O ŁOWISKU W PIGUŁCE
Gdzie to jest?
Łowisko rzeczne w północnej Szwecji, oddalone ok. 980 km od portu w Nynäshamn, ok. 1450 km od portu w Karlskronie, ok. 175 km od lotniska w Arvidsjaur.
Zobacz na mapie
Jakie ryby?
Zapraszamy na połów pstrąga potokowego, palii arktycznej oraz lipienia.
Kiedy jechać?
Najlepszy sezon wędkarski trwa od czerwca do połowy września.
Dostępność łowiska
Odcinek specjalny Vindeälven jest łatwo dostępny dla wędkarzy. Są porobione parkingi oraz wiaty, gdzie można zjeść posiłek pod dachem, rozpalić ognisko. Aby przemieszczać się pomiędzy odcinkami rzeki konieczne jest auto.
Zasady łowienia i rekomendowane metody
Spinning oraz sztuczna mucha (nimfa, sucha oraz streamer).
Limity i ograniczenia
Na niektórych odcinkach obowiązuje wyłącznie metoda muchowa oraz używanie haków bezzadziorowych. Obowiązuje absolutny zakaz zabierania pstrągów potokowych oraz lipieni powyżej 40 cm długości. Przepisy na rzece potrafią zmienić się rok do roku i aktualne zasady połowów przekażemy Państwu zawsze przed wyjazdem.
Zakwaterowanie
Możliwe są różne formy zakwaterowania: domki wolnostojące/apartamenty, pokoje hotelowe. Szczegóły obok.
GŁÓWNE ATUTY OFERTY
możliwość powtarzalnego łowienia rekordowych rozmiarów pstrągów potkowych oraz lipieni, które są trudno osiągalne na innych łowiskach
piękna, dzika rzeka w otoczeniu gęstych lasów
wyprawy helikopterem na trudno dostępne łowiska w górach
dobre zaplecze turystyczne dla wędkarzy
CO OPRÓCZ ŁOWIENIA?
W okolicy można zbierać grzyby, spacerować po lesie i górskich szlakach, zapoznać się z kulturą Samów, zorganizować ognisko z pieczeniem kiełbasek. W ciepłe letnie dni możliwa jest kapiel w rzece.
TO WARTO WIEDZIEĆ
Szwecja
Język
szwedzki
Religia
protestancka
Waluta
SEK (korona szwedzka)
Prąd w sieci
230 V (nie potrzebne przejściówki)
Szczepienia
brak
Temperatury
lato: 14-21 ºC; zima: -20-0 ºC
Najlepszy czas na podróż
lato i wczesna jesień(od czerwca do połowy września)
Czas
jak obowiązujący w Polsce
Wizy
nie ma, niekonieczne są też paszporty (strefa Schengen)
Ruch drogowy
prawostronny
  Europa Laponia Flaga Laponia
Nieujarzmiona, dostojna i dzika. Bez tam, elektrowni i progów wodnych. Piękna i bogata w ryby Vindelälven. Kto był tu raz, będzie zawsze wracał. Pstrągi potokowe i lipienie w niespotykanych ilościach i zupełnie kosmicznych rozmiarach. Niewiele już takich miejsc zostało.
Odcinek specjalny
Oferujemy wędkowanie na specjalnie utworzonym odcinku ulokowanym w okolicach niewielkiej, sennej miejscowości Ammarnäs w północnej Szwecji. Poza wędkarzami dociera tu mało kto (w Ammarnäs kończy się droga), bo oprócz wędkowania niewiele jest tu do roboty. Chyba, że jesteś pasjonatem leśnych i górskich wędrówek w otoczeniu nieskażonej przyrody i krystalicznego powietrza. Podczas takiego spaceru masz dużą szansę spotkać łosie, jelenie i wiele innych gatunków leśnych zwierząt!
Odcinek specjalny liczy w sumie kilkanaście kilometrów długości i podzielony jest na poszczególne strefy z limitowaną liczbą wędkarzy. Biegnie zasadniczo wzdłuż drogi wiodącej do Ammarnäs, ale pomimo to okolica jest bardzo urokliwa. Rzeka Vindeälven płynie tu na przemian skalistymi, rwącymi wąwozami, szerokimi płaniami, a niekiedy jej nurt przeradza się w szersze rozlewiska z bardzo wolno płynącą wodą. Brzegi pokrywają skały, kamienie i sosnowe lasy. Woda ma złotawo–zielonkawy odcień, ale jest czysta i bardzo przejrzysta. Jak zaświeci słońce, to stojące pomiędzy kamieniami lipienie widać wyraźnie.
Jeden z sektorów na odcinku specjalnym Vindelälven.
Największe pstrągi i lipienie w Szwecji
Opisywany odcinek rzeki znajduje się pomiędzy dwoma bardzo dużymi przepływowymi jeziorami. Są to głębokie akweny, a woda w nich jest zawsze zimna i dobrze natleniona. Wody obu jezior zamieszkują rekordowych rozmiarów pstrągi potokowe, o nieco odmiennym genotypie niż reszta szwedzkiej populacji. W czerwcu pstrągi zaczynają wchodzić z jezior w rzekę Vindelälven i to właśnie wtedy nad rzeką pojawiają się wędkarze, którzy marzą o złowieniu tego cennego trofeum. Sezon połowu pstrąga trwa do początku, a czasami nawet do połowy września. Potem ryby przystępują w rzece do tarła i nie wolno ich łowić. Trudno z początku uwierzyć w rozmiary łowionych w Vindelälven pstrągów, ale ryby w rozmiarze 65–75 cm (3–5 kg) są tu normą, a szansa na spotkanie z „kropkowańcem” 80–85 cm (6-7 kg) jest jak najbardziej realna. Zaznaczamy jednak, iż pstrągi z Vindelälven to przebiegły i ostrożny przeciwnik, a ich złowienie nie jest z reguły proste. Czasami za jedną okazałą rybą trzeba wychodzić nad rzeką długie kilometry.
Takie, a nawet jesze większe pstrągi, padają tu w sierpniu dość często.
Na szczęście dla wszystkich niecierpliwych w Vindelälven żyją też lipienie, a właściwie to należałoby użyć określenia „lipieniska”. Gatunek ten rozmnaża się tutaj znakomicie i osiąga imponujące przyrosty, co naszym zdaniem czyni Vindelälven jednym z najlepszych łowisk lipienia w całej Skandynawii. Ryby w przedziale 35–45 cm łowi się praktycznie z marszu, a największe sztuki, jakie mieliśmy okazję przechytrzyć podczas naszej wyprawy testowej nad Vindelälven w 2014 roku, miały odpowiednio 57, 59, 60 oraz 61 cm! Kluczem do powtarzalnego łowienia grubych lipieni jest stabilna pogoda oraz dobranie odpowiedniej muchy/przynęty. Oczywiście przed wyjazdem podpowiemy Państwu w co należy się zaopatrzyć.
Lipienisko z rzeki Vindelälven, złowione przez krakowskiego wędkarza - Tadeusza.
Wyprawa testowa 2014
W sierpniu 2014 odbyliśmy studyjną wyprawę do zachodniej, górskiej części szwedzkiej Laponii. Jednym z naszych przystanków była właśnie rzeka Vindelälven – a w zasadzie jej górny odcinek. Mieliśmy łowić tam legendarne wielkie pstrągi, a połowiliśmy wielkie lipienie. Te pierwsze, z powodu panujących od kilku tygodni upałów i niskiej wody, pozostały póki co w jeziorach i nie weszły do rzeki. Znaleźliśmy natomiast olbrzymie stada potężnych lipieni (nawet do 60 cm), które znakomicie brały na nimfy i suche muszki – głównie wieczorem i nocą. Na odcinku, gdzie było to dozwolone, udało nam się złowić nawet kilka sztuk na spinning. Śmiało można określić lipienie z Vindelälven symbolem XXL. Sama okolica jest niezwykle urokliwa – znajdziemy tam skaliste kaniony, wolne głębokie płanie i pełne głazów bystrzyny. Sektory są świetnie przygotowane dla wędkarzy – są zadaszone wiaty i miejsca do rozpalenia ogniska, a nawet przygotowane do tego celu kupki drewna.
A pstrągi udało nam się połowić w innym miejscu w Laponii. Jednak nie były to już takie sztuki, jakie można spotkać w rzece Vindelälven. Na te wielkie przyjdzie nam się wybrać kiedyś jeszcze raz.
Podczas naszych testów w 2014 roku łowiliśmy takie lipienie - ten miał prawie 2 kg!
W góry helikopterem
Oprócz standardowego wędkowania na rzece Vindelälven jesteśmy w stanie zorganizować dla Państwa wędkowanie na zupełnie dziewiczych i niedostępnych łowiskach w pobliskich górach. Jedyna opcja tam dotarcia to helikopter, a pobyty na miejscu trwają z reguły 2-3 noce. Śpimy w namiotach, a z grupą zawsze wybiera się doświadczony przewodnik. Wędkowania w tych miejscach (jest kilka do wyboru) to prawdziwa uczta dla wędkarskich zmysłów. Łowimy w otoczeniu bajkowej, w najmniejszym stopniu nie przetworzonej przez człowieka natury, a ryby biorą tu pewnie i bez ceregieli. Główne gatunki, na jakie liczyć mogą wędkarze, to pstrągi potokowe (1-3 kg), palie arktyczne (1-3 kg) oraz lipienie. Zainteresowanych helikopterową wyprawą w niedostępne ostoje Ammarnäs prosimy o kontakt z naszym biurem.
Z helikoptera można podziwiać cudowne krajobrazy Laponii.
Zakwaterowanie
Nad rzeką Vindelälven oferujemy kilka rodzajów zakwaterowania na każdą kieszeń. Do wynajęcia są pokoje (od 2- do 6-osobowych) w miejscowym hostelu (wspólna kuchnia oraz sanitariaty) oraz wolnostojące domki i apartamenty, które wygodnie pomieszczą od 2 do nawet 12 osób. Większość opcji zakwaterowania znajduje się na terenie wioski Ammarnäs lub w jej bliskim sąsiedztwie. To bardzo niewielka, senna osada, w której jest zawsze cicho i spokojnie. Znajduje się tam niewielki, choć dobrze zaopatrzony sklep wędkarski, sklep spożywczy oraz restauracja, którą w sezonie odwiedzają głównie przyjezdni wędkarze. Restauracja serwuje bardzo dobre posiłki opierające się na dziczyźnie, rybach i owocach runa leśnego. Restauracja posiada koncesję na sprzedaż alkoholu.
Ten duży dom posiada dwa mieszkania - jedno na parterze i jedno na piętrze.
W zależności od rodzaju zakwaterowania odległość do rzeki Vindelälven wynosi od 2 do 20 km (również w zależności od odcinka rzeki, na którym zamierzają Państwo danego dnia łowić), a więc samochód jest na miejscu niezbędny.
Domki oraz apartamenty posiadają zawsze salon wypoczynkowy, oddzielne sypialnie (od 1- do 4-osobowych), w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę i często werandę z grillem. Dysponujemy na miejscu ich dużym wyborem i prosimy o kontakt aby wybrać dla Państwa najbardziej odpowiednie lokum.
W okolicy oferujemy między innymi komfortowe i przytulne domki.
Licencje i serwis wędkarski
Najbardziej interesujący wędkarzy odcinek rzeki Vindelälven liczy około 15 km i podzielony jest na sektory o różnej długości (od kilkuset metrów do ponad 3 km). Na każdym sektorze może łowić limitowana liczba wędkarzy (poza sektorami typu „open” dostępnymi dla każdego) i licencje lepiej zarezerwować sobie z dużym wyprzedzeniem. Oczywiście można dokonać tego w naszym biurze przy okazji rezerwacji terminu pobytu. Sektory podzielone są także ze względu na technikę łowienia. Na kilku z nich możliwe jest tylko łowienie przy użyciu metody muchowej, a na niektórych możliwe jest stosowanie także spinningu. Szczegółowe informacje dostępne są w naszym biurze.
Na miejscu można skorzystać także z usług wykfalifikowanych przewodników wędkarskich, którzy dysponują niezwykłą wiedzą na temat rzeki i odpowiednich technik łowienia. Przewodnik może zabrać jednorazowo ze sobą do 4 osób, a koszty wynoszą od 3000 do 4000 SEK za całą grupę (w zależności od ilości osób) za 8 godzin łowienia. Przewodnika polecamy szczególnie muszkarzom, których celem złowienie jest wielkiego pstrąga z Vindelälven. Populacja tych ryb w rzece jest duża, ale to ostrożny i przebiegły przeciwnik. Dobry przewodnik z pewnością ułatwia sprawę. Rezerwacji przewodnika sugerujemy dokonać w naszym biurze na co najmniej 2-3 miesiące przed wyjazdem.
Z przewodnikiem warto wybrać się szczególnie na wielkie pstrągi.
Galeria zdjęć - Vindelälven
Oferta wędkowania na Vindelälven (pakiety)
WIĘCEJ INFORMACJI
MACIEJ ROGOWIECKI
Przewodnik wypraw
603 820 940
maciek@eventurfishing.pl
TOMASZ WIECZOREK
Przewodnik wypraw
601 300 168
tomek@eventurfishing.pl
Termin:czerwiec-wrzesień
Czas trwania:pobyty na dowolną ilość dni
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:dowolna
Zakwaterowanie:domki wolnostojące/apartamenty, pokoje hotelowe
Wyżywienie:we własnym zakresie lub w restauracji
Łowiska:odcinek specjalny Vindelälven
Przewodnik:na zapytanie w biurze, konieczna wcześniejsza rezerwacja
Cena:1 750,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 000,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego,
  • 6 dni wędkowania na odcinku specjalnym Vindelälven (różne strefy),
  • pełna informacja wędkarska o łowisku + mapy,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu.
Spełnij swoje marzenia.


Podróże po Polsce