Archipelag Turku | Południowa Finlandia


O łowisku

Trochę jak jeziora, trochę jak morze

Charakter łowisk zlokalizowanych w archipelagu Turku jest bardzo podobny, jak we wspomnianych na wstępie rejonach Bałtyku. Mamy więc liczne rozległe zatoki, których brzegi porasta trzcina, cieśniny, półwyspy, skaliste rafy i podwodne łąki porośnięte gęstą roślinnością denną. Łowiska, podobnie jak na Alandach, możemy podzielić na wewnętrzne (wrzynające się w stały ląd zatoki), przypominające bardziej pojezierza, jak i zewnętrzne, o charakterze morskim.

Najpopularniejszym gatunkiem poławianym na wędkę jest tutaj okoń, których wielkie stada krążą po szkierowych zatokach. Drugą licznie występującą rybą jest szczupak. W niektórych rejonach archipelagu, gdzie znaleźć można typowe dla szczupaka kryjówki (roślinność podwodna i trzcinowiska, ostre kanty i spadki dna, podwodne górki), łowi się go w sporych ilościach. Przeciętnie łowione egzemplarze mieszczą się w przedziale 1-3 kg. Okazy większe, nawet przekraczające metr długości, gromadzą się na płytszej wodzie wiosną. Tam też łowi się je przy pomocy przynęt spinningowych, jak gumowe rippery czy bezsterowe dżerki. Dobrze działają też błystki obrotowe i wahadłowe. Latem i jesienią grubszych sztuk trzeba szukać na nieco głębszej wodzie, ale i przy trzcinach zawsze można liczyć na brania standardowych (do 3 kilo) osobników.

Poza szczupakami i okoniami w wodach archipelagu Turku żyją trocie wędrowne, łososie, tłuste bałtyckie jazie, sandacze, a także pokaźne stada białorybu (głównie płocie i leszcze).

Znikoma presja wędkarska

Znamy wędkarzy, którzy od lat jeżdżą do archipelagu Turku na szczupaki i zawsze wracają z bagażem mocnych wrażeń i wędkarskich sukcesów. Uważają, że Turku jest znacznie obecnie lepszym łowiskiem, niż np. Alandy. Na pewno jest w tym trochę racji, bo w bardzo rozległym archipelagu Turku nie ma zbyt wielu wędkarzy, a jeśli już są, to nastawiają się głównie na okonia, będącego dla Finów kulinarnym rarytasem. Pomimo wielu domków letniskowych jest tu więc na wodzie wyjątkowo spokojnie. Oczywiście, latem sporo jest żeglarzy i innych ludzi uprawiających sporty wodne, jednak nie stanowią oni zazwyczaj konkurencji dla turystów z wedką.

Warto spróbować śledzia

Poza szczupakiem, okoniem i innymi gatunkami ryb, których w szkierach Turku nie brakuje, w okresie wiosennym każdy wędkarz powinien spróbować połowów śledzia na tzw. "choinkę". Smażony bez wątpienia stanowi jedną z najlepszych potraw z ryb.

Dostępność łowiska

Choć w niektórych miejscach można spróbować połowu z brzegu - np. z pomostu, to jednak najlepsze wyniki osiągniemy bezwzględnie, używając łodzi z silnikiem spalinowym, tym bardziej że za rybami trzeba niekiedy trochę popływać po rozległych wodach archipelagu.

Rekomendowane metody połowu

Choć w niektórych miejscach można spróbować połowu z brzegu - np. z pomostu, to jednak najlepsze wyniki osiągniemy bezwzględnie używając łodzi z silnikiem spalinowym, tym bardziej, że za rybami trzeba niekiedy trochę popływać po rozległych wodach archipelagu.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby do bieżącego spożycia. Nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Limity ilościowe dla poszczególnych gatunków i wymiary ochronne są określone w licencji, którą wędkarze otrzymują na miejscu.


Zakwaterowanie

W szkierach Turku mamy dwie opcje zakwaterowania w różnych rejonach archipelagu.

Oferta 1 - wyspa Nauvo (Storlandet)

Proponujemy pobyt na wyspie Nauvo, w pięknie położonym na samym brzegu morza kameralnym ośrodku wypoczynkowym. Wokół las, dzika przyroda, cisza i całkowity spokój. Na wyspę dopłyniemy bezpłatnym promem samochodowym, który odchodzi z przystani nieopodal miasteczka Parainen (w dni powszednie z dużą częstotliwością) i płynie zaledwie kilkanaście minut.

Na terenie ośrodka znajdują się trzy domki oraz recepcja z małym sklepikiem (sprzęt wędkarski, przekąski), a także spora przystań. Ponadto gospodarze posiadają jeszcze kilka domków w różnych rejonach wyspy – w tym nad słodkowodnym jeziorem, gdzie też występuje szczupak i gdzie za ich zgodą można również powędkować (np. w wietrzne dni). Wokół ośrodka znajdują się trasy spacerowe.

Dom, którego wynajem proponujemy, może pomieścić maksymalnie 6 osób. Posiada dobrze wyposażoną kuchnię z lodówką, ciepłą wodą i kuchenką, spory salon z TV i dwie sypialnie z czterema pojedynczymi łóżkami. Na zewnątrz weranda oraz taras. Dodatkowe dwa łóżka znajdują się w innej sypialni, w osobnym budynku sauny. Tam też zlokalizowana jest łazienka z prysznicem oraz tradycyjna fińska sauna. Ekologiczna ubikacja (tzw. „sławojka”) znajduje się na zewnątrz, nieopodal domu i sauny. Cały kompleks mieszkalny (dom, sauna, WC), który ma ekologiczny, typowo fiński charakter i wkomponowany jest w naturę, znajduje się w cichym i ustronnym miejscu, niedaleko brzegu morza. Przejście na piechotę do przystani zajmie ok. 3 minut (200 m). Samochód można zaparkować przy budynku sauny. Na wyspie Nauvo znajduje się sklep spożywczy, po zakupy nie trzeba zatem wybierać się promem na stały ląd. Natomiast duże, wielobranżowe supermarkety znajdziemy w Parainen (ok. godzina jazdy z przeprawą promową).

W domku jest możliwość połączenia się z Internetem (WiFi). Na miejscu można wypożyczyć pościel oraz wykupić sprzątanie końcowe. Od gospodarzy można też kupować ekologiczne produkty lokalne (warzywa oraz jajka). Jeśli chodzi o wycieczki lokalne, sugerujemy możliwość zwiedzenia Turku – drugiego pod względem liczby mieszkańców miasta Finlandii, z zabytkową katedrą oraz zamkiem.

Oferta 2 - wyspa Kimito (Kemionsaari)

Proponujemy zakwaterowanie w komfortowym ośrodku wypoczynkowym położonym tuż nad brzegiem wody, zaledwie 2,5 h drogi samochodem z Helsinek. W sezonie wędkarskim jest tu cicho i spokojnie, na wodzie zaś zupełnie niemal pusto. Na terenie ośrodka znajduje się kilkanaście wolnostojących domków letniskowych, w których mogą kwaterować wędkarze. Są one położone w odległości od 50 do 200 m od linii brzegowej.

Domki stoją w ładnym, leśnym otoczeniu (w sezonie grzyby można zbierać na terenie ośrodka). Domki mają powierzchnię od 50 do 75 m2 i może w nich wygodnie kwaterować 4-5 wędkarzy. Każdy posiada w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę z prysznicem i WC oraz salon wypoczynkowy. W droższych domkach mamy do dyspozycji saunę oraz dwie sypialnie 2-osobowe z dwoma łóżkami pojedynczymi. Nieco tańsze domki nie posiadają sauny oraz oferują 2 łóżka pojedyncze i jedno piętrowe. Domki posiadają werandę z meblami ogrodowymi.

Na terenie ośrodka istnieje możliwość zamówienia bardzo smacznych, lokalnych posiłków.

Sprzęt pływający

Oferta 1 - wyspa Nauvo (Storlandet)

Do dyspozycji wędkarzy dwie nowe łodzie (kupione w 2017 roku) o długości 450–470 cm, wyposażone w silniki Mercury o mocy 10 KM. Łodzie są 3-osobowe. Istnieje także możliwość wypożyczenia nieco mniejszych i tańszych łodzi o długości 390-400 cm (2-osobowe) z silnikami 4 KM.

Znakomite łowiska szczupaków znajdują się wokół wyspy Nauvo – jedna z najlepszych miejscówek jest oddalona zaledwie o kilkaset metrów od przystani. Złowione ryby można sprawić na przystani, w specjalnie przeznaczonym do tego celu miejscu. Od gospodarzy otrzymamy podstawową informację wędkarską oraz mapy łowisk. Na życzenie istnieje możliwość wynajęcie lokalnego przewodnika z dużą łodzią.

Oferta 2 - wyspa Kimito (Kemionsaari)

Łodzie wędkarskie to plastikowe obszerne jednostki o długości od 4,2 do 4,85 m wyposażone w silniki o mocy 4-25 KM. Dostępne są łodzie 2- lub 3-osobowe. Na życzenie możemy zorganizować profesjonalnego przewodnika wędkarskiego. Zapewniamy także mapy wędkarskie oraz pełną informację o łowisku.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:cały rok, poza okresami pokrywy lodowej
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (prom + samochód)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności domku, zwykle od 3 do 6 osób
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze lub na miejscu
Cena:2 990,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 11 960,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie Euro z dnia 16.10.2023 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • komfortowy domek bez pościeli i sprzątania końcowego,
  • 2 x nowa łódź wędkarska z silnikiem 10 KM
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko szkierowe w południowo-zachodniej Finlandii, oddalone:

  • ok. 180 km od Helsinek,
  • ok. 1300 km od Warszawy (przez kraje bałtyckie).



Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od maja do października), sandacz (od czerwca do października), leszcz (od czerwca do września), troć (od kwietnia do czerwca), łosoś (od maja do sierpnia), śledź (maj, czerwiec).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski dowolny (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Finlandii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • domki niedaleko wody, dojście pieszo
  • piękne tereny szkierowe - wysepki, las
  • spora populacja szczupaka i okonia
  • niewielka konkurencja wędkarska
  • ośrodek w lesie - dobre warunki do wypoczynku

Atrakcje w okolicy

  • lasy pełne grzybów i borówek
  • zwiedzanie Turku
  • zwiedzanie Helsinek

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.