Senja Skrolsvika | Północna NorwegiaBogactwo ryb

Miejscowość Skrolsvik znajduje się po zachodniej stronie wyspy Senja w bezpośrednim sąsiedztwie doskonałych łowisk dorsza, halibuta, czarniaka i zębacza. Wędkuje się tu na otwartej wodzie, ale dość blisku kilkudziesięciu mniejszych i większych wysepek. Ukształtowanie dna wygląda „książkowo”. Wędkarze trafią tu na dziesiątki klasycznych podwodnych górek, rozległe płytkie i głębokie blaty, miejsca z piaszczystym, jak i zupełnie twardym dnem. Pod względem urozmaicenia dna naprawdę ciężko znaleźć dla okolic wyspy Senja (w tym także naszego nowego ośrodka) konkurencję.

Lipcowy test

Od początku istnienia naszego biura trzymamy się zasady, że poza nielicznymi wyjątkami nie sprzedajemy wycieczek bez wcześniejszego osobistego zapoznania się z łowiskiem. Na test w okolicy Skrolsvik wybraliśmy się w lipcu 2016. Wyniki wędkarskie przerosły nasze oczekiwania. Szczególnie zapadła nam w pamięci jedna popołudniowa sesja. Ustawiliśmy łódź w dryfie nad około 40- metrowym blatem. Wiał lekki wiatr z północy, poruszaliśmy się więc w wolnym tempie, około 2 kilometrów na godzinę… Dryf trwał 4 godziny i podczas niego ryby nawet na chwilę nie przestały brać! W zasadzie każde wpuszczenie przynęty (nie miało znaczenia czy pilkera, gumy czy martwej ryby) kończyło się braniem ładnego dorsza. Prócz 2 „kolacyjnych” sztuk wszystkie ryby wracały do wody i sprawnie odpływały w głębiny.

Skrolsvika

Największa wyciągnięta sztuka, miała 120 centymetrów długości, a przeważały egzemplarze 70-80 centymetrowe. Przez tych 8 kilometrów dryfu w zasadzie cały czas na echosondzie widać było gęstą ławicę czarniaków. Ciężko powiedzieć, ile dorszy udało nam się złowić, ale było ich bardzo, bardzo dużo. Sesję okrasiliśmy blisko 20-kilogramowym halibutem. Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z aż tak dużym nagromadzeniem ryb. To było coś niespotykanego nawet na norweskich łowiskach i świadczy to tylko o potencjale łowisk w okolicy wyspy Senja.

Dostępność łowiska

Skuteczne wędkowanie możliwe jest jedynie z bezpiecznej, przystosowanej do pływania po morzu łodzi z mocnym silnikiem spalinowym, echosondą, ploterem i GPS-em. Niewielkie dorsze i czarniaki można łowić również z brzegu na spinning.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 i więcej metrów) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak np. brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75 g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Halibuty łowimy też płycej (10-60 m), ale zestaw musi być bardzo mocny. Jako przynęty używamy gumowej rybki ze specjalną ciężką główką i bardzo mocnym hakiem lub pilkera z martwą rybą (na przykład 40 cm czarniakiem). Skuteczny jest trolling w toni. Mniejsze ryby (do 5 kg) rozmaitych gatunków połowimy również na płytszej wodzie bliżej brzegu - na trolling z użyciem woblerów lub klasyczny spinning. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 20 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego.

Złoto Golfsztromu (2016)

Dawno nie byłem na rybach w Norwegii. Ostatni wyjazd w sezonie 2014 był udany, ale pozostawił dobrze znany wędkarzom, gorzki smak niedosytu. Tym razem oczywiście miało być inaczej...

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Do dyspozycji klientów oddajemy trzy domki, dwa 4- i jeden 6-osobowy. Budynki są oddalone od przystani łodziowej o 10, 80 i 350 metrów (przy czym do domku znajdującego się najdalej, właściciele w jego cenie udostępniają quada z przyczepką – dla Państwa wygody). Domki są w pełni wyposażone z kuchnią, łazienką i osobnymi 2-osobowymi sypialniami.

Senja Skrolsvika

Sprzęt wędkarski

Do dyspozycji klientów profesjonalne, łodzie „Kvaerno” o długości 5,7 metra z silnikami 50 KM, echosondą, GPS i ploterem oraz łódź „Arvor” 21’ z silnikiem 100 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem. Jednostki zapewniają bezpieczne i wygodne łowienie oraz szybkie przemieszczanie się na duże odległości. Nasze biuro zapewnia mapy batymetryczne okolicy oraz pełną informację wędkarską.

Senja Skrolsvika

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Narviku lub Tromso i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu/domku, dostępne od 4- do 6-osobowych,
Zakwaterowanie:domki
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 950,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 800,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • domek 4-osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym
 • 1 łódź wędkarska 5,7 metra z silnikiem spalinowymi 50 KM, echosondą, GPS i ploterem
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w północnej części Norwegii, oddalone:

 • ok. 1870 km od Oslo,
 • ok. 140 km od lotniska w Alta,
 • ok. 1680 km od Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: dorsz, halibut, zębacz, ale także inne ryby morskie - np. czarniak, brosma, molwa, plamiak, karmazyn (sezon trwa praktycznie cały rok, jednak najlepsze wyniki w połowach dorszy odnotowuje się od lutego do lipca, a czarniaki najlepiej biorą od czerwca do sierpnia.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

 • bliskość otwartego morza (łowiska największych ryb)
 • znikoma presja wędkarska, bardzo kameralny ośrodek
 • jedno z najlepszych łowisk halibuta w Norwegii
 • szybkie, mocne, bezpieczne i ekonomiczne łodzie

Atrakcje w okolicy

 • łowiska wokół Senji należą do najlepszych w Norwegii
 • szanse na okazowe egzemplarze ryb są tam wyjątkowo duże
 • stada olbrzymich czarniaków w sprzyjających okolicznościach można łowić stosunowo niedaleko brzegu - na podwodnych górkach i ostrych stokach dna
 • nasze ośrodki są prowadzone specjalnie pod kątem turystów-wędkarzy
 • Senja nazywana jest "Norwegią w miniaturze" - podróż tam może dać obraz piękna tego kraju

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.