W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko morskie położone w północnej części Norwegii, oddalone:
✓ ok. 1870 km od Oslo,
✓ ok. 140 km od lotniska w Alta,
✓ ok. 1680 km od Nynäshamn.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: dorsz, halibut, zębacz, ale także inne ryby morskie - np. czarniak, brosma, molwa, plamiak, karmazyn (sezon trwa praktycznie cały rok, jednak najlepsze wyniki w połowach dorszy odnotowuje się od lutego do lipca, a czarniaki najlepiej biorą od czerwca do sierpnia.
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
bliskość otwartego morza (łowiska największych ryb),
znikoma presja wędkarska, bardzo kameralny ośrodek,
jedno z najlepszych łowisk halibuta w Norwegii,
szybkie, mocne, bezpieczne i ekonomiczne łodzie.
Galerie zdjęć
WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!
Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Loppa Nuvsvåg, północna Norwegia Flaga Norwegia
Półwysep Loppa to stała pozycja w naszej ofercie. To jednak olbrzymia połać terenu z lokalizacjami bardziej i mnie godnymi polecenia. Rokrocznie staramy się wyszukać dla Państwa nowe ośrodki w tym pięknym rejonie. W przypadku Loppa Nuvsvåg trafiliśmy w dziesiątkę! Serdecznie zapraszamy od sezonu 2017.
„Na grubo”
Loppa Nuvsvåg to ośrodek położony na północnej części półwyspu nad stosunkowo niewielkim fiordem, praktycznie sąsiadującym z miejscowością Oksfjord (skąd wypływają promy do różnych miejscowości na Loppa). Największym plusem naszej nowej lokalizacji jest niewielka odległość od otwartego morza. „Grube”, morskie miejscówki mamy praktycznie pod nosem, już po około 10 minutach płynięcia. Oczywiście przy dobrej pogodzie można wybrać się dużo dalej, nawet pod sąsiadujące od północy łowiska wyspy Soroya. To jednak około 20 kilometrów przez otwartą wodę, musimy mieć więc absolutną pewność co do pogody w danym dniu. Podczas wyjazdu studyjnego w lipcu 2016 roku nie wypuszczaliśmy się jednak dalej niż 30 minut od bazy. Większość czasu łowiliśmy w licznych tu ławicach czarniaków, w toni na wodzie między 30, a 80 metrem głębokości. Podczas trzydniowego pobytu mieliśmy na wędkach siedem halibutów i kilkanaście dwucyfrowych dorszy! To wszystko praktycznie z marszu. Na okolicznych łowiskach wędkowaliśmy po raz pierwszy. Tutejsze miejscówki wymagają „grubego” łowienia. Najskuteczniejsza są duże gumowe przynęty oraz ciężkie pilkery z martwą rybą, praktycznie zawsze prowadzone w toni, wśród ławic czarniaków i małych „tobiaszopodobnych” rybek.
Dorsz z "grubej" wody.
Gdzie szukać okazów?
Łowiskami w okolicy Loppa nie są klasyczne górki, a raczej rozległe (czasem kilkukilometrowej długości) blaty. Owe blaty mają od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów głębokości, a kończą się wyraźnym spadkiem na kilkusetmetrowe głębie. Na tak rozległych obszarach nie łatwo jest znaleźć ryby. Trzeba więc możliwie dokładnie przestudiować mapę batymetryczną, a na wodzie wykazywać się spostrzegawczością. Kluczem do okazów są ławice drobnicy. Żeby je znaleźć musimy wytypować miejsca gdzie drobnica będzie mogła „zaparkować” na tak rozległych przecież blatach. Na pewno wszelkie zmiany głębokości, idące od brzegu jęzory i garby powinny być dla nas punktami zaczepienia i tam w pierwszej kolejności powinniśmy szukać ławic. Czasem jednak z pomocą przychodzą nam ptaki. Mewy i rybitwy atakujące taflę wody i liczne maskonury (warto mieć ze sobą lornetkę) to praktycznie gwarancja, że pod wodą w tym rejonie znajdziemy to po co przejechaliśmy tyle tysięcy kilometrów.
Norweskie upały.
Dostępność łowiska
Skuteczne wędkowanie możliwe jest jedynie z bezpiecznej, przystosowanej do pływania po morzu łodzi z mocnym silnikiem spalinowym, echosondą, ploterem i GPS-em.
Rekomendowane metody połowu
Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 i więcej metrów) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak np. brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75 g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Halibuty łowimy też płycej (10-60 m), ale zestaw musi być bardzo mocny. Jako przynęty używamy gumowej rybki ze specjalną ciężką główką i bardzo mocnym hakiem lub pilkera z martwą rybą (na przykład 40 cm czarniakiem). Skuteczny jest trolling w toni. Mniejsze ryby (do 5 kg) rozmaitych gatunków połowimy również na płytszej wodzie bliżej brzegu - na trolling z użyciem woblerów lub klasyczny spinning. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zanim zabijemy rybę, zastanówmy się, czy jej mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na jej sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Od sezonu 2017 do dyspozycji naszych klientów będziemy mieli dwa wygodne apartamenty 4 i 6 osobowy oraz duży dom o powierzchni 165 m2 przeznaczony nawet dla 12 osób. Tak dom jak i apartamenty są w pełni wyposażone (kuchnia, łazienki z prysznicem i WC, część jadalniana i wypoczynkowa, dostęp do internatu „wi-fi”. Zakwaterowanie znajduje się 450 metrów od portu. Profesjonalne miejsce do sprawiania ryb (w pomieszczeniu), zamrażarki i miejsce na sprzęt wędkarski znajdują się tuz przy łódkach, nie ma więc konieczności noszenia wszystkiego każdego dnia. Do łódek można podjechać autem.
Apartamenty 4- i 6-osobowy
Dom 8-12 osobowy
Łódź wędkarska
Do dyspozycji klientów profesjonalne, łodzie „Kaasboll” o długości 6,6 metra z silnikami 115 KM, echosondą, GPS i ploterem. Zapewniają bezpieczne i wygodne łowienia oraz szybkie przemieszczanie się na duże odległości. Łodzie jak na tą moc są bardzo ekonomiczne. Nasze biuro zapewnia mapy batymetryczne okolicy oraz pełną informację wędkarską.
Atrakcje w okolicy
✓ górskie, piesze trasy (lodowiec),
✓ raj dla miłośników fotografii (góry, ssaki morskie, orły),
Oferta wędkowania - Loppa Nuvsvåg (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Alta i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu/domku, dostępne od 4- do 12-osobowych, możliwe dostawki
Zakwaterowanie:apartamenty/domki
Wyżywienie:fiord i otwarte morze
Łowiska:fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 100,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 8 osobach uczestniczących (łącznie 16 800,- PLN za 8 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 02.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 8-12 osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym,
  • 2 łodzie wędkarskie 6,6 metra z silnikami spalinowymi 115 KM, echosondą, GPS i ploterem,
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce