), w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę. Apartamenty oferują typowy, szwedzki standard - bez luksusów, ale w zupełności wystarczający na wędkarską wyprawę.

Ponadto dostępne są 3 apartamenty położone nad samą wodą o podwyższonym standardzie. Każdy z nich jest w stanie pomieścić do 6 osób (najwygodniej w 4-5 osób, powierzchnia każdego 75 m2) i posiada oddzielne sypialnie 3-osobowe, salon, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę oraz werandę z grillem.

Dla osób ceniących prywatność oddajemy także do użytku wolnostojący domek 4-osobowy z pełnym wyposażeniem (75 m2 powierzchni, 2 sypialnie, salon, kuchnia, łazienka, weranda) o wysokim standardzie. Domek stoi z dala od apartamentów (1 km), tuż przy połączeniu jeziora Storsjön oraz Rammen. Obok domku przebiega lokalna droga asfaltowa. Ruch na niej jest zbyt intensywny (rankami, wieczorami i w nocy praktycznie nie występuje), ale w domku słychać przejeżdżające obok samochody.

Dom Biały

Dom Czerwony Duży

Dom Czerwony MałySprzęt pływający

Łodzie wędkarskie to duże i komfortowe plastikowe jednostki (4,4-4,6 m) wyposażone w 4-suwowe silniki spalinowe o mocy 15 KM. Na łodzi może wędkować jednocześnie 3 wędkarzy, ale najwygodniej jest we dwóch. Łodzie stoją około 15-400 m od miejsca zakwaterowania (w zależności od apartamentu) - możliwy dojazd samochodem nad samą wodę. Możliwe jest wypożyczenie kolorowej echosondy Lowerance do łodzi – prosimy o kontakt z biurem przed wyjazdem.

Od sezonu 2024 do dyspozycji będą także dwie zupełnie nowe i bardziej komfortowe łodzie Tehri 450. Są to bardzo stabilne, pojemne jednostki (maks. 3 wędkarzy) wyposażone w silniki 20 KM, kolorowe echosondy Garmin (7 cali, GPS, skanowanie boczne) oraz dziobowe silniki elektryczne z funkcją kotwicy.

Nasze biuro zapewnia licencje wędkarskie mapy wędkarskie oraz pełną informację wędkarską o łowisku. Nad Storsjon można przyjechać także z własną łodzią. W takim przypadku zapewniamy miejsce na przystani wraz z przyłączem do prądu. Więcej informacji na ten temat – zapraszamy do kontaktu.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:kwiecień-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty lub krótsze na życzenie
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 4-6 osób w 1 domku/apartamencie
Zakwaterowanie:apartamenty oraz domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:2 jeziora o łącznej powierzchni ok. 900 ha
Przewodnik:dostępny na miejscu, konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze
Cena:1 750,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 10 500,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • apartament 6-osobowy nad wodą bez pościeli i sprzątania końcowego,
 • 2 łodzie wędkarskie 3-osobowe z silnikami 15 KM
 • pełna informacja wędkarska o łowisku + mapy wędkarskie,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
 • tygodniowe licencje wędkarskie na jezioro Storsjön do wykupienia na miejscu u gospodarza – 500 SEK/osoba/tydzień.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane w południowej Szwecji, oddalone:

 • ok. 260 km od portu w Karlskronie,
 • ok. 250 km od portu w Nynäshamn,
 • ok. 250 km od portu w Ystad.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: sandacza, szczupaka (od maja do listopada), okonia (od maja do pazdziernika).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • jedno z najlepszych szwedzkich jezior sandaczowych - prawdziwie już "legendarne"
 • dodatkowo duże pogłowie szczupaka i okonia
 • wysokiej klasy łodzie
 • bliskość zakwaterowania od brzegu jeziora
 • choć to jezioro, otacza je typowo szkierowy krajobraz
 • jezioro jest prywatne (znikoma presja wędkarska). Na Storsjon wędkować mogą jedynie Goście zakwaterowani w naszej bazie wędkarskiej.

Atrakcje w okolicy

 • lasy obfitujące w grzyby, jagody i borówki
 • miasteczko Loftahammar (ok. 30 km)
 • Västervik (ok. 40 km)

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.