Archipelag Roslagen | Środkowa Szwecja


O łowisku

Zatoki "wybrukowane" rybami

Szkiery Roslagen charakteryzują się wielką liczbą wysp, wysepek i kamienistych wypłyceń oraz zatoczek, a wszędzie wokół rośnie las z bogactwem grzybów (rydze!), borówek i jagód. Brzegi porośnięte są gęstą trzciną, także wody te bardzo przypominają nasze pojezierza. Ryb jest tu niewyobrażalna ilość, a szczególnie odnosi się to do szczupaka. Wystarczy powiedzieć, że to właśnie tutaj polska firma "Salmo" kręciła kilka filmów o swoich szczupakowych woblerach. Na planie padło wiele metrowych okazów, a największa ryba miała ponad 14 kg! Niektóre zatoki były wówczas wprost "wybrukowane" metrowcami. Takie bogactwo ryb jest spowodowane niewielką jeszcze presją wędkarską na tych terenach, gdyż zazwyczaj (poza letnim sezonem urlopowym kiedy przyjeżdżają letnicy ze Sztokholmu) jest tu bardzo spokojnie i odludnie.

Wyczekać na moment brań

Szczupaków szukamy głównie w okolicach pasa trzcin, na kamienistych rafach i wypłyceniach, przy wyspach, na górkach podwodnych oraz w małych zatoczkach pełnych roślinności dennej (głównie wiosną i późną jesienią). Wspaniałych miejscówek jest tak wiele, że można godzinami przemierzać urokliwe zatoczki archipelagu w poszukiwaniu nowych wędkarskich przygód i coraz to większych okazów. Niekiedy szczupaki biorą równomiernie dobrze przez cały dzień (szczególnie wiosną i pod koniec lata bądź wczesną jesienią), innym razem potrafią fantastycznie żerować przez trzy kwadranse, aby następnie nie dawać znaku życia przez kilka godzin. Ale to, że znowu zaczną brać jest pewne jak „amen w pacierzu” – należy jedynie konsekwentnie obławiać obiecujące miejsca i sukces jest praktycznie gwarantowany. Typowy dzień na Roslagen to co najmniej kilkanaście złowionych szczupaków (na 2 wędkarzy na łodzi), a w niektórych, bardziej sprzyjających porach roku można złowić dziennie nawet kilkadziesiąt ryb. Średnio będą to najczęściej esoxy w granicach 1-5 kg, ale w tej wodzie jest solidna populacja znacznie większych drapieżników – nasz miejscowy przewodnik (patrz informacje poniżej) regularnie łowi z klientami okazy ponad 100-centymetrowe.

Wybierając się na Roslagen nie można zapomnieć o okoniach. Jest ich tu zatrzęsienie, a najlepszy okres ich połowu przypada na lato i wczesną jesień (sierpień–wrzesień). Złowienie o tej porze co najmniej kilkunastu pięknych garbusów (można spodziewać się regularnie ryb 25–40 cm) nie wymaga specjalnych przygotowań i długich poszukiwań. W archipelagu występuje też gdzieniegdzie sandacz, choć uprzedzamy uczciwie, iż ryby te nie są łatwe do namierzenia na tak dużej wodzie. Skłonni jednak do poszukiwań szczęśliwcy mogą pochwalić się za to naprawdę ładnymi sztukami – nawet po 5-6 kg!

Dostępność łowiska

Choć w niektórych miejscach można spróbować połowu z brzegu (generalnie dostęp utrudnia pas trzcin, kamieni i prywatnych posesji), to jednak bezwzględnie najlepsze wyniki osiągniemy używając łodzi z mocnym silnikiem spalinowym.

Rekomendowane metody połowu

Na drapieżniki zalecamy spinning z użyciem różnorodnych przynęt, metodę dżerkową (głównie wiosną), a także trolling (za dodatkową opłatą) i sztuczną muchę. Na ryby spokojnego żeru - spławik lub metodę gruntową, na śledzie - tzw. "choinkę", którą można nabyć w szwedzkich sklepach wędkarskich.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Obowiązuje bezwzględny limit 1 szczupaka dziennie na domek w rozmiarze 45-75 cm. Inne szczupaki należy obowiązkowo wypuścić z powrotem do wody. Z łowiska można zabierać inne gatunki ryb, według zapotrzebowania do bieżącego spożycia (np. okonie czy białą rybę). W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Trolling dozwolony za dodatkową opłatą (specjalna licencja).

Ośrodek ze znakiem jakości!

Z przyjemnością informujemy, iż naszymi gośćmi w Roslagen opiekuje się Tomasz Krysiak – doświadczony, profesjonalny przewodnik, który zna tę wodę jak nikt i który będzie zarządzał ośrodkiem. Tomek to Wędkarz–Legenda, prawdziwy człowiek „dusza”, który zajmie się na miejscu całą logistyką Państwa pobytu. Łowi z klientami w Roslagen od lat i traktuje swoją pracę bardzo poważnie. Chętnie doradzi Państwu gdzie łowić o danej porze roku i jaką technikę zastosować. Obecność takiej osoby na miejscu to prawdziwa, wymierna i nieoceniona korzyść, ponieważ Państwa szanse na udane połowy niepomiernie rosną w porównaniu do sytuacji, gdy trzeba samodzielnie „odkrywać” wodę. Chętni mogą także wynająć Tomka na wspólne, całodzienne wędkowanie. Tomasz dysponuje dużą, szybką łodzią (maks. 3 klientów + przewodnik), zapewnia także cały niezbędny sprzęt wędkarski, kombinezony pływające (na chłodniejsze okresy roku) oraz lunch. Koszt całodziennego, profesjonalnego „guidingu” to 4500,- SEK (za maks. 3 osoby) i bardzo polecamy Państwu tę usługę. Ręczymy za jej jakość. Sugerujemy aby ewentualną usługę przewodnictwa rezerwować z dużym wyprzedzeniem, gdyż Tomasz ma wielu stałych klientów.


Zakwaterowanie

Nasi klienci mają możliwość kwaterowania w kameralnym i komfortowym ośrodku wędkarskim ulokowanym tuż nad samą wodą. Jest tu cicho i spokojnie, a okolicę porasta ładny, sosnowy (i obfity w grzyby) las. Tomasz Krysiak mieszka na stałe na miejscu i jest do Państwa dyspozycji. Ośrodek położony jest niespełna 30 km od małego miasteczka Östhammar. Do wyboru są dwa wolnostojące domki oraz apartament.

Domek 6-osobowy, 80 m2 powierzchni: wygodny, obszerny domek na maksymalnie 6 osób, 3 sypialnie (jedna z łóżkiem piętrowym), w pełni wyposażona kuchnia (ze zmywarką), łazienka. Duży, jasny salon z TV, weranda. Domek stoi kilkadziesiąt metrów od brzegu wody.

Domek 4-osobowy, 45 m2 powierzchni: równie komfortowy, mniejszy domek na 4 osoby. 2 oddzielne sypialnie (jedna z łóżkiem piętrowym), w pełni wyposażona kuchnia, łazienka, salon, weranda. Domek stoi kilkadziesiąt metrów od brzegu wody.

Oba domki posiadają ogrzewanie, mają widok na wodę i parking dla samochodu.

Apartament – bardzo ciekawa forma zakwaterowanie dla 4 osób (maks. 5-6 osób). Apartament zajmuje piętro w niewielkim budynku, który jest także garażem na łódź (tzw „boathouse”). Osoby w nim mieszkające przebywają więc tak blisko wody jak to tylko możliwe, co stanowi nie lada atrakcję. W apartamencie znajdziemy oddzielną sypialnię z łóżkiem piętrowym, salon z aneksem kuchennym (pełne wyposażenie) oraz dwoma łóżkami oraz osobne pomieszczenie z dużą sofą. W apartamencie jest toaleta ekologiczna. Prysznic znajduje się w budynku sauny – kilka metrów obok.

Sprzęt pływający

Łodzie wędkarskie to duże, plastikowe jednostki wyposażone w 2-suwowe silniki o mocy 25–35 KM. Na łodzi mogą dość wygodnie wędkować 3-osoby. Taka moc silników pozwala na komfortowe przemieszczanie się po rozległym archipelagu. Łodzie wyposażone są w nowoczesne echosondy i GPS (Lowrence). Dla tych z Państwa, którzy nie lubią daleko pływać, w ośrodku znajdują się też mniejsze, plastikowe łodzie (maks. 2-osoby na łodzi) z silnikami 4-10 KM. Na miejscu dostępne są mapy batymetryczne, a nasze biuro zapewnia pełną informację wędkarską o łowisku. Świetny przewodnik wędkarski jest dostępny na miejscu.

Galeria zdjęć



Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Syrsan

Termin:marzec-listopad
Czas trwania: pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (prom + samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 6 osób w domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha
Przewodnik:nie ma przewodnika
Cena:1 875,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 5 osobach uczestniczących (łącznie 7 500,- PLN za 5 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 6-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego,
  • 2 łodzie wędkarskie plastikowe 4,4–4,7 m z silnikami spalinowymi Yamaha (10-15 KM),
  • pełna informacja wędkarska o łowisku,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko szkierowe w środkowo-wschodniej Szwecji, oddalone:

  • ok. 220 km od portu w Nynäshamn,
  • ok. 628 km od portu w Karlskronie,
  • ok. 803 km od portu w Ystad,
  • ok. 108 km od lotniska w Sztokholmie,
  • ok. 242 km od Skavsta,
  • ok. 750 km od Malmö.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od maja do października), sandacz (od czerwca do października), leszcz (od czerwca do września), śledź (maj, czerwiec).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • Tomek Krysiak – szef tego ośrodka – jest jednym z najlepszych w Szwecji przewodników wędkarskich i wytrawnym łowcą szczupaków
  • archipelag Roslagen jest od dawna znany jako jedno z najlepszych w Szwecji miejsc do połowu szczupaków
  • obok okazów jest bardzo dużo ryb średnich i małych, dzięki czemu przez cały czas „coś się dzieje”
  • poza szczupakiem możemy tu połowić grube okonie, a także sandacze
  • ośrodek jest pięknie zlokalizowany w małej i cichej zatoce, a do najbliższych łowisk szczupaka płynie się zaledwie kilka minut

Atrakcje w okolicy

  • zwiedzanie dawnej stolicy Szwecji - Uppsali oddalonej o ok. 70 km.