Rejon Ofoten | Północna NorwegiaBogactwo ryb i luksusowe domki

Przyjezdni turyści znajdą tu wszystko, czego można oczekiwać wybierając się na wędkarskie wakacje do północnej Norwegii: piękne krajobrazy, dobre łowiska położone blisko domków oraz zakwaterowanie i łodzie wędkarskie o wysokim standardzie. Kolejnym atutem są sympatyczni i życzliwi gospodarze, którzy na każdym kroku dbają o zadowolenie klienta. Nie dziwi więc, że miejsca w zlokalizowanych tam ośrodkach trzeba rezerwować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem (nawet 10-12 miesięcy wcześniej!). Inaczej możemy być pewni, że uprzedzą nas niemieccy lub czescy koledzy, którzy od wielu już lat odwiedzają norweskie łowiska i rezerwują te najlepsze w pierwszej kolejności. W okolicy miejsca zakwaterowania znajdują się bardzo dobre łowiska karmazyna (5 minut łódką od domków), dorsza, brosmy oraz plamiaka. W sierpniu i we wrześniu częstą zdobyczą będzie okazały czarniak. Trafiają się nawet ryby ponad 15 kg, choć odszukanie ich stad wymaga nieco cierpliwości i wędkarskiego doświadczenia.

Olbrzymim atutem łowiska jest położenie w bocznej, całkowicie osłoniętej górami odnodze fiordu, co umożliwia wędkowanie nawet podczas wietrznej pogody. Nie każde z norweskich łowisk zapewnia taki komfort. Prezentowane ośrodki wędkarskie polecamy nie tylko zapalonym wędkarzom. Moc atrakcji znajdą tu także rodziny z dziećmi, entuzjaści przyrodniczej fotografii (orły morskie, foki, wieloryby), pływania na kajakach czy jazdy konnej. Warto także udać się na wycieczkę samochodem przez całe Lofoty – po drodze czekają nas zapierające dech w piersiach widoki.

Dostępność łowiska

W niektórych miejscach można łowić ryby z brzegu. Jednak najlepsze efekty daje wędkowanie z bezpiecznej, przystosowanej do pływania po morzu łodzi z mocnym silnikiem spalinowym, echosondą, ploterem i GPS-em.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 i więcej metrów) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak np. brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75 g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Halibuty łowimy też płycej (10-50 m), ale zestaw musi być bardzo mocny. Jako przynęty używamy gumowej rybki ze specjalną ciężką główką i bardzo mocnym hakiem lub pilkera. Skuteczny jest trolling w toni. Mniejsze ryby (do 5 kg) rozmaitych gatunków połowimy również na płytszej wodzie bliżej brzegu - na trolling z użyciem woblerów lub klasyczny spinning. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.

Opinia klienta

W Ofoten spędziłem wraz ze znajomymi wspaniałe lipcowe wakacje. Pomimo, że nie był to klasyczny wyjazd wędkarski (na wodzie spędzaliśmy tylko kilka godzin dziennie), ryby dopisały. Łowiliśmy piękne dorsze oraz niesamowitą ilość potwornie walecznych, sporych czarniaków. Trafiały się też piękne zębacze. Najbliższe łowiska to górki usytuowane zaledwie 10 minut od domu. Z kolei najdalsze miejsca, które odwiedzaliśmy, znajdowały się 30 minut od naszej przystani. Oprócz walorów wędkarskich miejsce to można polecić miłośnikom pięknych widoków. Krajobraz rozpościerający się z tarasu naszego domku zachwycał nas każdego dnia. Ważny element to świetne zakwaterowanie, które przypadnie do gustu nawet bardzo wybrednym turystom oraz duże, mocne i bezpieczne łodzie z pełną elektroniką. Szczerze polecam.

Maciej z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.


Zakwaterowanie

Nasze biuro ma Państwu do zaproponowania najlepsze wędkarskie ośrodki w rejonie Ofoten. Oba posiadają wysoki standard i są położone nad samą wodą. Odległość pomiędzy ośrodkami wynosi około 1,5 km. W obu miejscach znajdują się odrębne stanowiska do sprawiania ryb oraz duże zamrażarki (250-300 litrów na 1 domek/apartament).

Ośrodek nr 1

Dwa luksusowe domy 6-osobowe o powierzchni 100 m2 każdy. 50 m od łodzi wędkarskich. Widok na fiord. W każdym domku 3 sypialnie 2-osobowe (plus możliwość dostawek), 2 toalety, prysznic, salon z TV, w pełni wyposażona kuchnia, weranda. Dostęp do internetu.

Ośrodek nr 2

Dwa bardzo komfortowe domki o powierzchni 70 m2 każdy. Wspaniały widok na fiord. 100 m od łodzi wędkarskich. W każdym domku są 3 sypialnie 2-osobowe (plus możliwość dostawek), toaleta, prysznic, salon z TV, w pełni wyposażona kuchnia, weranda. Dostęp do internetu. Domki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Sprzęt pływający


Ośrodek nr 1

Łodzie wędkarskie to mocne, aluminiowe jednostki o długości 5,8 m (maks. 4 wędkarzy) i wyposażone w silniki 50-90 KM. Łodzie są oczywiście wyposażone w echosondy i GPS (Garmin 420-520 s).


Ośrodek nr 2

Łodzie wędkarskie to aluminiowe jednostki Kvaerno (5,8 m) z silnikami 50 KM Yamaha oraz nowoczesnymi echosondami, ploterami, GPS. Jedna łódź jest przeznaczona na maksymalnie czterech wędkarzy.

Nasze biuro zapewnia pełną informację wędkarską o łowiskach wokół Ofoten oraz mapy batymetryczne wraz z dokładnymi punktami GPS na sprawdzone miejsca połowów.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Evenes i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności domku, dostępne domki od 6- do 8-osobowych
Zakwaterowanie:domki wolnostojące lub typu „rorbu”
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 895,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 580,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • domek 6-osobowy z pościelą, ręcznikami w ośrodku nr 2 (Liland)
 • łódź wędkarska „Kvaerno” 5,7 metra z silnikiem spalinowym 50 KM, echosondą, GPS i ploterem
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w północnej części Norwegii, oddalone:

 • ok. 1370 km od Oslo,
 • ok. 11 km od lotniska w Evenes,
 • ok. 1495 km od Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: dorsz, halibut, czarniak i inne ryby morskie - np. zębacz, brosma, molwa, plamiak, karmazyn (sezon trwa praktycznie cały rok, jednak najlepsze wyniki w połowach dorszy i halibutów odnotowuje się od lutego do lipca, a czarniaki najlepiej biorą od czerwca do sierpnia.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

 • świetna lokalizacja nieopodal słynnych Lofotów, ale bez konieczności przejeżdżania do miejsca docelowego dodatkowych kilkuset kilometrów przez wszystkie wyspy archipelagu
 • bardzo rybne wody
 • na wodzie dużo miejsc osłoniętych od wiatru
 • możliwość organizacji ciekawych wycieczek po okolicy
 • doskonały standard zakwaterowania i serwisu wędkarskiego

Atrakcje w okolicy

 • wycieczka na Lofoty
 • wycieczka do Andenes na wielorybnicze safari
 • wycieczka do Narwiku - miasta znanego z walk w czasie II Wojny Światowej
 • spacery po okolicy (w tym po górach)
 • fotografowanie ptaków i pięknych krajobrazów

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.