Wyspa Gotlandia | Południowa Szwecja


O łowisku

Później Gotlandię najeżdżali Duńczycy i Niemcy z Lubeki, a liczne niegdyś wojny upamiętniane są dziś wspaniałymi turniejami rycerskimi, organizowanymi tu co roku na początku sierpnia.

Cud przyrody

Perłą wyspy jest jej stolica Visby - niegdyś jeden z głównych ośrodków handlowych Hanzy. Do dziś możemy podziwiać wspaniałe mury obronne okalające miasto i liczne średniowieczne kamieniczki oraz kościoły. Ale Gotlandia to nie tylko wspaniała historia, to również cudowna przyroda. Znajdziemy tu świerkowo-sosnowe lasy i przepiękne plaże z niezwykłymi formacjami skalnymi. Wyspę wyróżnia łagodny klimat i duże nasłonecznienie. Pod względem wędkarskim Gotlandia należy do najciekawszych miejsc Skandynawii.

Ryby, piękne widoki i święty spokój

Długie i piękne wybrzeże wyspy jest jednym z najlepszych na Bałtyku łowisk troci wędrownej. Szczególnie często trafiają się tu egzemplarze okazowe, przekraczające standardowe 2-3 kg masy. Trocie łowi się z plaży, brodząc w wodzie lub chodząc po skalistym brzegu. Wielkim walorem wyspy jest to, że masowa turystyka wędkarska jeszcze jej nie odkryła. Bez trudu znajdziemy więc zupełnie odludne miejsca, gdzie w ciszy będziemy mogli zażywać aktywnego wypoczynku i łowić piękne ryby. Niektóre miejsca charakteryzują się wręcz bajkowym pięknem.

Na Gotlandii spotkamy fragmenty wybrzeża z malowniczymi tarasami skalnymi, inne przypominają wybrzeża mórz południowych. Przy dobrej pogodzie, brodząc w kryształowo czystej i przejrzystej wodzie, której powierzchnia niezmącona jest najmniejszą falką, możemy wyjść kilkaset metrów od brzegu i łowić tam srebrzyste torpedy, które nierzadko po braniu wykonują dynamiczne wyskoki w powietrze. Takie wrażenia pozostają w pamięci na całe życie... W trakcie wędkowania bądź po jego zakończeniu możemy przygotować sobie na plaży plenerowe posiłki. Zapewniamy, że gorąca zupa rybna czy pieczona kiełbasa nigdzie nie smakują tak jak na świeżym, rześkim powietrzu! Po zjedzeniu posiłku warto jeszcze pokontemplować piękno dzikiej skandynawskiej przyrody.

Inne gatunki

W niektórych miesiącach na Gotlandii jest szansa na małą odskocznię od łowienia morskiego. Nasz partner na wyspie może zorganizować połowy na jeziorze, w którym żyją ładne egzemplarze szczupaka i okonia. Niekiedy jezioro jest jednak pokryte lodem (szczególnie wczesną wiosną) i łowienie z łódki jest niemożliwe.

Dostępność łowiska

Trocie na Gotlandii łowi się z brzegu lub brodząc w wodzie (niezbędne neoprenowe spodniobuty). Doskonałych miejsc jest sporo, ale jadąc pierwszy raz, warto zasięgnąć porady miejscowego przewodnika lub eksperta z biura Eventur Fishing. Do przemieszczania się po wyspie niezbędny jest samochód osobowy, którym w wielu punktach można dojechać niemal na same plaże.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą połowu troci jest spinning z użyciem błystek lub sztucznych much (na zestawie ze sbirolino), a także klasyczna muchówka ze sznurem. Szczegółowe informacje na temat technik i przynęt - w biurze Eventur Fishing.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Zgodnie z miejscowym obyczajem z łowiska wolno zabierać tylko tyle ryb, ile jest potrzebne do bieżącego spożycia w dniu połowu. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Wyjątkiem są morskie ryby łososiowate czy śledzie, które można zabrać w większej ilości do przetworzenia w wędzarni czy w marynacie. Tak więc w przypadku troci możemy zabrać nawet kilka wymiarowych ryb na osobę, ale i tutaj apelujemy o umiar, zdrowy rozsądek i szacunek dla przyrody. Miejscowi nie praktykują zabierania keltów, co uznają za niesportowe (ryba osłabiona tarłem). Kelty są ponadto chronione, gdyż istnieje pewność, iż są w stanie rozmnażać się w środowisku naturalnym. Co do srebrniaków takiej pewności nie ma - wiele z nich może być bezpłodnych.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Po srebro i złoto (2009)

Marcowa wyprawa na piękną szwedzką Gotlandię była już moją drugą w życiu. Poprzednio gościłem tam rok wcześniej i pobyt wspominałem na tyle miło, że postanowiłem go powtórzyć.

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Najlepszą formą zakwaterowania są tradycyjne szwedzkie domki z pełnymi wygodami (WC, łazienka), których mamy do zaoferowania sporo, i to w różnych rejonach wyspy. W domkach jest zawsze w pełni wyposażona kuchnia, co umożliwia samodzielne przygotowywanie posiłków. Ponadto można zamieszkać w hotelach, hostelach i ośrodkach turystycznych o bardzo zróżnicowanym standardzie. Na najlepsze łowiska klienci dojeżdżają własnymi samochodami. Szczegóły na zapytanie.

Gotlandia


Serwis

Polecamy usługi znakomitego przewodnika wędkarskiego, który pokaże Państwu najlepsze trociowe miejscówki na wyspie oraz doradzi w kwestii doboru przynęt i taktyki łowienia. Usługę taka warto zamówić przynajmniej na pierwszy dzień wędkowania. Nasz kolega może też zorganizować połowy szczupaków i okoni na jeziorze, gdzie zapewnia łodzie wiosłowe.

Gotlandia

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Największa szwedzka wyspa położona na Bałtyku, oddalona ok. 100 km na wschód od stałego lądu, południowo-wschodniej Szwecji, oddalona:

  • ok. 187 km od portu w Nynäshamn,
  • ok. 588 km od portu w Ystad,
  • ok. 458 km od portu w Karlskrony,
  • ok. 137 km od lotniska Skavsta.
  • Połączenia promowe z Oskarshamn i Nynäshamn. Rejs trwa ok. 3 godz.


Gotlandia

Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów troci wędrownych (od listopada do kwietnia). Jest też szansa na szczupaki, okonie, śledzie i belony.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski dowolny (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • jedno z najlepszych łowisk troci na Bałtyku
  • długa linia brzegowa z plażami
  • mało wędkarzy
  • duże przeciętne rozmiary ryb
  • piękna przyroda i krajobrazy
  • średniowieczne Visby

Największe atuty oferty

  • stolica wyspy Visby jest pięknym średniowiecznym miastem z wieloma zabytkami
  • na Gotlandii znajdziemy wiele punktów widokowych, gdzie miłośnicy fotografii będą mogli realizować swoją pasję

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.