Rejon Bollnäs | Środkowa Szwecja


O łowisku

Na szlaku rzeki Ljusnan

Miejscowość Bollnäs (nie ma obecnie statusu miasta) jest zlokalizowana w środkowe Szwecji w prowincji Hälsingand, nad jeziorem Varpen oraz rzeką Ljusnan, przy szlaku kolejowym zwanym Norra Strambanan. Właśnie rzeka Ljusnan, należąca do najdłuższych w Szwecji (440 km), stanowi obiekt naszych wędkarskich zainteresowań. Nie tylko dlatego, że w jej nurcie żyją okazałe pstrągi, lipienie, szczupaki i okonie, ale także dlatego, że przepływa przez wiele bardzo atrakcyjnych wędkarsko jezior. Nasz domek zlokalizowany jest kilkanaście kilometrów od Bollnäs, przy połączeniu rzeki z jednym z takich jezior, przez które można przedostać się na dwa kolejne. Wszystkie trzy są to duże, piękne i pełne ryb akweny.

Tu zwykła metrówka nie robi wrażenia!

Dominują w nich szczupaki, dorastające tu do niebotycznych wręcz rozmiarów. Można śmiało powiedzieć, że łowisko należy do czołowych w Szwecji, a nawet w całej Europie, jeśli chodzi o zasobność w ryby o długości przekraczającej 110 cm. Tak, tak, drodzy Państwo - „zwykła metrówka” nie jest tutaj szczególnym sukcesem, tutaj wrażenie robi dopiero esoks w granicach 120 lub więcej centymetrów! Ryby takie zgromadzone są w kilku miejscach (szczególnie w jednej, niezmiernie „wydajnej” zatoce), nie jest więc trudno je znaleźć. Złowienie takiego okazu wymaga jednak nieco cierpliwości – zwykle trzeba wykonać sporo pustych rzutów, aby wreszcie na końcu zestawu poczuć silne targnięcie.

Ryby duże nie żerują tak często jak małe, jednak w pewnych porach roku ich aktywność jest praktycznie pewna. Brań mniejszych szczupaków jest w opisywanych miejscach niewiele, gdyż rzadko zapuszczają się w te okolice bojąc się swych wielkich pobratymców, które mogą załatwić takich „śmiałków” jednym kłapnięciem potężnie uzębionej paszczy. Jednak cierpliwe obławianie wody opłaci się – rozmiary holowanych szczupaków są niemal zawsze iście imponujące. Kto zechce łowić mniejsze szczupaki i zanotować więcej brań oraz akcji, znajdzie też na wodzie liczne miejsca świetnie nadające się do tego celu. Będą to szczególnie rozległe płytkie łąki podwodne, porośnięte - co ciekawe - typowo rzecznymi, a nie jeziorowymi trawami. Lekko wyczuwalny nurt przepływającej przez jeziora Ljusnan robi swoje.

Inne atrakcyjne gatunki

Poza szczupakami dużą atrakcja naszych jezior są sandacze. To pewien ewenement, że występują tak daleko na północy Europy, jednak ceną za to są znacznie mniejsze rozmiary przeciętnie łowionych sztuk (ok. 35-40 cm), niż na południu. Oczywiście od czasu do czasu trafiają się też ryby kilkukilogramowe, więc warto się cierpliwie potrudzić. Amatorzy okonia znajdą go tutaj w sporej ilości, a sztuki przekraczające kilogram nie sią rzadkością. Miejscowi najbardziej cenią sobie jednak jeziorowe pstrągi, dochodzące nawet do 10 kilo masy. Wiosną są łowione z brzegu na spinning (w podobny sposób jak bałtyckie trocie), później najlepszym „patentem” na nie jest głęboki śródjeziorny trolling.

Zwolennicy połowu ryb w klasycznej rzece mogą spróbować szczęścia na kilkukilometrowym odcinku przepływającym przez samo Bollnäs. Są tam ładne pstrągi (do kilku kilo masy) i lipienie. Jest też do dyspozycji wiele mniejszych jeziorek – nasz gospodarz zaprasza szczególnie nad dwa z nich: paliowo-pstrągowe typu „put and take”, a także drugie, szczupakowo-okoniowe, z dużą naturalną populacją tych drapieżników. Jest tam do dyspozycji łódź wiosłowa. Na wszystkich wodach znajdziemy też dużo siei i innej białej ryby, głównie płoci. Miłośnicy spławika i gruntowej zasiadki mogą więc zawsze spróbować, a w czerwcu, w okresie rójki jętki „majowej”, niezwykle smaczne sieje można prawdopodobnie skusić na duże suche muchy. Jest to normą na przepływowych jeziorach w Środkowej Szwecji, dlaczego nie więc nie miałoby działać i tu?

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi. W niektórych miejscach można także brodzić i łowić ryby z brzegu (szczególnie na rzekach i łowiskach typu „put and take”).

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia. Wymiar ochronny szczupaka i sandacza: 45-75 cm (wszystkie większe ryby, niezależnie od kondycji, muszą zostać wypuszczone z powrotem do wody). W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Wielki człowiek i wielki szczupak (2015)

Sławek Smółka to były reprezentant Polski i wicemistrz kraju w piłce ręcznej. Teraz jeździ z nami na ryby. To kolejna jego życiowa pasja (są też konie), której nie ma zamiaru traktować ulgowo.

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Luksusowy 6-8 osobowy dom. Znajdą w nim Państwo: 4 oddzielne sypialnie, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, 2 łazienki z prysznicem, 3 toalety, saunę, 2 salony wypoczynkowe z TV (jeden z elektrycznym kominkiem), taras z meblami ogrodowymi i grillem, dostęp do internetu „wi-fi”.

Domek znajduję się na niewielkim, szwedzkim osiedlu domków jednorodzinnych. Odległość od przystani łodziowej to około 150 metrów. Ze względu na strome, piesze zejście, do łodzi można również podjechać autem.

Galeria



Sprzęt pływający

Do dyspozycji klientów oddajemy duże, wygodne łodzie wędkarskie z silnikami spalinowymi 20 KM, silnikami elektrycznymi i echosondami. Można nimi bezpiecznie poruszać się po znacznych obszarach łowiska.

Galeria

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom, bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maksymalnie 7 osób
Zakwaterowanie:luksusowy dom
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:rzeka i dwa jeziora zaporowe
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:na zapytanie w biurze
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska zlokalizowane jest w rejonie miasta Bollnäs. Odległości:

  • ok. 340 km od Nynäshamn,
  • ok. 770 km od Karlskrony,
  • ok. 250 km od lotniska Sztokholm/Arlanda.


Rejon Bollnäs

Rodzaj wody i ryby
Łowisko rzeczno-jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (największe „esoksy” w Szwecji), okoń, sandacz, pstrąg potokowy, lipień. Sezon wędkarski trwa od maja do listopada, a zimą można też łowić spod lodu.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • rejon słynie z olbrzymich szczupaków (realna szansa na rybę +110, a nawet +120 cm) oraz okoni
  • wysoki standard zakwaterowania, piękna okolica
  • urozmaicone łowisko (rzeka, jeziora i zbiorniki zaporowe) oraz dużo gatunków ryb do łowienia

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.