Półwysep Loppa | Północna Norwegia


O łowisku

Daleko, ale warto jechać

Loppa znajduje się w zachodniej części prowincji Finnmark, około 150 km na południowy zachód od Alty. Droga jest więc daleka, a podróż dodatkowo komplikuje przeprawa promowa (prom odchodzi tylko 2-3 razy dziennie), którą musimy odbyć z Oksfjord, aby w ogóle dotrzeć na łowisko. Mimo tych komunikacyjnych niedogodności warto poświęcić czas i zaryzykować wędkarską wyprawę do Loppy. Mamy bowiem niepowtarzalną możliwość łowić w wodzie, którą śmiało możemy określić mianem wędkarskiego raju. Poza miejscowymi rybakami (niemal całe wybrzeże zachodniej Norwegii żyje z rybołówstwa) nie spotkamy tu praktycznie żadnych innych wędkarzy. Podczas całego pobytu można cieszyć się więc prywatnością, ciszą i błogim spokojem.

Loppa

Jedno z najlepszych łowisk w Norwegii

Łowisko polecamy przede wszystkim miłośnikom bardzo dużego dorsza oraz halibuta. Naszym zdaniem ta część Norwegii wyjątkowo obfituje w te właśnie gatunki i dość łatwo "zaliczyć" tu rybę rekordową. Warto zaznaczyć, iż rejon półwyspu Loppa uważany jest przez zawodowych norweskich rybaków za jedno z najlepszych łowisk halibuta i dorsza w rejonie całego Morza Północnego. Przy dobrej pogodzie (brak silnego wiatru, który uniemożliwia dotarcie do najlepszych miejsc) złowienie kilku - kilkunastu dorszy w granicach 10-15 kg nie stanowi większego problemu, a brania większych okazów (15-25 kg) są jak najbardziej realne. Rozmiar łowionych ryb to po prostu kwestia wędkarskiego szczęścia i doboru odpowiedniej, selektywnej przynęty. W bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka znajdziemy także dobre łowiska czarniaka (dominują ryby do 10 kg, choć w lipcu i sierpniu trzeba być przygotowanym na spotkanie z czarniakiem każdej wielkości, nawet ponad 20-kilogramowym), karmazyna oraz zębacza.

Loppa

Szczegółowych informacji na temat zalecanych technik połowu udzielimy Państwu przed wyjazdem. Poza wędkowaniem Loppa oferuje turystom wiele innych atrakcji. Majestatyczne i piękne góry sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi - przede wszystkim pieszym i rowerowym wędrówkom. Mili i uczynni gospodarze podpowiedzą także, co warto obejrzeć w okolicy, a nawet gdzie można podpatrzyć wieloryby, morświny i orły morskie. W przypadku złej pogody na morzu polecamy wyprawę nad jedno z kilku górskich jezior w okolicy, gdzie można liczyć na udane połowy pstrąga i palii jeziorowej.

Dostępność łowiska

Zdecydowanie rekomendujemy łowienie z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em. Umożliwi ona dotarcie do najlepszych stanowisk oraz ławic ryb. Z brzegu gdzieniegdzie również można spróbować połowu, ale wówczas nie należy spodziewać się ryb większych niż 1-2-kilogramowe.

Rekomendowane metody połowu

Pilkery, spinning, łowienie na przynęty naturalne (np. martwa rybka czy filet, małże czy krewetki), a także trolling z użyciem bardzo dużych, specjalnych ripperów z ciężkimi główkami. Więcej informacji w biurze Eventur Fishing.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 20 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego.

Loppa

Zakwaterowanie

Na półwyspie Loppa proponujemy Państwu zamieszkanie w jednym z trzech będących do dyspozycji domów: dwa z nich położone są 400 metrów od przystani łodziowej, natomiast trzeci znajduje się zaledwie 50 m od łodzi. Apartamenty od 5- do 8-osobowych, powierzchnia mieszkalna 80-100 m2. W apartamentach znajdziemy salon z TV, 3 lub 4 oddzielne sypialnie, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę oraz taras wypoczynkowy. Specjalne pomieszczenie do sprawiania i mrożenia ryb. Najbliższy sklep spożywczy znajduje się 400 m od apartamentów. Więcej informacji na temat opcji zakwaterowania udzielimy Państwu na zapytanie.

Loppa

Sprzęt pływający

Na potrzeby wędkarzy przygotowane są profesjonalne łodzie wędkarskie Kvaerno (od 5,4 do 6,4 m dł.) wyposażone w silniki spalinowe Suzuki (40-80 KM) oraz echosondy, GPS oraz ploter, a także łodzie Dolm&oslah;y o długości ok. 6,5 m z silnikami 115-konnymi. Do dyspozycji jest także 7-metrowa łódź Inter napędzana silnikiem diesla o mocy 144 KM. Istnieje możliwość zorganizowania dalekomorskiego rejsu kutrem z zawodowym rybakiem. Pełna informacja wędkarska o łowisku oraz mapy batymetryczne łowiska dostępne w biurze Eventur Fishing.

Półwysep Loppa

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Tromsø i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu, dostępne domki są maksymalnie 5-osobowe
Zakwaterowanie:domki lub apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 100,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 400,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • apartament 4-osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym*
 • łódź wędkarska 4-osobowa 5,8 metra z silnikiem spalinowym 85 - 115 KM, echosondą, GPS i ploterem
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w północnej części Norwegii nad Morzem Norweskim, oddalone:

 • ok. 1850 km od Olso,
 • ok. 170 km od lotniska w Alta,
 • ok. 1750 km od Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, zębacz, halibut i inne ryby morskie - np. makrela, plamiak, karmazyn, brosma, rekin śledziowy (najlepszy sezon wędkarski trwa od maja do września, dorsz najlepiej żeruje w maju i czerwcu, czarniak - od czerwca do wczesnej jesieni).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

 • jedno z najbardziej rybnych łowisk w północnej Norwegii
 • nieduża odległość od ośrodków do najlepszych wędkarskich „miejscówek”
 • możliwość znalezienia miejsc osłoniętych od wiatru i wędkowania również przy gorszej pogodzie
 • dodatkowo jeziora z pstrągami i paliami (od lipca)

Atrakcje w okolicy

 • wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie),
 • wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej,
 • miasto Alta z prehistorycznymi rysunkami naskalnymi,
 • pozostałości epoki Wikingów.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.