W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko morskie położone w północnej części Norwegii, oddalone:
✓ ok. 880 km od Oslo,
✓ ok. 400 km od lotniska w Bodø,
✓ ok. 1060 km od portu w Nynäshamn,
✓ ok. 1490 km od Karlskrony,
✓ ok. 1490 km od Ystad.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: dorsz, czarniak, brosma, halibut, rdzawiec i inne ryby morskie - np. zębacz, plamiak, karmazyn, śledź, makrela, rekin śledziowy, łosoś (sezon trwa tutaj praktycznie przez cały rok, ale na najlepsze brania dorszy można liczyć w kwietniu, natomiast najlepszym okresem połowu czarniaków jest wczesna wiosna oraz lato, począwszy od połowy czerwca do połowy września).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
jest to jedno z najlepszych łowisk morskich Norwegii poza północną częścią tego kraju
występuje tu duża populacja halibuta, co w środkowej części Norwegii nie jest tak powszechne
na archipelagu 6000 wysp zawsze znajdziemy miejsca osłonięte od powiewów wiatru i fali, co daje szansę na udane i komfortowe wędkowanie nawet przy gorszej pogodzie
baza zlokalizowana jest nad samą wodą (dwa domki, trzeci kilkadziesiąt metrów od niej), łodzie to sprawdzone i bezpieczne jednostki Kvaerno
archipelag Vega (lista światowego dziedzictwa UNESCO – jedno z zaledwie ośmiu miejsc w Norwegii!) należy do najciekawszych i najpiękniejszych miejsc Skandynawii
do Brønnøysund (miasto położone na stałym lądzie nieopodal wyspy Vega, dalszy transport promem) można dolecieć samolotem bezpośrednio z Oslo
Galerie zdjęć
WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!
Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Opinia eksperta
Ylvingen to świetny wybór na pierwszą wyprawę do Norwegii. Łowisko jest bezpieczne od wiatru, a na dobre miejscówki można dopłynąć już w 5-10 minut. Mniejszych i średnich ryb jest bardzo dużo i nawet zupełnie początkujący wędkarz łatwo tu sobie poradzi. Większych okazów trzeba nieco poszukać, ale szybkie i bezpieczne łodzie bardzo ułatwiają to zadanie. W okolicznych wodach występuje wiele gatunków ryb – znajdziemy dorsze, czarniaki, makrele, brosmy oraz rdzawce. Co ciekawe można tu też liczyć na świetne wyniki jeśli chodzi o halibuta – trudniej o rekordowe okazy ponad 100 kg, ale ryb w przedziale 10 – 30 kg jest naprawdę sporo”.
Paweł Mirecki
Redaktor Naczelny magazynu "Wędkarswo Moje Hobby"
Wyspa Ylvingen (Archipelag Vega), środkowa Norwegia Flaga Norwegia
Leżący nieopodal koła podbiegunowego i wpisany w 2004 roku na listę UNESCO ze względu na wybitne walory przyrodniczo-krajobrazowe archipelag Vega składa się z 6000 wysp i wysepek, z których jedynie trzy są zamieszkałe: największa Vega oraz dwie mniejsze – Omnøy i Ylvingen. Otaczające archipelag wody są bardzo dobrymi łowiskami ryb morskich, o czym przekonało się już wielu polskich wędkarzy odwiedzających w minionych latach ośrodek położony na głównej wyspie Vega.
Nowa, świetna lokalizacja w archipelagu Vega
Od sezonu 2014 mamy Państwu do zaproponowania nową bazę zlokalizowaną na wspomnianej wyspie Ylvingen. Tereny wędkarskie wokół niej należą do najlepszych w środkowej części Norwegii. Wody obfitują w dorsze (również duże), czarniaki, halibuty i brosmy. Rejon należy notabene do najlepszych miejsc na połów halibuta poza łowiskami Dalekiej Północy, a wiemy skądinąd, że liczba amatorów polowania na tę piękną, dużą i silną rybę rośnie z każdym rokiem. Tym bardziej, że wędkarze z powodzeniem testują nowe metody jej połowu – np. toniowy trolling, przynoszące rewelacyjne wyniki.
Na połowy ryb nie trzeba koniecznie pływać bardzo daleko. Najbliższe atrakcyjne miejsce (Sotgrunntaren) znajduje się już 2,5 km od bazy. Jeśli chcemy poszukać ryb dalej, warto wybrać się w okolice głębokiej rynny, której kanty opadają aż do 190 metrów! Są tam duże szanse na okazowe molwy, brosmy i karmazyny.
Test fachowców
W roku 2013 ośrodek odwiedziła ekipa z czasopisma „Wędkarstwo Moje Hobby” ze znanym wędkarzem Pawłem Mireckim na czele. Nasi koledzy byli zachwyceni pobytem i rybnością tych terenów, wystawiając ofercie najwyższą możliwą notę.
Paweł Mirecki (Wędkarstwo Moje Hobby) z ładnym okazem rdzawca.
Przy gorszej pogodzie też można wędkować
Mnogość wysepek i szkierowych skałek sprawia, że wędkowanie przy gorszej, wietrznej pogodzie jest tutaj także możliwe. To w Norwegii bardzo ważne, gdyż bezpieczeństwo wędkarzy jest zawsze priorytetem, a mało kto z przyjeżdżających tu turystów chce nawet przy niesprzyjającej aurze siedzieć w domku. Całości dopełniają wygodne warunki zakwaterowania i świetne łodzie Kvaerno, wyposażone w mocne silniki i elektronikę. A zatem cudowny archipelag Vega zaprasza na podbój norweskich łowisk!
Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewniają łodzie wędkarskie wyposażone w silniki spalinowe, echosondy i GPS. Z brzegu można także w niektórych miejscach łowić ryby, ale biorą z reguły tylko mniejsze sztuki (1-2 kg).
Rekomendowane metody połowu
Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak molwa czy brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki, a także rdzawce. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75 g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze, czarniaki i rdzawce. Te ostatnie znakomicie biorą również na klasyczny opad, po wyrzuceniu przynęty daleko od łodzi. Halibuty sugerujemy poławiać w toni metodą trollingową z użyciem specjalnych gum z ciężką główką, dociążonych woblerów lub pilkerów. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
W Ylvingen oferujemy zakwaterowanie w małym (3 domki) ośrodku wędkarskim, położonym nad samą wodą (2 domki)lub w jej bliskiej okolicy (trzeci domek).
Domki 1 i 2 (nad samą wodą) – każdy na maks. 6 osób
Dwa piękne rorbu z widokiem na fiord (rok budowy 2013). W każdym na parterze: sypialnia, duża łazienka (z WC), salon dzienny z dużym tarasem i kuchnia ze stołem na posiłki. Na piętrze: dwie sypialnie, mała łazienka (z WC), kącik telewizyjny z sofą i prywatnym balkonem. Sofa może stanowić tzw. dostawkę, gdy trzeba będzie zakwaterować jedną osobę więcej. Łącznie w standardowej ofercie 6 łóżek. Zamrażarka 300 litrów. Zmywarka. Dostęp do internetu. Zwierzęta domowe dozwolone.
Dom nr 3 (40 metrów od wody) – maks. 6 osób
Starszy dom w dobrym standardzie. Kuchnia posiada niezbędne wyposażenie, łącznie ze zmywarką i małym stołem. Duży stół jadalny znajduje się w sporym salonie dziennym (TV, na zewnątrz taras). Łazienka z WC. W sypialniach pojedyncze łóżka (6). Miejsce do sprawiania ryb przy przystani, zamrażarka na filety na miejscu w piwnicy. Pralka. Dostęp do internetu. Zwierzęta domowe dozwolone.
Do wędkowania oferujemy sprawdzone, aluminiowe łodzie Kvaerno (19 stóp długości) z silnikami spalinowymi o mocy 50 KM. Każda wyposażona w echosondę, GPS i ploter. Miejsca przystosowane do filetowania ryb – przy przystani. Pełna informacja wędkarska w biurze Eventur.
Domki nad wodą
Łodzie wędkarskie
Wnętrze domku
Atrakcje w okolicy:
koło polarne (możliwość otrzymania pamiątkowego certyfikatu),
malowniczo położone miasto Bodø oraz Saltstraumen (niezwykłe miejsce, gdzie morska woda przelewa się niczym górska rzeka przez wąską fiordową cieśninę w rytmie przypływów i odpływów oceanu),
kajaki, rowerowe trasy, spacery, fotografowanie przyrody.
Słynne wiry Saltstraumen - słona oceaniczna rzeka nieopodal Bodø.
Oferta wędkowania - Wyspa Ylvingen (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Trondheim i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu, dostępne apartamenty od 4- do 6-osobowych, możliwe dostawki
Zakwaterowanie:apartamenty lub domki typu „rorbu”
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 950,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 550,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 6-osobowy z pościelą, ręcznikami
  • łódź wędkarska 4-osobowa 5,6 metra z silnikiem spalinowym 70 KM, echosondą (Garmin 521s), GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce