W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko szkierowe w południowo-zachodniej Finlandii, oddalone:
✓ ok. 180 km od Helsinek,
✓ ok. ok. 1300 km od Warszawy    (przez kraje bałtyckie).
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od maja do października), sandacz (od czerwca do października), leszcz (od czerwca do września), troć (od kwietnia do czerwca), łosoś (od maja do sierpnia), śledź (maj, czerwiec).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
domki niedaleko wody, dojście pieszo
piękne tereny szkierowe - wysepki, las
spora populacja szczupaka i okonia
niewielka konkurencja wędkarska
ośrodek w lesie - dobre warunki do wypoczynku
Galerie zdjęć
Archipelag Turku, południowa Finlandia Flaga Finlandia
Bałtycki archipelag tysięcy wysepek, zlokalizowanych wokół fińskiego portu Turku, jest częścią wielkiego szkierowego pasa ciągnącego się od wybrzeży Szwecji (Roslagen), poprzez słynne Alandy, aż po brzeg Finlandii.
Trochę jak jeziora, trochę jak morze
Charakter łowisk zlokalizowanych w archipelagu Turku jest bardzo podobny, jak we wspomnianych na wstępie rejonach Bałtyku. Mamy więc liczne rozległe zatoki, których brzegi porasta trzcina, cieśniny, półwyspy, skaliste rafy i podwodne łąki porośnięte gęstą roślinnością denną. Łowiska, podobnie jak na Alandach, możemy podzielić na wewnętrzne (wrzynające się w stały ląd zatoki), przypominające bardziej pojezierza, jak i zewnętrzne, o charakterze morskim.
Szkierowe skałki archipelagu Turku.
Jest okoń i dużo szczupaków
Najpopularniejszym gatunkiem poławianym na wędkę jest tutaj okoń, których wielkie stada krążą po szkierowych zatokach. Drugą licznie występującą rybą jest szczupak. W niektórych rejonach archipelagu, gdzie znaleźć można typowe dla szczupaka kryjówki (roślinność podwodna i trzcinowiska, ostre kanty i spadki dna, podwodne górki), łowi się go w dużych ilościach. Przeciętnie łowione egzemplarze mieszczą się w przedziale 1-3 kg. Okazy większe, nawet przekraczające metr długości, gromadzą się na płytszej wodzie wiosną. Tam też łowi się je przy pomocy przynęt spinningowych, jak gumowe rippery czy bezsterowe dżerki. Dobrze działają też błystki obrotowe. Latem i jesienią grubszych sztuk trzeba szukać na głębszej wodzie.
Okonia jest dużo i Finowie skupiają się na tym gatunku.
Znikoma presja wędkarska
Znamy wędkarzy, którzy od lat jeżdżą do archipelagu Turku na szczupaki i zawsze wracają z bagażem mocnych wrażeń i wędkarskich sukcesów. Uważają, że Turku jest znacznie obecnie lepszym łowiskiem, niż np. Alandy. Na pewno jest w tym trochę racji, bo w bardzo rozległym archipelagu Turku nie ma zbyt wielu wędkarzy, a jeśli już są, to nastawiają się głównie na okonia, będącego dla Finów kulinarnym rarytasem. Pomimo wielu domków letniskowych jest tu więc na wodzie wyjątkowo spokojnie.
Warto spróbować śledzia
Poza szczupakiem i okonie w szkierach Turku można złowić sandacza, bałtycką troć, a nawet łososia. No i oczywiście białą rybę. A w okresie wiosennym każdy wędkarz powinien spróbować połowów śledzia na tzw. "choinkę". Smażony bez wątpienia stanowi jedną z najlepszych potraw z ryb.
Dostępność łowiska
Choć w niektórych miejscach można spróbować połowu z brzegu - np. z pomostu, to jednak najlepsze wyniki osiągniemy bezwzględnie, używając łodzi z silnikiem spalinowym, tym bardziej że za rybami trzeba niekiedy trochę popływać po rozległych wodach archipelagu.
Rekomendowane metody połowu
Choć w niektórych miejscach można spróbować połowu z brzegu - np. z pomostu, to jednak najlepsze wyniki osiągniemy bezwzględnie używając łodzi z silnikiem spalinowym, tym bardziej, że za rybami trzeba niekiedy trochę popływać po rozległych wodach archipelagu.
Limity i ograniczenia
Z łowiska można zabierać ryby do bieżącego spożycia. Nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Limity ilościowe dla poszczególnych gatunków i wymiary ochronne są określone w licencji, którą wędkarze otrzymują na miejscu.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Proponujemy zakwaterowanie w komfortowym ośrodku wypoczynkowym położonym tuż nad brzegiem wody, zaledwie 2,5 h drogi samochodem z Helsinek. W sezonie wędkarskim jest tu cicho i spokojnie, na wodzie zaś zupełnie niemal pusto. Na terenie ośrodka znajduje się kilkanaście wolnostojących domków letniskowych, w których mogą kwaterować wędkarze. Są one położone w odległości od 50 do 200 m od linii brzegowej.
Domek w ośrodku
Wnętrze domku
Łódź wędkarska
Domki stoją w ładnym, leśnym otoczeniu (w sezonie grzyby można zbierać na terenie ośrodka). Domki mają powierzchnię od 50 do 75 m2 i może w nich wygodnie kwaterować 4-5 wędkarzy. Każdy posiada w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę z prysznicem i WC oraz salon wypoczynkowy. W droższych domkach mamy do dyspozycji saunę oraz dwie sypialnie 2-osobowe z dwoma łóżkami pojedynczymi. Nieco tańsze domki nie posiadają sauny oraz oferują 2 łóżka pojedyncze i jedno piętrowe. Domki posiadają werandę z meblami ogrodowymi.
Na terenie ośrodka istnieje możliwość zamówienia bardzo smacznych, lokalnych posiłków.
Łodzie wędkarskie to plastikowe obszerne jednostki o długości od 4,2 do 4,85 m wyposażone w silniki o mocy 4-25 KM. Dostępne są łodzie 2- lub 3-osobowe. Na życzenie możemy zorganizować profesjonalnego przewodnika wędkarskiego. Zapewniamy także mapy wędkarskie oraz pełną informację o łowisku.
Przystań z łodzią, a obok są już trzcinowiska z czatujacymi szczupakami...
Atrakcje w okolicy
lasy pełne grzybów i borówek
zwiedzanie Turku
zwiedzanie Helsinek
Oferta wędkowania - Archipelag Turku Eventur Fishing

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.

Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce