Rejon Ammarnäs | Laponia


O łowisku

Odcinek specjalny

Oferujemy wędkowanie na specjalnie utworzonym odcinku ulokowanym w okolicach niewielkiej, sennej miejscowości Ammarnäs w północnej Szwecji. Poza wędkarzami dociera tu mało kto (w Ammarnäs kończy się droga), bo oprócz wędkowania niewiele jest tu do roboty. Chyba, że jesteś pasjonatem leśnych i górskich wędrówek w otoczeniu nieskażonej przyrody i krystalicznego powietrza. Podczas takiego spaceru masz dużą szansę spotkać łosie, jelenie i wiele innych gatunków leśnych zwierząt!

Odcinek specjalny liczy w sumie kilkanaście kilometrów długości i podzielony jest na poszczególne strefy z limitowaną liczbą wędkarzy. Biegnie zasadniczo wzdłuż drogi wiodącej do Ammarnäs, ale pomimo to okolica jest bardzo urokliwa. Rzeka Vindeälven płynie tu na przemian skalistymi, rwącymi wąwozami, szerokimi płaniami, a niekiedy jej nurt przeradza się w szersze rozlewiska z bardzo wolno płynącą wodą. Brzegi pokrywają skały, kamienie i sosnowe lasy. Woda ma złotawo–zielonkawy odcień, ale jest czysta i bardzo przejrzysta. Jak zaświeci słońce, to stojące pomiędzy kamieniami lipienie widać wyraźnie.

Największe pstrągi i lipienie w Szwecji

Opisywany odcinek rzeki znajduje się pomiędzy dwoma bardzo dużymi przepływowymi jeziorami. Są to głębokie akweny, a woda w nich jest zawsze zimna i dobrze natleniona. Wody obu jezior zamieszkują rekordowych rozmiarów pstrągi potokowe, o nieco odmiennym genotypie niż reszta szwedzkiej populacji. W czerwcu pstrągi zaczynają wchodzić z jezior w rzekę Vindelälven i to właśnie wtedy nad rzeką pojawiają się wędkarze, którzy marzą o złowieniu tego cennego trofeum. Sezon połowu pstrąga trwa do początku, a czasami nawet do połowy września. Potem ryby przystępują w rzece do tarła i nie wolno ich łowić. Trudno z początku uwierzyć w rozmiary łowionych w Vindelälven pstrągów, ale ryby w rozmiarze 65–75 cm (3–5 kg) są tu normą, a szansa na spotkanie z „kropkowańcem” 80–85 cm (6-7 kg) jest jak najbardziej realna. Zaznaczamy jednak, iż pstrągi z Vindelälven to przebiegły i ostrożny przeciwnik, a ich złowienie nie jest z reguły proste. Czasami za jedną okazałą rybą trzeba wychodzić nad rzeką długie kilometry.

Na szczęście dla wszystkich niecierpliwych w Vindelälven żyją też lipienie, a właściwie to należałoby użyć określenia „lipieniska”. Gatunek ten rozmnaża się tutaj znakomicie i osiąga imponujące przyrosty, co naszym zdaniem czyni Vindelälven jednym z najlepszych łowisk lipienia w całej Skandynawii. Ryby w przedziale 35–45 cm łowi się praktycznie z marszu, a największe sztuki, jakie mieliśmy okazję przechytrzyć podczas naszej wyprawy testowej nad Vindelälven w 2014 roku, miały odpowiednio 57, 59, 60 oraz 61 cm! Kluczem do powtarzalnego łowienia grubych lipieni jest stabilna pogoda oraz dobranie odpowiedniej muchy/przynęty. Oczywiście przed wyjazdem podpowiemy Państwu w co należy się zaopatrzyć.

Wyprawa testowa 2014

W sierpniu 2014 odbyliśmy studyjną wyprawę do zachodniej, górskiej części szwedzkiej Laponii. Jednym z naszych przystanków była właśnie rzeka Vindelälven – a w zasadzie jej górny odcinek. Mieliśmy łowić tam legendarne wielkie pstrągi, a połowiliśmy wielkie lipienie. Te pierwsze, z powodu panujących od kilku tygodni upałów i niskiej wody, pozostały póki co w jeziorach i nie weszły do rzeki. Znaleźliśmy natomiast olbrzymie stada potężnych lipieni (nawet do 60 cm), które znakomicie brały na nimfy i suche muszki – głównie wieczorem i nocą. Na odcinku, gdzie było to dozwolone, udało nam się złowić nawet kilka sztuk na spinning. Śmiało można określić lipienie z Vindelälven symbolem XXL. Sama okolica jest niezwykle urokliwa – znajdziemy tam skaliste kaniony, wolne głębokie płanie i pełne głazów bystrzyny. Sektory są świetnie przygotowane dla wędkarzy – są zadaszone wiaty i miejsca do rozpalenia ogniska, a nawet przygotowane do tego celu kupki drewna.

A pstrągi udało nam się połowić w innym miejscu w Laponii. Jednak nie były to już takie sztuki, jakie można spotkać w rzece Vindelälven. Na te wielkie przyjdzie nam się wybrać kiedyś jeszcze raz.

W góry helikopterem

Oprócz standardowego wędkowania na rzece Vindelälven jesteśmy w stanie zorganizować dla Państwa wędkowanie na zupełnie dziewiczych i niedostępnych łowiskach w pobliskich górach. Jedyna opcja tam dotarcia to helikopter, a pobyty na miejscu trwają z reguły 2-3 noce. Śpimy w namiotach, a z grupą zawsze wybiera się doświadczony przewodnik. Wędkowania w tych miejscach (jest kilka do wyboru) to prawdziwa uczta dla wędkarskich zmysłów. Łowimy w otoczeniu bajkowej, w najmniejszym stopniu nie przetworzonej przez człowieka natury, a ryby biorą tu pewnie i bez ceregieli. Główne gatunki, na jakie liczyć mogą wędkarze, to pstrągi potokowe (1-3 kg), palie arktyczne (1-3 kg) oraz lipienie. Zainteresowanych helikopterową wyprawą w niedostępne ostoje Ammarnäs prosimy o kontakt z naszym biurem.

Dostępność łowiska

Odcinek specjalny Vindeälven jest łatwo dostępny dla wędkarzy. Są porobione parkingi oraz wiaty, gdzie można zjeść posiłek pod dachem, rozpalić ognisko. Aby przemieszczać się pomiędzy odcinkami rzeki konieczne jest auto.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Spinning oraz sztuczna mucha (nimfa, sucha oraz streamer).

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Na niektórych odcinkach obowiązuje wyłącznie metoda muchowa oraz używanie haków bezzadziorowych. Obowiązuje absolutny zakaz zabierania pstrągów potokowych oraz lipieni powyżej 40 cm długości. Przepisy na rzece potrafią zmienić się rok do roku i aktualne zasady połowów przekażemy Państwu zawsze przed wyjazdem.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Góry Laponii (2014)

Tym razem postanowiliśmy z Piotrem Motyką, za namową naszego szwedzkiego przyjaciela Jacoba, zorganizować wyprawę w odludne tereny górskie Laponii - bliżej granicy z Norwegią.

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Nad rzeką Vindelälven oferujemy kilka rodzajów zakwaterowania na każdą kieszeń. Do wynajęcia są pokoje (od 2- do 6-osobowych) w miejscowym hostelu (wspólna kuchnia oraz sanitariaty) oraz wolnostojące domki i apartamenty, które wygodnie pomieszczą od 2 do nawet 12 osób. Większość opcji zakwaterowania znajduje się na terenie wioski Ammarnäs lub w jej bliskim sąsiedztwie. To bardzo niewielka, senna osada, w której jest zawsze cicho i spokojnie. Znajduje się tam niewielki, choć dobrze zaopatrzony sklep wędkarski, sklep spożywczy oraz restauracja, którą w sezonie odwiedzają głównie przyjezdni wędkarze. Restauracja serwuje bardzo dobre posiłki opierające się na dziczyźnie, rybach i owocach runa leśnego. Restauracja posiada koncesję na sprzedaż alkoholu.

W zależności od rodzaju zakwaterowania odległość do rzeki Vindelälven wynosi od 2 do 20 km (również w zależności od odcinka rzeki, na którym zamierzają Państwo danego dnia łowić), a więc samochód jest na miejscu niezbędny.

Domki oraz apartamenty posiadają zawsze salon wypoczynkowy, oddzielne sypialnie (od 1- do 4-osobowych), w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę i często werandę z grillem. Dysponujemy na miejscu ich dużym wyborem i prosimy o kontakt aby wybrać dla Państwa najbardziej odpowiednie lokum.


Licencje i serwis wędkarski

Najbardziej interesujący wędkarzy odcinek rzeki Vindelälven liczy około 15 km i podzielony jest na sektory o różnej długości (od kilkuset metrów do ponad 3 km). Na każdym sektorze może łowić limitowana liczba wędkarzy (poza sektorami typu „open” dostępnymi dla każdego) i licencje lepiej zarezerwować sobie z dużym wyprzedzeniem. Oczywiście można dokonać tego w naszym biurze przy okazji rezerwacji terminu pobytu. Sektory podzielone są także ze względu na technikę łowienia. Na kilku z nich możliwe jest tylko łowienie przy użyciu metody muchowej, a na niektórych możliwe jest stosowanie także spinningu. Szczegółowe informacje dostępne są w naszym biurze.

Na miejscu można skorzystać także z usług wykfalifikowanych przewodników wędkarskich, którzy dysponują niezwykłą wiedzą na temat rzeki i odpowiednich technik łowienia. Przewodnik może zabrać jednorazowo ze sobą do 4 osób, a koszty wynoszą od 3000 do 4000 SEK za całą grupę (w zależności od ilości osób) za 8 godzin łowienia. Przewodnika polecamy szczególnie muszkarzom, których celem złowienie jest wielkiego pstrąga z Vindelälven. Populacja tych ryb w rzece jest duża, ale to ostrożny i przebiegły przeciwnik. Dobry przewodnik z pewnością ułatwia sprawę. Rezerwacji przewodnika sugerujemy dokonać w naszym biurze na co najmniej 2-3 miesiące przed wyjazdem.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Ammarnäs

Termin:czerwiec-wrzesień
Czas trwania:pobyty na dowolną ilość dni
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:dowolna
Zakwaterowanie:domki wolnostojące/apartamenty, pokoje hotelowe
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:odcinek specjalny Vindelälven
Przewodnik:na zapytanie w biurze, konieczna wcześniejsza rezerwacja
Cena:1 750,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 000,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego,
  • 6 dni wędkowania na odcinku specjalnym Vindelälven (różne strefy),
  • pełna informacja wędkarska o łowisku + mapy,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko rzeczne w północnej Szwecji, oddalone ok. 980 km od portu w Nynäshamn, ok. 1450 km od portu w Karlskronie, ok. 175 km od lotniska w Arvidsjaur.


Rodzaj wody i ryby
Zapraszamy na połów pstrąga potokowego, palii arktycznej oraz lipienia.

Kiedy najlepiej jechać?
Najlepszy sezon wędkarski trwa od czerwca do połowy września (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • możliwość powtarzalnego łowienia rekordowych rozmiarów pstrągów potkowych oraz lipieni, które są trudno osiągalne na innych łowiskach
  • piękna, dzika rzeka w otoczeniu gęstych lasów
  • wyprawy helikopterem na trudno dostępne łowiska w górach
  • dobre zaplecze turystyczne dla wędkarzy

Co oprócz łowienia?

W okolicy można zbierać grzyby, spacerować po lesie i górskich szlakach, zapoznać się z kulturą Samów, zorganizować ognisko z pieczeniem kiełbasek. W ciepłe letnie dni możliwa jest kapiel w rzece.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.