Jezioro Hennan | Środkowa Szwecja


O łowisku

Łowisko tysiąca miejscówek…

Hennan to trzy połączone ze sobą jeziora. Każde z nich dostępne jest oczywiście z łodzi, którą zapewniany w pakiecie wraz z zakwaterowaniem. Razem trzy zbiorniki oferują ponad 2000 hektarów fantastycznej wody. Największym ewenementem jest tutaj ukształtowanie dna. Wszyscy znamy typowe szwedzkie łowiska, które mimo dużej powierzchni, oferują zazwyczaj kilka potencjalnie dobrych miejsc, a poza tym kilometry „jałowej” wody. Tego w Hennan nie znajdziecie. Dno zbiornika wygląda tak jakby zaprojektował je wędkarz. Dziesiątki blatów, uskoków, górek, „dziur”, miejsc z kamieniami, ale są też płytkie, porośnięte roślinnością zatoki. Dodatkowo, co nie jest zbyt częste w Szwecji, dno w wielu miejscach pokryte jest piaskiem a nie tylko kamieniami. Ilość potencjalnie dobrych miejsc na ryby jest wręcz porażająca. Wisienką na torcie jest ciągnący się przez kilka kilometrów garb, który ogranicza dwa, ponad dwudziestometrowe rowy na środku jeziora. Każdy kto lubi urozmaicone łowiska, będzie się tu czuł jak w domu.

Hennan

Nasz test we wrześniu 2022

Na Hennan spędziliśmy kilka dni w połowie września 2022. Z uwagi na mnogość potencjalnych miejscówek, dużo czasu poświęciliśmy na pływanie i eksplorację jeziora. Celem były szczupaki i okonie. Ryby stały dość głęboko i najlepsze wyniki mieliśmy na głębokościach od 7 do 10 metrów. Aktywne drapieżniki stały na skrajach spadków dna oraz na równych, dość głębokich blatach, otoczonych jeszcze głębszą wodą. Co ciekawe szczupaki słabo reagowały na duże przynęty, a wszystkie duże sztuki złowiliśmy na przynęty okoniowe. Wydaje nam się, że była to raczej anomalia, spowodowana dość dużym zgromadzeniem ławic niewielkiej stynki. Okonie łowiliśmy także na gumy wielkości 7-12 cm. Podczas tych kilku dni w trzy osoby udało się złowić około 20 „pasiaków” przekraczających 40 centymetrów długości i kilka szczupaków w przedziale 90-103 centymetry. Prócz tego było oczywiście sporo mniejszych ryb. Praktycznie cały czas spinningowaliśmy, ale okolice Hennan są wręcz idealne również dla miłośników trollingu czy łowienia w pionie na tzw. „vertical”.

Jeziora słyną również z troci jeziorowych, które dorastają tu do niebotycznych rozmiarów (ponad 10 kg masy). Są to jednak ryby trudne do złowienia i meldują się na wędkarskich zestawach bardzo rzadko, zazwyczaj jako przyłów przy trollingowaniu.

Hennan

Dostępność łowiska

Miejscami możliwe jest wędkowanie z brzegu, ale dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewnia duża łódź z mocnym silnikiem spalinowym.

Rekomendowane metody połowu

Spinning, trolling, vertical, drop-shot, martwa rybka, spławik, feeder, grunt.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia. Bardzo prosimy o wypuszczanie ryb okazowych, ponieważ są ona najcenniejsze jako reproduktorzy i najatrakcyjniejsze wędkarsko (szczupak powyżej 80 cm, okoń powyżej 40 cm). Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski pod jakąkolwiek postacią!

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie


Domek „Sundholmen” (na wyspie)

Oferujemy Państwu zakwaterowanie w domku dla 4 (maksymalnie 6-osób). Wewnątrz znajdą Państwo dwie sypialnie na parterze oraz miejsce do spania dla dwóch osób na antresoli (wejście po pionowej drabince). Do dyspozycji łóżka pojedyncze. Ponadto w domku jest również salon z częścią jadalnianą i kuchnia. Do dyspozycji duży, zadaszony taras (meble ogrodowe, duży, gazowy grill) z bezpośrednim wyjściem na niewielką piaszczystą plażę. Domek stoi nad samą wodą.

Wyspa nie jest podłączona do mediów (prąd, gaz, woda). Wszystko jest jednak zorganizowane tak, aby pobyt był jak najbardziej wygodny. Wewnątrz mamy gniazdka 12V (umożliwia to ładowanie urządzeń elektronicznych przez porty usb), oświetlenie oraz normalną, pełnowymiarową lodówkę, wszystko zasilane z akumulatorów (te z kolei są zasilane w paneli słonecznych i wiatraka). Istnieje też możliwość uruchomienia agregatu i wtedy w domku mamy też do dyspozycji gniazdka 220V (np. jeżeli będzie potrzeba podłączenia laptopa). Domek ogrzewany jest tradycyjnie („koza” na drewno w salonie). Podczas naszego pobytu (połowa września, temperatury w nocy na dworze spadały do kilku stopni Celsjusza), a mimo tego musieliśmy bardzo ostrożnie palić w kominku, ponieważ w domku robiło się za ciepło. W kuchni znajduje się kuchenka gazowa (duża butla obok domku, właściciel zajmuje się jej ewentualną wymianą). W kranie tylko zimna woda. To nieco utrudnia zmywanie naczyń. Warto więc zmywać naczynia i sztućce zaraz po użyciu, nie czekając na zapełnienie całego zlewu.

Kwestie codziennej toalety rozwiązane są w następujący sposób. WC w formie wychodka. Prysznic w tradycyjny fiński sposób w saunie, która znajduje się w budynku na przystani łodziowej. Rozpalając w saunie, napełniamy zbiornik (zintegrowany z piecem) wodą z jeziora i tak po jakiś 30 minutach mamy gorącą wodę, którą możemy przelać do dużego wiadra i umyć się w cieplutkiej saunie. Woda spływa przez podłogę do jeziora.

Hennan

Galeria zdjęć


Domek „Aspviken”

Domek „Aspviken” to nasza druga propozycja zakwaterowanie w Hennan. To zakwaterowanie znajduje się w innej części jeziora, około 7 kilometrów od wyspy z domkiem „Sundholmen”.

„Aspviken” oferuje miejsce dla 6-7 wędkarzy. W głównym domku znajdują się 2 sypialnie z 2 łóżkami każda, w pełni wyposażona kuchnia, łazienka z prysznicem i WC. Do dyspozycji jest też drugi, mały domek (15 metrów od głównego domu), gdzie mogą wygodnie spać 2-3 osoby. W małym domku są tylko miejsca do spania (kuchnia, łazienka, bieżąca woda, są w głównym domku). Do dyspozycji jest również duży, zadaszony taras z meblami ogrodowymi i grillem gazowym. „Aspviken” znajduje się na malowniczym półwyspie, blisko jeziora.Sprzęt pływający


Domek „Sundholmen” (na wyspie)

Do dyspozycji są dwie łodzie wędkarskie z silnikami 30- 50 KM, dobrą echosondą z GPS oraz elektrycznym silnikiem z funkcją kotwicy. Z łódek można wędkować maksymalnie w 3 osoby (najwygodniej w 2). Jednostki umożliwiają sprawne i bezpieczne poruszanie się po całym łowisku.

Hennan

Domek „Aspviken”

Do dyspozycji łódź „HR 460” z silnikiem 30 KM, echosondą Humminbird Helix 9 oraz elektrycznym silnikiem z funkcją kotwicy. Na zapytanie (dla grup większych niż 3 osoby), właściciel może wynająć też drugą łódź, „Buster L” z silnikiem 50 KM, echosondą Humminbird Helix 7 i elektrycznym silnikiem z funkcją kotwicy.

Paliwo do łodzi, dostarcza gospodarz. Należy zadzwonić i poinformować go jeżeli będzie Państwu potrzebne więcej paliwa. Rozliczenie pod koniec, według zużycia.

WAŻNE! Na jeziora w rejonie Hennan nie można zabierać własnych łódek. Nie chodzi konkretnie o łodzie z Polski czy innych europejskich krajów, po jeziorze mogą pływać tylko lokalne jednostki. Jest tak ponieważ miejscowe gminy próbują odtworzyć rodzimą populację raków. Używanie łodzi, które pływały po innych zbiornikach zwiększa ryzyko przeniesienia do wody pasożytów, które tej populacji mogą zaszkodzić.

Hennan

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom do Nynäshamn lub Karlskrony, bądź samolot np. na lotnisko w Sztokholmie „Arlanda” lub „Skavsta” i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:od 2 do 6 osób
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro
Przewodnik:na zapytanie w biurze
Cena:2050 PLN/osoba za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 12300 PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 14.10.2022 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
 • domek 4-6 osobowy,
 • 2 łódki z silnikami 30-50 KM, echosondą, GPS i el. silnikiem z funkcją kotwicy,
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
 • licencje wędkarskie płatne na miejscu (350 SEK/osoba/tydzień – cena z sezonu 2022).

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowe, położone w środkowej Szwecji, oddalone:

 • ok. 840 km od Karlskrony,
 • ok. 420 km od Nynäshamn,
 • ok. 460 km od lotniska Sztokholm (Skavsta),
 • ok. 330 km od lotniska Sztokholm (Arlanda).

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak, okoń, troć jeziorowa.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie). Generalnie nad jeziora w rejonie Hennan zapraszamy od II połowy maja do końca października.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą promem na trasie Gdańsk-Nynäshamn lub Gdynia-Karlskrona) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • mocne, świetnie wyposażone łodzie
 • minimalna, śladowa presja wędkarska
 • łowisko obfituje w okazowe, bardzo duże szczupaki
 • spokojna i kameralna okolica
 • duże i bardzo urozmaicone łowisko
 • domek na wyspie w całkowitym oderwaniu od cywilizacji

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.