Lenangen | Północna Norwegia„Zagłębie” dużych ryb

Niemal rokrocznie zespół testerów biura Eventur wyrusza do Norwegii w poszukiwaniu nowych łowisk, które po spełnieniu surowych wymogów wprowadzamy do naszej oferty. Dziesiątki odbytych wypraw na północ, właśnie na wody rejonu Tromsø, utwierdziły nas w przekonaniu, że są to zazwyczaj miejsca „bez pudła”. Jednym z nich jest ośrodek wędkarski Lenangen nad Ullsfjorden. To jeden z największych fiordów północnej Norwegii, tak więc duże ryby trzymają się tego miejsca przez cały sezon, a nie tylko okresowo. Wewnątrz szerokiego na blisko 15 kilometrów fiordu znajdą Państwo kilka dużych, bardzo ciekawych górek podwodnych, które praktycznie gwarantują kontakt z dużym dorszem, zębaczem czy okresowo czarniakiem (duże czarniaki pojawiają się w zasięgu wędkarskich łódek już w czerwcu, a kulminacja sezonu na te niezwykle silne i sportowe ryby przypada na okres lipiec-początek września). Całkowicie realną zdobyczą jest też oczywiście król tutejszych wód – halibut. Oprócz klasycznych górek można obławiać też rozległe blaty i półki na głębokości 40-80 metrów. Co bardzo ważne, potencjalne miejsca połowów są dość czytelne i z pomocą dostępnych na łodziach echosond i ploterów (elektroniczne mapy głębokości łowiska) bez problemu je znajdziemy. Jednak świetna lokalizacja ośrodka (tylko około 30-35 minut drogi łodzią do ujścia fiordu na otwarty ocean) daje dużo więcej możliwości.

Przy bezwietrznej pogodzie można wypłynąć z Ullsfjorden na rozległe wody między wyspami Vannøya i Arnøya, a nawet dopłynąć na łowiska dostępne z wyspy Ringvassøya. Wszystkie te miejsca mamy w zasięgu maksymalnie godziny rejsu łodzią. Pamiętajmy jednak, aby zawsze przed wypłynięciem zapoznać się z godzinową prognozą pogody – z morzem nie ma żartów!

Inne atrakcje dla aktywnych

Do Lenangen zapraszamy nie tylko miłośników wędkowania. Wszystkie osoby, które cenią sobie aktywny wypoczynek w przepięknej scenerii, znajdą tu wiele ciekawych zajęć, jak np. nurkowanie, jazda na rowerze, jogging, spacery czy bardzo ciekawe foto-safari (orły morskie, morświny, a nawet niektóre gatunki wielorybów). Piękna, dzika przyroda i surowa sceneria Dalekiej Północy pozwolą każdemu wypocząć i naładować swoje energetyczne akumulatory.

Dostępność łowiska

Z brzegu w niektórych miejscach można łowić ryby, ale wówczas jest szansa jedynie na małe sztuki (1-2 kg). Prawdziwą wędkarską przygodę można przeżyć jedynie używając bezpiecznej morskiej łodzi z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą typowo denne ryby, jak zębacz czy brosma. Na pilker doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75-gramowe). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Te ostatnie można kusić również metodą trollingową z użyciem odpowiednio dużych, podłużnych woblerów (np. rapala magnum). Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.


Zakwaterowanie

Proponujemy 2 luksusowe domy 8-osobowe: 100 m2 powierzchni każdy, prywatna sauna, 4 oddzielne sypialnie, 2 łazienki z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, dostęp do internetu „wi-fi”. Dostępny jest również trzeci dom o powierzchni 100 m2, ale przeznaczony tylko dla 4-5 osób. W tym domu do dyspozycji klientów są: 3 oddzielne sypialnie, łazienka z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia z częścią jadalnianą, salon z TV oraz bezprzewodowy internet „wi-fi”.

Domy 8-osobowe znajdują się nad samą wodą, a odległość od łódek to zaledwie około 20 metrów. Dom 4-osobowy znajduje się 150 metrów od przystani łodziowej.

Sprzęt pływający

Do dyspozycji klientów 3 aluminiowe łodzie „Kaasboll” 19’ z silnikami 60 KM, echosondą, GPS i ploterem, jedna łódź Kvaerno o podobnych parametrach i wyposażeniu oraz 2 łodzie kabinowe „Arvor” 22,5’ z silnikami 115 KM, echosondą, GPS i ploterem. Sprzęt pływający z najwyższej półki zapewni Państwu bezpieczne i bezproblemowe wędkowanie.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków),
Czas trwania: dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia,
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Tromsø i wynajem samochodu na miejscu),
Ilość uczestników: w zależności od pojemności domku, dostępne od 4- do 8-osobowych,
Zakwaterowanie:domki
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:fiordy i otwarte morze (wielkie obszary wody między wyspami Vannøya i Arnøya)
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 970,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 8 osobach uczestniczących (łącznie 15 760,- PLN za 8 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • domek 8-osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym,
 • 2 łodzie wędkarskie 4-osobowe, o długości 5,7 metra z silnikami spalinowym 60 KM, echosondą, GPS i ploterem,
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w północnej części Norwegii, nad Ullsfjorden w rejonie Tromsø (blisko Lyngen, Ringvassøya, Vannøya), oddalone:

 • ok. 1720 km od Oslo,
 • ok. 75 km od lotniska w Tromsø,
 • ok. 1620 km od Nynäshamn,
 • ok. 2050 km od Karlskrony.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, zębacz, halibut i inne ryby morskie - np. makrela, plamiak, karmazyn, brosma, rekin śledziowy (najlepszy sezon wędkarski trwa od kwietnia do września, dorsz najlepiej żeruje w kwietniu i czerwcu, czarniak - od czerwca do wczesnej jesieni).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

 • sprawdzony rejon okolic Tromsø/Lyngen,
 • idealna oferta dla ludzi kochających wędkowanie wśród surowych, zapierających dech w piersiach krajobrazów Dalekiej Północy,
 • dla wymagających - bardzo dobry standard zakwaterowania i łodzi,
 • szansa na połów okazowych ryb wielu gatunków, w tym halibutów, dorszy i czarniaków.

Atrakcje w okolicy

 • miasto Tromsø,
 • niezwykle malownicze szlaki do wędrówek pieszych bądź rowerowych,
 • możliwość nurkowania, jazdy na rowerach, biegania, wycieczek pieszych oraz wypraw fotograficznych (wieloryby, foki, ptaki).

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.