Pojezierze Silkeborg i rzeka Gudenå | Dania


O łowisku

Pojezierze Silkeborg

Pojezierze wokół miasta Silkeborg, leżącego na półwyspie Jutlandzkim, składa się z kilku dużych i kilku mniejszych jezior. Ich nazwy to: Almindsø, Avnsø, Borresø, Brassø, Julsø, Ornsø, Lyngsø i Langsø. Do tego należy dodać jeszcze 11 kilometrów pięknej rzeki Gudenå, którą niektóre z tych jezior są połączone niczym kanałami. Jest to miejsce, gdzie pokusić się można o naprawdę piękny okaz szczupaka (dużo egzemplarzy metrowych) i okonia (czterdziestak nie jest czymś wyjątkowym), a nawet sandacza czy jeziorowej troci. Jeziora otoczone są bardzo ładnym lasem, co na Danię jest rzadkością, a także gdzieniegdzie domkami letniskowymi. Woda jest bardzo czysta, a ryb na echosondzie widać całe chmury. Na jeziorach znajdziemy zarówno typowo wiosenne trzcinowiska, podwodne łąki i płytkie blaty, jak i bardziej jesienne głęboczki, rynny oraz trollingowe plosa. Uwaga! Na jeziorach pływamy nie szybciej niż 8 węzłów, a na łączących je odcinkach rzeki Gudenå– 4 węzły.

Gudenå i jej delta

Innym godnym polecenia miejscem jest delta słynnej rzeki Gudenå w okolicy miasta Randers. Sama Gudenå uchodzi za najpiękniejszą i najbardziej rybną rzekę Danii. Ponadto jest w tym kraju najdłuższa (150 km) i niesie bodaj najczystszą wodę. Wchodzą do niej okresowo olbrzymie łososie i trocie, w ujściu spotkamy płastugi belony, a „stacjonarnie” żyją pstrągi potokowe i lipinie, szczupaki, sandacze i okonie, a ponadto węgorze oraz wielu przedstawicieli białorybu – m.in. grube leszcze, płocie, liny, wzdręgi. Delta Gudeny, zwana również Randersfjordem, to kraina bujnych trzcinowisk, płytkich porośniętych moczarką łąk, piaszczystych blatów, naturalnych wąskich „kanałków”. Tutaj również złowimy wiele gatunków ryb, a najbardziej liczyć możemy na naprawdę duże szczupaki i okonie. Te pierwsze są bardzo krępe, silne i mają jasnozłote ubarwienie łuski, czym przypominają nieco amerykańskie „muskie”. Sztuka 90-centymetrowa z delty waży już 5-7 kilo, a metrowa 9-10 kilo. W trakcie walki drapieżniki te są wyjątkowo bojowe i potrafią wysnuwać z dużą szybkością plecionkę z kołowrotka niczym ryby mórz południowych... Okonie trafiają się czasem jako przyłów przy szczupakach, ale warto spróbować je znaleźć w miejscach nieco głębszych – nawet wpływając kawałek w górę rzeki Gudenå.

Łowiska pstrągowe - beztroski wypoczynek i ładne ryby

Ciekawym uzupełnieniem łowisk ryb dzikich są w Danii liczne jeziorka „put and take”. Kraj ten wręcz słynie z tego typu rekreacyjnych zbiorników, które są obficie zarybiane pstrągami tęczowymi, potokowymi i niekiedy paliami. Każdy wędkarz przebywający w Danii na urlopie może wyskoczyć sobie na kilka godzin na takie jeziorko, aby przy odrobinie szczęścia złowić kilka dorodnych pstrągów, znakomicie nadających się do celów kulinarnych. Przy łowiskach znajdziemy parkingi, kosze na śmieci, wiaty wypoczynkowe i stanowiska do sprawiania ryb z bieżącą wodą. Zazwyczaj wolno z łowiska zabrać kilka ryb na osobę (każda woda ma odrębne regulacje).

Wszystkim wędkarzom wyjeżdżającym z naszym biurem udzielimy szczegółowych informacji, na temat dostępnych jeziorek w pobliżu ich miejsca zakwaterowania.

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi. W niektórych miejscach można także łowić ryby z brzegu lub pomostu. Łódź daje jednak znacznie większe możliwości.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia (wg limitów i wymiarów ochronnych uzgodnionych z gospodarzem - szczegóły na zapytanie). W Danii, podobnie jak w Szwecji, nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Przepisy te nie dotyczą jeziorek "put and take" - tam zawsze obowiązują odrębne, lokalne reguły, określane przez gospodarza danej wody. Zazwyczaj można zabrać kilka pstrągów z każdego dnia.

Nasz przewodnik

Franz Bodum jest wybitnym znawcą jezior wokół Silkeborga i jednym z najlepszych łowców szczupaków w całej Danii. Ma na koncie prawdziwe okazy. Łowi również okonie i sandacze, czasem jeziorowe pstrągi. Oprócz wielkiej wiedzy dysponuje wygodną łódką przewodnicką z bardzo dobrą echosondą i silnikiem elektrycznym do manewrowania na łowisku, którą slipuje na życzenie klientów również na rzece Gudena. Szczególnie w jej delcie, gdzie liczyć można na prawdziwe eldorado.

Po wcześniejszym uzgodnieniu terminu Franz za dodatkową opłatą jest do wynajęcia wraz z łodzią na całodzienne sesje.

Opinia klienta

W Danii spędziłem kilka dni jesienią 2015. Generalnie podobało mi się. Brania były wprawdzie zmienne, bo jednego dnia szczupaki dobrze żerowały, a innego potrafiły całkowicie „zamilknąć”, niemniej ich rozmiary i ogromna siła bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Charakter łowisk pozwala sądzić, że wiosną przybywający tu wędkarze mogą przeżyć niezwykłe przygody. Dużo bowiem płytkich blatów porośniętych moczarką i rdestnicą, na których stosunkowo łatwo będzie znaleźć wielkie metrowe „kłody”. Roślinność w Danii jest bardziej bujna, niż w Szwecji – widać to chociażby po bardzo wysokich trzcinowiskach. Woda ma odcień bardziej przypominający wodę jezior mazurskich, jest bowiem jasna, niebieskawa. Jest również kryształowo czysta. Szczupaki także inaczej wyglądają niż w Szwecji: mają jaśniejsze ubarwienie i dłuższe pyski. Są zdecydowanie grubsze i przy podobnej długości te duńskie ważą znacznie więcej.

Świetna sprawą są jeziorka pstrągowe. Licencję można kupić wysyłając SMS-a lub wrzucając pieniądze do specjalnej skrzynki. My z kolegą wybraliśmy się na jedno z nich w niedzielne popołudnie. Wykupiliśmy licencje na 3 godziny i w tym czasie udało nam się złowić dwa ładne pstrągi. Inni, schodzący właśnie z wody wędkarze, mieli w siatkach jeszcze więcej. Po prostu przed południem lepiej żerowały. Wieczorem z jednego ze złowionych pstrągów przygotowaliśmy tatara, a drugiego usmażyliśmy na masełku. Oba dania były wybitnie smaczne!

Dla mnie wielką atrakcją było duńskie piwo. Ilość lokalnych marek z małych browarów dostępnych w każdym sklepie spożywczym po prostu powalała… To kolejna różnica w stosunku do Szwecji – dobre piwa i świetny wybór win a także mocnych alkoholi jest dostępny niemal w każdym sklepie. Na pewno wadą w stosunku do sąsiada zza cieśniny Oresund jest to, że w Danii nie czujemy się tak intymnie, bowiem ludzi spotyka się częściej niż w Szwecji, jest trochę marin z motorówkami, a tereny wokół jezior są dobrze zagospodarowane, mniej dzikie. Natura nie jest tak dziewicza, a miejscowi nawet zbierają grzyby (!), tak jak my. Słowem: Dania to taki pomost pomiędzy Europą, a Skandynawią.

Zenek z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.

Kierunek zachód! (2015)

W chłodny październikowy poranek wsiedliśmy z Zenkiem Grabowskim do samochodu i pomknęliśmy autostradą A2 w stronę Berlina. W Niemczech dopadł nas deszcz, który towarzyszył nam w tej podróży niemal do samego końca, chłoszcząc niemiłosiernie przednią szybę auta. Berlin ominęliśmy szerokim łukiem kierując się na Hamburg, a potem wzięliśmy kurs na przygraniczny Flensburg.

Czytaj reportaż z wyprawy


Zakwaterowanie

Naszym wędkarzom oferujemy zakwaterowanie w ośrodku położonym w lesie, na styku dwóch jezior, około 20 kilometrów od Silkeborga. Do dyspozycji drewniane domki letniskowe mogące pomieścić od 2 do 6 osób. W domkach tradycyjnie wyposażona kuchnia (lub aneks kuchenny), łazienka z WC i prysznicem, salon dzienny/jadalnia, sypialnie z łóżkami pojedynczymi, podwójnymi (małżeńskimi) i piętrowymi. Niektóre łóżka na antresoli. Domki ogrzewane. Na zewnątrz meble ogrodowe. Camping posiada miejsca parkingowe przy domkach i zamykany jest nocą na automatyczny szlaban (na specjalną kartę).

Nasz partner i przewodnik na pojezierzu Silkeborg organizuje na życzenie całodzienne wycieczki na oddalony o około godzinę jazdy samochodem Randersfjord (opis wyżej). Prowadzi wówczas takie wycieczki jako guide, co jest dodatkowo płatne. Może też udostępnić wędkarzom trailery (przyczepki) do przewiezienia łodzi stojących przy campingu i wówczas mogą oni wędkować na Randersfjordzie sami.

Silkeborg

Serwis wędkarski

Na terenie ośrodka znajduje się przystań z łodziami. Do dyspozycji naszych klientów wygodne łodzie wędkarskie z silnikami spalinowymi (niektóre również dodatkowo z silnikiem elektrycznym do manewrów). Większość łodzi jest wyposażona w echosondy. Każda łódź otrzymuje mapy łowisk. Na jeziorach dozwolone jest pływanie nie szybsze niż 8 węzłów/h, a na łączących je odcinkach rzeki Gudenå– 4 węzły/h.

Silkeborg

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Silkeborg

Termin:marzec-listopad
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Kopenhagi i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 3-6 osób w domku, w zależności od jego rodzaju
Zakwaterowanie:domki wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:kilka jezior oraz rzeka Gudenå
Przewodnik:dostępny za dodatkową opłatą, konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze
Cena:1 890,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 3 osobach uczestniczących (łącznie 5 670,- PLN za 3 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie EURO z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 3-osobowy bez pościeli,
  • sprzątanie końcowe,
  • łódź wędkarska 3-osobowa z silnikiem spalinowym 6 KM, echosondą i dodatkowym silnikiem elektrycznym,
  • pełna informacja wędkarska o łowisku,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska jeziorowo-rzeczne w okolicy miast Silkeborg i Randers, oddalone od:

  • ok. 1170 km od Warszawy,
  • ok. 1040 km od Gdańska,
  • ok. 690 km od Szczecina,
  • ok. 870 km od Poznania,
  • ok. 945 km od Wrocławia.

Rodzaj wody i ryby
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od marca do połowy kwietnia oraz od czerwca do listopada), sandacz (od czerwca do listopada), okoń (od czerwca do listopada), pstrąg jeziorowy (od połowy stycznia do połowy listopada), biała ryba (cały sezon).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od marca do października.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem lub dolecieć do Danii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc przy ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • z zachodniej Polski tylko 6-8 godzin jazdy samochodem
  • różnorodność łowisk i gatunków
  • bardzo silne, krępe i masywne szczupaki
  • kilka połączonych jezior do dyspozycji (bez konieczności zmiany łódki)
  • wygodne zakwaterowanie w ładnym ośrodku z domkami campingowymi (wokół las)
  • na miejscu świetny przewodnik i doradca wędkarski
  • możliwość uzupełniającego wędkowania na pstrągowych jeziorkach „put and take”

Atrakcje w okolicy

  • zwiedzanie Silkeborga,
  • grzybobranie (jesienią),
  • wycieczki nad jeziora „put and take”,
  • restauracje z lokalnymi potrawami i piwem.