Sudureyri | Islandia


O łowisku

Trudne do opisania bogactwo ryb

Praktycznie wszyscy mieszkańcy Sudureyri żyją w bezpośredni lub pośredni sposób z rybołówstwa. Dzielni Islandczycy zdecydowali się na życie na takim odludziu, gdyż natura obdarzyła ten rejon świata wyjątkowym, choć niewidocznym gołym okiem bogactwem: w wodach oblewających zachodnie fiordy Cieśniny Duńskiej, oddzielającej Islandię od Grenlandii, żyją wielkie ławice ryb - przede wszystkim dorszy, plamiaków, zębaczy, czarniaków, żabnic i olbrzymich halibutów. Przez długi czas ryby te poławiano wyłącznie przy pomocy sieci, po czym przerabiano w miejscowej przetwórni na smakowite filety oraz tran. Produkty te były potem sprzedawane do innych rejonów Islandii, a nawet eksportowane do wielu krajów świata. I choć rybołówstwo jest nadal podstawą bytu tutejszej społeczności, to kilka lat temu jeden z przedsiębiorczych rybaków postanowił jeszcze lepiej wykorzystać naturalne zasoby oceanu i wpadł na pomysł, aby zorganizować tu bazę wędkarską na najwyższym światowym poziomie.

Wędkarska baza na końcu świata

I pomysł wypalił! Rzeczywiście, to co zobaczyliśmy w Sudureyri podczas naszej wizyty w lipcu 2008 roku, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Stopień profesjonalizmu w funkcjonowaniu tej bazy przerasta bodaj wszystko, co do tej pory widzieliśmy w wędkarstwie morskim. Dla przybywających wędkarzy zbudowano kilka domków - prostych wprawdzie w swej surowej skandynawskiej architekturze, ale z pełnymi wygodami, jak łazienka, toaleta, kuchnia czy telewizor. Domki nie są położone w odludnej okolicy, ale w centrum wioski rybackiej. Ma to swoje plusy i minusy: z jednej strony wędkarze pragnęliby w czasie urlopu wypocząć z dala od większych skupisk ludzkich, jednak tutaj lokalizacja ta daje niepowtarzalną szansę uczestniczenia w codziennym życiu maleńkiej rybackiej wioski położonej na dalekiej Północy.

Wszystko dla wędkarzy!

Ale domki to tylko wstęp do największych atrakcji. Oddane do dyspozycji wędkarzy łodzie to praktycznie pełnomorskie mini-kutry z napędem diesla, przystosowane do prowadzenia zarówno przez zawodowców, jak i przybywających tu na urlop amatorów. Łodzie wyposażone są w olbrzymie skrzynie na ryby, gdyż dzienny połów idzie tu w setki kilogramów! Skrzynie wypróżnia się codziennie w miejscowej przetwórni, a do domu zabiera wybrane sztuki przeznaczone na bieżącego spożycia. Łodzie jak u profesjonalnych rybaków wyposażone są w łączność radiową, a każdorazowo przy wypływaniu z portu należy zgłosić numer łodzi i liczbę osób wypływających na morze. W razie zagrożenia można za pomocą radia wezwać pomoc (helikopter przybywa na miejsce w ciągu kilku minut). Po zakończeniu pobytu wszyscy wędkarze otrzymują (za dodatkową opłatą uiszczaną na miejscu) kilkanaście kilo pięknie przygotowanych mrożonych filetów z różnych gatunków ryb, zapakowanych w przetwórni w specjalne estetyczne pudełka oraz specjalną termiczną torbę, umożliwiającą przewiezienie ryb samolotem do kraju. To wszystko sprawiło, że w sezonie 2008 Sudureyri było pełne wędkarzy z Niemiec i innych rejonów Europy.

Są nawet palie

Teraz Islandczycy zapraszają gorąco również gości z Polski. Najlepszy sezon połowów to wiosna (duże ryby można znaleźć wówczas w głębi fiordów) i lato. Liczba dorszy i zębaczy łowionych dziennie i ich rozmiary robią wielkie wrażenie na przyjezdnych! Często trafiają się też sztuki okazowe, jak trzycyfrowe halibuty, dwudziestokilowe dorsze i dziesięciokilowe zębacze. Dla urozmaicenia możliwe jest łowienie w okolicy na spinning lub muchę przecudnych arktycznych palii.

Dostępność łowiska

owienie ryb morskich możliwe tylko z łodzi. Arktyczne palie można poławiać z brzegu lub brodząc w wodzie.

Rekomendowane metody połowu

Ryby morskie - ciężkie zestawy z pilkerami o masie do 1000 g, a także zestawy z martwą rybką lub filetem. W płytszych miejscach wewnątrz fiordów możliwy również spinning - np. na halibuta z użyciem dużych ripperów na bardzo ciężkich główkach jigowych. Przy połowie arktycznych palii rekomendujemy spinning lub sztuczną muchę.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Można zabrać tyle ryb, ile się chce (ile jest niezbędne do bieżącego spożycia). Reszta ryb (nadmiar) winna być przekazana codziennie do miejscowej przetwórni. Po zakończeniu pobytu wszyscy wędkarze otrzymują (za dodatkową opłatą uiszczaną na miejscu) kilkanaście kilo filetów z różnych gatunków ryb zapakowanych w specjalną termiczną torbę, umożliwiającą przewiezienie ryb samolotem do kraju.


Zakwaterowanie i serwis

Oferujemy zakwaterowanie w wolno stojących domkach przeznaczonych na 4-6 osób, z pełnymi wygodami, jak łazienka, dobrze wyposażona kuchnia, salon z TV i oddzielne sypialnie. Domki są ogrzewane. Zlokalizowane są w centrum wioski rybackiej Sudureyri, niedaleko portu (200-300 m) i sklepu spożywczego. W wiosce znajdziemy też restaurację oraz bar dla wędkarzy, gdzie można spróbować oryginalnej islandzkiej kuchni.

Dla wędkarzy przygotowano doskonałe pełnomorskie łodzie, a w zasadzie kabinowe mini-kutry rybackie z napędem diesla (130 KM). Łodzie mają prawie 7,8 m długości oraz 2,8 m szerokości. Wysoką i bezpieczną burtę. Wyposażone są w obszerne skrzynie na ryby, sprzęt do podbierania (haki, harpuny), nowoczesną, kolorową echosondę z GPSem i radiostacją. Dodatkowo na łodzi znajduje się specjalny przycisk bezpieczeństwa, który po uruchomieniu wzywa na pomoc straż wybrzeża. Dla wędkarzy dostępne są oczywiście bardzo dokładne mapy łowisk i informacja wędkarska na temat technik połowu oraz najlepszych miejscówek. Dla chętnych możliwe rejsy z miejscowym doświadczonym przewodnikiem.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Sudureyri

Cena: W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko morskie w północno-zachodniej Islandii, zlokalizowane w fiordach oraz na wodach Cieśniny Duńskiej, oddalone ok. 457 km od Reykjaviku i ok. 475 km od portu lotniczego w Keflaviku oraz 35 km od portu lotniczego w Isafjordur.

Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów: dorsza (od marca do września), zębacza (od maja do września), halibuta (od maja do września), żabnicy (od czerwca do sierpnia). Dodatkowo w okolicznych rzekach, jeziorach i na słonych lagunach można poławiać arktyczne palie (arctic char). Sezon na te ryby trwa praktycznie cały rok.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon połowu ryb morskich trwa od maja do września. Najlepsze na wyjazd jest lato.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej samolotem. Oferujemy pomoc przy ewentualnej rezerwacji samolotu.

Największe atuty oferty

  • wybitne łowisko ryb morskich
  • wielkie rozmiary łowionych dorszy, a także halibutów i zębaczy – duża szansa na okazy
  • znakomite łodzie (praktycznie małe kutry) do własnej dyspozycji
  • fantastyczna dzika przyroda i niepowtarzalne krajobrazy
  • dodatkowo możliwość łowienia palii (arctic char)
  • możliwość przelotu samolotem niemal na samo miejsce (z jedną przesiadką w Keflaviku)

Co oprócz łowienia?

Wyprawiając się do Islandii na ryby warto zaplanować sobie 2-3 dni na zwiedzanie wyspy, aby poznać jej największe atrakcje, jak: gejzery, wulkany, lodowce, klifowe skały, czarne plaże, oszałamiające wodospady, „księżycowe” kratery, wrzynające się w górskie pasma fiordy, zielone górskie doliny czy siarkowe termy. Najlepszą opcją jest wynajęcie specjalnego „pancernego” samochodu terenowego, który umożliwi również zwiedzanie interioru i pokonywanie rzek. Islandia to niezaprzeczalnie jeden z najpiękniejszych krajów świata!