O ŁOWISKU W PIGUŁCE
Gdzie to jest?
Łowisko rzeczne w północnej Szwecji, oddalone ok. 60 km od Kiruny, niedaleko granicy z Norwegią.
Zobacz na mapie
Jakie ryby?
Zapraszamy na połów pstrąga potokowego, szczupaka, a przede wszystkim lipienia.
Kiedy jechać?
Najlepszy sezon wędkarski trwa od końca czerwca do początku września.
Dostępność łowiska
Kaitum osiągalne jest jedynie helikopterem, który jest zawarty w pakiecie wędkarskim. Do helikoptera można zabrać maksymalnie 20 kg bagażu na osobę. Do przemieszczania się po rzece pomiędzy bystrzami przygotowane są łodzie wędkarskie wyposażone w silniki spalinowe.
Zasady łowienia i rekomendowane metody
Tylko sztuczna mucha (nimfa, sucha oraz streamer).
Limity i ograniczenia
Z łowiska można zabrać dziennie 1 lipienia na osobę, o długości maks. 35 cm. Całkowity zakaz zabierania pstrągów oraz szczupaków.
GŁÓWNE ATUTY OFERTY
możliwość powtarzalnego łowienia rekordowych rozmiarów pstrągów potokowych, szczupaków oraz lipieni, które są trudno osiągalne na innych łowiskach
piękna, dzika rzeka w otoczeniu gęstych, tundrowych lasów i wysokich lapońskich gór
dobre zaplecze turystyczne dla wędkarzy
CO OPRÓCZ ŁOWIENIA?
spacery w otoczeniu wspaniałej przyrody
zbieranie grzybów i jagód
obserwacja dzikiej zwierzyny i ptactwa
TO WARTO WIEDZIEĆ
Rzeka Kaitum (Szwecja)
Język
szwedzki
Religia
protestancka
Waluta
SEK (korona szwedzka)
Prąd w sieci
230 V (nie potrzebne przejściówki)
Szczepienia
brak
Temperatury
lato: 14-21 ºC; zima: -1-3 ºC
Najlepszy czas na podróż
na najlepsze połowy można liczyć w marcu i kwietniu - generalnie panuje zasada, że pierwsze grupy w sezonie (marzec) notują najwięcej brań
Czas
jak obowiązujący w Polsce
Wizy
nie ma, niekonieczne są też paszporty (strefa Schengen)
Ruch drogowy
prawostronny
  Europa Szwecja Flaga Szwecja
Pomiędzy Kiruną a Gällivare, daleko w lapońskich górach płynie Kaitum, jedna z ostatnich dzikich i nietkniętych ręką człowieka rzek w Europie. Jej wody są krystalicznie czyste, a populacja lipieni i pstrągów przechodzi wyobrażenie każdego muszkarza. Rzeka i ląd należą do ludzi z plemienia Saami, a wędkować mogą tu jedynie nieliczni szczęśliwcy. Aby dostać się do naszej wędkarskiej bazy trzeba skorzystać z transportu helikopterem, który odbiera wędkarzy na lotnisku w Kirunie. Już sama podróż nad Kaitum jest wielką przygodą!
Lipienie dla każdego!
Przez lata wędkarskich podróży po całym świecie, nigdy nie natknęliśmy się na tak dobre lipieniowe łowisko. Ta piękna i wdzięczna do łowienia ryba występuje tu w gigantycznych ilościach i nawet zupełnie początkujący muszkarz może wyłowić się do syta. Na Kaitum zapomnijcie o 4-metrowych przyponach 0,10 mm i muszkach na haku 18-20. Tutaj można bez obawy stosować przypon 0,16 – 0,18 mm, a lipienie zagryzają „suchara” na haku nr 11-12 bez najmniejszego problemu! Chyba jeszcze lepiej biorą na nimfy (10-14), a na rekordowe osobniki (ponad 60 cm) warto spróbować większych, pstrągowych streamerów. Wprawny muszkarz może liczyć na co najmniej kilkadziesiąt ryb w podbieraku dziennie, a zdecydowana większość z nich będzie w przedziale 35-50 cm! Lipinie grupują się na Kaitum przede wszystkim na bardziej wartkich bystrzach oddzielających spokojniejsze rozlewiska rzeki. W zasięgu wędkarskich łodzi są 3 takie miejsca i każde z nich pomieści bez problemu kilkunastu wędkarzy (bystrza mają długość od 800 do 1700 m). Brodzenie nie wymaga wiele wysiłku, a ryby występują bardzo często tuż przy samym brzegu. Na lądzie znajdują się liczne miejsca na przygotowanie ogniska, a okolicę porasta tundrowy las obfitujący w grzyby i dziką zwierzynę (łosie, renifery). Łowić można praktycznie 24 h na dobę (sezon trwa tylko przez lipiec i sierpień czyli podczas występowania dnia polarnego), a lapońskie góry otaczające Kaitum zapierają z wrażenia dech w piersi!
Naszym zdaniem Kaitum to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla muszkarzy, jakie można znaleźć nie tylko w Szwecji, ale w całej Europie!
Takich lipieni jest na Kaitum bez liku.
Duże, ale trudniejsze
Kaitum zamieszkuje także zdrowa populacja pstrąga potokowego. Łowiąc lipienie na suchą muszkę lub nimfę dość często trafiają się pstrągi w granicach 40-50 cm. Na większe (co roku łowione są ryby 60-75 cm!) lepszy będzie jednak pokaźny streamer, który działa na te drapieżniki bardziej selektywnie. Duże pstrągi zamieszkuję te same obszary co lipienie, ale szukamy ich zawsze w najgłębszych miejscach na danym bystrzu. Wyjątkiem są nocne godziny żerowania, kiedy „lorbasy” wychodzą na płytkie, lipieniowe płanie. Wędkarzom, którzy chcą mieć największe szanse na spotkanie z rekordowym pstrągiem, polecamy raczej początek sezonu (pierwsze 2-3 tygodnie lipca), kiedy woda w Kaitum jest lekko podniesiona. Łatwiej je wtedy skusić do brania.
Osobno należy napisać o szczupakach zamieszkujących Kaitum. Koncentrują się one jedynie w kilku niewielkich miejscach, gdzie występuje podwodna roślinność, ale ich rozmiary są porażające. Ryby 90–110 cm są na porządku dziennym, a goście bazy w sezonie łowią zawsze kilka ryb ponad 120 cm. Są to zdecydowanie najsilniejsze szczupaki, jakie kiedykolwiek mieliśmy przyjemność łowić. Całe czas przebywają w nurcie polując na lipienie, co sprawia, iż po zacięciu dają popis, który każdy wędkarz zapamięta na długo. Minimalna klasa muchówki na szczupaki z Kaitum to solidna „dycha”, a miejscowi przewodnicy zalecają nawet wędkę o oczko wyżej.
Podwodny las. W takich miejscach szukamy szczupaków.
Wyprawa testowa
(Piotr Talma, Tomek Koperski, Andrzej Gieryga, Michał Pszczoła oraz Maciek Rogowiecki)
Doniesienia o rybach z Kaitum sprawdziliśmy osobiście w sierpniu 2016 rok. Pojechaliśmy 5-osobową ekipą i spędziliśmy nad rzeką 7 dni. Wyniki wędkarskie przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Średnio każdy z nas łowił 40-50 lipieni dziennie, a wiele z nich przekraczało 50 cm. Dodatkowo padło kilkanaście pstrągów (niestety żaden nie przekroczył 50 cm) oraz szczupaków, którym poświęciliśmy tylko jedno przedpołudnie.
Zakwaterowanie oraz serwis wędkarski
Warunki mieszkaniowe nad Kaitum są proste, ale biorąc pod uwagę lokalizację oraz brak możliwości dojazdu (poza helikopterem), uważamy iż spełniają one wymagania dobrej wędkarskiej bazy. Wędkarze mieszkają w niewielkich drewnianych domkach z łóżkami piętrowymi (4- lub 6-osobowe). W domku jest oświetlenie (zasilane przez baterie słoneczne) oraz kuchenka gazowa i niezbędne wyposażenie kuchenne. Nie ma bieżącej wody ani elektryczności. Na terenie bazy znajdują się prysznice z ciepłą wodą (czynne jedynie okresowo w ciągu dnia – około godziny rano i godziny wieczorem) oraz toalety. Wodę do picia i zmywania naczyń pobiera się bezpośrednio z rzeki (na terenie bazy jest specjalne ujęcie). Woda w Kaitum jest najczystsza w Szwecji i można ją oczywiście pić bez przegotowania.
W pakiecie wędkarskim zawarta jest łódź z silnikiem spalinowym (6-8 KM) na każdych 2-3 wędkarzy. Łódź służy do przemieszczania się pomiędzy bystrzami. Za dodatkową opłatą można wynająć przewodnika (na miejscu w bazie pracuje zawsze kilku), który większą łodzią jest w stanie dowieźć wędkarzy na dalej położone czy trudniej osiągalne bystrza. Po zakończonym łowieniu przewodnik wraca z powrotem po grupę i odwozi ją do bazy. Przewodnika można także oczywiście wynająć na wspólne wędkowanie. I o ile przy łowieniu lipieni przewodnik nie jest naszym zdaniem konieczny, to wybierając się na pstrągi czy szczupaki warto skorzystać z jego usług.
Domek 4-osobowy w bazie wędkarskiej nad Kaitum.
Atutem nie do przecenienie w bazie wędkarskiej nad Kaitum jest świetna restauracja stworzona dla gości, którzy nie chcą samemu gotować. Posiłki są wykwintne i przygotowywane przez profesjonalnego kucharza. Przygotowywane są zawsze ze świeżych lokalnych produktów (często dziczyzna oraz ryby). Jakość posiłków ma niestety odzwierciedlenie w ich cenach i za całodzienne wyżywienie trzeba liczyć ok 600–800,- SEK za osobę. W restauracji jest także spory wybór dobrych alkoholi obejmujący whisky, koniaki oraz kilka świetnych win.
Ponadto w bazie znajdziemy sklep wędkarski (można w nim kupić wszystko co potrzebne do łowienia na Kaitum). Telefony komórkowe w okolicy nie działają, ale jest telefon satelitarny, z którego można korzystać (usługa dodatkowo płatna).
Galeria zdjęć - Rzeka Kaitum
Wędkowanie
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Oferta wędkowania - Kaitum
WIĘCEJ INFORMACJI
MACIEJ ROGOWIECKI
Przewodnik wypraw
603 820 940
maciek@eventurfishing.pl
TOMASZ WIECZOREK
Przewodnik wypraw
601 300 168
tomek@eventurfishing.pl
Cena pobytu zależy od ilości osób w grupie oraz rodzaju wykupionego pakietu. Na miejscu możliwych jest wiele opcji pobytowych. Dlatego prosimy o przesłanie zapytania do naszego biura, a my przygotujemy ofertę pod Państwa konkretne potrzeby. Generalnie jednak tygodniowy koszt pobytu w bazie wędkarskiej nad Kaitum wynosi średnio od 12 000,- do 18 000,- SEK/osoba bez dojazdu do Kiruny. W cenie zawarty jest już lot helikopterem do bazy z Kiruny i z powrotem.
Spełnij swoje marzenia.


Podróże po Polsce