W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko jeziorowe wraz z kilometrowym odcinkiem ujściowym rzeki, położone w środkowej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 450 km od Nynäshamn,
✓ ok. 860 km od Karlskrony,
✓ ok. 330 km od lotniska Arlanda w Sztokholmie.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od czerwca do października), pstrąg, lipień.
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
różnorodność łowiska (rzeka, jezioro, jezioro zaporowe, jeziora „put and take”)
dzika przyroda,
rejon nieznany szerokiej rzeszy wędkarzy,
atrakcje dla niewędkujących (obserwacja zwierząt, safari, wspaniałe trasy piesze, biegowe, rowerowe),
możliwość zamówienia pobytu z wyżywieniem (pyszne potrawy z lokalnych produktów, min. dziczyzna).
Galerie zdjęć
Jezioro zaporowe Ljusnan, środkowa Szwecja Flaga Szwecja
Rzeka Ljusnan to według wielu szwedzkich spinningistów „mekka” dla amatorów dużych szczupaków. Wyjazd studyjny w czerwcu 2015 potwierdził, że to miejsce wyjątkowe z olbrzymim wędkarskim potencjałem. Z przyjemnością włączamy Ljusnan do naszej stałej oferty. To propozycja dla wędkarzy, ale również miłośników dzikiej przyrody i aktywnago wypoczynku.
Szwedzka zaporówka
W ofercie, którą Państwu właśnie proponujemy, podstawowym łowiskiem jest kilkunastokilometrowy odcinek rzeki Ljusnan, ograniczony zaporą w miejscowości Laforsen. Do dyspozycji mamy tam mnóstwo dość szerokiej, bardzo wolno płynącej (a czasem całkowicie stojącej) wody. Głównym celem podczas wędkowania w tym miejscu będą szczupak i okoń. Stanowiska tych ryb są dość proste do znalezienia. Zwyczajowo najłatwiej namierzyć duże sztuki na skraju właściwego koryta rzeki. Niezbędna do tego typu łowienia będzie oczywiście echosonda. Podczas naszego pobytu dobre wyniki osiągaliśmy też na kilku dość rozległych blatach z dala od rzecznego koryta oraz na przybrzeżnych płyciznach. Łowisko obfituje w różnego rodzaju zaczepy. Najwięcej jest ich w miejscach dość płytkich. Liczne karczowiska na pewno zbiorą swój "plon" na naszych przynętach. Lubią w nich jednak kryć się okazowe ryby - nie należy więc takich miejsc omijać. Głębsze rejony, czyli na przykład skraj właściwego koryta, są pod tym względem bardziej łaskawe. Ljusnan to doskonała woda dla spinningistów, ale również dla miłośników trollingu.
Jak widać okonie na Ljusnan biorą również na dżerki.
Rzeka Ängrån, jezioro Ängratörn oraz łowisko pstrągowe „put and take”
Ljusnan to nie jedyna wędkarska atrakcja podczas pobytu w ośrodku. Do dyspozycji wędkarzy jest też prywatny odcinek niezwykle malowniczej rzeki Ängrån, która przepływa tuż obok miejsca zakwaterowania. Na rzece na odcinkach bystro płynących można liczyć na pstrągi potokowe i lipienie, a na tak zwanych „wolniakach” (niewielkie rozlewiska w biegu rzeki) na szczupaki i okonie. Za dodatkową opłatą właściciel może też przetransportować łodzie wędkarskie na położone kilka kilometrów dalej jezioro Ängratörn. To średnich rozmiarów, bardzo głęboki akwen. Łowisko trudne, ale według gospodarza dające szansę na spotkanie z olbrzymim „esoksem”. Podczas naszego testu w czerwcu 2015 woda w jeziorze miała zaledwie 6-8 stopni ciepła (bardzo zimna wiosna) i udało nam się złowić tylko kilka średnich szczupaków. Warto jednak spróbować łowienia na Ängratörn kiedy woda będzie nieco cieplejsza. Ciekawe jest też na pewno łowisko typu „put and take”, na którym możemy liczyć na pstrągi potokowe, pstrągi tęczowe i palie. To miła odskoczna po ciężkim szczupakowym łowieniu, a także znakomita okazja na wspaniałą rybną kolację.
Całkiem, całkiem - takich tu wiele.
Rosomaki i niedźwiedzie...
Właściciel ośrodka Ljusnan, oprócz zamiłowania do wędkarstwa (jak sam mówi, urodził się z muchówką w ręku), uwielbia też dziką przyrodę. Na życzenie może zorganizować Państwu wycieczkę na oglądanie niedźwiedzi i rosomaków! Oczywiście w ich naturalnym środowisku. Możliwość obserwowania na żywo tych stworzeń to gratka nawet w „dzikiej” części Szwecji. Na jednym z leśnych jezior jest przygotowany specjalny, niewielki domek obserwacyjny - tak zwany „bearhide”, w którym spędza się noc licząc na spotkanie z jednym z tych niesamowitych drapieżników (oczywiście z ukrycia i bezpiecznej odległości) .
Dostępność łowiska
Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi. W niektórych miejscach można także brodzić i łowić ryby z brzegu.
Rekomendowane metody połowu
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.
Limity i ograniczenia
Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia (po konsultacji z właścicielem). Wymiar ochronny szczupaka: 45-75 cm (wszystkie większe ryby, niezależnie od kondycji, muszą zostać wypuszczone z powrotem do wody). W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Naszym klientom oferujemy dwa w pełni wyposażone, 4-osobowe apartamenty. W każdym znajdą Państwo łazienkę z prysznicem i WC, w pełni wyposażoną kuchnię, salon z kominkiem oraz oddzielne 2-osobowe sypialnie (łóżka piętrowe oraz pojedyncze). Odległość apartamentów od przystani łodziowej na jeziorze Ljusnan to około 600 metrów (do łodzi można podjechać autem).
Apartament 4-osobowy.
Pokój dzienny.
Pomost i łódki.
Gospodarze dają możliwość zamówienia pobytu z wyżywieniem (śniadanie, lunch, obiadokolacja – lub np. tylko jeden wybrany z tych posiłków). Wszystko przygotowywane jest przede wszystkim z lokalnych produktów (absolutny hit to potrawy z dziczyzny, m.in. łosia).
Na wędkarzy czekają łodzie wędkarskie z silnikami o mocy 4-6 KM. Na zapytanie dostępny również przewodnik wędkarski.
Oferta wędkowania na jez. zaporowym Ljusnan (pakiety) Eventur Fishing
Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Arlanda i wynajem samochodu na miejscu
Ilość uczestników:maks. 4-osoby w 1 apartamencie
Zakwaterowanie:apartamenty/mieszkania
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro zaporowe Ljusnan
Przewodnik:dostępny na miejscu, konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze
Cena:1 840,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 360,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 30.07.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 4-osobowy bez poszewek na pościel i ręczników,
  • 2 łodzie wędkarskie z silnikami 4-6 KM,
  • pełna informacja wędkarska o łowisku,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
  • tygodniowe licencje wędkarskie na jezioro Ljusnan do wykupienia na miejscu u gospodarza, 350,- SEK/osoba/tydzień
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce