W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko szkierowe o powierzchni ponad 3000 ha, położone w południowej Szwecji w regionie Blekinge, oddalone:
✓ ok. 12 km od Karlskrony,
✓ ok. 160 km od Ystad,
✓ ok. 415 km od Skavsta.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od marca do listopada), okoń (od czerwca do października), troć wędrowna (od marca do maja), dorsz (od marca do listopada), śledź (od maja do czerwca).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
dla oszczędnych: najbliżej z Polski - nieopodal portu w Karlskronie!
bardzo duże ilości i znaczne rozmiary szczupaków
dobre łodzie wyposażone w elektronikę - niezbędny warunek sukcesu w szkierach
gospodarz doskonale znający się na wędkarstwie
Galerie zdjęć
CO OPRÓCZ WĘDKOWANIA?
Karlskrona
W opcji - zwiedzanie Karlskrony
Wyspa Jordö, południowa Szwecja Flaga Szwecja
Bezpośrednie sąsiedztwo Karlskrony to naszym zdaniem jedno z najlepszych miejsc na szczupaki w Szwecji. Aż trudno uwierzyć, iż 15 km od portowego miasteczka i 300 km od Gdyni może występować tak liczna i zdrowa populacja tych drapieżników. Cóż, kolejny szwedzki przykład, iż jak się chce, to można… Z przyjemnością wprowadzamy nowy, letniskowy domek dla wędkarzy zlokalizowany właśnie w tej pięknej i spokojnej okolicy. Oferta dla koneserów szczupakowych łowów!
Nasz domek ulokowany jest na wyspie Jordo (połączona na stałe z lądem) w gminie Ronneby. Dojazd z terminalu promowego w Karlskronie gdzie przypływają promy z Polski trwa niecałe 30 minut, tak więc jest to świetna propozycja dla wszystkich wędkarzy, którzy nie przepadają za długim dojazdem lub nie mają czasu na całotygodniowy pobyt w Szwecji.
Same szkiery w okolicy Jordo to mówiąc krótko dobra, szwedzka klasyka. Na obszarze kilku tysięcy hektarów znajdziemy zarówno otwarte plosa z kamiennymi rafami i wysepkami (bankówki!) jak i osłonięte od wiatru zatoczki porośnięte trzciną czy morszczynem (najlepsze wczesną wiosną i późną jesienią). Pogłowie szczupaka jest bardzo liczne i według badań szwedzkich ichtiologów stale się zwiększa. W okresie najlepszego żerowania (kwiecień – połowa czerwca oraz sierpień – październik) normą jest co najmniej kilkanaście „zębatych” dziennie na jedną łódź, a bardzo często wyniki są jeszcze lepsze i mogą dochodzić do 50-70 ryb! Zdajemy sobie sprawę, iż brzmi to nieco abstrakcyjnie, ale takie rezultaty nie są na Jordö czymś rzadkim. Zazwyczaj biorą szczupaki 50–80 cm, a najlepszym okresem na prawdziwe okazy (100 cm +) będzie wczesna wiosna (marzec – kwiecień) oraz sam schyłek sezonu (październik – grudzień). Pogoda wtedy nie rozpieszcza, ale to pewny czas na najgrubsze ryby! Oprócz szczupaka miejscami występuje duży okoń, a w okresie zimowo-wiosennym można liczyć na pojawiające się w okolicy jazie i trocie wędrowne. Przez cały rok można także łowić dorsze (idealnie biorą na ciężkie, sandaczowe gumy z opadu), ale konieczna jest „wycieczka” łodzią na bardziej otwarte, zewnętrzne wody archipalagu.
Jordö zajmuje specjalne miejsce w naszej ofercie. Jest to obszar niezwykle piękny i poddany jeszcze bardzo niewielkiej presji wędkarskiej. Szczupaki zamieszkujące te wody są przepięknie wybarwione (złoto-zielone) i waleczniejsze niż w innych rejonach Szwecji. Bardzo gorąco polecamy tę lokalizację wszystkim miłośnikom dobrego wędkowania.
Typowe szkierowe wybrzeże wyspy Jordö
Nasz test łowiska we wrześniu 2015
Jordö odwiedziliśmy na kilka dni po raz pierwszy we wrześniu 2015 roku. Maćkowi z naszego biura towarzyszyła ekipa filmowców z Crazy Fisherman. Pomimo dość kiepskich warunków pogodowych (silny wiatr, który nie pozwalał dopłynąć na wszystkie najlepsze miejsca) 5-osobowa ekipa naszych testerów złowiła przez 4 dni około 400 szczupaków, w tym kilkanaście sztuk w rozmiarze 80-99 cm. Biorąc pod uwagę fakt, iż był to nasz pierwszy pobyt w tych okolicach i nie znaliśmy zupełnie łowiska, ten wynik należy uznać za wybitnie dobry. Myślimy, iż to najlepiej dowodzi jakim potencjałem dysponują okoliczne wody.
Standardowy szczupak z okolicy. Takie ryby biorą tu seryjnie.
Dostępność łowiska
Na najlepsze wyniki można liczyć wędkując z łodzi lub kajaka. Wędkowanie z brzegu jest w wielu miejscach możliwe, ale mniej efektywne.
Uwaga! Jordö jest terenem trudnym technicznie do poruszania się łodzią. Występuje tu wiele podwodnych raf i wypłyceń (to także miejsca najlepszych połowów). Należy pływać bardzo powoli i ostrożnie aby nie uszkodzić silnika. Dlatego łowisko to polecamy przede wszystkim osobom, które mają doświadczenie w poruszaniu się łodzią po płytkich wodach. Sugerujemy aby na wyjazd do Jordö zabrać własną echosondę.
Uwaga! Jordö jest jest jednym z najlepszych łowisk szczupaka w Szwecji, ale jednoczęśnie terenem dość trudnym technicznie do poruszania się łodzią. Występuje tu wiele podwodnych raf i wypłyceń (paradoksalnie to także miejsca najlepszych połowów). Dlatego należy pływać bardzo powoli i ostrożnie, aby nie uszkodzić silnika. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności łowisko to polecamy przede wszystkim osobom, które mają doświadczenie w poruszaniu się łodzią po płytkich wodach. Sugerujemy też, aby na wyjazd do Jordö zabrać własną echosondę. Z powodu tych trudności, do których dochodzi jeszcze fakt kursowania po wodach wokół Karlskrony promów pasażerskich (co zmusza do pełnego skupienia i uwagi podczas pływania po łowisku), obowiązuje tutaj całkowity zakaz spożywania alkoholu na łódce, jak również zakaz korzystania z niej w stanie po spożyciu alkoholu wcześniej. Dotyczy on w przypadku Jordö wyjątkowo wszystkich osób na pokładzie, a nie tylko prowadzącego łódź! Możliwe są kontrole alkomatem.
Rekomendowane metody połowu
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling (tylko na ryby łososiowate). Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.
Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie
Od sezonu 2017 obowiązuje całkowity zakaz zabierania szczupaka. Jeśli chcieliby Państwo spożyć szczupaka na miejscu, należy koniecznie uzgodnić ten fakt z gospodarzem (zanim ryba zostanie uśmiercona i zabrana ze sobą). Po wyrażeniu zgody przez gospodarza z łowiska można zabrać 1 szczupaka na domek dziennie w rozmiarze 50–75 cm. Z łowiska można zabierać okonie oraz białą rybę w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia na miejscu (nie jest dozwolone wywożenie ryb do Polski). Wymiar ochronny okonia wynosi 25 cm. Obowiązuje bezwzględny zakaz połowu węgorza. Trolling na szkierach jest zabroniony przez szwedzkie prawo. Wraz z gospodarzami Państwa domków bardzo prosimy o uszanowanie tych zasad. Pozwoli to nam wszystkim cieszyć się zasobnymi w ryby wodami przez długie lata.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Duży wygodny domek zlokalizowany 12 km na zachód od Karlskrony – dokładnie w środku najlepszych łowisk szczupaka po tej stronie rejonu Blekinge. Domek stoi na terenie dużej, ładnie utrzymanej posesji, 50 m od brzegu morza, w spokojne zatoce. Dystans łodzią do co najmniej kilkunastu dobrych miejsc szczupakowych to nie więcej niż 10-15 minut płynięcia łodzią. Domek ma widok na wodę. Powierzchnia domku to 88 m2 (5 łóżek w 3-ech sypialniach, w tym jedno 2-osobowe duże łoże małżeńskie), a dodatkowo obok znajduje się mniejszy domek „gościnny” dla dodatkowych 3 osób (bez łazienki). Łącznie jest więc 9 miejsc – dobra opcja przy większej grupie wędkarzy. Duży domek posiada pełne niezbędne wyposażenie - łącznie z kuchnią, łazienką itp.
UWAGA! Domek Jordö położony jest w bardzo cichej, spokojnej okolicy pośród jednorodzinnej całorocznej zabudowy. Najbliżsi sąsiedzi mieszkają około 30 metrów dalej (działki oddzielone są drogą i żywopłotem). Bardzo prosimy naszych gości o poszanowanie prywatności sąsiadów. Dotyczy to w szczególności przestrzegani ciszy nocnej na posesji pomiędzy godziną 22.00 a 8.00 rano. Dziękujemy za zrozumienie!
Domek Jordö
Wnętrze domku Jordö
Łodzie wędkarskie
Na wędkarzy czekają wykonane z tworzywa łodzie Crescent, Celest oraz Ryd o długości 440-470 cm zacumowane przy pomoście 50 m od domku. Z łodzi może wygodnie wędkować maksymalnie trzech wędkarzy. Łodzie są stabilne i bezpieczne (wysokie burty) oraz wyposażone w GPS-y marki Garmin (model 421 S). Łodzie wyposażone są w silniki spalinowe Suzuki/Yamaha o mocy 15-25 KM. Na łodzi z silnikiem 25 KM istnieje możliwość zamontowania dodatkowego silnika dziobowego (elektryczny) do łatwiejszego sterowania łodzią po łowisku (silnik elektryczny za dodatkową, niewielką opłatą). W paliwo do łodzi wędkarze zaopatrują się na najbliższej stacji benzynowej na obrzeżach Karlskrony (ok 10 km od domku).
Dodatkowo istnieje możliwość wypożyczenia specjalistycznych kajaków wędkarskich (możliwość wędkowania na stojąco). Każda grupa naszych klientów otrzymuje dokładne mapy wędkarskie oraz bezpłatne, godzinne spotkanie przy przyjeździe z profesjonalnym przewodnikiem wędkarskim, który doskonale zna łowisko. Na życzenie przewodnika można wynająć na wspólne wędkowanie (8-10 h) - na ryby płynie się wówczas jego dużą łodzią. Koszt: 3600,- SEK za maks. 3 osoby.
Atrakcje w okolicy
miasto Karlskrona (muzeum morskie, starówka)
miasto Kalmar
Oferta wędkowania - Wyspa Jordö (pakiety) Eventur Fishing
Termin:cały rok, poza okresami pokrywy lodowej
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot np. na lotnisko Skavsta i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:zwykle od 3 do 9 osób
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze lub na miejscu
Cena:1 600,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 9 600,- PLN za 6 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 03.09.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 6–osobowy z sauną bez pościeli i sprzątania końcowego
  • 2 łodzie wędkarskie z silnikami 15 KM, echosondą i GPS
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce