CZY WIESZ, ŻE...
 • Republika Panamy zajmuje powierzchnię 78 000 km kw., a liczba ludności kraju wynosi 3,2 mln
 • kraj leży w Ameryce Środkowej na Przesmyku Panamskim, łączącym Amerykę Północną i Południową
 • obowiązującą walutą Panamy jest balboa
 • Panama należy do najstabilniejszych gospodarek Ameryki Środkowej, ale poziom życia mieszkańców jest ciągle dość niski; ważną rolę w gospodarce kraju odgrywa Kanał Panamski
 • ponad połowę powierzchni Panamy zajmują wyżyny i góry Kordyliery Centralnej
 • 44% powierzchni kraju zajmują lasy
 • średnia temperatura miesięczna wynosi 26-28 stopni Celsjusza na nizinach i 10-17 stopni Celsjusza w górach
 • w całym kraju panuje klimat równikowy, na północy wybitnie wilgotny, na południu wilgotny
 • najwyższe miejsce Panamy to Volcan de Chiriqui (Baru) – 3475 m n.p.m.
 • obszar Panamy zasiedlony był pierwotnie przez Indian, a Europejczycy (Hiszpanie) opanowali go w roku 1501
 • w latach 1830-1903 Panama była częścia Kolumbii
 • w roku 1903 z inspiracji amerykańskiej Panama oderwała się od Kolumbii tworząc odrębną republikę
 • od 2009 roku urząd prezydenta sprawuje Ricardo Martinelli; jego pałac można podziwiać w dzielnicy Casco Viejo
 • około 60% ludności Panamy stanowią Metysi, 20% Mulaci i Murzyni, a tylko ok. 10% ludność pochodzenia europejskiego; reszta to Indianie, skupieni głównie na wybrzeżu Morza Karaibskiego
 • około 65% ludności Panamy wyznaje religię katolicką
Panama – informacje ogólne Flaga Panama
Republika Panamy nie należy do krajów masowo odwiedzanych przez turystów. W rejonie Ameryki Środkowej zdecydowanie przewyższają ja pod tym względem Meksyk czy Kostaryka. Jednak to się musi zmienić, bo kraj ten ma do zaoferowania zaskakująco wiele atrakcji.
Na styku dwóch Ameryk
Panama leży w okolicy Przesmyku Panamskiego, będącego najwęższym miejscem Ameryki Środkowej. Pas lądu pomiędzy Morzem Karaibskim (Atlantyk) i otwartymi wodami Pacyfiku ma tu zaledwie 60 km szerokości. W tym właśnie najwęższym miejscu zbudowano bez mała sto lat temu kanał, skracający znacznie drogę morską z Pacyfiku na wschodnie wybrzeże USA i do Europy. Kanał ten stanowi dziś umowną granicę pomiędzy Ameryka Północną (a w zasadzie będącą jej częścią Ameryka Środkową) a Ameryką Południową, niemniej nie jest granicą tak zupełnie sztuczną, ponieważ powstał właśnie w owym najwęższym przesmyku, będącym pod względem geograficznym granicą naturalną i logiczną. Panama leży więc na dwóch kontynentach: np. stolica kraju Panama City to miasto południowoamerykańskie, a półwysep Pedasi, na którym oferujemy wędkowanie, to Ameryka Północna.
Jeszcze jedną ciekawostką jest fakt, że na terenie Panamy traci ciągłość tzw. Autostrada Panamerykańska (autostrada to nazwa umowna) – czyli asfaltowa szosa, którą można dotrzeć z Alaski do Ziemi Ognistej. Traci tę ciągłość zaledwie na ok. 500 km z powodu gęstej dżungli i podmokłego terenu, na którym bezskutecznie podejmowano już próby budowy. W efekcie droga urywa się w Panamie i pojawia ponownie w Kolumbii, a dziki, kilkudziesięciokilometrowy odcinek dżungli, nazywany przesmykiem Darien, opanowany jest do dziś przez Indian i przemytników. To niezwykłe miejsce opisał w jednej ze swoich książek Wojciech Cejrowski („Gringo wśród dzikich plemion”), należący do nielicznych podróżników, którym udało się pokonać na nogach ten niegościnny kawałek Ameryki.
Kanał Panamski
Ten cud techniki ma przedziwną i burzliwą historię. Rozpoczęli jego budowę Francuzi (a w zasadzie twórca kanału sueskiego Ferdinand Marie de Lesseps), ale z powodu bankructwa i dziesiątkujących robotników chorób (głównie malaria i żółta febra) musieli zarzucić projekt. Kontynuowali go już w XX wieku Amerykanie, którzy dzięki stworzonemu systemowi śluz znacznie skrócili i ułatwili budowę. Kanał został oddany do użytku w 1914 roku i przez wiele dziesięcioleci pozostawał pod kontrolą i jurysdykcją amerykańską. Dopiero w 1977 podpisany został traktat zapewniający Panamie prawa do tego terenu, który wszedł w życie w 1999 roku.
Kanał ma długość 81,6 km, z czego 16,4 km przypada na płytkie wody przybrzeżne. System śluz Gatuńskich (po stronie M. Karaibskiego) podnosi poziom wody na prawie 26 metrów powyżej lustra morza. Następnie kolejne śluzy Pedro Miguel oraz Miraflores obniżają stopniowo wody kanału, aż osiąga on znowu poziom morza (Oceanu Spokojnego) w okolicy portu Balboa i Panama City. Szerokość śluz wynosi 33,5 m i statki o maksymalnie takiej szerokości mogą wpływać do kanału (tzw. Panamaxy). Kanał skraca znacznie drogę z zachodu na wschód, np. odcinek morski z San Francisco do nowego Jorku aż o 14 500 km! Obecnie przepustowość kanału wynosi 14 000 statków rocznie, a średnia opłata za przepłynięcie wynosi 50 000 dolarów. Rząd Panamy podjął już prace nad poszerzeniem i pogłębieniem kanału, która to inwestycja ma być zakończona w 2014 roku.
Wszystkim podróżującym do Panamy wędkarzom polecamy zwiedzenie dodatkowo Muzeum Kanału Panamskiego oraz obejrzenie systemu śluz Miraflores. Na życzenie organizujemy wycieczkę fakultatywną z Panama City.
Panama City i Casco Viejo
Stolicą Panamy jest milionowe miasto Panama City, wciśnięte pomiędzy wody Oceanu Spokojnego i pas tropikalnego lasu deszczowego. Turysta przybywający samolotem bądź statkiem ze zdumieniem dostrzega z powietrza lub morza las wieżowców, przypominający nowojorski Manhattan. Stolica to jedna z wizytówek Panamy, bo drugiego takiego miasta ze świecą szukać w całej Mezoameryce (nie wyłączając nawet Mexico City).
Ale znaleźć w nim można nie tylko betonowe „downtown”. Uparty turysta na pewno dotrze na słynną, zbudowaną w 1671 roku na wysokim brzegu oceanu starówkę „Casco Viejo”, znaną choćby z jednego z odcinków przygód nieśmiertelnego Jamesa Bonda („Quantum of Solace”). Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzielnica stanowi unikatowy przykład mieszanki różnych stylów: architektury kolonialnej, francuskiej, karaibskiej, republikańskiej, a nawet art deco. W przeszłości była kilkukrotnie atakowana z morza przez piratów, a pozostałością z tamtych czasów jest system podziemnych korytarzy, stanowiących dla mieszkańców drogę ucieczki przed okrutnymi, dybiącymi na ich życie, cnotę i majątek przybyszami. Spacer po starych uliczkach Casco Viejo to jedna z przyjemności, dla których warto wybrać się do Panamy.Podróże po Polsce