Riumar (tuńczyki błękitnopłetwe) | Hiszpania


O łowisku

Tuńczyk błękitnopłetwy (thunnus thynnus) jest rybą rodzimą dla Morza Śródziemnego. Jeszcze w połowie ubiegłego wieku był powszechnie spotykany u wybrzeży Chorwacji, Albanii, Grecji Włoch czy właśnie Hiszpanii. Niestety z powodu wyjątkowych walorów kulinarnych jego stada zostały bardzo poważnie przetrzebione przez nadmierne połowy. Na początku lat dwutysięcznych jego populacja znalazła się w punkcie krytycznym, a tuńczyk trafił na czerwoną listę gatunków zagrożonych całkowitym wyginięciem. W Hiszpanii zaskutkowało to całkowitym zakazem jego pozyskiwania, który dotyczył nie tylko zawodowych rybaków ale także komercyjnych połowów wędkarskich. Od tego momentu sprawy ruszyły jednak powolutku w dobrym kierunku, a ilość ryb w wodach otaczających Półwysep Iberyjski zaczęła ponownie rosnąć. Populacja wciąż nie wróciła do czasów dawnej świetności, ale od kilku lat zarówno wędkarze jak i rybacy mogą znów legalnie łowić te olbrzymie, morskie drapieżniki. Z tym, że rybaków obowiązują bardzo ścisłe limity i okresy połowowe, a wędkarze mogą łowić jedynie dla sportu – obowiązuje ich bezwarunkowa zasada „no kill”. Taka polityka przynosi wymierne efekty i obecnie tuńczyków jest na tyle dużo, że wędkarska wyprawa w te okolice jest dobrym pomysłem. Rozmiary poławianych u wybrzeży Hiszpanii tuńczyków wprawiają w totalne osłupienie. Ryby w przedziale 20-100 kg są normą, a co rusz słychać o osobnikach przekraczających 200 a nawet 300 kg. Rekordowy okaz złowiony kilka lat temu na wędkę przekroczył 500 kg, a jego hol na specjalistycznym, bardzo mocnym sprzęcie trwał ponad 7 godzin! Trudno w to uwierzyć, ale z rybami tej wielkości można się spotkać w „naszej” Europie, zaledwie 3 h lotu od Warszawy.

W delcie wielkiej rzeki

Tuńczyki w Hiszpanii występują na kilku obszarach morza. Zazwyczaj pojawiają się gdzieś okresowo na kilka tygodni i ma to związek z morskimi prądami i aktualną dostępnością pokarmu (przede wszystkim stad makreli, sardynek i kalmarów). Trudno się w te okresy dobrze wstrzelić i zaledwie kilka dni różnicy może zadecydować o wędkarskim sukcesie lub porażce. Jednak jeden region wyróżnia się mocno na korzyść i przytrzymuje ryby zdecydowanie na dłużej. To okolice Riumar i delty rzeki Ebro czyli skądinąd najsławniejszego europejskiego łowiska innego drapieżnika – suma. W tym rejonie tuńczyki błękitnopłetwe kręcą się przez niemal cały rok ponieważ ujście dużej rzeki przyciąga nieustannie ich pokarm czyli różne gatunki mniejszych, morskich ryb. W zależności od terminu przyjazdu można je tam skutecznie łowić różnymi metodami. Najskuteczniejszą, szczególnie na największe osobniki jest żywiec lub użycie martwej rybki (najczęściej sardynki). Ta metoda sprawdza się przez okrągły rok i jest najczęściej praktykowana przez miejscowych wędkarzy. Sezon spinningowy (łowi się przede wszystkim na poppery i stickbaity) jest niestety znacznie krótszy i ściśle związany jest z powierzchniowym żerowaniem drapieżników. Swoją drogą widok szybkich jak błyskawica tuńczyków dziesiątkujących stada małych ryb trudno opisać i sam w sobie jest wielką atrakcją. Zazwyczaj przypada on na połowę marca i trwa do początku maja oraz kilka tygodni na przełomie lipca i sierpnia. W pozostałych okresach roku tuńczyki odpływają dalej na otwarty ocean lub schodzą w głębsze partie wody i spinning przestaje być skuteczny. Ale nawet wtedy spinningiści nie będą w Delcie skazani na porażkę. Poza tuńczykami występują tutaj także inne agresywne ryby jak na przykład tasergale (bluefish), morskie bassy czy słynne „leer fish” (lichia długopyska).

Bez przewodnika ani rusz

Najważniejszym elementem w tuńczykowej układance jest doświadczony przewodnik. To klucz do sukcesu i naszym zdaniem jedyny sposób aby wędkarska wyprawa w tamte strony zakończyła się powodzeniem. To istotna kwestia gdyż w okolicach Delty funkcjonuje cała sieć „przewodników”, którzy z tym fachem nie maja wiele wspólnego. Są to mało doświadczeni, miejscowi wędkarze, którzy nabierają turystów obiecując im tuńczyki, a tak naprawdę zabierają na przejażdżkę po morzu. Tymczasem nam potrzebny jest prawdziwy fachowiec – ktoś kto potrafi te ryby odszukać, bardzo szybko dogonić kiedy pokażą się na powierzchni morza i tak ustawić łódź/dobrać przynętę aby branie nastąpiło w pierwszych 2-3 rzutach. Tuńczyki mają to do siebie, że zazwyczaj tak szybko jak się pojawiają tak samo szybko niestety znikają i cała „akcja” trwa dosłownie moment. W te kilkanaście – kilkadziesiąt sekund trzeba zachować zimną krew i wykonywać dokładnie polecenia przewodnika. Błędne decyzje, moment zawahania, zbyt wiele emocji, zepsuty rzut….i szansa przeszła obok nosa, a całą zabawę (szukanie ryb po morzu) trzeba zaczynać od początku.

Nasze biuro współpracuje na miejscu z najlepszym miejscowym przewodnikiem. Prawdziwym fachowcem od połowów tuńczyków – zarówno metodami spinningowymi oraz stacjonarnymi. Zapewniamy także cały potrzebny sprzęt wędkarski do połowów tych gigantycznych ryb (poza przynętami potrzebnymi przy łowieniu na spinning).

Dla każdego coś miłego

Opisywane okolice mają jeszcze jedną, trudną do przecenienia zaletę. Poza pięknymi rybami w rozmiarze XXL oferują fantastyczne warunki do wypoczynku dla niewędkujących członków rodziny, a w szczególności dla pań. Przez większą część roku jest tu słonecznie i bardzo ciepło (25 – 35 C), a opady są znikome. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdziemy czyste i dobrze zagospodarowane plaże (woda w morzu w sezonie urlopowym ma minimum 23 C!), regionalne restauracje z niedrogim jedzeniem oraz całą masę klimatycznych miejsc z zabytkami do obejrzenia, na czele z Tarragoną i Barceloną. To 100 - procentowo pewny przepis na udane rodzinno – wędkarskie wakacje. A jeśli morze było by zbyt wzburzone i utrudniało kąpiel to w naszej ofercie zakwaterowania w Riumar znajdziecie wygodny dom z basenem. Szczegóły są w zakładce „zakwaterowanie”.

Dostępność łowiska

Tylko z łodzi.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Żywiec, martwa ryba oraz okresowo (około 2,5 miesiąca w roku) połowy spinnigowe.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Obowiązuje całkowity zakaz zabierania tuńczyków niebieskopłetwych. Inne ryby można zabierać do bieżącej konsumpcji według lokalnych przepisów (poinformuje o nich Państwa nasz przewodnik na miejscu). Podczas łowienia należy zawsze słuchać poleceń i porad przewodnika, szczególnie tych dotyczących ustawienia mocy hamulca w kołowrotku podczas holu. Tuńczyki są niezwykle silne, a ich olbrzymie rozmiary sprawiają, że ich hol jest zajęciem wyczerpującym i długotrwałym (od kilkunastu minut do kilku godzin w zależności od wielkości ryby). Wyprawę na tuńczyki polecamy więc przede wszystkim osobom o podstawowej lub dobrej sprawności fizycznej.


Zakwaterowanie

Na miejscu oferujemy różne formy zakwaterowania. Od 2-osobowych pokoi w pensjonacie po w pełni wyposażone, luksusowe domy (od 4 do 8-osobowym) z własnym ogrodem, basenem, itp. Znajdziemy coś na każdy budżet. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt z biurem.


Sprzęt pływający oraz serwis wędkarski

Nasz przewodnik dysponuje na miejscu jedną z najszybszych łodzi w okolicy. To bardzo ważne, gdyż tylko szybka łódź pozwala na skuteczne przemieszczanie się za tuńczykami, szczególnie podczas połowów metodą spinningową. Łódź ma 650 cm dł, ponad 200 cm szerokości i wyposażona jest w silnik o mocy 340 KM. Rozwija prędkość prawie 100 km/h. Z łodzi mogą jednocześnie wędkować 4 osoby, ale polecamy maksymalnie 3. Jest wtedy wygodniej.

Na łodzi znajduje się cały wędkarski sprzęt przystosowany do łowienia tuńczyków każdą metodą. Nie ma potrzeby zabierania niczego ze sobą poza przynętami koniecznymi podczas łowienia na spinning. Oczywiście w naszym biurze mogą Państwo uzyskać kompleksową informację na temat najbardziej skutecznych przynęt.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - RIUMAR

Termin:cały rok, poza okresami gorszej pogody: grudzień - luty
Czas trwania:pobyty 5-dniowe lub inne na życzenie
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot np. na lotnisko w Barcelonie i wynajem samochodu lub transfer na miejsce)
Ilość uczestników:od 1 do 4 osób
Zakwaterowanie:pokoje 2-osobowe w pensjonacie
Wyżywienie:kilka świetnych restauracji w pobliżu
Łowiska:morze
Przewodnik:w cenie na cały okres pobytu
Cena:6 900,- PLN od osoby przy 4 osobach uczestniczących za 5 nocy/4 dni wędkowania
W cenie::
  • 2 pokoje 2-osobowe z łazianką i klimatyzacją
  • poszewki na pościel i ręczniki
  • sprzątanie końcowe
  • doświadczony przewodnik wędkarski z bezpieczną, szybką, profesjonalnie wyposażoną łodzią (4 dni łowienia)
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • sprzęt wędkarski na tuńczyki

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko morskie położone w północno-zachodniej Hiszpanii (Katalonia). W odległości:

  • ok. 2780 km od Warszawy,
  • ok. 185 km od Barcelony (lotnisko).

Rodzaj wody i ryby
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: tuńczyk błękitnopłetwy, bluefish, leer fish

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok, ale w z zależności od terminu stosuje się różne metody połowów. Najlepszy sezon spinningowy to okres: ok. 25.03 – 15.05 oraz ok. 20.07 – 30.08

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem lub dolecieć do Hiszpanii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc w rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • jedyne w Europie dobre łowisko olbrzymich oceanicznych drapieżników,
  • możliwość wędkowania i wypoczynku w ciepłym klimacie, w słonecznej Katalonii,
  • znakomite warunki mieszkaniowe i świetne, hiszpańskie jedzenie,
  • na miejscu świetna opieka ze strony profesjonalnego przewodnika,
  • kompletny sprzęt wędkarski jest na miejscu (poza przynętami spinningowymi),
  • Katalonia to świetna opcja na rodzinny urlop także dla osób niewędkujących.

Atrakcje w okolicy

  • zwiedzanie Barcelony i okolic (katedra Sagrada Familia Gaudiego i inne jego dzieła, stadion Camp Nou, Stadion Olimpijski na wzgórzu Montjuic, deptak La Rambla, klasztor Montserrat z cudowną figurką Czarnej Madonny - Patronki Katalonii),
  • mecz piłki nożnej w Barcelonie, Saragossie lub Madrycie,
  • wycieczki na plaże nad Morze Śródziemne (np. Riumar, Hospitalitet),
  • specjały hiszpańskiej kuchni (np. paella) w okolicznych miasteczkach,
  • Miasto Tarragona (godzinę drogi autem).

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.