Wyspa Bornholm | Dania


O łowisku

Ulubione miejsce na wakacje

Co ciekawe, Bornholm należy do najbardziej nasłonecznionych miejsc w Skandynawii - średnia liczba dni pogodnych w roku jest dwukrotnie wyższa niż w nieodległej przecież Kopenhadze (ma to związek ze strukturą geologiczną wyspy). Zdumiewające musi być to, że rosną tu nawet figi i uprawia się winną latorośl! Dzięki tym walorom wyspa jest niezwykle popularnym celem turystycznym - szczególnie dla wielbicieli aktywnego wypoczynku.

Królestwo troci

Bornholm ma też bardzo wiele do zaoferowania wędkarzom. Jego wybrzeże jest jednym z najlepszych łowisk troci wędrownej w Europie. Ryby można poławiać z plaż, brodząc w wodzie, a także z licznych nadmorskich skał. Łowiąc z brzegu na Bornholmie, mamy wielką szansę na złowienie kilku do kilkunastu troci w trakcie tygodniowego pobytu (oczywiście w dobrych miesiącach, a takimi są: marzec, kwiecień, listopad i grudzień), co polskim trociarzom, przemierzającym pomorskie rzeki nieraz przez kilka miesięcy w poszukiwaniu jednego choćby brania, może się wydać niewiarygodne. Ale tak jest naprawdę, choć (bardzo rzadko) zdarzają się i tygodnie gorsze, kiedy ryby z różnych przyczyn nie biorą.

Warto zacząć z kimś doświadczonym

Istotne jest również to, że szanse na udane połowy mają nie tylko starzy wyjadacze, ale również zupełnie początkujący adepci wędkarstwa trociowego. Muszą jednak udać się na dobre miejscówki i posłuchać porad przewodnika bądź bardziej doświadczonych kolegów. Zaręczamy, że łowienie troci w morzu to niezwykła przygoda, a ludzie, którzy choć raz jej zasmakują, będą co roku pragnęli wracać na plaże Bornholmu.

A może na dorsze?

Poza trociami na bałtyckiej wyspie można z powodzeniem łowić belony (również z brzegu, najlepszy sezon w maju), łososie (najskuteczniejszy jest trolling z przewodnikiem) oraz dorsze. Te ostatnie nawet z małej łódki, ale na większe sztuki najlepiej wynająć przewodnika z dużą łodzią wędkarską. Wszystkim klientom, którzy zdecydują się wyjazd z Eventur Fishing, udzielamy szczegółowych informacji odnośnie do najlepszych trociowych miejscówek oraz innych możliwości wędkowania na Bornholmie.

Dostępność łowiska

Trocie, belony, a nawet łososie możemy z powodzeniem poławiać z brzegu lub brodząc w przybrzeżnej wodzie (niezbędne wodery lub neoprenowe spodniobuty). Na dorsze najlepiej wypłynąć dalej łódką lub kutrem. Podstawową i najskuteczniejszą metodą połowu łososia jest głęboki trolling z downriggerem.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Trocie i łososie biorą bardzo dobrze na różnego rodzaju wąskie błystki wahadłowe, a także sztuczne muchy - podawane klasycznie, czyli na sznurze lub z obciążeniem, np. na systemie sbirulino. Belony łowimy z brzegu lub łódki na wąskie błystki wahadłowe dozbrojone dodatkową kotwiczką na dłuższym troku. Dorsze dobrze biorą zarówno na pilkery, jak i na spinning z użyciem np. gumowych dżigów.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Wymiar ochronny troci wędrownej i łososia wynosi 40 cm. Zakaz połowu w bornholmskich rzekach i przy ich ujściach. Z łowiska zabiera się tyle ryb, ile jest potrzebne do spożycia w dniu połowu. Nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Wyjątkiem są morskie ryby łososiowate czy śledzie, które można zabrać w większej ilości do przetworzenia w wędzarni czy w marynacie. Tak więc w przypadku troci możemy zabrać nawet kilka ryb na osobę, ale i tutaj apelujemy o umiar, zdrowy rozsądek i szacunek dla przyrody.


Zakwaterowanie

Oferujemy zakwaterowanie w domkach o zróżnicowanym standardzie - od prostych, ale z pełnymi wygodami, jak łazienka, WC, kuchnia czy kominek, do luksusowych, o niepospolitej architekturze, wyposażonych dodatkowo w takie atrakcje jak jacuzzi czy sauna. Domki położone są zazwyczaj w lesie, niedaleko morskiego wybrzeża. Ponadto możliwe zakwaterowanie w pokojach hotelowych, apartamentach i pensjonatach. Na najlepsze łowiska klienci dojeżdżają własnymi samochodami.


Serwis wędkarski

Na życzenie oferujemy usługi doświadczonych przewodników wędkarskich oraz wypożyczanie sprzętu do połowu ryb. Dla chętnych organizujemy wynajem łodzi, a także rejsy z przewodnikami na dorsze bądź łososie. Wszyscy klienci wyjeżdżający na Bornholm z Eventur Fishing otrzymają wyczerpującą informację na temat najlepszych miejscówek oraz optymalnego sprzętu do połowu troci.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Wyspa Bornholm

Cena:Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko morskie - jedna z duńskich wysp, położona na Bałtyku na południe od wybrzeża Szwecji (Skania) i północ od wybrzeża Polski (Pomorze Zachodnie), w odległości:

  • ok. 73 km od portu w Ystad,
  • ok. 120 kmod portu w Kołobrzegu.
Z każdego z tych portów konieczna jest przeprawa promowa. Czas trwania: rejs z Ystad - 1,5 godziny (prom samochodowy), rejs z Kołobrzegu - 4,5 godziny (prom osobowy, kursuje tylko od kwietnia do października). Na wyspę można się dostać samolotem - lot z przesiadką w Kopenhadze.

Rodzaj wody i ryby
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: troć wędrowna (od listopada do kwietnia), łosoś (od marca do lipca), belona (maj), dorsz (od marca do października).

Kiedy najlepiej jechać?
Najlepszy sezon wędkarski trwa od marca do października.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • jedna z najtańszych ofert zagranicznych dla wędkarzy - nie ma konieczności wynajmowania łodzi
  • dziesiątki kilometrów znakomitych trociowych plaż
  • wiele turystycznych atrakcji - urokliwe miasteczka, wędzone śledzie i świetne lokalne piwo

Co oprócz łowienia

  • spacery po plażach i wydmach
  • trasy rowerowe
  • urokliwe portowe miasteczka (np. Svaneke)

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.