Jezioro Gigantów | Hiszpania (Kraj Basków)


O łowisku

Niezwykłe łowisko w rezerwacie przyrody

Jezioro położone jest w Kraju Basków o 4 godziny jazdy z Madrytu (wynajmiemy dla Was auto na lotnisku). Baskowie to jedna z najstarszych grup etnicznych zamieszkujących Europę, ludzie dumni ze swojego pochodzenia i odrębnej kultury. Cechuje ich zamiłowanie do szeroko rozumianego porządku, natury oraz tradycji. To sprawia, że ta część Hiszpanii jest bardzo ciekawa turystycznie oraz bardziej uporządkowana niż inne regiony kraju. Warto to wziąć pod uwagę podczas planowania wędkarskiej wyprawy i przedłużyć sobie pobyt o kilka dni, aby choć trochę pozwiedzać ten niezwykły kawałek Europy. A już szczególnie jeśli lubicie smaczne jedzenie. Baskijska kuchnia nie ma bowiem sobie równych (owoce morza, wołowina, słynne hiszpańskie tapas), a najwięcej restauracji mogących pochwalić się sławną gwiazdką Michelina znajduje się właśnie tutaj!

Jezioro Gigantów ma powierzchnię ponad 1000 ha. Jego brzegi w wielu miejscach porośnięte są lasem (sosny, dęby), co jest jak na Hiszpanię dość nietypowe. Do okoła rozciągają się dość pokaźne góry (ponad 1000 m), a woda ma przepiękny turkusowy odcień. Jej przezroczystość sięga 4 metrów. Dno jest kamieniste, mocno pofałdowane i ze stromymi spadkami. Na brzegu co jakiś czas widać niewielkie hiszpańskie miasteczko z zabytkowym kościołem czy średniowiecznym zamkiem. Mówiąc w skrócie: jest tu bardzo ładnie i krajobraz przypomina nieco połączenie Szwecji oraz alpejskich jezior z Austrii czy Szwajcarii. Jest tu zupełnie inaczej i naszym zdaniem bardziej urokliwie niż nad znaną polskim wędkarzom rzeką Ebro.

Pierwsze okonie i sandacze pojawiły się w jeziorze około 2008 roku. Nikt nie wie skąd się tam wzięły, ale wiadomo, że w krótkim czasie opanowały całkowicie zbiornik. Miejscowi biolodzy (jezioro leży na terenie ścisłego rezerwatu przyrody) na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzili, że zaledwie po 4 latach życia okonie osiągają tam średnią masę 1 kg (!), po 8-9 latach przekraczają masę 2 kilogramów, a obecnie największe garbusy zamieszkujące jezioro już przekraczają magiczne 3 kilo. Dla porównania, w Polsce czy Skandynawii okoń o masie 3 kg jest praktycznie niemożliwy do złowienia, a ryba 2-kilogramowa ma ponad 20 lat! Wędkując na jeziorze można spodziewać się seryjnych brań ryb w przedziale 1-2 kg i są one na porządku dziennym. Przy odrobinie szczęścia i w odpowiedniej porze roku (styczeń-marzec) jest realna szansa na złowienie ryby 3-kilowej, a 90% łowionych o tej porze roku okoni oscyluje w granicach 2 kilogramów lub przekracza te wagę. Na naszej testowej wyprawie na to łowisko w lutym 2019 roku przez 4 dni wędkowania złowiliśmy w osoby łącznie 25 okoni, z czego 13 sztuk było w przedziale 2,2 - 3 kg! Udało się także przechytrzyć kilka sandaczy (największy 80 cm), a sympatycznym „przyłowem” był gruby szczupak przekraczający 100 cm i ważący ok. 10 kg!

W jeziorze coraz częściej dochodzi do spotkania z sandaczami. Jest to obecnie drugi pod względem liczebności gatunek drapieżnika zamieszkujący ten zbiornik. Średnia wielkość łowionych sandaczy to obecnie bardzo solidne 70 cm (ok. 2,5 – 3 kg), a miejscowi badacze jeziora przewidują, że w przeciągu 3-4 lat nastąpi eksplozja tego gatunku porównywalna z okoniem. Z wiarygodnych i sprawdzonych źródłem wiemy, że w 2018 na jeziorze już zostało złowionych kilkanaście sandaczy liczących sobie 7-8 kg. Poza pasiastymi drapieżnikami w jeziorze żyją też szczupaki. Jest ich znacznie mniej, ale osiągają monstrualne rozmiary. Rzadko łowi się ryby poniżej 90 cm (ich narybek zjadany jest przez okonie), a najczęściej będą to esoxy w przedziale 100-115 cm.

Z jakiego powodu ryby tak rosną w tym jeziorze? Okazało się, że bardzo czysta i natleniona woda sprzyja rozwojowi drobnicy (stynka, ukleja, jelec) oraz rakom, których populacja należy tutaj do jednej z największych w Europie. Drapieżniki mają więc w bród pokarmu (okoniowe brzuchy są wręcz rakami „nabite”, co widać na zdjęciach). Dodatkowo zbiornik to teren parku przyrodniczego, który jest regularnie kontrolowany przez miejscowe służby. Ot, prosta recepta na wędkarską wodę marzeń!

Łowienie z kajaka – jak to ugryźć?

Jezioro Gigantów to ścisły rezerwat przyrody. Wędkować na nim można tylko z wędkarskich kajaków, które mają lokalne pozwolenie do poruszania się po tym zbiorniku (oczywiście zapewniamy takie kajaki w naszej ofercie). Nie można wędkować z łodzi ani używać żadnego rodzaju napędów poza siłą własnych mięśni. Przepis ten jest ściśle egzekwowany i kontrole na jeziorze są codziennością. Po naszej testowej wyprawie, śmiało możemy powiedzieć, iż łowienie z profesjonalnego wędkarskiego kajaka to naprawdę świetna sprawa i zupełnie nie ma czego się obawiać. A przy okazji można zadbać o formę i zdrowie. Kajaki są bardzo stabilne i swobodnie mogą z nich wędkować osoby o wadze do 130 kg. Przy odrobinie wprawy można łowić z nich na stojąco, ale nie ma właściwie takiej potrzeby. Na siedząco jest bowiem znacznie wygodniej. Kajaki napędzane są pedałami (jak rower wodny), a ich prędkość przemieszczania się to około 5 km/h przy spokojnym tempie. Pozwala to na swobodne dotarcie do wielu dobrych miejscówek na jeziorze, a mapę z konkretnymi punktami GPS na najlepsze łowiska nasi klienci otrzymują przed pierwszym dniem wędkowania. Producentem kajaków jest światowy potentat w tej dziedzinie – firma Hobie. Kajaki posiadają po 2 bakisty, a każdy z nich wyposażony jest w dużą, kolorową echosondę Humminbird wraz z GPS i dodatkową baterią.

Aby swobodnie wędkować z kajaka nie trzeba być wybitnie wysportowanym. Wystarczy normalna, przeciętna sprawność fizyczna, która pozwala na podejmowanie nisko intensywnego wysiłku fizycznego przez kilka godzin dziennie.

Dostępność łowiska

Zarówno z brzegu (tylko w niektórych, dość nielicznych miejscach) jak i z wędkarskiego kajaka, który daje nieograniczony dostęp do najlepszych stanowisk ryb.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Spinning, vertical, drop shot – okoń, sandacz, szczupak. Możliwy także trolling podczas przepływania pomiędzy miejscówkami.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Na jeziorze jest kilka niewielkich obszarów gdzie nie można wędkować w odległości bliższej niż 20 metrów od brzegu (okolice pomostów i przystani). Dokładne informacje o łowisku i obowiązujących obecnie przepisach wędkarskich dostępne są w biurze Eventur.

UWAGA! W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych łowienie z kajaka wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności! Ze względów bezpieczeństwa podczas łowienia i przebywania w kajaku nie wolno spożywać żadnego alkoholu (możliwe kontrole na miejscu). Nie powinno się także wypływać podczas silniejszego wiatru (5 m/s i więcej) i wyruszać w dalsze rejony łowiska (w przypadku mocniejszego wiatru należy łowić zawsze w pobliżu miejsca wodowania kajaków i bardzo blisko brzegu). Należy łowić zawsze w kamizelce ratunkowej (jest na wyposażeniu kajaka) i tylko w pozycji siedzącej. Sugerujemy także zawsze wędkować w minimum 2 kajaki w niewielkiej odległości od siebie. Przed wypłynięciem należy zawsze sprawdzić prognozę pogody. Jeśli jest niestabilna i niekorzystna (mocny wiatr, deszcz) nie powinno się tego dnia wypływać na ryby. W takim przypadku można wędkować skutecznie z brzegu – nasze biuro wskaże Państwu odpowiednie do tego miejsca. W przypadku dużej fali na jeziorze należy ustawiać kajak i płynąć zawsze centralnie pod wiatr, nigdy bokiem do fali. Jeśli powrót do portu jest z powodu pogody niemożliwy należy skierować kajak „pod wiatr”, płynąć do najbliższego brzegu i potem poinformować o zaistniałem sytuacji naszego przedstawiciela na miejscu (lub nasze biuro w Polsce). Bardzo prosimy o poważne potraktowanie zasad dotyczących wędkowania z kajaka. Ich nieprzestrzeganie może narazić Państwa na poważne niebezpieczeństwo!


Zakwaterowanie

Istnieje kilka opcji zakwaterowania. Do wyboru są 2-osobowe pokoje z łazienkami (hotel), apartamenty (3- lub 4-osobowe z aneksem kuchennym i łazienką, także na terenie hotelu) oraz wolnostojące domki z ogrodem (2-4 osobowe). Wszystkie opcje zakwaterowania ulokowane są w pobliżu jeziora – od 5 do 15 minut jazdy samochodem. Zarówno pokoje, jak i apartamenty czy domki mają porządny standard i pełne wyposażenie łącznie z dostępem do internetu. Pełne zaplecze turystyczne (liczne restauracje, sklepy) położone jest nie dalej jak 5-10 minut jazdy samochodem od miejsca zakwaterowania.

Osobną propozycją dla większych grup (6-8 osób) jest duża i komfortowa villa położona 20 minut jazdy od jeziora na obrzeżach baskijskiej wioski. Villa posiada salon z kominkiem, dużą kuchnię i jadalnię ze wspólnym stołem, 4 oddzielne sypialnie i 3 łazienki. Jest także bezprzewodowy internet, własny ogród i miejsce do grillowania. Dom ten jest idealną opcją dla większej grupy znajomych, dwóch rodzin, itp.


Kajaki i serwis wędkarski

Do dyspozycji wędkarzy są 1-osobowe kajaki marki Hobie. To profesjonalny i bezpieczny sprzęt umożliwiający swobodne poruszanie się po jeziorze. Z kajaków wędkuje się siedząc, ale przy odrobinie wprawy można łowić także na stojąco (choć nie jest to konieczne). Kajaki wyposażone są kolorowe echosondy oraz GPS marki Humminbird oraz zapasową baterię. Kajaki posiadają uchwyty na wędki oraz bakisty gdzie można schować prowiant czy dodatkowy sprzęt wędkarski. Kamizelki ratunkowe na wyposażeniu.

Na miejscu oferujemy usługi doskonałego przewodnika wędkarskiego, który profesjonalnie opiekuje się wędkarzami na jeziorze. To specjalista od połowu okoni oraz sandaczy. Koszt przewodnika to 180 Euro/dzień bez względu na ilość osób. Przewodnika należy zarezerwować przed wyjazdem w naszym biurze (prowadzi miejscowy sklep wędkarski i nie zawsze dostępny jest z dnia na dzień).

Mapa

Filmy z łowiska


Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:cały rok poza kwietniem - czerwcem, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Czas trwania:dowolna ilość dni, ale nie krócej niż 3 noce na miejscu
Dojazd:we własnym zakresie - dojazd własnym samochodem na miejsce lub samolotem + wynajem auta na lotnisku (nasze biuro wynajmuje auta dla klientów)
Ilość uczestników:od 1 do 9 osób
Zakwaterowanie:osobne pokoje lub całe domki/apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie lub w niedrogich restauracjach w pobliżu
Łowiska:zbiornik zaporowy
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze, konieczna wcześniejsza rezerwacja
Cena:3800,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 3 osobach uczestniczących. Łącznie 11400,- PLN za 3 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie Euro z dnia 26.02.2019 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • domek 3-osobowy z pościelą/ręcznikami, bez sprzątania końcowego
 • 3 x profesjonalny kajak wędkarski z echosondą/GPS
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, profesjonalne doradztwo, mapy wędkarskie
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
 • licencje wędkarskie na jezioro oraz opłata za wstęp do rezerwatu przyrody
 • profesjonaly przewodnik wędkarski na 1 dzień (10 godzin wędkowania z przewodnikiem)
Przelot:nasze biuro oferuje bilety lotnicze do Madrytu oraz wynajem auta na miejscu

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowe położone w północnej Hiszpanii (Kraj Basków), odległość:

 • ok. 2 650 km od Warszawy,
 • ok. 400 km od Madrytu.

Rodzaj wody i ryby
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: okoń oraz sandacz.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa praktycznie cały rok, ale najlepszy czas połowów to okres październik-marzec. W okresie wiosennym ryby mają tarło i wtedy nie łowimy. Z kolei w wakacje temperatury są bardzo wysokie i także odradzamy ten okres. Największe okonie (2,5-3 kg) łowi się najczęściej pomiędzy styczniem a marcem, ale brań jest wtedy najmniej (statystycznie 1-3 ryby dziennie na osobę). Na jesieni brań jest zdecydowanie więcej, ale rozmiar łowionych okoni jest nieco mniejszy (średnio 1-2 kg). Na sandacze najlepsze miesiące to marzec-kwiecień oraz okres od października do grudnia.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem lub dolecieć do Hiszpanii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc w rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • najlepsze w Europie łowisko olbrzymich okoni - każde branie to potencjalna „życiówka”
 • duża ilość ładnych sandaczy
 • ciepło, dobra pogoda, wyśmienita kuchnia i wina
 • sezon trwa praktycznie cały rok
 • w naszej ofercie są doskonali przewodnicy
 • możliwość skorzystania z atrakcyjnych cenowo przelotów do Madrytu
 • region bardzo ciekawy turystycznie, doskonałe miejsce na rodzinny urlop
 • ładna krajobrazowo okolica (rowerowe, piesze wycieczki, zwiedzanie, itp.)

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.